Շիրակի մարզի շուրջ 20 համայնքում զբոսաշրջությունը, գյուղատնտեսությունը եւ կրթությունը համաչափ են զարգանում։ Զարգացման ծրագրերին նոր թափ է հաղորդել «Կենտրոնական Շիրակ» տեղական ակտիվ խումբը։
Խմբի մենեջեր, «Կենտրոնական Շիրակ» ՏԱԽ տարածքային զարգացման հասարակական կազմակերպության գործադիր տնօրեն Շուշանիկ Մանուկյանը Մեդիամաքսին պատմել է իրականացվող միջոցառումների՝ ճագարների փառատոնի, «Մեկ օր գյուղում» նախաձեռնության ու ծրագրերի շարունակականության մասին։
3 գերակա ուղղություն
«Կենտրոնական Շիրակ» տեղական ակտիվ խումբը (ՏԱԽ) ստեղծվել է 2022 թվականին։ Այն գործում է Շիրակի մարզի կենտրոնական հատվածում, ներառում է Գյումրիից առավելագույնը 20 կմ հեռավորության վրա գտվող բնակավայրեր Ախուրյան եւ Արթիկ համայնքները։ Ախուրյանից ունենք 15 եւ Արթիկ համայնքից՝ 5 բնակավայր։ «Կենտրոնական Շիրակ» ՏԱԽ լոգոն խորհրդանշում է մարզի կենտրոնը՝ Գյումրին եւ դրա շուրջ սփռված բնակավայրերը։
Շուշանիկ ՄանուկյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
«Կենտրոնական Շիրակ» ՏԱԽ-ի համար ի սկզբանե երեք ուղղվածությունն էլ եղել է գերակա՝ կրթական, գյուղատնտեսական եւ զբոսաշրջային։
Դրամաշնորհների դիմումներ ստանում ենք ՏԱԽ տարածաշրջանի գրեթե բոլոր բնակավայրերից եւ բոլոր ուղղություններով։ Գյուղատնտեսական ծրագրերից կրեմ-մեղրի արտադրություն ունենք, ձկան էկո կերի արտադրություն, կտավատի յուղի զտման ծրագիր, հատիկեղենի՝ հատկապես չամանի զտման հաստոց, որը եզակի է։ Հաստոցը բոլոր տեսակի հատիկ ընդեղենը զտում է ըստ գույնի, չափի, նույնիսկ այն հատիկաընդեղենը, որ ցանելու համար պիտանի չէ, զտում, դուրս է բերում։ Սարքի շնորհիվ զտվում է հատիկի մինչեւ 95-98 տոկոսը՝ նախորդ 80-85-ի փոխարեն։ Գյուղատնտեսական ծրագրերից ունենք նաեւ ջերմոցների, չրերի արտադրության, հատապտուղների այգի հիմնելու ծրագրեր։
Տեխնազիում՝ Վահրամաբերդում
Կրթական ծրագրերի շրջանակում հայտեր ունենք երաժշտական դպրոցներից։ Մի քանիսի ֆինանսավորումն արդեն ընթացքի մեջ է։ Այս դեպքում հիմնականում բարեկարգում ու վերանորոգում ենք տարածքը, ձեռքբերում երաժշտական գործիքներ։ Մանկապարտեզների աջակցման ծրագրերով անհրաժեշտ իրեր են ձեռք բերվել, շվիից սկսած մինչեւ փափուկ աթոռներ ու փոքրերի համար լողավազաններ, կարողացել ենք մանկական կինոթատրոնի էֆեկտ ստանալ։ Դպրոցներից եւս հայտեր ունենք։ Դրանցից մեկով արդեն իսկ ավարտվել է սպորտային դահլիճի վերանորոգումն ու մարզասարքերով կահավորումը։ Նկարչության եւ ընթերցանության խմբակների համար երկու դասասենյակի վերանորոգման եւ կահավորման ծրագիր ունենք, որտեղ պարբերաբար միջոցառումներ են իրականացվում։
Այս պահին ընթացքի մեջ է Վահրամաբերդի դպրոցի ծրագիրը. պատրաստվում ենք տեխնազիում հիմնել։ Դրանք աշխարհում հայտնի կենտրոններ են, որոնք դպրոցին կից ստեղծում են արտադասարանային միջավայր, որտեղ երեխաները կարող են ֆորմալ եւ ոչ ֆորմալ կրթությամբ զբաղվել։ Տեխնազիումներն ունեն հստակ կառուցվածք՝ մեկ զոնա, որը տրամադրվում է ուսումնառությանը եւ մեկն էլ՝ հանգստին։ Այժմ Վահրամաբերդի դպրոցի բակում գտնվող կաթսայատան տարածքն ընդլայնում ենք տեխնազիում հիմնելու համար։ Հետաքրքիր է, որ նախագծումն արել են երեխաները։ Գյումրու պոլիտեխնիկական համալսարանից եւ Վահրամաբերդի դպրոցից 5 խումբ մասնակցել է մրցույթի, ներկայացրել նախագծեր, եւ շուտով երեխաները կունենան իրենց ձեռքով նախագծած կենտրոն։
