Կորեայի Բուսան քաղաքը, որտեղ խաչվում են անցյալը, ներկան ու ապագան
Ներկայում իրար հաջորդող անկանխատեսելի ու առօրյա կյանքի ձեւերն ավիրող իրողություններն ապացուցում են, որ մենք չգիտենք՝ ինչ կլինի աշխարհի հետ վաղը: Չնայած դրան՝ մարդկությունը շարունակում է ձգտել կայունության. առաջիկա «World Expo»-ն 2025 թվականին հյուրընկալելու է Ճապոնիան՝ Օսակա քաղաքում, սակայն այսօր արդեն ընթանում է 2030 թվականին այս մեգամիջոցառումն ընդունող երկրի մրցույթը:
Մեդիամաքսի լրագրողը եղել է հայտատու երկրներից մեկում՝ Կորեայի Հանրապետությունում, Կորեայի մշակույթի եւ տեղեկատվության ծառայության հրավերով: Նա հետեւել է Բուսան քաղաքում «World Expo»-ն հյուրընկալելու համար ընթացող նախապատրաստական աշխատանքներին եւ պատմում է՝ ինչո՞վ է առանձնահատուկ Բուսանը:
Օգնություն ստացողից՝ մինչեւ դոնոր
1851 թվականին Լոնդոնում առաջին Համաշխարհային ցուցահանդեսի՝ «World Expo»-ի անցկացումից հետո այս ձեւաչափը դարձավ համաշխարհային մարտահրավերների եւ մարդկության զարգացման ուղղությունը նախանշող լուծումների ներկայացման միջոց:
2030 թվականին «World Expo»-ն հյուրընկալելու համար իրենց քաղաքներն են առաջարկում 4 երկրներ՝ Կորեայի Հանրապետություն (Բուսան), Իտալիա (Հռոմ), Ուկրաինա (Օդեսա) եւ Սաուդյան Արաբիա (Ռիադ): Այս երկրների շարքում էր նաեւ Ռուսաստանը մինչեւ 2022 թվականի մայիսը, երբ հայտարարեց մրցույթից կամավոր դուրս գալու մասին: Հաղթողի անունը պարզ կդառնա 2023 թվականի նոյեմբերին, իսկ մինչ այդ երկրները ձգտում են լավագույնս ներկայացնել իրենց քաղաքները:
Կորեայի Հանրապետությունում համոզված են, որ Բուսանը հրաշալի ընտրություն կլինի, քանի որ այն պատրաստ է աշխարհի հետ կիսելու իր մաքառումների ու հաջողության ճանապարհը՝ ընդամենը 50 տարում տնտեսական օգնություն ստացողից մինչեւ դոնոր երկիր:
Մշակույթների «համերը» միաձուլող կաթսան
Բուսանը, տեղակայված լինելով Արեւելաչինական եւ Ճապոնական ծովերի մեջտեղում, հանդիսանում է Կորեական թերակղզու ծովային ուղիների դարպասը: Այն Կորեայի Հանրապետության մեծությամբ երկրորդ քաղաքն է Սեուլից հետո՝ մոտ 3,4 մլն բնակչությամբ: Սեուլից Բուսան կարելի է հեշտությամբ հասնել կորեական արագընթաց գնացքով ընդամենը 2-2,5 ժամում:
Քաղաքի անունը սերում է 15-րդ դարից, այն բաղկացած է երկու սիմվոլներից՝ 釜山, որոնցից առաջինը նշանակում է կաթսա, երկրորդը՝ լեռ: Ասում են՝ այստեղ լեռները կաթսայի են նման, սակայն անվանումը քաղաքին համապատասխանում է նաեւ այլ իմաստով. 1407 թվականից ի վեր, երբ աշխարհի համար բացվեց Բուսանի նավահանգիստը, այն դարձավ ասիական մշակույթների միաձուլման վայր՝ ճիշտ ինչպես մեկ կաթսայում զուգակցվում են տարբեր համեր ու կերտում նորը:
1950-1953 թվականների Կորեական պատերազմի տարիներին Բուսանը մնացել է Հյուսիսային Կորեայի զինված ուժերի ներխուժումից անմասն մնացած փոքրաթիվ տարածքներից մեկը: Այստեղ ապաստան են գտել միլիոնավոր փախստականներ, կենտրոնացել է քաղաքական եւ մշակութային էլիտան: Բուսանը 1023 օր եղել է ժամանակավոր մայրաքաղաք:
Պատերազմի բերումով այս տեղանքը փախստականների է ընդունել նաեւ Կորեական թերակղզու հյուսիսային շրջաններից՝ շարունակելով հարստացնել Բուսանի հիբրիդային մշակույթը: Օրինակ՝ տեղի ամենահայտնի ուտեստներից «դվաեջի գուգպապ»-ը (խոզի մսով եւ բրձով ապուր) ու «միլմյոն»-ը (ցորենի լապշա) այստեղ են ներթափանցել թերակղզու հյուսիսային շրջաններից փախստականների միջոցով։
