Իրանն ու Սաուդյան Արաբիան պայմանավորվել են վերականգնել հարաբերությունները - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Իրանն ու Սաուդյան Արաբիան պայմանավորվել են կարգավորել հարաբերությունները երկու երկրների միջեւ եւ նախատեսում են դեսպանատներ բացել երկու ամսվա ընթացքում։
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Tasnim գործակալությունը, Իրանի ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Շամհանին եւ նրա սաուդցի պաշտոնակիցը մի քանի օր շարունակ բանակցում էին Պեկինում։
Արդյունքում ընդունվել է եռակողմ հայտարարություն.
Էր-Ռիադի եւ Թեհրանի հարաբերությունները սրվել էին 2015 թվականի մարտին՝ Եմենում Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած կոալիցիայի կողմից «Անսար Ալլահ» շարժման դեմ ռազմական գործողության մեկնարկից հետո։ 2016 թվականի հունվարին, երբ Թեհրանում Սաուդյան Արաբիայի դեսպանատունը եւ Մաշհադում հյուպատոսությունը ենթարկվեցին ցուցարարների հարձակմանը, թագավորությունը խզեց դիվանագիտական հարաբերությունները Իրանի հետ:

Иран и Саудовская Аравия договорились о нормализации отношений - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Иран и Саудовская Аравия договорились о нормализации отношений между двумя странами и планируют открыть посольства в течение двух месяцев.
Как сообщает ТАСС со ссылкой на агентство Tasnim, в течение нескольких дней секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана Али Шамхани и его саудовский коллега вели переговоры в Пекине.
По итогам было принято трехстороннее заявление.
Отношения между Эр-Риядом и Тегераном обострились в марте 2015 года с началом военной операции коалиции во главе с Саудовской Аравией на территории Йемена против движения «Ансар Аллах». В январе 2016 года после того, как посольство Саудовской Аравии в Тегеране и консульство в Мешхеде подверглись нападениям протестующих, королевство разорвало дипломатические отношения с Ираном.