Մարաշցի տատիկիս տառապանքների շողքն ուղեկցում էր ինձ Ստամբուլում - Mediamax.am
2015 թվականի ապրիլին՝ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին, The Guardian-ը Հայաստանի եւ Սփյուռքի իր ընթերցողներին առաջարկեց պատմել, թե ինչ ազդեցություն է թողել Ցեղասպանությունն իրենց ընտանիքների վրա:
Մեկ տարի անց՝ Հայոց Ցեղասպանության 101-րդ տարելիցի նախաշեմին, Մեդիամաքսը եւ The Guardian-ը որոշեցին համատեղ ներկայացնել չհրապարակված նյութերի մի մասը:
Մարիա Թիթիզյան
Երբ տատիկս տեղափոխվեց Կանադա, ես 12 տարեկան էի: Նա ծնվել էր 1908թ. Մարաշում՝ Օսմանյան կայսրությունում: Ես նրան միայն նկարներով էի տեսել: Նա իր սերնդի` վերապրածների սերնդի տիպիկ հայկական տատիկ էր: Թմբլիկ էր, կլոր դեմքով, հաստ շրթունքներով եւ հոգնած աչքերով: Միշտ սեւ զգեստներ էր հագնում ու երկար սպիտակ մազերը կոս անում:
Երբ նա վերջապես վայրէջք կատարեց Տորոնտոյում, ես մտածեցի, որ այդ վայրկյանից իմ կյանքն ամբողջական է դառնալու: Ես միշտ զգում էի տատիկի եւ պապիկի պակասությունն իմ կյանքում եւ պատրաստ էի ամբողջովին նվիրվել նրանց:
Նրա արտաբերած առաջին բառերը թուրքերեն էին: Չնայած ես շատ անգամ էի թուրքերեն լսել տանը (երբ ծնողներս ուզում էին թաքուն մի բան քննարկել, թուրքերեն էին խոսում), բայց նրա բերանից թուրքերենն այլ կերպ էր հնչում եւ այլ զգացողություն էր առաջացնում:
Տատիկի՝ իմ պատկերացրած կերպարը՝ սիրող եւ հոգ տանող, շատ արագ փոխարինվեց մի օտարացված կնոջով, որը միշտ տխուր էր:
Նա երկու տարի ապրեց մեզ հետ եւ հեռացավ կյանքից: 62 տարեկան էր, բայց 80 տարեկան էր երեւում: Հիշում եմ, մայրիկս սգում էր նրա մահը եւ մի որոշ ժամանակ ինքն էլ էր օտարացել մեզանից:
Տարիներ հետո միայն մենք իմացանք, թե ինչ սատանաներ էին հետապնդում տատիկին` մարաշցի մի վերապրածի, որն ամուսնացել էր Ուրֆայի մի որբի հետ: Նա միշտ ընկճված էր`մելանխոլիայի, թախծի կամ տխրության մեջ թաղված: Այդպես էլ չտեսա նրա հոգու գույները: Դժվար է ընդունել, բայց նա կարծես հաշտվել էր այդ տխրության հետ եւ իրեն հարմարավետ էր զգում: Չեմ հիշում նրան ծիծաղելիս:
Նրա մասին շատ չեմ մտածում: Նա մի հեռու հիշողություն է: Հազվադեպ, երբ թուրքերեն եմ լսում, նրան եմ հիշում:
Անցած տարի [2014թ.], երբ առաջին անգամ իմ կյանքում Ստամբուլ էի մեկնել, անհամար անգամ հիշեցի նրան: Ուր գնում էի, լսում էի թուրքերեն բառեր եւ դրանք ասոցացնում էի իմ մարաշցի տատիկի հետ, նա իմ գիտակցության մակերեսին էր: Շարունակ լսում էի Çocuk, oğlan, kız, ben bilmiyorum եւ շատ այլ բառեր, որոնք նա օգտագործում էր մայրիկիս հետ հանդարտ զրուցելիս:
Շփոթված էի: Այդ ամենն ինձ շատ ծանոթ էր եւ շատ օտար: Ես ինձ հաճախ զգում էի ինչպես տանը, բայց, ախր, այդպես չպետք է լիներ: Ես պետք է ատեի այդ ամենը, բայց չէր ստացվում: Այդ հակասական հույզերը հակամարտում էին իրար դեմ եւ ստիպում ինձ կորցնել հավասարակշռությունս: Ամեն կայունություն եւ հավասարակշռություն խախտվել էր: Ստամբուլի գույները, տեսարաններն ու հոտերը, այն ուտեստները, որ ես կերել էի եւ ինքս պատրաստել իմ ամբողջ կյանքի ընթացքում, արեւելյան սուրճի բույրը, ողջ քաղաքով սայլակների վրա վաճառվող բոված շագանակները փոխակերպվում էին իմ կյանքից վերցված նկարների` դողդոջուն ձեռքով ուրվագծված մի կտոր թղթի վրա:
