2024 թվականի վերջում 23-ամյա Անի Շահվերդյանը Երեւանում բացել է իր արվեստանոցը՝ StudioKerani-ն։ Այստեղ նա ստեղծագործում է եւ արդեն նաեւ վաճառում կերամիկական սպասք՝ ժամանակակից ոճով, բայց ոգեշնչված հին հայկական մշակույթից։
Մեդիամաքսը այցելել է Անիի արվեստանոց, զրուցել նրա աշխատանքների ու արվեստի մասին պատկերացումների շուրջ։
Վնասակար, բայց սիրելի մասնագիտությունը
«Ընդհանուր առմամբ կավագործությունն առողջության համար շատ վնասակար է»,- ասում է 23-ամյա Անի Շահվերդյանը եւ շարունակում մշակել կավե աշխատանքները՝ ընտրելով առողջության համար պակաս վնասակար մեթոդը։
Անին Ստեփանակերտից է։ Երբ պետք է մասնագիտություն ընտրեր, որոշեց ընդունվել Հայաստանի Գեղարվեստի պետական ակադեմիայի դեկորատիվ կիրառական արվեստի խեցեգործության բաժին, քանի որ այն ամենամոտն էր սիրելի աշխատանքին՝ զարդերի դիզայնին։ Սովորելու տարիներին պարբերաբար տուն էր գնում՝ Արցախ, սակայն 2022 թվականի հոկտեմբերին այնտեղ եղավ վերջին անգամ. սկզբում շրջափակումը խանգարեց, իսկ հետո՝ բռնի տեղահանությունը։
Ակադեմիայում սովորելու երրորդ կուրսում Անին փոխանակային ծրագրով Սանկտ-Պետերբուրգ է մեկնել։ Բարոն Շտիգլիցի անվան գեղարվեստաարդյունաբերական ակադեմիայում սովորելուց հետո նորից վերադարձել է Երեւան, իսկ 2024 թվականին մեկնել էր Պորտուգալիա՝ արվեստի կացարանում երեք ամիս սովորելու եւ ստեղծագործելու։
Աշխատելուն զուգահեռ՝ Անին այսօր էլ շարունակում է խորացնել իր գիտելիքներն արվեստի մասին, սովորում է Ժամանակակից արվեստի ինստիտուտի արվեստի քննադատության ու համադրության դպրոցում։
Աշխատել՝ արվեստով զբաղվելու համար
Աշխատանքները վաճառելու ու սեփական բիզնեսը հիմնելու միտքը Անին երկար էր հետաձգում, քանի որ ուզում էր զբաղվել ոչ թե վաճառքով, այլ միայն արվեստով. «Մի պահ եկավ, որ հասկացա՝ արվեստով զբաղվելու համար պետք է կողքից աշխատել»,- ժպիտով ասում է երիտասարդ արվեստագետը։
Սեփական արվեստանոցը հիմնելու գաղափարով Անին դիմել է Creative Armenia-ի Artbox ծրագրին, որի նպատակն է խթանել եւ հզորացնել ստեղծարար նախագծերը։ Դասերի մասնակցելուց հետո դիմել է ծրագրի առաջարկած դրամաշնորհին, որի շնորհիվ էլ սկսել է արվեստանոցի հիմադրումը։
«Գործընթացը բավականին երկար տեւեց։ Ամենադժվարը Երեւանում հարմար տարածք գտնելն էր։ Նորմալ վիճակում գտնվող տարածքները շատ թանկ են։ Այսօրվա արվեստանոցս նախկինում տուն էր, մարդիկ էին ապրում, բայց որոշել էին վարձով տալ, որ գնան Ռուսաստան, ուստի ստացվեց հարմար գնով վերցնել։ Հետո սկսեցի վերանորոգումը»,- պատմում է Անին։
Տապանաքարերից նայող դեմքերը
Անիի հայրը մշակույթի պաշտպանության ոլորտում էր աշխատում եւ մշտապես ճանապարհորդում էր Արցախով մեկ՝ մասնակցելով հնագիտական պեղումների։ Անին հաճախ նրա հետ էր գնում, երբեմն նաեւ մասնակցում էր պեղումներին։
Այսօր Անիի աշխատանքները ոգեշնչված են ինչպես նախաքրիստոնեական, այնպես էլ քրիստոնեական շրջանի քանդակներից, տարբեր կոթողների վրա փորագրված նախշերից եւ սյուժեներից։ Անիի արվեստանոցում կարելի է գտնել հին հայկական տապանաքարերի վրա հանդիպող մարդկանց պատկերներ՝ մինիմալիզացված եւ ժամանակակից ոճի բերված։
«Սպասքի այս առաջին հավաքածուն պարի թեմայով է. վերվերի պարող աղջիկներ են։ Հիմա աշխատում եմ երկրորդ հավաքածուի վրա՝ գորգերի թեմայով է լինելու: Ինքս շատ եմ սիրում ճաշելիս գեղեցիկ սպասք օգտագործել ու ցանկանում եմ գեղեցիկ սպասքի այդ մշակույթը տարածել»,- ասում է Անին։
