Լուսանկարը` LEAD4Shirak
Շիրակի մարզի Լանջիկ գյուղից հեռանալ ցանկացողներից շատերը հետ են կանգնել այդ որոշումից ու համայնքում նախաձեռնություն սկսելու մասին են մտածում։ Համայնք փոփոխություններ է բերել «Արագած հովիտ» տեղական ակտիվ խումբը (ՏԱԽ)։
Լանջիկում ապրող երեխաներն ու երիտասարդներն այժմ մասնագիտական կրթություն են ստանում գյուղում բացված ինովացիոն կենտրոնում, կանայք միավորում են ջանքերը սերունդների երկխոսության եւ գյուղական ավանդույթների փոխանցման համար, ոմանք էլ շուտով աշխատանք կունենան կարի արտադրամասում։
«Արագած հովիտ» տեղական ակտիվ խումբը (ՏԱԽ-ը) ձեւավորվել է 2022 թվականի փետրվարին՝ Ավստրիական զարգացման գործակալության կողմից իրականացվող EU-LEAD4Shirak ծրագրի շրջանակում։ ԼԻԴԵՐ մեթոդաբանության կիրառմամբ տեղական ակտիվ խմբերը զարգացնում են գյուղական համայնքները՝ համագործակցության հարթակ ստեղծելով տեղացիների համար: «Արագած հովիտ» տեղական ակտիվ խումբը կազմված է Շիրակի մարզի Անի եւ Արթիկ խոշորացված համայնքների 8 բնակավայրերի տեղական իշխանությունների, բիզնեսների եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներից։ ՏԱԽ-ի անդամ կարող է դառնալ համայնքի ցանկացած բնակիչ:
«Արագած հովիտը» ՏԱԽ-ն առանձնացրել է ռազմավարական երկու առաջնահերթ ուղղություն՝ կրթությունը, որի միջոցով նպատակ է դրել երեխաների ու երիտասարդների զարգացման համար ապահովել բարենպաստ ու անվտանգ միջավայր եւ գյուղատնտեսությունը, որի միջոցով փորձ է արվում տեղացիների համար ապահովել եկամուտների աճ։
Ակտիվ խմբի «ամենաթանկ» անդամը
Լանջիկն այն 8 գյուղերից մեկն է, որտեղ գործունեություն է ծավալում «Արագած հովիտ»-ը։ Սուսաննա Պողոսյանն այս գյուղի բնակիչ է, «Արագած հովիտ»-ի խորհրդի անդամ, ՏԱԽ ամենաավագ ու «թանկ» անդամը։ Ասում են՝ ֆոնդահայթհայթման ու համայնքի համար ծրագրերի իրագործման համար հովանավորներ գտնելու հարցում նրան հավասարը չկա։ Նա դոնորների հետ կապն է պահում, աշխատում տարբեր բարերարների ու կազմակերպությունների հետ, նաեւ կապող օղակ է «Արագած հովիտ» ՏԱԽ-ի եւ Շիրակի մարզում գործող այլ կազմակերպությունների միջեւ։
«Արագած հովիտ»-ի եւ Սուսաննայի ծանոթությունը սկսել է համայնքի համար դրամաշնորհ ստանալու հայտ ներկայացնելուց։ Սուսաննայի ներկայացրած ծրագիրը ֆինանսավորում չի ստացել, բայց նա շարունակել է աշխատանքը հանուն համայնքում փոփոխություն բերելու գաղափարի։
Սուսաննա Պողոսյանը Սուսաննա Պողոսյանը
«Գյուղի մշակույթի տան տնօրեն եմ եղել, ՏԱԽ ձեւավորումից հետո նաեւ սկսել եմ մասնակցել խմբի աշխատանքներին։ «Արագած հովիտ»-ը ներառում է Լանջիկ, Լեռնակերտ, Քարաբերդ, Ձիթհանքով, Նահապետավան, Պեմզաշեն, Նոր Կյանք Սառնաղբյուր համայնքները։ Լանջիկում ամենալավն են տեղեկացված ՏԱԽ գործունեության մասին։ Համայնքի բնակիչներին փորձում ենք օգնել դրամաշնորհային հայտերի գործընթացում, աջակցում տեխնիկական, բովանդակային հարցերով»,- ասել է նա։
