Լոռու մարզի Թումանյան քաղաքը խորհրդային տարիներին ակտիվ արդյունաբերական համայնք էր: Հարեւանությամբ գործող աղյուսի գործարանը հարյուրավոր աշխատատեղեր էր ապահովում՝ ավելացնելով Թումանյանի բնակչությունը:
Իրավիճակը փոխվեց Խորհրդային Միության փլուզումից հետո: Գործարանն այսօր գրեթե չի գործում, քաղաքում զբաղվածության լուրջ խնդիր կա, ինչի հետեւանքով երիտասարդներից շատերը հեռանում են Թումանյանից:
Միաժամանակ, քաղաքը զբոսաշրջային ներուժ ունի՝ տեղակայված է Հայաստան-Վրաստան միջպետական ճանապարհին՝ գեղեցիկ բնության գրկում, ու մոտ է մշակութային մի շարք հուշարձաններին:
2021թ. մայիսից Թումանյանում ավելացել է եւս մեկ կանգառ, որը կարող է հետաքրքիր լինել զբոսաշրջիկների ու տեղացիների համար: Քաղաքում բացվել է Լուցկու տուփի պիտակների թանգարան:
Թանգարանը հիմնելու գործում աջակցել է  EU4Bussines նախաձեռնության «Նորարարական տուրիզմի և տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» ծրագիրը:
Թանգարանի հիմնադիր Րաֆֆին պատմում է՝ երբ առաջին անգամ Թումանյան եկավ, տպավորված էր այստեղի ճարտարապետության ու բնության համադրությամբ.
«Տե՛ս, այս շենքերը Երեւանի Կասկադի շենքերի նմանությամբ են կառուցված, իսկ դիմացն ահռելի, գեղեցիկ ժայռ է», - ասում է Րաֆֆին՝ ցույց տալով քաղաքի հրապարակը:
Թանգարանը տեղակայված է հենց այդ՝ «կասկադյան» շենքերից մեկում: Նախկինում այդ տեղում գործում էր քաղաքի Հայրենագիտական թանգարանը.
«Այդ թանգարանից մնացած նմուշներն այսօր պահվում են հարեւանությամբ գտնվող Մշակույթի տանը: Տեղանքն ընտրելուց հետո ուրախ էի, որ այստեղ շարունակելու է թանգարան լինել: Բացի այդ, երբ առաջին անգամ ոտք դրեցինք տարածք, հատակին լուցկու մի քանի պիտակ էր ընկած: Այսինքն, մեզանից առաջ ինչ-որ մեկը նույնպես հավաքել էր դրանք ու ցուցադրել նախկին թանգարանում: Մինչեւ հիմա չգիտեմ՝ ով էր անողը, բայց նախախնամության պես մի բան էր, որ ճիշտ տեղում ենք», - հիշում է Րաֆֆին:
Լուցկու տուփերի պիտակները Րաֆֆիին մանկուց են հետաքրքրել: Ուսումնասիրել է, հավաքել որոշ նմուշներ.
«Ճիշտն ասած, չէի պատկերացնում, որ աշխարհում լուցկու պիտակների այսքան մեծ բազմազանություն կա: Մի անգամ համացանցում տեսա, որ ինչ-որ մեկը վաճառում է իր հավաքածուն, որում մոտ 30 հազար նմուշ կար, եւ դա միայն Խորհրդային Միությունից: Սկսեցի ավելի շատ ուսումնասիրել ու հասկացա՝ աշխարհում սիրուն, հետաքրքրի ու յուրահատուկ դիզայնով լուցկու բազմաթիվ պիտակներ կան: Այդ պիտակների միջոցով ժամանակին փորձել են կրթել հասարակությանը, սովորեցնել ինչ-որ կանոններ, գովազդ անել», - ասում է Րաֆֆին:
Նմուշների մեծ մասը նա տարբեր երկրներից է ձեռք բերել, որոշները գնել է Վերնիսաժից: Արդյունքում որոշել է թանգարանի տեսքով ներկայացնել դրանք ու ընտրել է հենց Թումանյանը, քանի որ կարծում է՝ քաղաքը չիրացված զբոսաշրջային ներուժ ունի.