Ցույց տալով Հայաստանը քարտեզի վրա
Արվեստանոցում էսթետիկ սպասքի կողքին շարված են սպիտակ թրծակավից շնիկներ, որոնք Անիի մանկության յուրատեսակ արտացոլումն են։ «Միշտ երազում էի շուն ունենալ, ուստի պատրաստեցի այս շանը, անունը Նատաշա է, իսկ գույները ոգեշնչված են մանկության նկարներից»,- ասում է Անին։
Արվեստանոցում աշխատանքային փուլում գտնվող մեկ այլ նախագիծ յուրահատուկ տեխնիկայով է պատրաստվում, որն Անին Պորտուգալիայում է սովորել։
«Թուղթը երկու կողմից պատում եմ ջրիկ կավով, դրանց վրա պետք է պինդ շերտ ստանամ։ Թրծելիս թուղթն այրվում է եւ մնում է շատ բարակ ճենապակու շերտ։ Սրանք դառնալու են ուրվական տներ՝ Ստեփանակերտի քանդված տների նման։ Ուզում եմ այս նախագծով տուն վերադառնալու իրավունքի մեծագույն խախտման մասին խոսել»,- պատմում է երիտասարդ արվեստագետը։
Նա նախատեսում է այս աշխատանքով միջազգային ցուցադրության մասնակցել եւ շարունակել իր արվեստով պատմել Հայաստանի մասին։ Ցուցահանդեսների նախորդ փորձերից խոստովանում է, որ արտերկրում Հայաստանի մասին խոսելը շատ բարդ է։
Լուսանկարը` Անիի անձնական արխիվից
«Աշխարհի շատ վայրերում մարդիկ Հայաստանի մասին չեն էլ լսել։ Ամենամեծ նպատակս է ցույց տալ, որ մենք կանք ու մեզ մոռացության չմատնեն՝ հատկապես այս դժվար ժամանակներում, որովհետեւ հիմա եթե բնաջնջվենք էլ, ոչ ոք չի իմանա»,- ասում է Անին։
Արվեստն ու քաղաքականությունը
Անին հաճախ է ստեղծագործում քաղաքական թեմաներով. հիմնական թեման Արցախն է, սակայն ունի աշխատանքներ նաեւ Հայաստանի քաղաքականության, ընդհանուր առմամբ պատերազմների մասին։
Շրջափակման օրերի ստեղծագործություններն էլ՝ սպիտակ թրծակավից ծաղկամանները, ոգեշնչված են քույրական կարոտից, երբ Երեւանում սովորող երկու քույրերը՝ Անին եւ Լիլիթը, չէին կարողանում տուն գնալ՝ մեծ քրոջը՝ Նինային հանդիպելու։
Անիի վերջին աշխատանքներից մեկն էլ կորցրած մանկության մասին է եւ նվիրված է պատերազմներից տուժող բոլոր երեխաներին։
Իր աշխատանքներով Անին ցույց է տալիս, որ արվեստագետները պետք է արձագանքեն սոցիալ-քաղաքական կյանքի իրադարձություններին։ «Իմ շրջապատում շատ են այն արվեստագետները, որոնք ասում են՝ իրենք ապաքաղաքական են, իրենք իրենց կղզում են ստեղծագործում։ Ես դա չեմ հասկանում, իմ դիրքորոշումը հստակ է այս հարցում։ Արվեստագետներն առաջինն են, որ պետք է արձագանքեն քաղաքական իրադարձություններին»,- ասում է Անին։
Շարունակելով մտածել արվեստի գիտելիքներն ու հմտությունները կատարելագործելու մասին՝ երիտասարդ արվեստագետը ցանկանում է ընդլայնել Պորտուգալիայի արվեստի կացարանի փորձը եւ նմանատիպ ծրագրերի մասնակցել նաեւ այլ երկրներում։ Այդուհանդերձ, շարունակելու է ապրել եւ ստեղծագործել Հայաստանում։
«Հայաստանում արվեստի զարգացման ազատություն կա, որովհետեւ մեծ հաշվով մեզ ուշադրություն չեն էլ դարձնում։ Դա մի կողմից տխուր է, բայց մյուս կողմից՝ ամբողջովին ազատ ես ստեղծագործել»,- ամփոփում է Անի Շահվերդյանը։

Photo: Photo: from Ani's personal archive
At the end of 2024, 23-year-old Ani Shahverdyan opened her studio called StudioKerani in Yerevan where she creates and sells modern-style ceramic dishware inspired by ancient Armenian culture.