Երբ քայլում էի Ստամբուլի նեղ փողոցներով եւ ընդարձակ բուլվարներով, երբ մտնում էի պատմությամբ ներծծված հին բորբոսնած շենքերը, որոնք շրջանաձեւ աստիճանահարթակներ ունեն, երբ հանդիպում էի մարդկանց, որոնց չէի կարծում, թե երբեւէ կհանդիպեմ կամ որ նման մարդիկ գոյություն ունեն, այդ թղթի կտորները շրջապտույտի մեջ էին ընկնում եւ նրանցից յուրաքանչյուրը պատմում էր մի երկար մոռացված պատմություն իմ կյանքից: Ես շատ էի հուզվում, բայց նման սովորություն չունեմ, ես իջնում էի կիրճեր եւ բարձրանում լեռներ… Ինքս ինձ կորցրել էի պատմության, հիշողության եւ երեւակայական գոյության լաբիրինթոսում:
Երբ քայլում էի այդ նեղ փողոցներով եւ ընդարձակ բուլվարներով, ինձ ուղեկցում էր մարաշցի տատիկիս տառապանքների շողքը: Ինձ առաջնորդում եւ ճնշում էր այն լեզուն, որն առաջին անգամ լսել էի նրա շուրթերից:
Եթե դու թուրք ես, զբոսաշրջիկ կամ գործարար, շատ բան կարող ես պատմել Ստամբուլի մասին: Ես դեռ վստահ չեմ, ինչ կարող եմ ասել Ստամբուլի մասին որպես արեւմտահայ, որը կարող էր գնալ իր արմատների հետքերով դեպի Մարաշ, Ուրֆա եւ Մուսա լեռ: Այդ քաղաքը Արեւելքն ու Արեւմուտքն է, ուղենիշը, հինն ու նորը, Բուրջ Համուդն ու Փարիզը, այն ամեն մուսուլմանականն է եւ աշխարհիկը, այն հայկական եկեղեցիներն են թաքնված ծանր փայտե դռների հետեւում կամ ձկան շուկայում, սավառնող մզկիթների կողքին: Այդ քաղաքը հսկայական է՝ բաղկացած կյանքի փոքր մասնիկներից: Այն անբացատրելի է:
Երբ հանդիպում ես Ստամբուլի հայերին, լսում նրանց քնարական արեւմտահայերենը, նրանց պատմությունները, դառնում նրանց պայքարի վկան, բախվում ես նրանց իրականությանն ու հանկարծ հասկանում, որ նրանց մասին ոչինչ չգիտես: Եվ ամաչում ես այդ անտեղյակությունից ու խոնարհվում նրանց դարեր ձգվող համառության եւ հայկական ժառանգության հետքերը պահպանելու կամքի առջեւ: Չգիտես, ինչ անել այդ ինֆորմացիայի հետ, որ բնակություն է հաստատել քո ուղեղում: Չգիտես ինչպես մշակել այն. ստիպված սկսում ես այն մասերի բաժանել եւ պատմություններ պատմել:
Հայկական բնակավայրերը, քաղաքներն ու գյուղերը, ամբողջը կորսված է: Բոլոր դպրոցները, եկեղեցիները, ձեռնարկություններն ու տները կորսված են: Կորսված են բարեկեցությունն ու բարգավաճումը: Դարավոր ժառանգությունը կորսված է: Պահպանվել են միայն պատմություններ ու հիշողություններ, ուրիշ ոչինչ…

Бульвары Стамбула и тень страданий моей бабушки из Мараша - Mediamax.am
Мне было 12 лет, когда бабушка переехала в Канаду. Она родилась в 1908 году, в Мараше, в Османской империи. До того я видела ее лишь на фотографиях. Она была типичной армянской бабушкой из поколения выживших: полненькая, круглолицая, с полными губами и усталыми глазами. Всегда одевалась в черное, а длинные седые волосы завязывала в узел.