«Ցանկանում էի, որ այս ճանապարհի վրա լրացուցիչ կետ լինի, որը կհետաքրքրի ու Թումանյան կբերի զբոսաշրջիկներին: Քաղաքի հետ կապված այլ նախագծեր եւս ունենք: Այս տարի արդեն հյուրատուն ենք բացել, հաջորդիվ ցանկանում ենք հրապարակի անկյունում՝ թանգարանից ոչ հեռու, սրճարան բացել: Ես ցանկանում եմ, որ մարդը գա այստեղ ու կարողանա լիովին հանգստանալ, ունենա գիշերակացի հնարավորություն, կամ, օրինակ, հեռավար աշխատի այստեղից, դրա համար պետք է ստեղծել անհրաժեշտ պայմաններ», - ասում է Րաֆֆին:
«Տարածքը շատ վատ վիճակում էր, նորոգման կարիք կար: Ստացած դրամաշնորոհով վերանորոգեցինք պատուհանները, ներկեցինք հատակն ու պատերը, ձեռք բերեցինք ցուցափեղկերի մեծ մասը: Կարելի է ասել՝ առանց այդ աջակցության այստեղ գրեթե ոչինչ չէր լինի», - ասում է Րաֆֆին:
Այսօր Թումանյանի Լուցկու պիտակների թանգարանում ցուցադրված է մոտ 8 հազար պիտակ, որոնք Րաֆֆիի մոտ 20 հազար պիտակների հավաքածուից ընտրել ու ցուցադրության կոնցեպտը մշակել է թանգարանի համադրող Էմմա Հարությունյանը:
Էմմա Հարությունյանը Էմմա Հարությունյանը
«Ինձ դիմեց Րաֆֆին, պատմեց իր գաղափարի մասին ու առաջարկեց մշակել ցուցադրության տրամաբանությունը: Արդյունքում, մեզ մոտ պիտակներն առաջին հերթին բաժանված են ըստ երկրների: Ունենք պիտակներ Խորհրդային Միությունից, եվրոպական, աֆրիկյան երկրներից, Ճապոնիայից, Չինաստանից: Լուցկու պիտակները ժամանակին կրթական գործառույթ ունեին, ինֆորմացիայի տարածման լավագույն գործիքներից էին: Դրանց վրա պատկերացված էր, օրինակ, ինչպես ճիշտ մաքրել ատամները, ինչպես առողջ սնվել, ինչպես մեքենա վարել:
Այդ պատճառով ցուցադրությունը բաժանել ենք նաեւ ըստ պիտակների թեմատիկայի՝ մշակույթ, սոցիալական գովազդ, վատ սովորություններից հրաժարվելու ագիտացիա եւ այլն», - պատմում է Էմմա Հարությունյանը:
Նրա խոսքով՝ մայիսին բացվելուց հետո թանգարանն արդեն հասցրել է արտասահմանցի հյուրեր ունենալ.
«Լուցկու պիտակների թանգարանի մուտքն անվճար է: Ունենք աշխատակից, որն այցելուներին ներկայացնում է նմուշների պատմությունը: Զբոսաշրջիկներին հիմնականում հետաքրքրում են իրենց երկրների պիտակները, դրանց հետ կապված մարդիկ նոստալգիկ հիշողություններ ունեն: Ես եւս, ցուցադրությունը պատրաստելիս, հիշում էի շատ պիտակներ, որոնք տեսել եմ մանկության տարիներին: Զբոսաշրջային առումով Թումանյանը հիանալի դիրք ունի, գտնվում է տարածաշրջանի երկու մայրաքաղաքների՝ Երեւանի ու Թբիլիսիի մեջտեղում, երկուսից էլ՝ 2,5 ժամ հեռավորության վրա: Ունի շատ սիրուն բնություն, բայց գրեթե լքված է, քանի որ ինչպես Հայաստանի շատ մարզերում, այստեղ եւս աշխատանքի խնդիր կա ու երիտասարդները հեռանում են քաղաքից՝ Թումանյանը դարձնելով ծերացող: Այս թանգարանը փորձ է՝ գրավիչ մի կետ ավելացնելու այս երթուղու վրա, ու Թումանյան այցելուներ բերելով՝ իրացնելու այս գյուղաքաղաքի ունեցած ներուժը», - ասում է Էմմա Հարությունյանը:
Այսօր Լուցկու պիտակների թանգարանում կարելի է գնել դրա լոգոյով շապիկներ: Էմման ասում է՝ հետագայում նախատեսում են տեղում տպագրական սարք ունենալ, որի միջոցով թանգարանի այցելուները կկարողանան ընտրել իրենց դուր եկած պիտակներն ու դրանք լուցկու տուփի վրա տպագրված, կամ պաստառի տեսքով տանել իրենց հետ.
