Հատկապես ամառային տապին ամենահաճելի հանգստյան վայրերը լճերի ու գետերի հարեւանությամբ են: Սակայն միշտ չէ, որ մեր առողջության համար անվտանգ է այն միջավայրը, որին ձգտում ենք:
Մակերեսային եւ ստորերկրյա ջրերի աղտոտումն այսօր լուրջ խնդիր է ինչպես աշխարհում, այնպես էլ Հայաստանում, եւ կարեւոր է իմանալ՝ ի՞նչ ջուր ենք օգտագործում, արդյոք վտանգու՞մ ենք մեր առողջությունը գետում կամ լճում լողալիս:
Այս հարցերի պատասխանները կարելի է հեշտությամբ ստանալ՝ հետեւելով մի քանի պարզ քայլերի, որոնք իր օրինակով պատմում է Մեդիամաքսի լրագրողը:
Ջրի որակի արագ գնահատում
Օտար աղբյուրներից ջուր օգտագործելիս կամ ջրում աղտոտվածության նշաններ նկատելիս օգտակար է իմանալ, թե ինչպես կարելի է մեկ սարքի օգնությամբ արագ ստուգել ջրի որակն ու պարզել՝ արդյոք այն վտանգավոր չէ խմելու, լվացվելու, լողալու կամ այլ նպատակներով օգտագործելու համար:
Եվրոպական Միության «Ջրային նախաձեռնություն պլյուս Արեւելյան գործընկերության երկրների համար» (ԵՄՋՆ+) ծրագրի շրջանակում «Ազգային ջրային համագործակցություն» հասարակական կազմակերպությունն իրականացրել է տեղեկատվական արշավներ՝ աշխատելով մի շարք մարզերի 22 դպրոցների հետ՝ տրամադրելով ջրի մոնիթորինգի պարզագույն սարքեր, որոնցով շատ արագ կարելի է որոշել ջրի որակը:
«Սեւանի ավազանի տարածքում աշխատել ենք Գեղարքունքի մարզի, իսկ Հրազդանի ավազանի տարածքում՝ Կոտայքի, Արմավիրի, Արագածոտնի եւ Արարատի մարզերի դպրոցների հետ: Ուսուցիչների հետ անցկացրել ենք ուսուցողական դասընթացներ եւ սովորեցրել մեզ տրամադրված սարքերով մոնիթորինգ իրականացնել: Այս սարքերից հանձնել ենք ուսուցիչներին, ինչի շնորհիվ դպրոցականներից յուրաքանչյուրն իր տարածաշրջանում ինքնուրույն ստուգել է խմելու ջրի, ինչպես նաեւ ջրային մարմինների որակը: Եղել է անգամ այնպիսի դեպք, երբ աշակերտները պարզել են, որ իրենց ջուրը չի համապատասխանում խմելու ջրի չափորոշիչներին եւ դիմում գրել քաղաքապետարան»,- մեզ հետ զրույցում պատմել է «Ազգային ջրային համագործակցություն» ՀԿ նախագահ Արեւիկ Հովսեփյանը:
Արեւիկ Հովսեփյանը Արեւիկ Հովսեփյանը
Արեւիկ Հովսեփյանը Երևանի կենտրոնում մատակարարվող ծորակի ջրի օրինակով ներկայացրել է, թե ինչպես են աշխատում արագ թեստավորման սարքերը: Դրանք թույլ են տալիս որոշել ջրի որակի 5 ցուցանիշ՝ ջրածնային ցուցիչը (pH), ընդհանուր ալկալիականությունը, ընդհանուր կոշտությունը, նիտրիտները (NO2-) եւ նիտրատները (NO3-):
«Ձողիկը ընկղմում ենք ջրի նմուշի մեջ եւ առանց շարժելու պահում 1-2 վայրկյան: Այնուհետեւ թափահարում ենք այն՝ ջուրը հեռացնելու համար, սպասում 25 վայրկյան: Կարող ենք տեսնել, որ ձողիկի վրա առկա լակմուսային թղթիկները սկսում են գունավորվել: Համապատասխան սանդղակի օգնությամբ համեմատելով ստացված գույները՝ կարող ենք որոշել, թե որքանով անվտա՞նգ է տվյալ ջրի օգտագործումը»,- մանրամասնում է Արեւիկ Հովսեփյանը:
