Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր Ֆրանսիային կոչ է արել ընդունել պատասխանատվությունը «արյունալի հանցագործությունների համար» եւ ներողություն խնդրել։
Ելույթ ունենալով Բաքվում՝ Չմիացած երկրների շարժման COVID-19-ի դեմ պայքարի կոնտակտային խմբի գագաթնաժողովում, Ալիեւը, մասնավորապես, ասել է, որ Ֆրանսիայի կողմից Եվրոպայից դուրս կառավարվող տարածքները «ֆրանսիական գաղութային կայսրության նողկալի մնացորդներն են»։
«Մենք նաեւ կոչ ենք անում Ֆրանսիային ընդունել պատասխանատվությունը Աֆրիկայում, Հարավարևելյան Ասիայում եւ այլ վայրերում իր գաղութային անցյալի եւ արյունալի գաղութային հանցագործությունների ու ցեղասպանության համար եւ ներողություն խնդրել»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։

Aliyev calls on France to apologize for “bloody crimes” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani President Ilham Aliyev called on France to apologize and acknowledge the responsibility for "bloody crimes.”
Speaking in Baku at the summit of the Contact Group of the Non-Aligned Movement on Combating COVID-19, Aliyev, in particular, said that the territories administered by France outside Europe “are the disgusting remnants of the French colonial empire.”
“We also call on France to apologize and acknowledge responsibility for its colonial past and bloody colonial crimes and acts of genocide in Africa, Southeast Asia and other places,” the Azerbaijani president said.