«Տեղում շապիկների վրա տպագրություն կազմակերպելը տեխնիկապես մի քիչ բարդ կլինի, բայց դա էլ հնարավոր կլինի անել նախնական պատվերով: Նաեւ պարբերաբար փոփոխելու ենք ցուցադրվող նմուշները, որպեսզի այստեղ մեկ անգամ եղած այցելուն չձանձրանա ու նորից գալու ցանկություն ունենա», - ասում է Էմմա Հարությունյանը:
Նա ներկայացնում է թանգարանի առանձնահատուկ նմուշները:
Ամենահինը 1920-ական թվականների անգլիական պիտակ է:
Կան պիտակներ հայտնի մարդկանց նկարներով: Յուրահատուկ է Ալեքսանդր Պուշկինի գծանկարներով տպագրված լուցկու տուփերի շարքը: Կան պիտակներ ԽՍՀՄ ազգերի նկարներով:
Ժամանակին մարդիկ լուցկու տուփերով նաեւ խաղացել են՝ դոմինո, կամ փազլ են հավաքել: Ե՛վ ԽՍՀՄ, եւ՛ եվրոպական երկրներում շատ էին տիեզերագնացության թեմայով լուցկու պիտակները.
«Երկրները լուցկու պիտակների միջոցով ներկայացրել են իրենց սպորտային նվաճումները, մշակույթը, սովորույթները, քաղաքները, կենդանական ու բուսական բազմազանությունը: Շատ յուրահատուկ շարք կա, որը ներկայացնում է ավիամոդելավորման պատմությունը՝ ամենապարզ սավառնակից մինչեւ ժամանակակից ինքնաթիռ:
Շարքեր կան, որոնցում ներկայացված են լուցկու հատիկի արկածները:
Յուրահատուկ ֆրանսիական շարք կա, որի պիտակները նկարում էին երեխաները: Այդ լուցկու տուփերի հակառակ կողմում գրվում էր նաեւ երեխայի անունը, օրինակ՝ Ժան Պոլ, 3 տարեկան: Կարծում եմ՝ հուզիչ է:
Երբ չկար համացանց, չկային բիլբորդեր, լուցկու տուփերը գովազդի տարածման լավագույն գործիքներից էին: Մեզ մոտ ցուցադրված է, օրինակ, գերմանական ապահովագրական ընկերության գովազդային արշավը, որը լուցկու տուփերի վրա ներկայացնում էր՝ որ դեպքերում ձեզ կարող է անհրաժեշտ լինել ապահովագրությունը:
Գեղեցիկ շարքեր ունենք արեւելյան երկրներից՝ Չինաստանից, Ճապոնիայից», - պատմում է Էմմա Հարությունյանը:
Նա ասում է՝ լուցկու տուփերն իսկապես տվյալ երկրի, տվյալ ժամանակաշրջանի արտացոլանքն էին: Այնպես որ, եթե փոքր-ինչ ծանոթ եք այս կամ այն երկրի մշակույթին, պատմությանը, հասարակական բարքերին ու սովորույթներին, անմիջապես կտարբերեք, թե որ երկրից է լուցկու տուփը:

During the Soviet years, the town of Tumanyan in Lori region was a dynamic industrial community. The brick factory not far from the town was providing hundreds of job places, promoting the growth of population in Tumanyan.
The situation changed after the collapse of the Soviet Union.  At present, the factory is almost down, and there is a serious employment problem in the town, as a result of which, many young people are leaving.
At the same time, the town has a touristic potential, being located at Georgian-Armenian interstate highway and surrounded by beautiful landscape. There are also number of cultural monuments in the vicinity of the town.
From May 2021, a new touristic site has appeared in Tumanyan, which may be of interest to both, tourists and locals. Matchbox Label Museum was opened in the town. The project was supported by EU4Business “Innovative Tourism and Technology Development for Armenia (ITTD)” .
The founder of the Museum, Raffi tells that when he visited the town for the first time he was impressed by the harmony of the architecture and landscape.
“Look, these buildings are designed in resemblance with the Cascade buildings in Yerevan, and there is a gigantic, beautiful rock right in front of it”- says Raffi, showing around the town square.
The Museum is housed in one of these “Cascade” buildings. Previously, these premises were housing the regional ethnography museum.
“The items from the Ethnography Museum are now kept in the Community Centre, situated in the close vicinity to the Museum.  When choosing the location, I was really excited that these premises will continue to house a museum. Moreover, when I first entered the building, there were some matchboxes scattered around the floor. This shows, that someone, before us had also collected and exhibited matchboxes in the Museum. I still don’t know who was that, but it was kind of a sign, that we are in the right place”. Raffi recalls.
Raffi has been attracted by the matchboxes since he was a child, exploring and collecting some pieces.