«Արագած հովիտ»-ի կազմավորումից հետո Լանջիկում տարբեր գաղափարներ են կյանքի կոչվել, դրանցից մեկն էլ «Լանջիկի հարսներ» կարի արտադրամասն է, որի աշխատանքները կմեկնարկեն մոտ ապագայում։
«Ծրագրով նախատեսվում է 12 կնոջ համար աշխատատեղ բացել։ Ծրագրի բաղադրիչներից մեկը կանանց վերապատրաստելն է։ Նրանք, իրականում, կարել գիտեին, բայց հմտությունները չէին բավարարում, որ իրենց ստեղծած արտադրանքը դուրս բերեին շուկա։ Շուտով կավարտենք ուսուցման փուլն ու «Լանջիկի հարսներ» արտադրամասը կսկսի իր գործունեությունը։ LEAD4Sհhirak ծրագիրը տրամադրում է տեխնիկա ու գույք, որ կանայք կարողանան աշխատանքի անցնել, իսկ արտադրամասի տարածքի բարեկարգումն արվում է համայնքապետարանի միջոցներով»,- ասել է Սուսաննա Պողոսյանը։
«Տուն չկա, որ չիմանա «Արագած հովիտ»-ի մասին»
Նելլի Վարդանյանը Շիրակի մարզի Նոր կյանք համայնքի բնակիչ է, «Արագած հովիտ» ՏԱԽ համակարգողը։ Նա գործունեություն է ծավալում Լանջիկում․ այստեղ նրան «համայնքի մարդ» են համարում, որովհետեւ Լանջիկի խնդիրներն ու կարիքները լավ գիտի։
Նելլի Վարդանյանը Նելլի Վարդանյանը
««Արագած հովիտը», ինչպես մյուս ՏԱԽ-երը, փորձում է տեղացիների ներգրավմամբ համայնքները զարգացնել։ Երբ ռազմավարական կարիքներից բխելով աշխատանքներ էինք իրականացնում, հասկացանք, որ եթե ուզում ենք ՏԱԽ մասին շատ բան իմանան, պետք է թիրախավորենք եւ՛ մանկապարտեզի սանին, եւ՛ 80 տարեկան տատիկին։ Երեխաների հետ միջոցառումներ ենք անում, պատմում՝ ինչ է ՏԱԽ-ը, ինչի մասին է, դպրոցականների համար ոչ ֆորմալ կրթական հարթակներ ենք ստեղծում, մասնագիտական կողմնորոշմանը նպաստող հմտություններ զարգացնում։ Միջին տարիքի հետ աշխատելն ավելի բարդ է, որովհետեւ կարծրատիպային մոտեցում ունեն։ Նրանց վրա ուղիղ ազդեցություն ունենալու լավագույն միջոցը տան ամենափոքր ու ամենամեծ անդամի հետ աշխատելն է»,- ասել է նա։
Նելլին նշել է, որ «Արագած հովիտ»-ի գործունեության 8 գյուղերում արդեն մեծ թվով մարդիկ են տեղյակ ՏԱԽ-ի գործունեության մասին, բայց այս փուլում ամենակարեւոր նպատակը ՏԱԽ-ի հիմնական գործառույթի մասին տեղեկացնելն ու առավելագույն թվով տեղացիներին ՏԱԽ-ի աշխատանքներում ներգրավելն է։
«Մենք այս մարդկանց սովորեցնում ենք, որ ՏԱԽ-ը ոչ թե պետության գործառույթը վերցնող, այլ օգնող կառույց է։ Եթե կրթությունը մեզ համար ռազմավարական ուղղություն է, չի նշանակում, որ դպրոց ենք կառուցելու, գյուղատնտեսական ծրագրերին աջակցելն էլ չի նշանակում, որ ոռոգման ցանց ենք վերանորոգում։ Սովորեցնում ենք, որ ոչ թե մենք ենք իրենց համար կարի արտադրամաս բացելու, այլ իրենք կարող են դա անել։ Սեփականության զգացողության սերմանումն արդեն մեծ փոփոխություն է բերելու»,- ասել է նա։