Կրթական ծրագրերով վերանորոգել ենք Սարատակի գրադարանը, նախատեսում ենք նաեւ հագեցնել գրքերով։ Տարբեր համայնքներում երիտասարդական կենտրոնների ծրագրեր ենք իրականացնում։ Մարմաշենում, Կրաշենում նման կենտրոններ ունենք։ Նախատեսվում է Կրաշենի երիտասարդական կենտրոնը ծառայեցնել որպես ժամանցի եւ ոչ ֆորմալ կրթական կենտրոն տարածքի բոլոր 5 բնակավայրերի համար։
Ճագարների փառատոն
Աշնանը կկազմակերպենք ճագարների փառատոն։ Մարմաշենում արդեն ունենք ճագարաբուծության ֆինանսավորված ծրագիր, բայց ճագարաբույծների թիվը մարզում շատ չէ: Երկօրյա միջոցառման օգնությամբ կփորձենք նպաստել ճագարաբուծության տարածմանը, որպեսզի հետագայում կարողանանք ճագարի մսի վաճառքի ծավալներն ավելացնել, վերամշակման նոր ուղղություններ բերել մարզ։
Փառատոնի առաջին օրն ավելի գիտական ուղղվածություն կունենա, կհավաքվեն փորձագետներ՝ դիտարկելու, թե ինչ հեռանկար ունի ճագարաբուծությունը։ Որպես վերջնարդյունք կունենանք գրքույկ այն մասին, թե ինչպես կարելի է ճագարաբուծությամբ զբաղվել, ինչ առավելություններ ունի այս ուղղությունը, ճագարի մսի օգտագործումն ինչ արդյունք կարող է ունենալ գյուղատնտեսության, տնտեսության եւ մարդու օրգանիզմի վրա։
Բուն փառատոնային ընթացքը կլինի երկրորդ օրը։ Կլինեն ֆոտոզոնաներ, ճագարի տեսքով բլիթներ, հուշանվերներ, ցուցահանդես, փակցված կլինեն ճագարների դիմանկարներ, որոնք կարտահայտեն կենդանիների էմոցիաները։ Հատուկ ակնոցի օգնությամբ մարդիկ աշխարհը կտեսնեն այնպես, ինչպես ճագարները։
Երեխաների համար առանձնացված հատված կունենանք, որտեղ մուտք գործելով՝ կկարողանան խաղալ ճագարների հետ։ Տարածքում ատելյե կլինի, որտեղ ճագարների համար հագուստ կկարեն։ Փառատոնի հիմնական միջոցառումը կլինի ճագարի մրցույթը, փորձագետները կգնահատեն ճագարներին մի քանի բաղադրիչով։ Խաղային հատված էլ կունենանք, որտեղ ճագարները կմրցեն ոչ թե իրենց առողջ տեսքով, մորթու որակով կամ ականջների երկարությամբ, այլ կվազվզեն, կցատկեն եւ խաղերի արդյունքում կպարզենք, թե որն է ամենաճարպիկ ճագարը։
Նոր թափ զբոսաշրջությանը
Նոր թափ ենք ուզում տալ զբոսաշրջությանը։ Առաջիկայում կունենանք «Թոնիր» պատմությունների միջոցառումներ, երբ մարդկանց կուղեկցենք ՏԱԽ տարածաշրջանի բնակավայրերից մեկը եւ այդտեղ ապրող տատիկ-պապիկները թոնրի շուրջ կպատմեն այն պատմությունները, որ պատմվել են իրենց մեծերի կողմից, եւ արդեն մոռացվում են։ Արդեն իրականացրել ենք պատմությունների մրցույթ, որին մասնակցել է մեր բնակավայրերից 40 երեխա։ Մեր նպատակն էր, որ երեխաները փնտրեին ու գտնեին գյուղի մասին պատմություններ, լեգենդներ։
Շուտով «Մեկ օր գյուղում» միջոցառումներն ենք կազմակերպելու, որոնց փաթեթները նաեւ զբոսաշրջային ընկերություններին կտրամադրենք։ «Կենտրոնական Շիրակի» գյուղերից մի քանիսն արդեն պատրաստ են ընդունել հյուրեր եւ զբաղեցնել նրանց։ Օրինակ՝ Հացիկ գյուղում ունենք ֆինանսավորած արվեստանոց, որտեղ Գոհար Պետրոսյանը պատրաստում է կերամիկական աշխատանքներ, ֆինանսավորել ենք նրա արվեստանոցի վերանորոգումն ու կահավորումը։
