Բիլալ Էրդողանը` մեջտեղում
Սեպտեմբերի 27-ին Արցախի եւ Հայաստանի դեմ սանզազերծած ագրեսիայի ընթացքում Ադրբեջանն ակտիվորեն օգտագործում է թուրքական արտադրության «Բայրաքթար» անօդաչու թռչող սարքեր (ԱԹՍ): Վերջիններից աշխատանքի համադրումն իրականացվում է F-16 կործանիչների հետ:
Մեդիամաքսը փորձել է փաստեր հավաքել «Բայրաքթարի» մասին եւ մի քանի ուշագրավ բացահայտում է արել:
Ե՞րբվանից եւ ո՞վ է արտադրում «Բայրաքթար» ԱԹՍ-ը
«Բայրաքթար» անօդաչու թռչող սարքը թուրքական Kale եւ Baykar ընկերությունների համատեղ արտադրությունն է:
Անօդաչու սարքեր արտադրող Baykar ընկերությունն ընտանեկան կապեր ունի Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ: Թուրքական բանակի մատակարար Baykar ընկերության տնօրենը Էրդողանի փեսա Սելջուկ Բայրաքթարն է, որը Էրդողանի դստեր Սումեյեի հետ ամուսնացել է 2016 թվականին:
Բացառված չէ, որ «Բայրաքթար» ԱԹՍ-ն հենց Էրդողանի փեսայի անունով է կոչվել, չնայած նշվում է, որ բայրաքթար բառը թուրքերեն նշանակում է «դրոշմ» կամ «չափանիշ կրող»:
«Բայրաքթար»-ների առաջին խմբաքանակը Թուրքիայի զինված ուժերին հանձնվել է 2014-ի նոյեմբերին։ «Բայրաքթար» ԱԹՍ-ի երկու տարբերակ կա՝ հետախուզական եւ հարվածային: ԱԹՍ-ի երկու տարբերակներն էլ առկա են Թուրքիայի Զինված ուժերում: Ընդհանուր առմամբ, բաց աղբյուրներում հասանելի է տեղեկատվություն 110 միավորի մասին:
Ինչպե՞ս էր Էրդողանի որդին հայտնվել ԱԹՍ-ների կառավարման խցիկում
2018 թվականի հունվարին մի լուսանկար հրապարակվեց, որտեղ Թուրքիայի նախագահի որդի Բիլալ Էրդողանը պատկերված էր ԱԹՍ-ների կառավարման խցիկում՝ զինվորականների հետ, որոնք ղեկավարում էին սարքերի գործողությունները Սիրիայի տարածքում: Ի դեպ, լուսանկարն իր թվիթերում հրապարակել էր Էրդողանի փեսան՝ Սելջուկ Բայրաքթարը:
Բիլալ Էրդողանը` մեջտեղում Բիլալ Էրդողանը` մեջտեղում
Թուրքական ընդդիմադիր կուսակցությունները հարցեր ուղղեցին իշխանություններին՝ պահանջելով բացատրել, թե ինչ իրավունքով է Բիլալ Էրդողանը, որը պաշտոնյա կամ զիվորական չէ, հայտնվել ռազմական օբյեկտում՝ մարտական խնդրի իրականացման ժամանակ:
«Բայրաքթար»-ի կառավարման շարժական կենտրոնը «Բայրաքթար»-ի կառավարման շարժական կենտրոնը
Որտե՞ղ են կիրառվել «Բայրաքթար»-ները
Թուրքիայի զինուժը օգտագործել է «Բայրաքթար» ԱԹՍ-ի ե՛ւ հարվածային, ե՛ւ հետախուզական տարբերակները PKK-ի (Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության) զինյալների դեմ գործողություններում։
«Բայրաքթար» ԱԹՍ-ը «Բայրաքթար» ԱԹՍ-ը
Թուրքիան «Բայրաքթար»-ը կիրառել է Լիբիայում. այնտեղ ԱԹՍ-ներն ուղարկվել էին որպես աջակցություն «Ազգային համաձայնության կառավարությանը»։ Հայտնի է, որ Լիբիայում եղել են «Բայրաքթար»-ների խոցման դեպքեր:
2018-ին Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերն են հայտնել, որ խոցել են թուրքական «Բայրաքթար» ԱԹՍ-ը: Երեք սարքի խոցման մասին էլ հայտնի էր դարձել 2020 փետրվար-մարտ ամիսներին՝ Սիրիայի հյուսիսում:
Ըստ ռուսական աղբյուրների, Սիրիայի հակաօդային պաշտպանության ուժերը 7 «Բայրաքթար» անօդաչու թռչող սարք են խոցել:
