Ավտոստոպ անող ու աշակերտներով ոգեշնչված ընկեր Մանուկյանը - Mediamax.am
- Հաշիվը 5։1 դարձավ։ Ես ձեր թույլ կողմը գտել եմ, ուժեղացրե՛ք,- աղջիկների կողմը նշան անելով՝ տղաներին է դիմում ընկեր Մանուկյանը։ Վոլեյբոլի ցանցի մի կողմում ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչն է, մյուսում՝ 6-րդ դասարանի աշակերտները։
Անդրանիկը սահմանամերձ Մովսեսում երկրորդ տարին է դասավանդում, բայց ո՛չ գյուղացիներն են նրան «դրսից եկածի» պես վերաբերվում, ոչ էլ ֆիզկուլտուրայի երիտասարդ ուսուցիչն է իրեն «եկվորի» նման պահում։
Մովսեսն Անդրանիկի համար հնարավորություն է, երազանքի իրականացում, նպատակի հաղթանակ։
«Երբ տեղափոխվեցի Մովսես, ինձ հարցնում էին՝ գյուղի կյանքը նորմա՞լ է, ընտելանո՞ւմ ես։ Ես զարմանում էի՝ ի՞նչ կա ընտելանալու, ես ինձ բնական եմ զգում․ այնտեղ եմ, որտեղ պիտի լինեմ։ Ես ուզում եմ աշխատել գյուղում, որովհետեւ քաղաքում շարժ կա, խմբակներ կան, երեխաները կարողանում են տարբեր հնարավորություններից օգտվել։ Իսկ գյուղում այդ ամենը, կարող է, չլինի, ու դու ուզում ես այդ հնարավորությունները ստեղծողներից մեկը լինել։ Գուցե ես տամ ինչ-որ բան, իրենք չվերցնեն, ես դրանից չեմ նեղվում։ Բայց ես կնեղվեմ, եթե երեխան իմանա, որ գյուղում այդ հնարավորությունը չկա, դրա համար ինքը չի ստացել»։
Փոքրիկ, բայց անհրաժեշտ իրերով ապահովված տունը դպրոցի տնօրենի օգնությամբ է գտել։ Ասում է՝ մովսեսցիները շատ հյուրասեր են։ Երբ նոր էր տեղափոխվել գյուղ, դպրոցից գալիս էր, տեսնում՝ գյուղացիները դռան դիմաց իրենց բարիքներից են թողել, երբ մի բան գնելու կարիք էր լինում, հրաժարվում էին գումարը վերցնել։
- Բակի բադերը քո՞նն են։
-Չէ, բայց դրանցից էլ օգուտ կա․հարեւաններն ասում են՝ ինչ ղոչաղ տղա ա, բադ էլ ա պահում,-ծիծաղում է Անդրանիկը։ - Անցյալ տարի կանաչի, սխտոր էի ցանել, մշակում էի։ Էս տարի չեմ հասցնում, թե չէ հաստատ կանեի։
Չի հասցնում, որովհետեւ ֆիզկուլտուրայի դասերը միակ զբաղվածությունը չեն։ Զուգահեռ մի քանի խմբակ է վարում, համայնքային ծրագրեր իրականացնում։
Անդրանիկը մարզիչ-մանկավարժ է։ Աշխատել է մանկապարտեզում, դասախոսել Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի պետական ինստիտուտում։ Մովսես «գործուղվել» է «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի ծրագրով։ Ֆիզկուլտուրայի օգնությամբ փորձում է «ամրացնել» երեխաներին՝ մարմնով ու հոգով։
«Ֆիզկուլտուրան ավելի առողջ լինելու միջոց է: Երեխաներին սովորեցնում է թիմային աշխատանք, սովորեցնում է նպատակ դնել, պայքարել, չհանձնվել։ Պատահել է՝ երեխան ինչ-որ վարժություն, օրինակ՝ ցատկել այծիկի վրայից, չի կարողացել:  Իրար հետ պայքարել ենք, մեկս մյուսիս ուժ ենք տվել, դասի վերջում կարողացել է հաղթահարել բարձրությունն ու ցատկել։
Նպատակը մի քիչ բարձր ցատկելը կամ արագ վազելը չէ, թեեւ կարեւոր է ֆիզիկապես կոփված լինելը: Էականը հոգեբանական կողմն է: Սկզբում ասում էին՝ չեմ կարողանում, հիմա ասում են՝ մի անգամ էլ փորձեմ։ Հիմա ես չեմ հիշում դեպք, որ երեխան ասի՝ ես չեմ կարողանում։ Դա ինձ համար երջանկություն է»։
-Չճանաչեցի,-բացօթյա մարզադաշտի ցանցերի հետեւից ձայն են տալիս երկու կանայք։
Մոտենում եմ, ներկայանում, ասում, որ Անդրանիկի ու իրենց գյուղի մասին նյութ պատրաստելու ենք եկել։
-Շատ կազմակերպված ա Անդրանիկը, ամեն նորություն անում ա էրեխեքի համար, կարում ա լեզու գտնի հետները,-սկսում են գովել։ Տանը դպրոցական չունեն, բայց ունեն փոքրիկ խանութներ ու գյուղի անցուդարձից լավ տեղյակ են։
