Ալիեւը կոչ է արել բարեփոխել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր Բաքվում հայտարարել է, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդն անարդյունավետ է եւ բարեփոխման կարիք ունի։
«ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը հիշեցնում է անցյալը եւ չի արտացոլում ներկա իրականությունը։ Խորհրդի կազմը պետք է ընդլայնվի, որպեսզի այն դառնա ավելի ներկայացուցչական եւ աշխարհագրորեն ավելի արդար», - ասել է Ալիեւը՝ ելույթ ունենալով Չմիացած երկրների շարժման COVID-19-ի դեմ պայքարի  կոնտակտային խմբի գագաթնաժողովում։
Նա ընդգծել է, որ «աշխարհը հիմա ականատես է լինում Սառը պատերազմի ավարտից ի վեր ամենալուրջ առճակատմանը Արեւելքի եւ Արեւմուտքի միջեւ»։
«Նոր աշխարհակարգը վերափոխման փուլում է: Ամբողջ աշխարհն այժմ ականատես է լինում Սառը պատերազմի ավարտից ի վեր Արեւելքի եւ Արեւմուտքի ամենալուրջ առճակատմանը։ Այս առճակատման հետեւանքները զգալի են մնացած աշխարհի համար։ Այսօր ավելի ու ավելի շատ են նկատվում ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության խախտման, պետությունների ներքին գործերին միջամտելու դեպքերը»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։

Алиев призвал реформировать Совбез ООН - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил сегодня в Баку, что Совет безопасности ООН неэффективен и нуждается в реформировании.
«Совет Безопасности ООН напоминает о прошлом и не отражает современную реальность. Состав Совета должен быть расширен, чтобы сделать его более представительным и географически более справедливым», - сказал Алиев, выступая на  саммите Контактной группы Движения неприсоединения по борьбе с COVID-19.
Он подчеркнул, что в настоящее время «мир является свидетелем самой серьезной конфронтации между Востоком и Западом со времен окончания холодной войны».
«Новый мировой порядок находится в процессе преобразования. Сейчас весь мир является свидетелем самой серьезной конфронтации между Востоком и Западом со времен окончания холодной войны. Последствия этого противостояния ощутимы и для остальной части мира. Сегодня наблюдается все больше случаев нарушения суверенитета и территориальной целостности, вмешательства во внутренние дела государств», - сказал президент Азербайджана.