Մարաշցի տատիկիս տառապանքների շողքն ուղեկցում էր ինձ Ստամբուլում - Mediamax.am
2015 թվականի ապրիլին՝ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին, The Guardian-ը Հայաստանի եւ Սփյուռքի իր ընթերցողներին առաջարկեց պատմել, թե ինչ ազդեցություն է թողել Ցեղասպանությունն իրենց ընտանիքների վրա:
Մեկ տարի անց՝ Հայոց Ցեղասպանության 101-րդ տարելիցի նախաշեմին, Մեդիամաքսը եւ The Guardian-ը որոշեցին համատեղ ներկայացնել չհրապարակված նյութերի մի մասը:
Մարիա Թիթիզյան
Երբ տատիկս տեղափոխվեց Կանադա, ես 12 տարեկան էի: Նա ծնվել էր 1908թ. Մարաշում՝ Օսմանյան կայսրությունում: Ես նրան միայն նկարներով էի տեսել: Նա իր սերնդի` վերապրածների սերնդի տիպիկ հայկական տատիկ էր: Թմբլիկ էր, կլոր դեմքով, հաստ շրթունքներով եւ հոգնած աչքերով: Միշտ սեւ զգեստներ էր հագնում ու երկար սպիտակ մազերը կոս անում:
Երբ նա վերջապես վայրէջք կատարեց Տորոնտոյում, ես մտածեցի, որ այդ վայրկյանից իմ կյանքն ամբողջական է դառնալու: Ես միշտ զգում էի տատիկի եւ պապիկի պակասությունն իմ կյանքում եւ պատրաստ էի ամբողջովին նվիրվել նրանց:
Նրա արտաբերած առաջին բառերը թուրքերեն էին: Չնայած ես շատ անգամ էի թուրքերեն լսել տանը (երբ ծնողներս ուզում էին թաքուն մի բան քննարկել, թուրքերեն էին խոսում), բայց նրա բերանից թուրքերենն այլ կերպ էր հնչում եւ այլ զգացողություն էր առաջացնում:
Տատիկի՝ իմ պատկերացրած կերպարը՝ սիրող եւ հոգ տանող, շատ արագ փոխարինվեց մի օտարացված կնոջով, որը միշտ տխուր էր:
Նա երկու տարի ապրեց մեզ հետ եւ հեռացավ կյանքից: 62 տարեկան էր, բայց 80 տարեկան էր երեւում: Հիշում եմ, մայրիկս սգում էր նրա մահը եւ մի որոշ ժամանակ ինքն էլ էր օտարացել մեզանից:
Տարիներ հետո միայն մենք իմացանք, թե ինչ սատանաներ էին հետապնդում տատիկին` մարաշցի մի վերապրածի, որն ամուսնացել էր Ուրֆայի մի որբի հետ: Նա միշտ ընկճված էր`մելանխոլիայի, թախծի կամ տխրության մեջ թաղված: Այդպես էլ չտեսա նրա հոգու գույները: Դժվար է ընդունել, բայց նա կարծես հաշտվել էր այդ տխրության հետ եւ իրեն հարմարավետ էր զգում: Չեմ հիշում նրան ծիծաղելիս:
Նրա մասին շատ չեմ մտածում: Նա մի հեռու հիշողություն է: Հազվադեպ, երբ թուրքերեն եմ լսում, նրան եմ հիշում:
Անցած տարի [2014թ.], երբ առաջին անգամ իմ կյանքում Ստամբուլ էի մեկնել, անհամար անգամ հիշեցի նրան: Ուր գնում էի, լսում էի թուրքերեն բառեր եւ դրանք ասոցացնում էի իմ մարաշցի տատիկի հետ, նա իմ գիտակցության մակերեսին էր: Շարունակ լսում էի Çocuk, oğlan, kız, ben bilmiyorum եւ շատ այլ բառեր, որոնք նա օգտագործում էր մայրիկիս հետ հանդարտ զրուցելիս:
Շփոթված էի: Այդ ամենն ինձ շատ ծանոթ էր եւ շատ օտար: Ես ինձ հաճախ զգում էի ինչպես տանը, բայց, ախր, այդպես չպետք է լիներ: Ես պետք է ատեի այդ ամենը, բայց չէր ստացվում: Այդ հակասական հույզերը հակամարտում էին իրար դեմ եւ ստիպում ինձ կորցնել հավասարակշռությունս: Ամեն կայունություն եւ հավասարակշռություն խախտվել էր: Ստամբուլի գույները, տեսարաններն ու հոտերը, այն ուտեստները, որ ես կերել էի եւ ինքս պատրաստել իմ ամբողջ կյանքի ընթացքում, արեւելյան սուրճի բույրը, ողջ քաղաքով սայլակների վրա վաճառվող բոված շագանակները փոխակերպվում էին իմ կյանքից վերցված նկարների` դողդոջուն ձեռքով ուրվագծված մի կտոր թղթի վրա:
Երբ քայլում էի Ստամբուլի նեղ փողոցներով եւ ընդարձակ բուլվարներով, երբ մտնում էի պատմությամբ ներծծված հին բորբոսնած շենքերը, որոնք շրջանաձեւ աստիճանահարթակներ ունեն, երբ հանդիպում էի մարդկանց, որոնց չէի կարծում, թե երբեւէ կհանդիպեմ կամ որ նման մարդիկ գոյություն ունեն, այդ թղթի կտորները շրջապտույտի մեջ էին ընկնում եւ նրանցից յուրաքանչյուրը պատմում էր մի երկար մոռացված պատմություն իմ կյանքից: Ես շատ էի հուզվում, բայց նման սովորություն չունեմ, ես իջնում էի կիրճեր եւ բարձրանում լեռներ… Ինքս ինձ կորցրել էի պատմության, հիշողության եւ երեւակայական գոյության լաբիրինթոսում:
Երբ քայլում էի այդ նեղ փողոցներով եւ ընդարձակ բուլվարներով, ինձ ուղեկցում էր մարաշցի տատիկիս տառապանքների շողքը: Ինձ առաջնորդում եւ ճնշում էր այն լեզուն, որն առաջին անգամ լսել էի նրա շուրթերից:
Եթե դու թուրք ես, զբոսաշրջիկ կամ գործարար, շատ բան կարող ես պատմել Ստամբուլի մասին: Ես դեռ վստահ չեմ, ինչ կարող եմ ասել Ստամբուլի մասին որպես արեւմտահայ, որը կարող էր գնալ իր արմատների հետքերով դեպի Մարաշ, Ուրֆա եւ Մուսա լեռ: Այդ քաղաքը Արեւելքն ու Արեւմուտքն է, ուղենիշը, հինն ու նորը, Բուրջ Համուդն ու Փարիզը, այն ամեն մուսուլմանականն է եւ աշխարհիկը, այն հայկական եկեղեցիներն են թաքնված ծանր փայտե դռների հետեւում կամ ձկան շուկայում, սավառնող մզկիթների կողքին: Այդ քաղաքը հսկայական է՝ բաղկացած կյանքի փոքր մասնիկներից: Այն անբացատրելի է:
Երբ հանդիպում ես Ստամբուլի հայերին, լսում նրանց քնարական արեւմտահայերենը, նրանց պատմությունները, դառնում նրանց պայքարի վկան, բախվում ես նրանց իրականությանն ու հանկարծ հասկանում, որ նրանց մասին ոչինչ չգիտես: Եվ ամաչում ես այդ անտեղյակությունից ու խոնարհվում նրանց դարեր ձգվող համառության եւ հայկական ժառանգության հետքերը պահպանելու կամքի առջեւ: Չգիտես, ինչ անել այդ ինֆորմացիայի հետ, որ բնակություն է հաստատել քո ուղեղում: Չգիտես ինչպես մշակել այն. ստիպված սկսում ես այն մասերի բաժանել եւ պատմություններ պատմել:
Հայկական բնակավայրերը, քաղաքներն ու գյուղերը, ամբողջը կորսված է: Բոլոր դպրոցները, եկեղեցիները, ձեռնարկություններն ու տները կորսված են: Կորսված են բարեկեցությունն ու բարգավաճումը: Դարավոր ժառանգությունը կորսված է: Պահպանվել են միայն պատմություններ ու հիշողություններ, ուրիշ ոչինչ…

The shadow of my Marashtsi grandmother’s suffering in Istanbul - Mediamax.am
When my grandmother moved to Canada, I was 12 years old. She was born in Marash in 1908 in the Ottoman Empire. I had only seen pictures of her. She was the typical Armenian grandmother of her generation, the survivor generation… plump, dressed in dark clothes, long, willowy white hair tied in a bun, round face, full lips and tired eyes. When she finally landed in Toronto, I thought my life would be complete. I had felt the absence of grandparents in my life and I was ready to embrace her wholly.