Մովսեսի միջնակարգ դպրոցը 114 աշակերտ ունի։ Գյուղը հակառակորդի ուղիղ նշանառության տակ է։ Տնօրենն ասում է, որ կրակոցների պատճառով դասերը երբեք չեն ընդհատել։
-Մեզ էլ նկարեք, մենք էլ «բալելշչիկներն» ենք,- կատակում են տղամարդիկ՝ հետեւելով ֆիզկուլտուրայի դասին ֆուտբոլ խաղացող երեխաներին ։
Անցյալ տարի Առաջնորդության ակումբի շրջանակում Անդրանիկն ու աշակերտները քննարկել են ու որոշել, որ դպրոցին ռոբոտաշինության լաբորատորիա է անհրաժեշտ։ Աջակիցներ են գտել ու նախաձեռնությունն իրականացրել։ Շուտով դպրոցը նաեւ նոր գրադարան կունենա՝ ժամանակակից կահավորմամբ ու նոր գրականությամբ։
Իրականացված մի քանի նախաձեռնությունից հետո երեխաները հասկացել են՝ ամեն ինչ հնարավոր է, աջակիցներ կգտնվեն, միայն նպատակ ու ցանկություն է պետք։
«Կներեք, Ձեզ մի բան ենք ուզում ասել։ Քանի որ մենք սկսնակ լրագրողներ ենք, մի քիչ ամաչում ենք մոտենալ, մարդկանց հետ խոսել։ Դուք եկել եք մեր գյուղ, որպեսզի ռեպորտաժ պատրաստեք, ճի՞շտ ենք հասկացել։ Հիմա մենք էլ ուզում ենք Ձեր մասին ռեպորտաժ պատրաստել ու մի քանի հարց ունենք»,-մի երկու բառ փոխանակելուց հետո հայացքները փախցնելով ինձ են դիմում 11-րդ դասարանի երեք աղջիկները։
Առաջին համայնքային ծրագիրը, որ Անդրանիկը սկսեց Մովսեսում, լրագրության ակումբն էր։ Սահմանապահ Մովսես անունով բլոգ են բացել ու սկսել իրենց գյուղի ու բնակիչների մասին նյութեր պատրաստել, խնդիրները բարձրաձայնել։ Սկզբում նյութերին միայն լուսանկարներ էին կցում, հիմա՝ նաեւ տեսանյութեր:
Մովսեսի բլոգում շուտով մի տեսանյութ էլ կտեղադրեն գյուղի՝ կավագործության նորաբաց արվեստանոցի մասին։ Անցյալ տարի Անդրանիկն ու գյուղի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու քահանա տեր Աբելը մի քանի ընկերների նախաձեռնությամբ բրուտագործ են հրավիրել, որը կամավոր կավագործության դասեր է անցկացրել։ Հետո որոշել են «ձեռքի շնորհք» ունեցող երկու աշակերտի ամռանը Երեւան ուղարկել՝ վարպետանալու։
Գրիգորը դասընկերոջ հետ շուտով սկսելու է կավագործության դասերը։ Ցանկացողներ շատ կան։
«Ոգեւորում է, որ ինչ-որ մեկը քեզնից սովորում է»,- ասում է Գրիգորն ու տուփից հանում նռերով սուրճի բաժակներն ու ամանները։ Ինքն է պատրաստել: Տանն իր ձեռքի աշխատանք աղամաններն են օգտագործում։ Գրիգորը բրուտագործությամբ զբաղվելու մասին չի էլ մտածել, բայց հիմա չի բացառում, որ այս արհեստն իր մասնագիտությունը կդառնա։
Արվեստանոցը բացելու համար դիմել են դրամաշնորհային ծրագրի եւ հաղթել։
«Երեք նպատակ ունենք։ Առաջնայինը՝ մեր եւ հարեւան գյուղերի էրեխեքին անվճար սովորեցնել բրուտագործություն։ Երկրորդը տուրիզմի բաղադրիչն է։ Զբոսաշրջիկը կարող է գալ, ինքնուրույն բաժակ պատրաստել, տեղում թրծել ու տանել իր հետ։ Երրորդը երեխաներին ձեռներեցություն սովորեցնելն է։ Մենք իրենց ամեն ինչով օգնելու ենք՝ սկսած ֆեյսբուքի էջ բացելուց մինչեւ իրենց աշխատանքների վաճառքը։ Սննդի ցանցերից մեկն արդեն խոստացել է իր սպասքը մեր երեխաներից գնել»,- ոգեւորված պատմում է Անդրանիկը։
Մովսեսի երեխաները պատրաստվում են ոչ միայն կավե սպասք, այլեւ ճագարի համեղ միս «արտահանել»։ Ընկեր Մանուկյանի եւ ընկերների խորհրդով որոշել են ճագարաբուծությամբ զբաղվել։ Օրեր առաջ Երեւանում էին՝ ճագարաբուծական մեծ ֆերմայում։ Հարցեր տվեցին, խորհուրդներ ստացան ու սեփական ֆերման ունենալու որոշումով վերադարձան գյուղ։
«Ճագարի դիմաց միշտ պետք է կեր լինի, ճագարի տեղը ոչ ցուրտ պիտի լինի, ոչ տաք, 10 աստիճանի սահմաններում»։ 14 տարեկան Անտոնը ճագարների խնամքի հարցում սկսնակ չէ։ Ընտանիքը նախկինում էլ ճագարներ պահել է, բայց սեփական ֆերման ունենալու գաղափարով ընկեր Մանուկյանն է վարակել։