Mediamax visited Ani’s studio to reflect on her work and ideas about art.
Hazardous, but cherished profession
“On the whole, ceramics is hazardous to health,” says Ani Shahverdyan, while working the clay, using a less harmful method.
Ani is from Stepanakert. When it came down to choosing a profession, she decided to apply to the Ceramics Department of the Faculty of Applied Fine Arts of the State Academy of Fine Arts of Armenia, since it was the closest to her passion: jewelry design. While studying at the Academy, she often went back home to Artsakh. But the last time she was there was in October 2022; first the blockade happened, then the forced displacement.
When Ani was in her third year, she went on an exchange program to Saint Petersburg Stieglitz State Academy of Art and Design. In 2024, she joined an art residency program in Portugal for three months.
Parallel to her work, Ani continues to deepen her knowledge of art, studying at the Art Criticism and Cultural Studies School at the Institute of Contemporary Art.
Work to create art
For a long time now, Ani has been putting off the idea of selling her art and starting her own business as she only wanted to create art rather than sell it. “But then there came a point when I realized that in order create I had to work on the side,” the young artist says with a smile on her face.
To open her studio Ani applied to Artbox, Creative Armenia’s signature program, designed to incubate and accelerate creative projects. After attending classes, she applied for a grant offered by the program, thanks to which she began setting up her studio.
“It was a time-consuming process. The hardest thing was to find a suitable studio space in Yerevan, since they are very expensive. My studio used to be a house where people lived, which they decided to rent out so they could move to Russia. So, I got it at a reasonable price. Then I started renovating it,” says Ani.
Faces peering out of tombstones
Ani’s father worked in the field of cultural protection and constantly traveled around Artsakh, participating in archaeological excavations, and Ani often tagged along, sometimes participating in them.
Today, Ani's works are inspired by sculptures from both the pre-Christian and Christian periods, as well as by the patterns and stories carved on various monuments.
In Ani's studio, one can find depictions of people carved into ancient Armenian tombstones, minimalist and modern.
“This first collection of dishware is about dance: girls dancing Ververi (Armenian Taproot dance). I’m currently working on the second collection, which will be dedicated to carpets. I really enjoy using beautiful dishware while eating and I want to spread that beautiful culture,” says Ani.
Showing Armenia on the Map
White clay dogs are lined up next to aesthetic dishware in the studio, a unique reflection of Ani’s childhood. “I have always dreamed of having a dog, so I made this one, called Natasha, and the colors are inspired by my childhood pictures,” says Ani.
One of the other projects in the studio is carried out using a unique technique that Ani learned in Portugal.
“I coat the paper with wet clay on both sides to create a solid layer. When fired, the paper burns away, leaving behind a very thin layer of porcelain which will later turn into ghost houses like the destroyed houses of Stepanakert. With this project I want to draw attention to the gross violation of the right to return home,” says the young artist.
She plans to showcase this project at an international exhibition and continue to tell about Armenia through her art. Based on her previous experience of participating in exhibitions, Ani admits that it is very difficult to talk about Armenia abroad.
“In many parts of the world, people have never even heard of Armenia. My biggest goal is to show that we exist and that we will not be forgotten, especially in these difficult times, because even if we were to be wiped out now no one would know,” says Ani.
Art and politics
Ani’s works are often dedicated to politics. The main topic is Artsakh, but she also has works dedicated to Armenian politics and wars in general.
The works created during the blockade, the white earthenware vases, are inspired by sisterly longing, when the two sisters, Ani and Lilit, studying in Yerevan, were unable to go home to meet their older sister, Nina.
One of Ani’s latest works is about lost childhood and is dedicated to all children affected by wars.
With her works, Ani shows that artists should respond to the events of socio-political life. “There are many artists around me who say they are apolitical and create on their own island. I do not understand this, my position on this issue is clear. Artists should be the first to respond to political events,” says Ani.
In an effort to improve her artistic knowledge and skills, the young artist wants to expand the experience of her Portuguese art residency and participate in similar programs in other countries. However, she will continue to live and create in Armenia.
“Artists are free to develop their art in Armenia, as no one even pays attention to us. On the one hand, this is a sad reality, but on the other one, you are completely free to create,” Ani Shahverdyan concludes.