Հացիկում նաեւ մեղրից գինու արտադրության եւ համտեսի սրահի ծրագիր ունենք, կտավատի ձեթի արտադրություն, առաջիկայում լավաշի արտադրամասի ընդլայնում եւս կլինի։ Հացիկի հետ կապված ամբողջական փաթեթ ունենք։ Հյուրերը կարող են մեկ օրվա ընթացքում այցելել այս բոլոր վայրերը։ Նույնն ունենք Մարմաշենի թեւի հետ կապված։ Կան կոնկրետ գյուղեր, որտեղ կկարողանանք մարդկանց ուղեկցել եւ իրենց օրը լցնել հետաքրքիր զբաղմունքով։
«Մեկ օր գյուղում» միջոցառումները կիրականացվեն ոչ աշխատանքային օրերին, հնարավոր կլինի նաեւ գիշերակացով տարբերակ ընտրել։ Այս ծրագրին մասնակցությունը վճարովի կլինի, որպեսզի կարողանանք հյուրընկալ ընտանիքին փոխհատուցում տալ, ապահովել հյուրերի տեղափոխումը գյուղեր, նրանց մեկ օր գյուղական կյանքով ապրելու, գյուղատնտեսական աշխատանքներում ներգրավվելու, միասին ավանդական ուտեստներ պատրաստելու հնարավորություն տալ։
Զբոսաշրջության հետ կապված մյուս ծրագիրը գիդերի վերապատրաստման դասընթացն է, որի մասնակիցները հետագայում երեք ուղղությամբ էկոարահետներ կգծեն՝ մեկը կլինի Մարմաշենի հովտի, մյուսը՝ Ջաջուռի արահետի, երրորդը՝ Հոռոմի Կիկլոպյան ամրոցի ուղղությամբ։
Տեղական ակտիվ խմբերի մասին դեռ քչերը գիտեն
Առաջիկայում նախատեսում ենք նաեւ ֆուտբոլային մրցաշար անցկացնել ՏԱԽ տարածաշրջանի բնակավայրերի միջեւ։ Որոշել ենք «Կենտրոնական Շիրակի» բոլոր բնակավայրերում ունենալ ՏԱԽ բնորոշող փոքրիկ այգիներ, որտեղ լինելու է մեր լոգոյին նմանվող նստարան, կլոր հատվածում էլ՝ սեղան, տարածքում լինելու ՝ մշտադալար մի քանի ծառատեսակ։
ՏԱԽ-երի մասին ինֆորմացիան մարզում այնքան էլ տարածված չէ։ Մեծամասշտաբ ծրագրեր ենք արել, որոնց մասին հատուկենտ մարդիկ գիտեն։ Նախատեսում ենք փոդքասթներ անել։ «Կենտրոնական Շիրակ» կոչվող փոդքասթներին կհրավիրվենք մեր ՏԱԽ տարածաշրջանի բնակավայրերում գործունեություն ծավալող մարդկանց, որոնք կպատմեն, թե ինչպես են սկսել զբաղվել որեւէ գործով։ Ամիսը երկու փոդքասթ կունենանք, ՏԱԽ տարածաշրջանի կամավորերը նաեւ վլոգ կվարեն։ Մեր կամավորներն արդեն սկսել են տեխնիկական հմտությունների փոխանցման տեսանյութեր պատրաստել, որ ավագ սերնդի մարդիկ իմանան, թե ինչպես կարող են օգտվել Google փաստաթղթերից, սոցիալական ցանցերից, որոնել ծրագրեր։ Յութուբյան ալիքի հղումները մեր գյուղերում կտարածվեն QR կոդերի տեսքով։
Այս պահին գործունեությունն իրականացնում ենք Եվրոպական միության եւ Ավստրիական զարգացման գործակալության համատեղ ֆինանսավորմամբ՝ LEAD4Shirak ծրագրի շրջանակում։ Ծրագրի ավարտից հետո ինքնուրույն գործելու առաքելություն ունենք։ «Կենտրոնական Շիրակի» բնակավայրերում շատ անելիքներ կան, գաղափարներ ունենք, որ ուզում ենք, անպայման, իրագործել։

In about 20 communities of Shirak region, tourism, agriculture, and education are developing proportionally. The Central Shirak Local Action Group (LAG) has given new momentum to the development programs.