Այս պարագայում բոլոր ցուցիչները համապատասխանում էին անվտանգ միջակայքերին, ինչը վկայում էր, որ ջուրը կարելի է օգատգործել առանց մտահոգությունների: Բնականաբար, բոլորովին այլ պատկեր ստացանք Սեւանա լճից եւ Հրազդան գետից վերցված ջրի նմուշի մոնիթորինգից հետո:
Սեփական փորձով
Սեւանի ջրավազանն, իհարկե, չենք դիտարկում որպես խմելու ջրի աղբյուր, սակայն այն կարող է վտանգավոր լինել լճափին հանգստացողների համար: Դրա համար էլ ուղեւորվելով Սեւանա լիճ՝ փորձեցինք պարզել, թե որքանով է Սեւանի ջրի որակը անվտանգ մեր օրգանիզմի համար:
Ջրի նմուշը վերցրինք Սեւանի համար 1 լողափի տարածքից: Արագ թեստի ձողիկը ջրի նմուշի մեջ ընկղմելուց հետո արդեն վայրկյանների ընթացքում ստացանք համեմատաբար մուգ գույներ, որոնք սկսեցինք համեմատել տուփի վրա առկա սանդղակի հետ:
Ջրի որակի բոլոր ցուցանիշների համար մարդիկ եւ կենդանիներն ունեն բարենպաստ միջավայրը ցույց տվող միջակայքեր, որոնցից շեղումը դեպի ներքեւ կամ վերեւ մեզ համար դառնում է ահազանգ: Մեր նմուշի պարագայում ջրի որակի 5 ցուցանիշներից  3-ը որոշակի շեղումներ ունեին:
Օրինակ՝ pH-ի՝ ջրածնային ցուցիչի տեսանկյունից մարդու համար անվտանգ է չեզոք միջավայրը, որը ըստ մեզ տրված ուղեցույցի՝ 7-7.5-ի միջակայքում էր: Սեւանի ջրի պարագայում ձողիկի վրա առկա գույնը մոտ էր վերին շեմին, ինչը ահազանգ է, որ լճում լողալը կամ դրանում սառեցման նպատակով մթերք դնելը կարող է վտանգավոր լինել:
Հետաքրքրական էր, որ Հրազդան գետի ջուրն առավել աղտոտված էր: Նմուշը վերցրինք Երեւան քաղաքում՝ Հրազդանի կիրճից:
Հրազդան գետում եւս ջրի որակի 5 ցուցանիշներից 3-ն էին շեղված  ընդունելի միջակայքերից, սակայն այդ շեղումներն ավելի մեծ էին: Ստացած արդյունքներից եզրակացնում ենք, որ Հրազդան գետում լողալը վտանգավոր է մարդու առողջության համար, իսկ ցածր հարմարվողականությամբ կենդանիները կարող են սատկել:
Մեկնաբանելով մեր ներկայացրած արդյունքները՝ Արեւիկ Հովսեփյանն ընդգծել է, որ ջուրն այս արագ թեստերով ստուգելուց եւ էական շեղումներ նկատելուց հետո պետք է անմիջապես ահազանգել համապատասխան մարմիններին:
«Այս թեստերը մեզ զգուշացնում են վտանգի մասին, սակայն դրանք չեն կարող ճշգրիտ արդյունքներ ցույց տալ: Պարզապես նորմայից շեղումները նկատելու դեպքում պետք է գետում չլողալ, երեխաներին թույլ չտալ խաղալ ջրի հետ, սնունդը սառը պահելու նպատակով գետը չդնել եւ այլն»,- հավելել է նա:
Ջրի լաբորատոր մոնիթորինգ
Եթե արագ թեստերի միջոցով տեղեկանում ենք ջրի որակի 5 ցուցանիշի մասին, ապա լաբորատոր մոնիթորինգի պարագայում նվազագույն թիվը 45-ն է:
«Երբ կարիք է լինում ավելի ընդարձակ ուսումնասիրության՝ ջրի աղտոտման աղբյուրները պարզելու նպատակով, իրականացնում ենք 60 եւ ավելի ցուցանիշների ստուգում: Օրինակ՝ եթե գետն աղտոտված լինի սնդիկով, կապարով կամ պղինձով, արագ թեստերը չեն կարողանա բացահայտել այդ խնդիրը»,- մեզ հետ զրույցում ասել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության «Հիդրոօդերեւութաբանության եւ մոնիթորինգի կենտրոն»-ի փոխտնօրեն Գայանե Շահնազարյանը:
Գայանե Շահնազարյանը Գայանե Շահնազարյանը
Խոսելով ԵՄՋՆ+ ծրագրի շրջանակում իրականացված լայնածավալ աշխատանքի մասին՝ Գայանե Շահնազարյանը հատկապես կարեւորել է կենտրոնի լաբորատորիայի վերազինումը եւ Սեւանի ու Հրազդանի ջրավազանային կառավարման շրջանակում մոնիթորինգի ծրագրի բարելավումը:
«Ծրագրի իրականացման ժամանակահատվածում կատարվել են դաշտային հետազոտական մոնիթորինգներ, լրացվել է տեղեկատվական բացը, վեր են հանվել այն բոլոր խնդիրները, որոնք առկա էին մեր մոնիթորինգի համակարգում: Մշակվել է նաեւ ջրի որակի գնահատման համակարգը, ինչը մեզ հնարավորություն է տալիս 2020 թվականի հունիսից սկսած իրականացել հիդրոկենսաբանական մոնիթորինգ եւ ունենալ ջրի որակի էկոլոգիական գնահատական, ինչպես պահանջում է Եվրամիության ջրի շրջանակային դիրեկտիվը»,-մանրամասնել է նա:
Որպես պարզաբանում նշենք, որ ԵՄ Ջրի շրջանակային դիրեկտիվի (ՋՇԴ) նպատակն է քաղցրահամ ջրային ռեսուրսների որակի եւ քանակի պահպանման համար համապարփակ մոտեցումների կիրառումը: Համաձայն դրա պահանջների՝ ջրավազանային կառավարման տարածքի յուրաքանչյուր ջրային մարմնում պետք է ձեռք բերել էկոլոգիական «լավ» վիճակ: Սա նշանակում է հասնել ինչպես աղտոտիչների ծավալների, այնպես էլ մակերեւութային ջրերի բնական էկոհամակարգին հասցվող վնասի նվազեցման թիրախներին: Ստորերկրյա ջրերի դեպքում նույնպես պետք է հասնել աղտոտիչների ծավալների նվազեցման թիրախներին։ Միաժամանակ չթողնել նաեւ, որ ջրատար հորիզոններում առկա ստորերկրյա ջրային պաշարները սպառվեն՝ անխնա օգտագործման պատճառով:
Աղտոտման հիմնական աղբյուրներ
Գայանե Շահնազարյանի խոսքով՝ Սեւանա լիճ թափվող գետերում աղտոտվածության հիմնական աղբյուրը կենսածին տարրերի բարձր պարունակությունն է: Սա վկայում է գետերում կոմունալ-կենցաղային չմաքրված կեղտաջրերի ներհոսքի մասին:
«Այս իրավիճակը բարելավելու համար Սեւանի ջրավազանային կառավարման պլանում մշակվել է միջոցառումների ծրագիր: Նույնը կատարվել է նաեւ Հրազդանի ջրավազանային կառավարման տարածքում, որտեղ բացահայտել ենք ռիսկային ջրային մարմիններ: Գետի տարբեր հատվածներում ունենք այնպիսի գնահատումներ, որոնք վկայում են Հրազդան գետում կոմունալ-կենցաղային չմաքրված կեղտաջրերի, ինչպես նաեւ գյուղատնտեսական կեղտաջրերի ներհոսքի մասին: Առանձին հատվածներում առկա է նաեւ արդյունաբերական ու հանքարդյունաբերական կեղտաջրերի ճնշում»,- մանրամասնել է նա:
Երկարատեւ ջանք
Հայաստանում ԵՄՋՆ+ ծրագրի ներկայացուցիչ Վահագն Տոնոյանի խոսքով՝ հիմնականում աշխատել են Սեւանի եւ Հրազդանի ջրավազանային կառավարման պլանների մշակման ուղղությամբ, որն այժմ գտնվում է կառավարության կողմից պաշտոնական ընդունման փուլում:
Վահագն Տոնոյանը Վահագն Տոնոյանը
«Կառավարման պլանների համատեքստում ծրագրի իրականացումը պետք է ստուգվի շարունակական մոնիթորինգի միջոցով: Մեր վերջնանպատակը լավ կարգավիճակի հասնելն է մակերեւութային եւ ստորերկրյա ջրային մարմինների համար` համապատասխան միջոցառումների ծրագրի իրականացման միջոցով: Ծրագրի շրջանակում նաեւ աշխատել ենք Սեւանի եւ Հրազդանի ջրավազաններում հիդրոլոգիական եւ ստորերկրյա ջրերի մոնիթորինգի, ինչպես նաեւ  ոռոգման ջրի հաշվառման բարելավման ուղղությամբ: Այսպես, Սեւան-Հրազդանյան համակարգում ոռոգման ջրի հաշվառման բարելավման համար կահավորել ենք 50 դիտակետ, վերանորոգել եւ վերակառուցել ենք ստորերկրյա ջրերի մոնիթորինգի 25 դիտակետ (ջրաղբյուրներ, խորքային հորեր եւ շատրվանող հորեր), ինչպես նաեւ վերանորոգել եւ ռադարային սենսորներով կահավորել ենք հիդրոլոգիական 6 դիտակետ՝ ջրի չափումների ճշգրտության եւ վստահելիության մակարդակը բարձրացնելու համար»,- մանրամասնել է նա:
Վահագն Տոնոյանն ընդգծել է, որ այս գործընթացը պահանջում է երկարաժամկետ ջանք ու ներդրում, եւ Հայաստանն արդեն իսկ ձեռնարկել էական քայլեր ու կայուն ընթանում է դեպի հիմնախնդիրների լուծում:
Հավելենք, որ «Եվրամիության ջրային նախաձեռնություն պլյուս» (EUWI+) ծրագիրը ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ տարածաշրջանի մյուս երկրներում մեկնարկել է 2016 թվականի հոկտեմբերից եւ այժմ գտնվում է իր ավարտական փուլում:
Ծրագրի հիմնական նպատակն է բարելավել ջրային ռեսուրսների կառավարումը, որի համար կատարվել են ջրային ոլորտի ենթակառուցվածքների բարեփոխումներ՝ ջրի մոնիթորինգի կարողությունների հզորացում, լաբորատորիաների վերազինում, ջրավազանային կառավարման պլանների մշակում, ինչպես նաեւ հանրային լայն իրազեկման աշխատանքներ:
Սույն հոդվածը պատրաստվել է «ԵՄ Արեւելյան հարեւանություն» ծրագրի շրջանակներում: Հոդվածում արտահայտված կարծիքները պատկանում են բացառապես դրա հեղինակին

Самые приятные места для отдыха, особенно в летнюю жару, - на пляже или на берегу озера или реки. Однако среда, к которой мы стремимся, не всегда безопасна для нашего здоровья.
Загрязнение поверхностных (наземных) и подземных вод сегодня является серьезной проблемой как во всем мире, так и в Армении, и важно знать, какую воду мы используем, подвергаем ли опасности свое здоровье, купаясь в реке или озере.
Ответы на эти вопросы легко получить всего в несколько простых шагов. Журналист Медиамакс показывает пример, как это сделать.
Быстрая оценка качества воды
Используя воду из незнакомых источников или заметив в воде признаки загрязнения, полезно знать, как быстро проверить качество воды и выяснить пригодна ли она для питья, умывания, плавания или использования ее в каких-либо иных целях.
