Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր Ֆրանսիային կոչ է արել ընդունել պատասխանատվությունը «արյունալի հանցագործությունների համար» եւ ներողություն խնդրել։
Ելույթ ունենալով Բաքվում՝ Չմիացած երկրների շարժման COVID-19-ի դեմ պայքարի կոնտակտային խմբի գագաթնաժողովում, Ալիեւը, մասնավորապես, ասել է, որ Ֆրանսիայի կողմից Եվրոպայից դուրս կառավարվող տարածքները «ֆրանսիական գաղութային կայսրության նողկալի մնացորդներն են»։
«Մենք նաեւ կոչ ենք անում Ֆրանսիային ընդունել պատասխանատվությունը Աֆրիկայում, Հարավարևելյան Ասիայում եւ այլ վայրերում իր գաղութային անցյալի եւ արյունալի գաղութային հանցագործությունների ու ցեղասպանության համար եւ ներողություն խնդրել»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։

Алиев призвал Францию извиниться «за кровавые преступления» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев призвал сегодня Францию извиниться и признать ответственность «за кровавые преступления».
Выступая в Баку на саммите Контактной группы Движения неприсоединения по борьбе с COVID-19, Алиев, в частности, заявил, что территории, управляемые Францией за пределами Европы, «являются отвратительными остатками французской колониальной империи».
«Мы также призываем Францию извиниться и признать ответственность за свое колониальное прошлое и кровавые колониальные преступления и акты геноцида в Африке, Юго-Восточной Азии и других местах», - отметил президент Азербайджана.