Երեխաների կարծիքը՝ գործողություններից առաջ
LEAD4Shirak ծրագրով Լանջիկի մշակույթի տանը հիմնվել է «Հոլեմ» արհեստական բանականության (ԱԲ) կենտրոնը, որը գյուղի երեխաների համար նաեւ ոչ ֆորմալ կրթական հարթակ է։
«3D մոդելավորման հաստոցներ ունենք, գրքեր, խաղեր։ Երեխաներն ազատ մուտք ունեն ինովացիոն սենյակ, կարող են ինքնակազմակերպվել, տարածքն օգտագործել դասապատրաստման համար, բայց գիտեն, որ պետք է խնամքով վերաբերվեն, վաստակեն գրքեր կամ խաղեր վերցնելու իրավունքը։ Օրինակ, եթե մեկ անգամ բացակայել են դասից կամ գույք են փչացրել, ոչ միայն նոր գիրք չեն վերցնի, այլ պետք է իրենք բերեն»,- ասել է Նելլի Վարդանյանը։
«Արագած հովիտը» համայնքում գործողություններ անելիս նաեւ երեխաների կարծիքն է հաշվի առնում, հենց այսպես է առաջացել «Յոթ քար» փառատոն անցկացնելու գաղափարը։
«Այս տարածքում քարից բացի ուրիշ ոչինչ չունենք, դրա համար էլ որոշեցինք քարը «վաճառել»։ Պետք է սովորեցնենք, որ քարն արժեք ունի, որովհետեւ իրենց միակ ռեսուրսն է։ ՏԱԽ-ը մարդկանց նոր ուղղություններ սովորեցնողն է համայնքում, եւ, բարեբախտաբար, բոլոր համայնքներում փոփոխություն ունենք»,- ասել է Նելլի Վարդանյանը։
Պեմզաշենի կավագործության դպրոցը Պեմզաշենի կավագործության դպրոցը
«Յոթ քար» փառատոնը նախատեսում է անցկացնել հունիսի 22-ին Պեմզաշեն համայնքում, նախապատրաստական աշխատանքներն արդեն սկսել են ու դրանց մասնակցում են համայնքի տարբեր ներկայացուցիչներ։
«Համայնքապետարանն օգնելու է տարածքը հարթեցնելու հարցում, համայնքի բնակիչներից մեկը գրաֆիտի է անելու։ Մեր բոլոր շահառուները գիտեն, որ սոցիալական պատասխանատվություն ունեն ՏԱԽ-ի հանդեպ, եթե ՏԱԽ-ի օգնությամբ ֆինանսավորում են ստացել, իրենք էլ ցանկալի է հնարավորության դեպքում մյուս շահառուներին օգնություն ցուցաբերեն։ Կարող ենք երկար պատմել՝ ինչ է համագործակցությունը, «նեթվորքինգը», բայց լավագույն ու արդյունավետ տարբերակը օրինակով ցույց տալն է։ Ես ունեմ կտոր, դու ունես կարի մեքենա, ոչ ես անգործ կնստեմ, ոչ էլ՝ դու, միասին կաշխատենք ու դրանով համայնքում զարգացում կապահովենք»,- ասել է նա։
«ՏԱԽ-ը օգնում է, որ համայնքը չդատարկվի»
Նելլի Վարդանյանը նշել է, որ դրամաշնորհ տրամադրում է LEAD4Shhirak ծրագիրը, ՏԱԽ-ը հիմնականում համակարգում է այդ գործընթացը, ապահովում տեղացիների ու ծրագրի միջեւ կապը, բայց հեռահար նպատակը ՏԱԽ-ը այնպիսի կառույց դարձնելն է, որը կկարողանա համայնքին միշտ ֆինանսական աջակցություն տրամադրել, մարդկանց օգնել։