“To be honest, I had no idea that there is such a vast variety of matchbox labels in the world. I saw on the internet that someone was selling his collection of matchbox labels, with around 30,000 pieces, and that was only from the Soviet Union. I started to explore in more details and found out that there are many matchbox labels in the world with beautiful, interesting and unique design. Back in those days an attempt was made to educate the public, teach some rules and spread advertisements with the help of these labels,”- says Raffi.
Raffi has purchased majority of the pieces from various countries, and some from the open air flea market in Yerevan - Vernissage. As a result, it was decided to exhibit them in a museum and Tumanyan was selected to be the host town, since Raffi believed that the town has an untapped tourism potential.
“I wished there to be an additional touristic site on this route, that will attract and bring visitors to the town of Tumanyan. We have also other projects related to the town. We have opened a guest house already this year, and as a next step we are planning to open a café not far from the Museum. I want visitors to come here and fully enjoy their rest, have an opportunity for an overnight stay or for working remotely. Thus, all necessary conditions shall be provided,”- says Raffi.
“The premises were in a very poor condition and there was a need for reconstruction. Through the grant received from ITTD, we renovated the windows, painted the floor and the walls, and we bought also the majority of the display shelves.  It is fair to say, that without the mentioned support, none of this would've happened”, - says Raffi.
Currently, around 8000 labels are exhibited in Tumanyan Matchbox Labels Museum. The pieces were selected and the concept of the exhibition was developed by the curator of the exhibition Emma Harutyunyan.
Emma Harutyunian Emma Harutyunian
“Raffi reached out to me, and told me about his idea offering to develop the concept of the exhibition. As a result, we arranged the labels first by countries. We have matchboxes from the Soviet Union, European and African countries, Japan, China. The matchboxes had an educational function in the past, they were one of the best tools for spreading information. They were showing for example how to brush the teeth, eat healthy food, drive a car etc. Thus, we have arranged the exhibition also according to the topics of matchbox labels: culture, social advertisement, encouragement of breaking bad habits etc.”,  – says Emma Harutyunyan.
According to Emma, the Museum has already had visitors from foreign countries since its opening in May.
“The entry into the Matchbox Label Museum is free. We have an employee who is introducing the history of the exhibited items to the visitors. The tourists are mostly interested in the labels from their home countries. People experience nostalgic memories associated with these matchbox labels. While preparing the exhibition, I also recalled many of the matchbox labels that I had seen in the years of my childhood. From the tourism perspective Tumanyan is perfectly located between the two capitals- Yerevan and Tbilisi, lying within 2.5 hours’ drive from both cities. It has a very beautiful landscape, but the town is almost abandoned, since like in many regions of Armenia, there is an employment problem also here and the youth is leaving, thus it turns into an ageing town. This Museum is an attempt to add a touristic attraction on this itinerary and bring visitors to Tumanyan for untapping the touristic potential of the town”- says Emma Harutyunyan.
Visitors can buy T-shirts with the logo of the Matchbox Labels Museum.  Emma also told us that they are planning to have a printing machine, with the help of which the visitors will be able to choose the labels they liked best to have them printed on match boxes or posters.
“Arranging the T-Shirt printing on the spot is a bit difficult technically, however, it will be possible to make it upon a prior request. We are also going to change the exhibition regularly, so that the visitors, who have been here once, should not get bored and have a wish to return”, - says Emma Harutyunyan
She is presenting the unique pieces of the Museum.
The oldest piece is the English matchbox label dating back to 1920.  There are labels with the portraits of famous people.  Of special interest are the series of matchboxes with a Russian poet Alexander Pushkin’s drawings.
Back in the old days, people used to play domino or do puzzles with matchboxes. There were number of labels on cosmonautics both, in Soviet Union and in European countries
“Countries have been presenting their achievements in sport, culture, their traditions, towns, diversity of flora and fauna through matchbox labels.  There are special series, presenting the history of aeromodelling, ranging from the very simple air vehicles to modern airplanes.
There are series where the “adventures” of a safety match are illustrated. There is a unique French collection, where the labels are drawn by children. On these matchboxes the names of the children were printed too, for example, Jean Paul, 3 years old. I think it’s rather exciting, isn’t it?
At the times, when there was no internet, no billboards, matchboxes were a perfect tool for distributing advertisements. For example, we have the advertising campaign of a German insurance company, illustrating through the matchboxes the cases when one may need insurance.
We have beautiful collections from Oriental countries, such as China, Japan”,- says Emma Harutyunyan.
As Emma mentioned, the matchboxes are a true reflection of a given period, country. So, if you are more or less familiar with the culture, history, dominant social paradigms and traditions of this or that country, then you will immediately distinguish the country where the matchbox comes from.