Shushanik Manukyan, the manager of the group, the executive director of Central Shirak LAG, a territorial development NGO, shared with Mediamax details about the on-going activities. She highlighted the rabbit festival, the “One Day in the Village” initiative and the continuity of the programmes.
Three key directions
The Central Shirak Local Action Group was established in 2022. It operates in the central part of Shirak region and includes settlements located within a 20 km radius of Gyumri, Akhuryan and Artik communities. We have 15 settlements from Akhuryan and 5 from Artik community. Central Shirak LAG’s logo symbolizes the centre of the region, Gyumri, and the surrounding settlements.
Shushan ManukyanPhoto: Mediamax
From the outset, Central Shirak LAG prioritized three key areas: education, agriculture, and tourism.
We receive grant applications from nearly all settlements within our region, covering all these focus areas. Among the agricultural projects, we have cream-honey production, fish eco-feed production, linseed oil refining program, and a unique grain processing machine, particularly for cumin. The mill filters all types of legumes according to colour and size. The mill improved the filtration rate from the previous 80-85% to 95-98%. We also have plans to establish greenhouses, dried fruits production, and berry orchards.
Technasium in Vahramaberd
As part of our educational programmes, we receive applications from music schools. Some of these schools are already being funded. Our efforts focused primarily on improving and repairing facilities and purchasing musical instruments. Through support programmes for kindergartens, we have been able to provide essential items ranging from sofas and soft chairs to swimming pools for the little ones.
We also receive applications from schools. For one school, we have successfully completed the renovation of the sports hall and equipped it with the necessary sports equipment. Our future plans include refurbishing and furnishing two classrooms for drawing and reading groups, where regular events will be held.
Currently, we are progressing with the Vahramaberd school program, through which we aim to establish a technasium. These are world-renowned centres that create an extracurricular environment adjacent to schools, allowing children to engage in both formal and informal education. The technasium will have a clear structure, with one zone dedicated to studies and another for rest. Now we are expanding the boiler house area in the yard of Vahramaberd school to establish a technasium. What makes this project particularly interesting is that the design was created by the children themselves. Five groups from Gyumri Polytechnic University and Vahramaberd school participated in a competition to present their projects, and soon the children will have a centre they designed themselves.