В рамках программы Европейского союза «Водная инициатива плюс для стран Восточного партнерства (ВИЕС+) общественная организация «Национальное водное партнерство» (НПО) провела информационные кампании, предоставив 22 школам в ряде регионов простые приспособления для мониторинга воды, при помощи которых можно быстро определять ее качество.
«На территории Севанского бассейна мы работали со школами Гегаркуникской области, а на территории бассейна реки Раздан - со школами Котайкской, Армавирской, Арагацотнской и Араратской областей. Мы проводили тренинги с учителями, демонстрируя им, как можно проводить мониторинг при помощи предоставленных приспособлений. Мы предоставили эти приспособления учителям, благодаря чему каждый школьник самостоятельно проверил качество питьевой воды и водоемов в своем районе. Был даже случай, когда ученики, узнав, что питьевая вода не соответствует стандартам, написали заявление в мэрию», - рассказала президент общественной организации «Национального водного партнерства» Аревик Овсепян.
Аревик Овсепян Аревик Овсепян
Затем на примере питьевой воды она продемонстрировала, как работают приспособления быстрого тестирования. Они позволяют определить 5 показателей качества воды: водородный показатель (pH), общую щелочность, общую жесткость, а также содержание в ней нитритов  (NO2-) и нитратов (NO3-).
«Погружаем полоску-тест в пробу воды и удерживаем ее, не двигая, в течение 1-2 секунд. Затем встряхиваем, чтобы удалить воду и ждем еще 25 секунд. Мы видим, что лакмусовые бумажки на полоске начинают окрашиваться. Сравнивая полученные цвета с соответствующей шкалой, мы можем определить, насколько безопасно использование этой воды», - уточняет Аревик Овсепян.
В данном случае все показатели были в безопасном диапазоне, что указывало на то, что воду можно было использовать без опасений. Естественно, совершенно иную картину мы получили после мониторинга проб воды, взятых из озера Севан и реки Раздан.
На собственном опыте
Конечно, мы не рассматриваем Севанский бассейн как источник питьевой воды, однако он может быть опасен для тех, кто отдыхает на берегу озера. Поэтому, отправляясь к озеру Севан, мы пытались выяснить, насколько качество воды в озере безопасно для нашего организма.
Пробу воды мы взяли с пляжной зоны Севана. Через несколько секунд после погружения в воду полоски для быстрого тестирования мы получили относительно темные цвета, которые начали сравнивать со шкалой на коробке.
Для всех показателей качества воды есть диапазоны, указывающие на благоприятную среду для людей и животных, отклонение от которых вверх или вниз становится для нас тревожным сигналом. В нашем случае 3 из 5 показателей качества воды имели определенные отклонения.
Например, с точки зрения pH-фактора, индикатора водорода, для человека безопасна нейтральная среда, которая согласно нашей шкале, находится в диапазоне 7-7,5. В случае с севанской водой цвет полоски был близок к 8,5. Это говорит о том, что при использовании воды необходимо соблюдать осторожность.
Интересно, что вода реки Раздан оказалась более загрязненной. Пробу воды мы взяли из Разданского ущелья в Ереване.
В реке Раздан из 5 показателей качества воды вне допустимого диапазона также оказались 3 показателя, однако сами отклонения были больше. Исходя из полученных результатов делаем вывод, что купание в реке Раздан опасно для здоровья человека, а некоторые животные могут даже погибнуть.
Комментируя представленные нами результаты, Аревик Овсепян подчеркнула: после проверки воды при помощи быстрого тестирования и в случае выявления значительных отклонений необходимо немедленно уведомить об этом соответствующие органы.
«Эти тесты предупреждают нас об опасности, однако точных результатов дать они не могут. Просто в случае отклонения от нормы нельзя купаться в реке, разрешать детям играть с водой, опускать в реку еду, чтобы ее там охлаждать», - добавила она.
Лабораторный мониторинг воды
Если с помощью быстрого тестирования мы можем проверить около 5 показателей качества воды, то в случае лабораторного мониторинга минимальное количество - 45.
«Когда необходимо более масштабное исследование для выявления источников загрязнения воды, мы проверяем 60 и более показателей. Например, если река загрязнена ртутью, свинцом или медью, быстрое тестирование не поможет выявить проблему», - сказала в беседе с нами Гаяне Шахназарян, заместитель директора Центра гидрометеорологии и мониторинга Министерства окружающей среды Армении.