«Մարդիկ կան՝ որպես միս են ճագարը գնում, մարդիկ էլ կան, որ իրենց երեխաներին փոքր ձագեր են առնում։ Ճագարի միսը խոլեստերին չի պարունակում, շատ օգտակար է։ Կան հիվանդություններ, որոնց դեպքում խոզի միս ուտելն արգելված է, ճագարի միսը ոչ մի հիվանդության դեպքում արգելված չէ, հակառակը՝ խորհուրդ է տրվում։ Համեղ միս եւ հեշտ պահվող կենդանի»,-մի քանի նախադասությամբ իր ապագա բիզնեսն է գովազդում Անտոնը։
Դրամահավաքից փոքրիկ գումար է գոյացել, շարունակում են միջոցներ փնտրել, որ ճագարաբուծությամբ զբաղվել ցանկացող երեխաներին բներ, մի քանի ամսվա կեր տրամադրեն։
Անդրանիկն ասում է՝ աշակերտներին հասուն մարդկանց նման է վերաբերվում։ Երբեմն միտումնավոր մարտահրավերներ է ստեղծում, որ սովորեն՝ բիզնեսում ամեն ինչ էլ լինում է։
Դասերից հետո երեխաները գնում են տուն ու շատ չանցած՝ վերադառնում ազգային պարեր սովորելու: Պարային բեմադրությունները ներկայացնում են համայնքային միջոցառումներին, տոներին։ Առավոտյան դասերը սկսում են պարով, պարում են նաեւ երկար դասամիջոցին։
«Երեկոյան «սկայպ կանենք», թեմաները կքննարկենք»,-պարի դասից հետո պատանի լրագրողների հետեւից ձայն է տալիս Անդրանիկը։ Ժամանակը խնայում է, որ հասցնի հետեւել կավագործության արվեստանոցի նորոգմանը, շփվել ճագարաբույծ երեխաների հետ ու չուշանա երեկոյան ժամերգությունից։ Մովսեսում Անդրանիկն սկսել է ծառայել եկեղեցում։
-Վեր քյնա էս գյոզալ տղեն, ի՞նչ դենք անի՜լ,- Անդրանիկին գովելուց հետո եզրափակում է  տան ճանապարհին հանդիպած տատիկներից մեկը։
-Փռնիլ դենք, պսակենք,-առաջարկում են։
- Ախրի, սիրած ունի է՜։
-Ուրուշին կքթնենք:
-Բա վեր խաբար տամ, է~։ Կյալ դի կյեղը պաժառ տա,- ծիծաղում է Անդրանիկը:
Մի քանի ամսից Անդրանիկն ավարտելու է ծրագիրը: Հետոյի մասին չի մտածում, ժամանակը ցույց կտա: Գիտի միայն, որ ուզում է աշխատել գյուղում՝ երեխաների հետ, զբաղվել բիզնեսով ու դրանով ոգեւորել նրանց: Ինքն էլ ոգեւորության իր աղբյուրն է գտել Մովսեսում:
«Ո՞վ է ասում, որ ամեն ինչ պիտի շատ լավ լինի։ Ես էլ եմ ունենում խնդիրներ, բայց ո՞նց կարող ես էս էրեխեքի հետ շփվել ու ինչ-որ բանից մարել։ Ինչի՞ց մարես, եթե էս էրեխեքն էսքան լավն են, էսքան նվիրված, իրավունք չունես մարելու։ Մեկ-մեկ էներգիաս չի հերիքում, առավոտյան զոռով եմ արթնանում, ֆիզիկապես հոգնում եմ, բայց հոգեպես ինձ լավ եմ զգում, գիտեմ, որ էնտեղ եմ, որտեղ պիտի լինեմ, անում եմ այն, ինչ պիտի անեմ»։
Առաջին հուսահատություններն էլի երեխաների օգնությամբ է հաղթահարել: Դպրոցում ուսուցիչների անունով ծրարներում աշակերտներն իրենց կարծիքներն էին թողնում: «Նամակները շատ էին ուժ տալիս, որ տեսնում ես էրեխեն ոնց է վերաբերվում քեզ, ինչ է ակնկալում քեզնից։ Տոպրակով պահում եմ նամակները, բայց չեմ հանի»,-ժպտում է:
Անդրանիկը ամսվա մեջ 1-2 անգամ է Մովսեսից Երեւան գալիս: 220 կիլոմետրը միայն ավտոստոպով է անցնում: Ու ամեն անգամ գյուղ վերադառնալիս՝ համոզվում է՝ չի սխալվել։
«Գյուղում միջավայրը լավն է, էրեխեքը շատ լավն են։ Ավելի խաղաղ եմ դարձել, ավելի ներդաշնակվել գյուղի հետ։ Ես ճիշտ էի զգում, որ ինձ գյուղ է պետք, իմ աշխատանքը պետք է գյուղում լինի»։

“The score is 5-1. I’ve found your weakness, work on that,” Mr. Manukyan says to the boys, pointing at the girls’ team. He stands on one side of the volleyball net and the 6th grade students are on the other.
The second year of Andranik Manukyan’s Fellowship as PE teacher in the borderline village of Movses is underway, but local residents do not treat him as an outsider and Andranik himself does not feel like a newcomer at all.