Մշակութային բազմազանությունը «կոփել» է նաեւ տեղի բնակիչներին: Այստեղ մարդիկ շատ ազատ են օտարերկրացիների հետ շփման մեջ: Հատկապես եթե աչքերիդ ձեւը մատնում է, որ տեղացի չես, փողոցում անծանոթները ջերմ ժպտում են, ասում՝ «hello», կարող են նաեւ զրույցի բռնվել՝ ուրախությամբ ունկնդրելով, թե ինչ տպավորություններ ունես Կորեայից ու սոջույից (կորեական ազգային ալկոհոլային խմիչք, որ հիմնականում պատրաստվում է բրնձից):
Փոխակերպում․ գորշից՝ երփներանգ պայծառություն
Հնի ու նորի հարմոնիզացիայի գեղեցիկ օրինակ է Բուսանի Գամչոն ավանը: Այն ձեւավորվել է Կորեական պատերազմի ժամանակ, երբ բազում փախստականներ ապաստարան են գտել այս տեղանքում։ Նրանք հապճեպ կերպով լեռան լանջին սկսել են հիմնել փայտե տնակներ մեկը մյուսի վերևում՝ այդ կերպ ամբողջապես բաց պահելով ծովի ու լեռների տեսարանը։ 1950-1960 թվականների ընթացքում ավանի բնակչությունն աճում է մինչև 30 հազարի, որից հետո սկսում է անկում ապրել, քանի որ բնակիչները տեղափոխվում են այլ քաղաքներ։
2009 թվականին մեկնարկում է Գամչոնը մշակութային ավան դարձնելու ծրագիրը, որով դրա փոխակերպման գործին են լծվում մի շարք տեղացի արվեստագետներ՝ դրան բոլորովին նոր շունչ հաղորդելով:
Այսօր ավանը զբոսաշրջիկների համար զբոսանքի կատարյալ վայր է. գունագեղ փողոցների ամեն քայլափոխին հուշանվերների խանութներ են, նկարվելու գոտիներ, պատերին՝ գեղեցիկ նկարազարդումներ ու մոտիվացնող մեջբերումներ, իսկ շուրջդ ծովի ու լեռների հիասքանչ տեսարանն է, որն անընդհատ ուզում ես «շնչել»։
Այստեղ նաեւ «բախտդ է բացվում», մետաղադրամը գցում ես ծննդյանդ տարվա կենդանուն համապատասխանող անցքն ու ստանում տվյալ տարվա յուրաքանչյուր ամսին քեզ սպասվողի վերաբերյալ գուշակություն։ Այս դեպքում, իհարկե, լավ է հին կորեերենին տիրապետող ընկերներ ունենաս, որոնք կօգնեն թարգմանել խորհրդավոր կանխատեսությունը։
Երբ մեկտեղվում են անցյալը, ներկան ու ապագան
«Expo 2030»-ը կրելու է «Փոխակերպելով մեր աշխարհը, շարժվելով դեպի ավելի լավ ապագա» (անգլ.՝ «Transforming our world, Navigating towards better future») խորագիրը, որի ներքո խտացած են մի շարք գլոբալ մարտահրավերներ՝ կլիմայի փոփոխություն, թվային փոխակերպման բացասական կողմերը, անհավասարությունը երկրների ներսում եւ երկրների միջեւ։ Այս մասին միջազգային լրագրողների հետ զրույցում ասել է Բուսանի քաղաքի արտասահմանյան ցուցահանդեսների բաժնի ներկայացուցիչ Հվանգ Հյունկին:
Նրա խոսքով՝ նախատեսված է հարթակ տրամադրել 3 հիմնական քննարկումների համար. կայուն զարգացում բնության հետ հարմոնիկ ապրելով, տեխնոլոգիական առաջընթացի ծառայեցում մարդկությանը, հոգատար վերաբերմունք միմյանց նկատմամբ։
Հվանգ Հյունկին Հվանգ Հյունկին
Քաղաքում մի շարք վերակառուցողական աշխատանքներ են նախատեսվում՝ «World Expo»-ի համար այն ավելի հարմարավետ դարձնելու նպատակով: Դրանք արդեն մեկնարկել են եւ ավարտին կհասցվեն անկախ էքսպոյի մրցույթի արդյունքներից։
