Բիլալ Էրդողանը` մեջտեղում
Սեպտեմբերի 27-ին Արցախի եւ Հայաստանի դեմ սանզազերծած ագրեսիայի ընթացքում Ադրբեջանն ակտիվորեն օգտագործում է թուրքական արտադրության «Բայրաքթար» անօդաչու թռչող սարքեր (ԱԹՍ): Վերջիններից աշխատանքի համադրումն իրականացվում է F-16 կործանիչների հետ:
Մեդիամաքսը փորձել է փաստեր հավաքել «Բայրաքթարի» մասին եւ մի քանի ուշագրավ բացահայտում է արել:
Ե՞րբվանից եւ ո՞վ է արտադրում «Բայրաքթար» ԱԹՍ-ը
«Բայրաքթար» անօդաչու թռչող սարքը թուրքական Kale եւ Baykar ընկերությունների համատեղ արտադրությունն է:
Անօդաչու սարքեր արտադրող Baykar ընկերությունն ընտանեկան կապեր ունի Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ: Թուրքական բանակի մատակարար Baykar ընկերության տնօրենը Էրդողանի փեսա Սելջուկ Բայրաքթարն է, որը Էրդողանի դստեր Սումեյեի հետ ամուսնացել է 2016 թվականին:
Բացառված չէ, որ «Բայրաքթար» ԱԹՍ-ն հենց Էրդողանի փեսայի անունով է կոչվել, չնայած նշվում է, որ բայրաքթար բառը թուրքերեն նշանակում է «դրոշմ» կամ «չափանիշ կրող»:
«Բայրաքթար»-ների առաջին խմբաքանակը Թուրքիայի զինված ուժերին հանձնվել է 2014-ի նոյեմբերին։ «Բայրաքթար» ԱԹՍ-ի երկու տարբերակ կա՝ հետախուզական եւ հարվածային: ԱԹՍ-ի երկու տարբերակներն էլ առկա են Թուրքիայի Զինված ուժերում: Ընդհանուր առմամբ, բաց աղբյուրներում հասանելի է տեղեկատվություն 110 միավորի մասին:
Ինչպե՞ս էր Էրդողանի որդին հայտնվել ԱԹՍ-ների կառավարման խցիկում
2018 թվականի հունվարին մի լուսանկար հրապարակվեց, որտեղ Թուրքիայի նախագահի որդի Բիլալ Էրդողանը պատկերված էր ԱԹՍ-ների կառավարման խցիկում՝ զինվորականների հետ, որոնք ղեկավարում էին սարքերի գործողությունները Սիրիայի տարածքում: Ի դեպ, լուսանկարն իր թվիթերում հրապարակել էր Էրդողանի փեսան՝ Սելջուկ Բայրաքթարը:
Բիլալ Էրդողանը` մեջտեղում Բիլալ Էրդողանը` մեջտեղում
Թուրքական ընդդիմադիր կուսակցությունները հարցեր ուղղեցին իշխանություններին՝ պահանջելով բացատրել, թե ինչ իրավունքով է Բիլալ Էրդողանը, որը պաշտոնյա կամ զիվորական չէ, հայտնվել ռազմական օբյեկտում՝ մարտական խնդրի իրականացման ժամանակ:
«Բայրաքթար»-ի կառավարման շարժական կենտրոնը «Բայրաքթար»-ի կառավարման շարժական կենտրոնը
Որտե՞ղ են կիրառվել «Բայրաքթար»-ները
Թուրքիայի զինուժը օգտագործել է «Բայրաքթար» ԱԹՍ-ի ե՛ւ հարվածային, ե՛ւ հետախուզական տարբերակները PKK-ի (Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության) զինյալների դեմ գործողություններում։
«Բայրաքթար» ԱԹՍ-ը «Բայրաքթար» ԱԹՍ-ը
Թուրքիան «Բայրաքթար»-ը կիրառել է Լիբիայում. այնտեղ ԱԹՍ-ներն ուղարկվել էին որպես աջակցություն «Ազգային համաձայնության կառավարությանը»։ Հայտնի է, որ Լիբիայում եղել են «Բայրաքթար»-ների խոցման դեպքեր:
2018-ին Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերն են հայտնել, որ խոցել են թուրքական «Բայրաքթար» ԱԹՍ-ը: Երեք սարքի խոցման մասին էլ հայտնի էր դարձել 2020 փետրվար-մարտ ամիսներին՝ Սիրիայի հյուսիսում:
Ըստ ռուսական աղբյուրների, Սիրիայի հակաօդային պաշտպանության ուժերը 7 «Բայրաքթար» անօդաչու թռչող սարք են խոցել:
Պաշտոնապես Ադրբեջանը «Բայրաքթար» ԱԹՍ-ներ Թուրքիայից սկսել է գնել 2020 թվականի ամռանը: 2020թ. հունիսին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը հայտարարել էր, որ իր երկիրը որոշում է կայացրել Թուրքիայի արտադրության անօդաչու մարտական թռչող սարքեր գնել:

Bilal Erdogan in the middle
During the offensive against Artsakh and Armenia launched by Azerbaijan on September 27, Turkish-made Bayraktar UAVs have been used, along with F-16 fighting falcons.
Mediamax tried to gather facts about Bayraktar and revealed some remarkable facts.
The Bayraktar Tactical UAS is a surveillance and reconnaissance unmanned aerial vehicle (UAV) initially developed for the Turkish Armed Forces. It is developed by the Kale-Baykar, a joint venture between the Kale Group and Baykar Technologies.
Selçuk Bayraktar, who married Turkish President Recep Tayyip Erdogan’s daughter Sümeyye in May 2016, is technical director of of Baykar Makina, a family-run business that sells the TB2 UAV drones to the Turkish military.
Bayraktar UAV could have been named after Erdogan's son-in-law, although the word “Bayraktar” in Turkish means “stamp” or “standard bearer”.
The first batch of “Bayraktar” was provided to the Turkish Armed Forces in November 2014. There are two versions of Bayraktar UAVs: reconnaissance and combat. Both versions are available in the Turkish Armed Forces. In total, information about 110 UAVs is available in open sources.
How did Erdogan's son end up in the UAV control room?
A photograph of Erdogan’s son, Bilal, sitting in an operations room for drones during Turkish attacks on Syria in 2018 sparked controversy on social media and anger among the government's main opposition. By the way, Erdogan’s son-in-law Selçuk Bayraktar posted the picture on Twitter.
Bilal Erdogan in the middle Bilal Erdogan in the middle
The publication of the photograph by Selçuk Bayraktar drew swift response from the opposition Republican People’s Party, which questioned why Bilal Erdoğan, who had no official position in the government or military, was permitted to sit beside military personnel as Turkey attacked Kurdish targets.
Bayraktar mobile control center Bayraktar mobile control center
Where were Bayraktars used?
The Turkish military used both combat and reconnaissance versions of Bayraktar in operations against PKK (Kurdistan Workers' Party) militants.
Bayraktar UAV Bayraktar UAV
Turkey used Bayraktar in Libya. Cases when Bayraktars were shot down in Libya have been reported.
In 2018, Syrian Democratic Forces announced that they had shot down a Turkish Bayraktar UAV. All three cases were reported in February-March 2020 in northern Syria.
According to Russian sources, the Syrian Air Defense Forces shot down 7 Bayraktar UAVs.
Azerbaijan officially started buying Bayraktar UAVs from Turkey in the summer of 2020. In June 2020, Azerbaijani Defense Minister Zakir Hasanov announced that his country had decided to purchase Turkish-made drones.