««Արագած հովիտը» գյուղերի քանակով ամենափոքր ՏԱԽ-ն է՝ 8 գյուղ՝ 14 հազար բնակչով, ռազմավարական ոլորտներն էլ սահմանափակ են, որը, երբեմն, դրամաշնորհների համար դիմողների գաղափարների հետ կապված բարդություններ է առաջացնում։ Բարեբախտաբար, հասել ենք նրան, որ հիմա ավելի շատ համայնքային զարգացման ծրագրերով են դիմում, որոնք ավելի մեծ թվով մարդկանց են թիրախավորում։ ՏԱԽ-ը դրամաշնորհներին դիմելու գործընթացի բոլոր փուլերում խորհրդատվություն է տրամադրում տեղացիներին՝ օգնելով գաղափարներն ավելի նորարար դարձնել։ Ունենք շահառուներ, որոնք անգամ գնային հարցումներ չեն կարողանում իրականացնել։ Եթե այս գործընթացում չօգնենք՝ ծրագիրը հաջողություն չի ունենա։ ՏԱԽ-ը աջակցող օղակ է, որը նաեւ դոնորների հետ աշխատանքում է օգնում։ Եթե LEAD4Shirak-ից դրամաշնորհ ստանալուց հետո որեւէ ծրագիր հավելյալ ֆինանսական միջոցների կարիք է ունենում, օգնում ենք հայտադիմումներ պատրաստելու եւ այլ դրամաշնորհների դիմելու հարցում։ Բոլոր դեպքերում պատրաստ ենք օգնել, եթե մարդիկ մեզ դիտարկեն որպես օգնող կառույց»,- ասել է «Արագած հովիտ» ՏԱԽ-ի համակարգողը։
ՏԱԽ անդամները Եվրոպայի օրեր միջոցառմանը ՏԱԽ անդամները Եվրոպայի օրեր միջոցառմանը
Նելլի Վարդանյանը նշել է՝ համայնքի բնակիչներին ՏԱԽ-ի միջոցով տրվող ամենակարեւոր ուղերձն այն է, որ ծրագիրը ոչ թե սահմանափակ ռեսուրսներով գյուղերին օգնելու, այլ գյուղում փոփոխություն բերելու մասին է։
«Մեկ-երկու տարվա ընթացքում ուզում ենք նաեւ հասնել այն կետին, որ պետությանն ասենք՝ մենք եկել ենք ձեզ օգնելու, բեռը թեթեւացնելու, ոչ թե գումար ուզելու համար։ Կարող ենք միասին անել պետական ծրագրերը, կարող ենք օգնող օղակ լինել, որովհետեւ լավ գիտենք, թե համայնքում ինչ խնդիրներ կան։ Եթե համայնքի մարդ չես, չես հասկանա, թե որն է առաջնահերթությունը, դրա արդյունքում էլ կարիքի գնահատումն ինչ-որ օղակում բաց կմնա։ ՏԱԽ-ը համայնքային մտածողություն ունի, թե՛ բիզնեսի, թե՛ ՏԻՄ հետ լավ է աշխատում եւ կարող է պետության համար կարիքի ճիշտ գնահատում անել։
ՏԱԽ-ը օգնում է, որ համայնքը չդատարկվի։ Պետությունը սկսում է գյուղից ու եթե թույլ տանք, որ գյուղերը դատարկվեն, մի օր պետություն չենք ունենա։ Լանջիկի կարի արտադրամասում աշխատանք ունեցող 12 կանանցից 3-ի ընտանիքը պատրաստվում էր լքել համայնքը, որովհետեւ աշխատանք չուներ, իսկ հիմա արտադրամասը մարդկանց մոտ հույս է առաջացել, որոշել են գյուղում մնալ»,- ասել է Նելլի Վարդանյանը։

Many of those who wanted to leave the village of Lanjik in the Shirak region backed away from that decision and are thinking about starting an initiative in the community. The local action group Aragats Valley has brought changes to the community. Children and young people living in Lanjik are now receiving vocational education at the innovation centre opened in the village. Women are joining efforts for intergenerational dialogue and preserving village traditions, and some will soon have a job in a sewing workshop.