Համաշխարհային ճանաչում ունեցող BTS խմբի երգիչները եւ «Կաղամարի խաղը» (անգլ.՝ «Squid game»)  ֆիլմից հայտնի դարձած դերասան Լի Ջոն Ջեն Բուսանում էքսպոյի պաշտոնական PR դեսպաններն են։ Այս կերպ Բուսանում հույս ունեն գրավել զբոսաշրջիկների ուշադրությունը, հատկապես երիտասարդության շրջանում։
Էքսպոյի անցկացման պատասխանատուն նաեւ նշել է, որ Expo 2030-ը Բուսանում հյուրընկալելու դեպքում այն անցկացնելու են մետատիեզերքի տեխնոլոգիաների կիրառմամբ՝ էքսպոն հասանելի դարձնելով աշխարհի յուրաքանչյուր կետից։
Հվանգ Հյունկիի խոսքով՝ մարդիկ Բուսանում կկարողանան տեսնել անցյալը, ներկան եւ ապագան:
«Մեր ժամանակներում ամբողջ աշխարհն առերեսվում է տարատեսակ դժվարությունների շրջակա միջավայրի հետ կապված: Մենք ձգտում ենք կայուն զարգացմանը՝ կանաչ էներգիայի, նորարարության եւ սոցիալական ապահովության միջոցով: Նախորդ տասնամյակների ընթացում Կորեան եւ Բուսանը շատ փոփոխություններ են տեսել՝ պատերազմ, արդյունաբերականացում, ժողովրդավարացում: Այս փորձի շնորհիվ մենք ունենք բավարար փափուկ ուժ (անգլ.՝ soft power) աշխարհի հետ տարատեսակ հարցեր քննարկելու համար: Կորեայի Հանրապետությունը իր պատմության ընթացքում տարբեր զարգացած երկրների հետ համագործակցությունների միջոցով կարողացել է ստեղծել զարգացման ամուր հիմքեր՝ տեղ գտնելով ՀՆԱ-ի ցուցանիշով աշխարհի առաջատար երկրների տասնյակում: Այսպիսով, մենք կարող ենք կամուրջ լինել զարգացող ու զարգացած երկրների միջեւ եւ  ապահովել արդյունավետ փորձի փոխանակում՝ քննարկելու գլոբալ մարտահրավերների հասցեագրման մեխանիզմները»,- ասել է նա։

South Korean city Busan аs a crossing pot for past, present, and future
The current unpredictable realities destroying the forms of daily routine are proving that we never know what will happen to the world tomorrow. Despite this, humanity continues to strive for stability. The upcoming World Expo will be hosted by Japan in Osaka in 2025, and the competition to host this mega-event in 2030 is already underway.
The journalist of Mediamax visited one of the applicant countries, the Republic of Korea, at the invitation of the Korean Culture and Information Service. She has observed ongoing preparations to host the World Expo in Busan and tells what makes Busan so special.
From recipient of assistance to a donor
After the first World Expo in London in 1851 was held, this format became a way to present solutions to global challenges and designate the direction of humanity’s development.
4 countries offer their cities as a venue for the World Expo 2030: Republic of Korea (Busan), Italy (Rome), Ukraine (Odessa) and Saudi Arabia (Riyadh). Russia was among these countries until May 2022, when it announced its voluntary withdrawal from the competition. The name of the winner will be known in November 2023, and until then the countries strive to represent their cities in the best possible way.
In the Republic of Korea they are convinced that Busan will be an excellent choice, as it is ready to share with the world its path of struggle and success, from a recipient of economic assistance to a donor country in just 50 years.