Когда ее самолет наконец приземлился в Торонто, я подумала, что с этой минуты моя жизнь станет полноценной. Мне всегда недоставало дедушки и бабушки, и я была готова полностью посвятить себя им.
Первые слова бабушки были на турецком. Несмотря на то, что дома нередко говорили на этом языке (когда родителям надо было что-то обсудить втайне от меня), с ее уст турецкий звучал по-другому и вызывал иные ощущения.
Образ заботливой и любящей бабушки быстро сменился отчужденной, всегда печальной  женщиной.
Она прожила с нами два года. Бабушке было всего 62, когда она скончалась, но выглядела она на все 80. Помню, мама так скорбила по ней, что и сама на какое-то время отдалилась от нас.
Лишь годы спустя мы узнали, какие демоны преследовали бабушку, выжившую уроженку Мараша, которая когда-то вышла замуж за сироту из Урфы. Она всегда была погружена в меланхолию, мне так и не довелось разглядеть краски ее души. Она будто смирилась со своей грустью и чувствовала себя комфортно в этом состоянии.
Бабушку я вспоминаю нечасто, лишь изредка, когда слышу турецкую речь. Она - далекое воспоминание.
В прошлом [2014] году, когда я впервые в жизни посетила Стамбул, несчетное количество раз вспоминала о ней. Я слышала турецкую речь и она ассоциировалась с моей марашской бабушкой, мысли о которой пребывали на поверхности моего сознания. До меня непрерывно доносились Çocuk, oğlan, kız, ben bilmiyorum и многие другие слова, которые она использовала во время разговоров с моей мамой.
Я была растеряна. Все это было мне очень знакомо и, вместе с тем, очень чуждо. Часто я себя чувствовала как дома, но ведь так не должно было быть. Я должна была ненавидеть все это, но не получалось. Эти противеречивые эмоции выбивали почву из под ног.
Когда я гуляла по узким улочкам и широким бульварам Стамбула, входила в заплесневелые, пропитанные историей, имеющие круговые лестницы старые здания, встречала людей, о существовании которых не догадывалась и не думала, что когда-либо их встречу, все эти клочки бумаги попадали в круговорот и каждый из них представлял из себя рассказ из моей жизни. Эмоционально меня это смущало, но я не сдавалась - вместо этого я спускалась в ущелья и поднималась высоко в горы…Я затерялась в лабиринте истории, воспоминаний и воображения.
Когда я ходила по узким улочкам и широким бульварам Стамбула, меня сопровождала тень страданий моей марашской бабушки. Меня вел и угнетал тот язык, на котором я впервые услышала ее речь.
Если ты турок, бизнесмен или турист, то сможешь многое рассказать о Стамбуле. Я пока не уверена, что именно смогу рассказать о Стамбуле как западная армянка, которая может дойти по следам своих предков до Мараша, Урфы и Муса Дага. Этот город - Запад и Восток, путеводитель, новое и старое, Бурдж Хамуд и Париж, все то мусульманское и мирское, все те армянские церкви, скрытые за массивными деревянными дверьми или на рыбном рынке, рядом с парящими мечетями. Этот город огромен и состоит из маленьких частиц жизни. Это необъяснимо.
Когда встречаешь стамбульских армян, слышишь их певучий западноармянский, их истории, становишься свидетелем борьбы, сталкиваешься с их реальностью и вдруг понимаешь, что ничего не знаешь про них. И тебе становится стыдно от своей неинформированности и ты преклоняешься перед их  волей и желанием сохранить вековые следы армянского наследия. И ты не знаешь, что делать со всей полученной информацией,которая прочно засела у тебя в голове. Не знаешь, как обработать ее и вынужденно начинаешь делить ее на части и рассказывать отдельными историями.
Армянские поселения, города и деревни - все это утеряно. Все школы, церкви, предприятия и дома утеряны. Утеряны благополучие и процветание. Сохранились лишь истории и ничего более…