Aragats Valley local action group (LAG) was established in February 2022, within the framework of the EU-LEAD4Shirak project implemented by the Austrian Development Agency. Using the LEADER methodology, local action groups facilitate the development of rural communities by creating a cooperation platform for local residents. Aragats Valley LAG comprises representatives from local authorities, businesses and civil society of 8 settlements within Ani and Artik enlarged communities of the Shirak region. Any resident of the community can become a member of the LAG.
Aragats Valley LAG has singled out two key strategic directions: education, with the goal of providing secure environment for the growth of children and youth, and agriculture, aiming to enhance income opportunities for local residents.
The “invaluable” member of the action group
Lanjik is among the eight villages where Aragats Valley is actively engaged. Susanna Poghosyan, a resident of this village, is a member of the board of Aragats Valley, the most senior and “invaluable” member of the LAG. There is no equal to her when it comes to fundraising and finding sponsors for the implementation of community programmes. She maintains contacts with donors, works with various benefactors and organizations, and serves as a connecting link between Aragats Valley LAG and other organizations operating in the Shirak region.
Acquaintance between Aragats Valley and Susanna began with her submission of a grant application for the community. Although the project presented by Susanna did not receive funding, she continued to work for the idea of bringing change within the community.
Susanna Poghosyan Susanna Poghosyan
Photo: LEAD4Shirak
“I was the director of the village culture house, after the establishment of the LAG, I actively engaged in the group’s initiatives. Aragats Valley encompasses the communities of Lanjik, Lernakert, Karaberd, Dzithankov, Nahapetavan, Pemzashen, Nor Knyak and Sarnaghbyur. In Lanjik, they are the best informed about the activities of the LAG. We try to help the residents of the community in the grant application process, providing support both technically and substantively,” she said.
Following the establishment of Aragats Valley, various ideas were brought to life in Lanjik, one of which is Brides of Lanjik sewing factory that will start operating in the near future.
“The project aims to create jobs for 12 women. One of the aspects of the programme is providing training for women. They already possess sewing skills, but they lacked the proficiency to bring the products they created to the market. We are nearing completion of the training phase and the Brides of Lanjik workshop will start its operation. The LEAD4Shhirak programme provides equipment and property enabling women to start working, and the improvement of the workshop area is ensured with the funds of the community office,” said Susanna Poghosyan.
“There is no house that does not know about Aragats Valley”
Nelly Vardanyan, a resident of Nor Kyank community in the Shirak region, is the coordinator of the Aragats Valley LAG. With active involvement in Lanjik, she is regarded as a “community person”, for her deep understanding of the village’s problems and needs.
Nelly Vardanyan Nelly Vardanyan
Aragats Valley, like other LAGs, tries to develop communities with the involvement of local residents. When we were carrying out activities based on strategic needs, we realized that if we want them to know a lot about LAG, we should target both a kindergarten student and an 80-year-old grandmother. We organize events with children, introduce them what the LAG is, create informal educational platforms for schoolchildren, develop skills that contribute to professional orientation. Engaging with middle-aged individuals is more difficult due to their stereotypical approaches. The best way to have a direct impact on them is to work with the youngest and oldest member of the house,” she said.
Nelly noted that a large number of people in the 8 villages of Aragats Valley are already familiar with the LAG’s activities, however at this stage the primary objective is to inform about the main function of the LAG and to maximize participation of local residents in the LAG’s activities.