For Andranik, Movses is an opportunity, realization of a dream, victory of a purpose.
“When I moved to Movses, people asked me: “Do you feel alright here? Are you getting used to rural life?” I was surprised to hear that. There was nothing to get used to it, I felt at ease because I was where I wanted to be. I want to work in rural areas because there are many clubs and courses in the bigger cities, children have different opportunities there. Armenian villages can’t offer the same, so I wanted to be one of the people who creates opportunities for students living in rural areas. Perhaps, they won’t take all of those, but I won’t be upset. I will feel bad, though, if children think that they can’t learn certain things because they live in a village,” says Andranik.
He found a small house with all the necessary facilities with the help of the school’s principal. According to Andranik, people in Movses are very hospitable. When he just moved in, he would come home from the school and see that villagers left some stuff they produce by his door. His attempts to pay for products were met with a strong “no” from the locals.
“Are these ducks yours?” I ask about the birds in the yard.
“No, but they are of some use: the neighbors say, what a guy, he have ducks too!” Andranik explains, laughing. “I sowed greens and garlic last year and I would again, but I have no time for it this year.”
The lack of time is due to the packed schedule: in addition to PE classes, Andranik manages several clubs and community projects.
His working experience includes a job at a kindergarten and lecturing at the Armenian State Institute of Physical Culture and Sport. Andranik started to teach in Movses within Teach For Armenia’s Leadership Development Program. Andranik’s mission is to help kids become stronger both in body and mind.
“Physical education is a way to be healthier. I teach children to be team players, set goals, and never give up. For example, when a kid was struggling with a buck, feeling too scared to jump down off it, we worked on it together. I kept encouraging and in the end of the lesson the kid jumped.
The goal is not to jump higher or run faster, although it’s important to be athletic. The goal is to grow stronger mentally. In the beginning children would say: “I can’t do this!” and now they say: “I will try again.” I can’t recall any student saying “I can’t” recently. It makes me very happy.”
“I don’t recognize you,” one of the local women addresses me at the playing field.
I introduce myself and explain that I am making a report about Andranik and their village.
“Andranik is very efficient. He uses all the new methods with kids and gets on well with them,” the women praise him. It turns out they don’t have school-aged children, but they run small shops and therefore are well-aware of everything that goes on in the village.
The Movses middle school has 114 students. The village stands right at the gunpoint of the Azerbaijani army, but the school principal says that they have never cancelled classes because of gunfire.
