«Մոսկվան հրաժարվում է կատարել իր պարտքը»,- ասել է Էրդողանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ասել է, որ Թուրքիան օդային գործողություն է իրականացրել Սիրիայում եւ Իրաքում, քանի որ Ռուսաստանը հրաժարվել է կատարել քրդական կազմավորումները հետ քաշելու մասին իր խոստումները։
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ Էրդողանը, մասնավորապես, ասել է.
«Չնայած մեր բազմաթիվ նախազգուշացումներին Ռուսաստանին, որը 2019 թվականի Սոչիի համաձայնագրի համաձայն պատասխանատու է Հյուսիսային Իրաքը եւ Սիրիան ահաբեկիչներից մաքրելու համար, Մոսկվան չի կատարել եւ հրաժարվում է կատարել իր պարտքը։ Մենք հայտարարել ենք, որ չենք լռելու ահաբեկչության դեմ ու քայլեր կձեռնարկենք, եթե նրանք դա չանեն։ Մենք հարվածներ ենք հասցրել եւ վերացրել ենք ահաբեկիչների 12 բույն Քոբանիում։ Թուրքիան չի զսպելու իրեն, այս հակաահաբեկչական գործողությունը շարունակվելու է թե՛ օդից, թե՛ ցամաքից»։

Ереван /Медиамакс/. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что Турция провела воздушную операцию в Сирии и Ираке в связи с отказом России выполнить свои обещания по отводу курдских формирований.
Как сообщает ТАСС, Эрдоган, в частности, заявил:
«Несмотря на наши неоднократные предупреждения России, на которой лежит ответственность за очистку от террористов северного Ирака и Сирии в соответствии с нашим сочинским соглашением 2019 года, Москва не выполнила и отказывается выполнять свой долг. Мы заявили, что не будем молчать против терроризма и примем меры, если они этого не сделают. Мы нанесли удары и ликвидировали 12 гнезд террористов в Кобани. Турция не будет сдерживаться, эта антитеррористическая операция как с воздуха, так и с земли будет продолжаться».