Պաշտոնապես Ադրբեջանը «Բայրաքթար» ԱԹՍ-ներ Թուրքիայից սկսել է գնել 2020 թվականի ամռանը: 2020թ. հունիսին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը հայտարարել էր, որ իր երկիրը որոշում է կայացրել Թուրքիայի արտադրության անօդաչու մարտական թռչող սարքեր գնել:

В ходе агрессии, развязанной 27-го сентября против Арцаха и Армении, Азербайджан активно использует бесплилотные летательные аппараты (БПЛА) «Байрактар» турецкого производства. Работа последних координируется с истребителями F-16.
Медиамакс собрать несколько интересных фактов о «Байрактар».
Кто и когда начал производство «Байрактар»?
Беспилотный летательный аппарат «Байрактар» является совместным производством турецких компаний Kale и Baykar.
Компания Baykar имеет семейные связи с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом. Директором компании-поставщика турецкой армии Baykar является зять Эрдогана Сельджук Байрактар, который женился на дочери Эрдогана Сумейе в 2016 году.
Не исключено, что БПЛА «Байрактар» назван именно в честь зятя Эрдогана, хотя слово «Байрактар» на турецком означает «печать».
Первая партия «Байрактар» была сдана турецким вооруженным силам в ноябре 2014 года. БПЛА «Байрактар» выпускаются в двух модификациях – разведывательный и ударный.
Оба варианта БПЛА стоят на воружении турецких ВВС. В общей сложности, в открытых источниках доступна информация о 110-и единицах «Байрактар».
Как сын Эрдогана оказался в комнате управления БПЛА?
В январе 2018 года была опубликована фотография, на которой сын президента Турции Биляль Эрдоган находится в комнате управления БПЛА вместе с военными, управляющими действиями аппаратов на территории Сирии. Кстати, фотографию в своем твитере опубликовал зять Эрдогана Сельджук Байрактар.
Биляль Эрдоган – в центре
Оппозиционные турецкие партии обратились к властям с требованием пояснить, по какому праву Биляль Эрдоган, не являющийся официальным лицом или военным, оказался на военном объекте во время выполнения боевого задания.
Мобильный центр управления «Байраткар»
Где применялись «Байрактары»?
ВС Турции использовали как ударные, так и разведывательные варианты БПЛА «Байрактар» в ходе боевых действий против бойцов PKK (Рабочей партии Курдистана).
БПЛА «Байраткар»
Турция применяла «Байрактар» в Ливии: туда БПЛА были отправлены в качестве поддержки «Правительству национального согласия». Известно, что в Ливии были случаи уничтожения «Байрактаров».
В 2018-ом году о поражении БПЛА «Байрактар» сообщили Демократические силы Сирии. Об уничтожении еще трех аппаратов на севере Сирии стало известно в феврале-марте 2020 года.
Согласно российским источникам, сирийские ПВО поразили 7 беспилотников «Байрактар».
Официально Азербайджан начал покупку БПЛА «Байрактар» у Турции летом 2020 года. В июне 2020 года министр обороные Азербайджана Закир Хасанов заявил, что его страна приняла решение о покупке боевых беспилотников турецкого производства.