Гаяне Шахназарян Гаяне Шахназарян
Говоря о масштабной работе, проводимой в рамках программы ВИЕС+, Гаяне Шахназарян уделила особое внимание переоснащению лаборатории центра и совершенствованию программы мониторинга в рамках управления водными бассейнами Севана и Раздана.
«В ходе программы мы провели мониторинг полевых исследований, восполнили информационный пробел, выявили все проблемы, которые существовали в нашей системе мониторинга. Также была разработана система оценки качества воды, которая с июня 2020 года позволяет нам проводить гидробиологический мониторинг и экологическую оценку качества воды, как того требует Рамочная директива ЕС по водным ресурсам», - отметила она.
Цель Рамочной директивы ЕС по воде (РДВ) заключается в применении комплексных подходов к сохранению качества и количества пресноводных ресурсов. Согласно его требованиям, в зоне управления бассейном каждого водного объекта должно быть достигнуто «хорошее» состояние экологии. Это означает достижение целей по сокращению как объемов загрязняющих веществ, так и ущерба естественной экосистеме поверхностных вод. В случае с подземными водами также должны быть достигнуты цели по сокращению загрязнения. В то же время нельзя допускать истощения ресурсов подземных вод в водоносных горизонтах из-за неэкономного использования.
Основные источники загрязнения
По словам Гаяне Шахназарян, основным источником загрязнения рек, впадающих в озеро Севан, является высокое содержание биогенных веществ, что свидетельствует о попадании в реки неочищенных коммунально-бытовых сточных вод.
«Для улучшения этой ситуации в плане управления бассейном озера Севан была разработана программа мероприятий. То же было сделано в управлении водоразделом в районе реки Раздан, где были выявлены водоемы, представляющие собой опасность. У нас есть оценки разных частей реки, которые также свидетельствуют о притоке неочищенных коммунально-бытовых, а также сельскохозяйственных сточных вод в реку Раздан. В некоторых районах также наблюдается давление промышленных и горнодобывающих сточных вод», - сказала она.
Долгосрочные усилия
По словам представителя программы ВИЕС+ в Армении Ваагна Тонояна, они, в основном,  работали над разработкой планов управления водными бассейнами Севана и реки Раздан, которые в настоящее время находятся на этапе официального принятия правительством.
Ваагн Тоноян Ваагн Тоноян
«В том, что касается планов управления, выполнение программы должно контролироваться с помощью постоянного мониторинга. Наша конечная цель - добиться лучшего состояния поверхностных и подземных водных объектов за счет реализации соответствующего плана действий. В рамках программы мы работали также над мониторингом гидрологических и подземных вод в бассейнах Севана и реки Раздан и над системой улучшения учета воды для орошения. Таким образом, для ее улучшения в системе Севан-Раздан мы оборудовали 50 наблюдательных пунктов, отремонтировали и реконструировали 25 пунктов мониторинга подземных вод (источники воды, глубокие колодцы и фонтанные колодцы), отремонтировали и оснастили радарными системами шесть гидрологических наблюдательных пунктов», - сказал он.
Ваагн Тоноян подчеркнул, что этот процесс требует долгосрочных усилий и инвестиций, и Армения уже предприняла серьезные шаги в этом направлении и уверенно движется к решению проблем.
Следует добавить, что финансируемая ЕС программа «Водная инициатива ЕС плюс» (ВИЕС+) для стран Восточного партнерства была запущена в октябре 2016 года в Армении и других странах региона и в настоящее время находится на завершающей стадии.
Основная цель проекта - улучшить управление водными ресурсами. Для этого была преобразована инфраструктура водного сектора: усовершенствован мониторинг воды, оснащены лаборатории, разработаны планы управления водными ресурсами. Кроме того, была проведена работа по повышению осведомленности широкой общественности.
Статья была подготовлена в рамках проекта EU NEIGHBOURS east. Мнения, выраженные в статье, принадлежат исключительно автору.