We have renovated Sarataki library and plan to fill it with books. We are implementing youth centre programs in various communities, with similar centres already established in Marmashen and Krashen. The Krashen youth centre is set to serve as an entertainment and informal educational hub for all five settlements in the area.
Festival of rabbits
This autumn, we will organize a rabbit festival. We already have a funded rabbit breeding program in Marmashen, although the number of rabbit breeders in the region remains small. Through this two-day event, we aim to promote rabbit breeding to increase the volume of rabbit meat sales and introduce new processing opportunities to the region.
The first day of the festival will be more scientifically oriented, bringing together experts to discuss the prospects of rabbit breeding. As a final outcome, we will produce a booklet detailing how to get started in rabbit breeding, the benefits of this practice, and the positive impacts of rabbit meat on agriculture, the economy, and human health.
The main festival activities will take place on the second day. There will be photo zones, souvenirs, and an exhibition featuring portraits of rabbits that capture their emotions. Visitors can also experience the world through the eyes of a rabbit using special glasses.
We will have a separate section for children, where they can interact and play with rabbits. There will be an atelier where clothes for rabbits will be sewn. The main event of the festival will be a rabbit competition, where experts will evaluate the rabbits on various criteria. There will also be a game section where rabbits will compete, not based on their healthy appearance, fur quality, or ear length, but in races and jumps. Through these games, we will determine which rabbit is the nimblest.
New momentum to tourism
We want to give new momentum to tourism. In the near future, we will organize “Tonir” storytelling events: we will accompany people to one of the settlements of the LAG region where grandparents, gathered around tonir, will share forgotten stories passed down from their elders. We have already organized a story contest involving 40 children from our settlements, encouraging them to seek out and rediscover stories and legends about the villages.
Soon we will organize “One Day in the Village” series of events, with packages available for tourist companies. Some villages in Central Shirak are already ready to receive guests. For example, in the village of Hatsik, we have funded the renovation and furnishing of a workshop where Gohar Petrosyan creates beautiful ceramic works.
In Hatsik, we also have plans for honey wine production, a tasting room, linseed oil production, and an upcoming expansion of the lavash workshop. We have developed a comprehensive package focused on grain-related activities, allowing guests to visit all these sites in a single day. We have the same for Marmashen. There are specific villages where we can offer guided tours filled with interesting activities.
“One Day in the Village” events will take place on non-working days, with an option for overnight stays. Participation in the programme will be fee-based to compensate the host families, cover transportation to the villages, and provide guests with a rural experience. Participants will have the opportunity to engage in agricultural work and prepare traditional dishes.
Another tourism-related programme is our guide training course. Participants will be trained to create eco-trails in three distinct areas: one in the Marmashen Valley, another along the Jajur trail, and a third leading to Horom Cyclopean Fortress.
A few people know about local action groups
In the near future, we plan to organize a football tournament between the settlements of the LAG region. We also decided to create small gardens in all the settlements of Central Shirak that reflect the character of the LAG. Each garden will feature a bench resembling our logo, a table in a round area, and several types of evergreen trees.
To raise awareness about LAGs and our projects, which are not widely known in the region, we plan to launch a series of podcasts called “Central Shirak.” These podcasts will feature individuals who are active in our LAG settlements, sharing their experiences and the beginnings of their initiatives. We will produce two podcasts per month. Our volunteers will create vlogs and technical skills transfer videos aimed at older generations, teaching them to use Google Docs, social networks, and search programmes. Links to these YouTube videos will be distributed in our villages via QR codes.
Currently, we are executing activities with joint funding from the European Union and the Austrian Development Agency under the LEAD4Shirak programme. After the programme’s conclusion, we have a mission to work independently. There is much to be done in the settlements of Central Shirak, and there are several ideas that we definitely want to implement.