“Can you take a picture of us too? We’ll be the fan crowd,” the men joke as they watch children playing football.
Last year Andranik and his students from the Leadership club came to the conclusion that the school needed a robotics lab. They found supporters and made it happen, and soon, the school will have a new library too, equipped with modern furniture and books.
After several successful initiatives, children started to believe that anything is possible. You can always find supporters, what matters the most is to have a goal and really want to achieve it.
“Excuse us, we want to say something. We are amateur journalists and we’re a bit embarrassed to approach people and start a conversation. You’re here to make a report, right? We want to make a report about you too, can we ask you a few questions?” Three girls, all 11th grade students, ask me after exchanging a few quick glances between themselves.
The first community program Andranik did in Movses was the foundation of the journalism club. The young journalists started a blog about Movses to write about their village and people, talk about the local challenges. At first they used only photos, but now their reports have video materials as well.
In the nearest future, the blog will feature a report about the newly opened pottery workshop. Last year Andranik and the priest at the Mother of God Church of Movses, Fr. Abel joined forces with several friends to invite ceramists who would work as volunteers. Later, they sent two talented students to Yerevan in summer to train as ceramists.
Grigor and his classmate will soon begin teaching pottery, and the list of enrolled students is long.
“It’s so inspiring when someone learns from you,” says Grigor, taking out coffee cups and saucers with pomegranate ornaments out of the box. He made them himself, like the salt shakers that his family uses at home. Although Grigor has never thought of pottery, or considered he might do it professionally.
They applied for a grant to start the workshop and have won it.
“We have three objectives. The first is to teach pottery for free to the kids in Movses and neighboring villages. The second objective is related to tourism. Tourists can participate in the workshops, make cups, bake them and take with them as a souvenir. The third purpose is to teach children what is entrepreneurship. We will help them with everything we can, from opening a Facebook page for the workshops to selling their works. A catering point has already promised to get their tableware at our workshop,” Andranik tells enthusiastically.
The children of Movses want to “export” rabbit meat too, so they started breeding rabbits at the recommendation of Mr. Manukyan and his friends. They went to a large rabbit farm in Yerevan a few days ago, asked some questions, received valuable advice and returned to the village with the intent to have a farm of their own.
“The rabbits always need a food around and their place should be neither too warm nor too cold, so the temperature should be +10 degrees,” says 14-year-old Anton, who isn’t a newbie in the business. His family used to keep rabbits, but it was Mr. Manukyan who inspired them to set up a farm of their own.
“Some people buy rabbits for meat, others get them as pets for their children. Rabbit meat does not contain cholesterol, so it’s very wholesome. People with some diseases are not allowed to eat pork, but rabbit meat is not prohibited by any treatment. On the contrary, doctors recommend it. The animals are easy to keep and the meat is delicious,” Anton describes his future business in a few sentences.
They had a small crowdfunding campaign and now they continue searching for funds to provide cages and a few months stock of fodder to every kid who decides to breed rabbits.
According to Andranik, he treats the children like grown-ups in this regard, even creating challenges for them to show that business can be difficult.
Children go home after classes and return for the national dance lessons. They show what they learned in dance performances during community events and holidays. The classes begin in the morning with dancing, and kids often dance during breaks too.
“We’ll have a Skype call in the evening and discuss your topics,” Andranik tells the aspiring journalists after the dance lesson. He’s saving time to oversee the renovation of the pottery workshop, talk with rabbit breeders and be on the evening church service on time. Andranik helps with the service now.
His two-year Fellowship ends in several months. He isn’t thinking what to do next: time will come and he will decide. Andranik is sure that he wants to work in a rural area, have a business, and continue inspiring children. As for Andranik himself, he found his inspiration in Movses.
“Who says everything should be perfect? I have problems too, but how can anyone interact with kids and feel down? You have no right to be down when these wonderful, dedicated kids are around. I can’t find the energy sometimes, it’s hard to get up in the morning and fatigue is a problem, but I feel very good mentally and I know I’m here because this is where I should be, and I do what I have to do.”
Andranik overcame the little moments of disappointment of the first weeks with the help of his students. They shared their opinion about teachers via letters. “These letters gave me so much strength! It was great to learn what the kids think about me and what they expect from me. I keep all the letters, but I won’t show you,” he says, smiling.
Mr. Manukyan goes to Yerevan once or twice a month. He hitchhikes all the way to the capital, 220 kilometers. At every return to Movses, he feels he made the right decision.
“The atmosphere is good in the village; kids are amazing. I’ve become calmer here, become a part of the village. I knew it would be right for me to come to a rural area and work here.”