The melting cauldron for cultural flavors
Located on the crossing point of the East Sea and South Sea, Busan is the gateway to the sea routes of the Korean Peninsula. It is the second largest city in the Republic of Korea after Seoul, with a population of about 3.4 million. From Seoul to Busan one can easily reach by Korea Train Express (KTX) in just 2-2.5 hours.
The name of the city originates from the 15th century. It consists of two characters: 釜山, the first of which means cauldron, the second means mountain. The mountains here were said to resemble a cauldron, but the name corresponds to the city in another sense as well. Since 1407, when the port of Busan was opened to the world, it has become a melting pot of Asian cultures, just as different tastes are being combined in the cauldron by forming new flavor.
During the Korean War of 1950-53, Busan remained one of the few areas that avoided the invasion of the North Korean armed forces. Millions of refugees have found shelter here, also the political and cultural elite has gathered in Busan. It had been the temporary capital for 1023 days.
Due to the war, the area also received refugees from the northern regions of the Korean Peninsula, continuing to enrich Busan's hybrid culture. For example, some of the most famous dishes, like dwaeji gukbap (pork and rice soup) and milmyeon (wheat noodles) were spread through families fled from the north.
Cultural diversity has also shaped the locals’ attitude towards foreigners. People here are open to communication with foreign guests of the city. Especially if the shape of your eyes betrays that you are not a local, strangers on the streets will smile warmly, say "hello" and may even strike up a conversation, happily listening to your impressions of Korea and soju (Korean distilled alcoholic beverage generally made from rice).
The transformation from grays to colorful brightness
A beautiful example of harmonizing old and new is Busan’s Gamcheon village. It was formed during the Korean War as many refugees found shelter in this area. They hurriedly built wooden houses piled on top of each other on the hillside so as not to block the view of the mountains and sea.
From 1950 to 1960, the town’s population grew to 30,000, after which it began to decline as residents started moving to other cities.
In 2009, The Gamcheon Culture Village project was launched in order to turn it into a cultural town to preserve its history and atract tourists. For that purpose, a number of local artists took up the task of transforming the Gamcheon and breathing a new life into it.
Today, the town is an ideal place for tourists to take a walk: at every step of the colorful streets, there are souvenir shops, photo zones, beautiful illustrations and motivational quotes on the walls, and you are surrounded by a wonderful view of the sea and mountains, which you want to "breathe" all the time.
Here, also your fortune is being told. You just need to throw a coin into the slot corresponding to the animal sign of your birth year and you will get a prediction about what awaits you in each month of the given year. In this case, of course, it is good to have friends with some ancient Korean language knowledge to help you figure out what the mysterious divination tells.
The crossing pot of the past, present and future
"Transforming our world, Navigating towards a better future" is the theme for World Expo 2030 within the framework of which a number of global challenges will be considered: climate change, downsides of digital transformation, inequality within and between nations. This was said by Hwang Hyung-ki, the representative of Overseas Expo Outreach Divisiono, Busan Metropolitan City, during the conversation with international journalists.
According to him, it is planned to provide a platform for the development of 3 main discussions: sustainable living with Nature, technology for humanity, caring and sharing.
Hwang Hyung-ki Hwang Hyung-ki
A number of reconstruction works are planned in the city in order to make it more comfortable to host the World Expo. They have already started and will be completed regardless of the results of the expo competition.
The singers of the world-famous group BTS and the actor Lee Jung-jae, who became gobally famous from the movie "Squid game", are the official PR ambassadors of the World Expo 2030, Busan. Thus, they hope to attract international tourists, especially among the youth.
The official in charge of the expo preparation also noted that they also plan to use metaverse technology in order to making the expo accessible from every point of the world.
According to Hwang Hyung-ki, in Busan people will be able to see the past, present and future.
"Today, the whole world is facing various challenges related to the environment. We strive for sustainable development through green energy, innovation and social security. Over the past decades, Korea and Busan have seen many transformatios: war, industrialization, democratization. Thanks to this experience, we have enough soft power to discuss various issues with the world. Throughout its history, through cooperation with various developed countries, the Republic of Korea has been able to create solid foundations for development, taking a place in the top ten countries in the world by GDP. Thus, we could be a bridge between developing and developed countries and are able to provide an effective exchange of experiences to discuss mechanisms for addressing global challenges," he said.