The first words that came out of her mouth were Turkish and although I had heard enough Turkish at home when my parents wanted to discuss something privately, the Turkish that flowed from her mouth had a slightly different feeling to it.
My preconceived image of a grandmother – loving, giving, caressing – were quickly replaced by a distant woman who just looked sad all the time.
She lived for two years with us and then passed away. She was 62 years old. She looked 80. I remember my mother weeping over the loss of her mother and becoming distant herself for a time.
It was only years later that we learned about the demons that haunted my grandmother, a survivor from Marash who married an orphan from Urfa. She always seemed dejected, always wallowing in some kind of melancholy or yearning, or sadness. I never got to know the colors of her soul. It’s hard to say but it was in that state of melancholy where she seemed to be most comfortable and most contented. I don’t remember her laughing, ever.
I don’t think about her very much. She remains a distant memory. The rare times I do remember her is when I hear Turkish.
I was moved to remember her countless times for a few days last month [March 2014] when I went to Istanbul for the first time. Everywhere I went, the Turkish words I associated with my Marashtsi grandmother seemed to float to the surface of my consciousness. Çocuk, oğlan, kız, ben bilmiyorum and so many other words I had heard in the quiet, endless conversations she would have with my mother.
And it confused me. It was at once familiar and strange, it felt like home yet it wasn’t supposed to be, I needed to hate it but I couldn’t. Conflicting emotions were battling one another causing me to lose my balance. Poise and equilibrium were shattered as the colors, sights and smells of Istanbul, the dishes I had eaten and prepared my whole life, the smell of brewing coffee, the roasting chestnuts sold in carts around the city transformed themselves and became crude images from different periods of my life sketched by a quivering hand on pieces of scrap paper.
As I walked along narrow streets and wide boulevards, as I entered musty old buildings with circular staircases steeped in history or met people I didn’t think I would meet or who even should have existed, those scraps of paper were swirling about, each one narrating a long-forgotten story from my life. I was moved to tears as I am wont to do, I was falling down rabbit holes, I was climbing mountains, I was lost in the labyrinth of history and memory and imagined existence.
As I walked along those narrow streets and wide boulevards of Istanbul, I was in the shadow of my Marashtsi grandmother’s suffering. It was the language that had floated from her mouth the first time I heard her that was engulfing me and guiding me.
There is a lot that can be said about Istanbul if you are Turkish or a tourist or a businessperson. I am still not sure what to say about Istanbul as a Western Armenian who can trace her roots to Marash and Urfa and Musa Ler. It is the East and the West, it is the Orient, it is the new and the old, it is Bourj Hamoud and Paris, it is Muslim and secular, it is Armenian churches tucked away behind heavy wooden doors in a fish market or out in plain view alongside soaring mosques, it is huge with so many small compartments of living all rolled into one inexplicable metropolis.
You meet the Armenians of Istanbul, you hear their lyrical Western Armenian, you listen to their stories and witness their struggles, you confront their reality and you suddenly realize that you don’t know anything at all about them. And you are ashamed at your ignorance while you are humbled by their tenacity, their drive to protect the remaining traces of an Armenian legacy that stretches back for centuries. You don’t know what to do with all this information that has taken up dwelling in your brain. You don’t know how to process it, so you begin to take it apart, piece by piece and you start telling stories.
Armenian cities, towns and villages are all lost. Schools, churches, businesses, homes are all lost. Wealth and prosperity lost. A centuries-old heritage lost. Stories and memories only remain, nothing else...