“We are teaching these people that the LAG is not taking over the state functions, but is a supportive structure. If education is a strategic direction for us, it does not mean that we will build a school, just as supporting agricultural programmes does not involve repairing irrigation networks. We teach them that we are not the ones to open a sewing workshop for them, but they can do it themselves. Instilling a sense of ownership will already bring a significant change,” she said.
Children’s input before action
With the LEAD4Shirak programme, the Holem artificial intelligence centre was established in the Lanjik House of Culture, also serving as an informal educational platform for the children of the village.
“We have 3D modelling machines, books, and games. Children have free access to the innovation room, allowing them to self-organize and use the space for lesson preparation. They understand the importance of treating the items with care and earn the privilege to borrow books or games. For example, if a child misses a class or damages any property, he/she not only will lose the chance to borrow a new book but will be required to bring on his/her own,” said Nelly Vardanyan.
Aragats Valley also considers the opinions of children when planning community activities, such as the idea of holding the “Yot kar” (“Seven stones”) festival.
“We have nothing but stone in this area, which is why we decided to ‘sell’ the stone. We need to teach them the value of stone because it is their sole resource. The LAG is showing new directions to the people in the community, and fortunately, we are witnessing a change across all communities,” said Nelly Vardanyan.
Pemzaschen pottery school Pemzaschen pottery school
“Yot kar” festival is planned to be held on June 22 in Pemzashen community. Preparations are already underway and various community representatives are actively involved in them.
“The community office will assist in levelling the area, one of the residents of the community will do graffiti. All our beneficiaries know that they have a social responsibility towards the LAG, if they have received funding with the help of the LAG, they are preferred to provide assistance to other beneficiaries if possible. We can talk for a long time about what cooperation, “networking” is, but the best and most effective way to illustrate it is through example. I have cloth, you have a sewing machine, neither I nor you will be idle, we will work together and ensure development in the community,” she said.
LAG helps prevent the emptying of the community
Nelly Vardanyan noted that the LEAD4Shhirak programme provides a grant, the LAG mainly coordinates the process, ensuring connection between the locals and the programme. However, the overarching objective is to transform the LAG into a structure capable of providing financial support to the community and assisting residents.
“Aragats Valley is the smallest LAG by the number of villages, encompassing 8 villages with 14 thousand inhabitants. The strategic areas are also limited, which sometimes causes complications regarding grant applicants’ ideas. Fortunately, we have reached the point where more community development programmes are now being applied, targeting a larger number of people. The LAG provides guidance to locals at every stage of the grant application process, helping in making ideas more innovative. We have beneficiaries who cannot even carry out price inquiries. Without assistance in this process, the programme will not succeed. The LAG serves as a supportive link, also facilitating collaboration with donors. If any project requires additional funds after receiving a grant from LEAD4Shirak, we assist in preparing applications and applying for other grants. We are ready to help in all cases, if people view us as a supporting structure,” said the coordinator of Aragats Valley LAG.
Members of LAG at Europe Days event Members of LAG at Europe Days event
Nelly Vardanyan noted that the key message conveyed to community residents through LAG is that the programme is not about assisting villages with limited resources, but about bringing change to the village.
“In a year or two, our goal is to reach a stage where we can tell the state that we are here to assist, to alleviate burdens, rather than seek funds. We can do state programmes together, we can be a supporting link, as we know very well what problems exist in the community. If you are not a member of the community, you will not understand its priorities, and as a result, the assessment of needs will be incomplete. The LAG has a community mind-set, effectively collaborates with both businesses and local government, enabling it to accurately assess the needs.
LAG helps in preventing the emptying of the community. The state starts from the village, and if we allow them to empty out, one day we will not have a state. Three out of the twelve women working in the Lanjik sewing factory were on the verge of leaving the community due to lack of employment opportunities, but, now these people have regained hope and chosen to remain in the village,” stated Nelly Vardanyan.