Հատկապես ամառային տապին ամենահաճելի հանգստյան վայրերը լճերի ու գետերի հարեւանությամբ են: Սակայն միշտ չէ, որ մեր առողջության համար անվտանգ է այն միջավայրը, որին ձգտում ենք:
Մակերեսային եւ ստորերկրյա ջրերի աղտոտումն այսօր լուրջ խնդիր է ինչպես աշխարհում, այնպես էլ Հայաստանում, եւ կարեւոր է իմանալ՝ ի՞նչ ջուր ենք օգտագործում, արդյոք վտանգու՞մ ենք մեր առողջությունը գետում կամ լճում լողալիս:
Այս հարցերի պատասխանները կարելի է հեշտությամբ ստանալ՝ հետեւելով մի քանի պարզ քայլերի, որոնք իր օրինակով պատմում է Մեդիամաքսի լրագրողը:
Ջրի որակի արագ գնահատում
Օտար աղբյուրներից ջուր օգտագործելիս կամ ջրում աղտոտվածության նշաններ նկատելիս օգտակար է իմանալ, թե ինչպես կարելի է մեկ սարքի օգնությամբ արագ ստուգել ջրի որակն ու պարզել՝ արդյոք այն վտանգավոր չէ խմելու, լվացվելու, լողալու կամ այլ նպատակներով օգտագործելու համար:
Եվրոպական Միության «Ջրային նախաձեռնություն պլյուս Արեւելյան գործընկերության երկրների համար» (ԵՄՋՆ+) ծրագրի շրջանակում «Ազգային ջրային համագործակցություն» հասարակական կազմակերպությունն իրականացրել է տեղեկատվական արշավներ՝ աշխատելով մի շարք մարզերի 22 դպրոցների հետ՝ տրամադրելով ջրի մոնիթորինգի պարզագույն սարքեր, որոնցով շատ արագ կարելի է որոշել ջրի որակը:
«Սեւանի ավազանի տարածքում աշխատել ենք Գեղարքունքի մարզի, իսկ Հրազդանի ավազանի տարածքում՝ Կոտայքի, Արմավիրի, Արագածոտնի եւ Արարատի մարզերի դպրոցների հետ: Ուսուցիչների հետ անցկացրել ենք ուսուցողական դասընթացներ եւ սովորեցրել մեզ տրամադրված սարքերով մոնիթորինգ իրականացնել: Այս սարքերից հանձնել ենք ուսուցիչներին, ինչի շնորհիվ դպրոցականներից յուրաքանչյուրն իր տարածաշրջանում ինքնուրույն ստուգել է խմելու ջրի, ինչպես նաեւ ջրային մարմինների որակը: Եղել է անգամ այնպիսի դեպք, երբ աշակերտները պարզել են, որ իրենց ջուրը չի համապատասխանում խմելու ջրի չափորոշիչներին եւ դիմում գրել քաղաքապետարան»,- մեզ հետ զրույցում պատմել է «Ազգային ջրային համագործակցություն» ՀԿ նախագահ Արեւիկ Հովսեփյանը:
Արեւիկ Հովսեփյանը Արեւիկ Հովսեփյանը
Արեւիկ Հովսեփյանը Երևանի կենտրոնում մատակարարվող ծորակի ջրի օրինակով ներկայացրել է, թե ինչպես են աշխատում արագ թեստավորման սարքերը: Դրանք թույլ են տալիս որոշել ջրի որակի 5 ցուցանիշ՝ ջրածնային ցուցիչը (pH), ընդհանուր ալկալիականությունը, ընդհանուր կոշտությունը, նիտրիտները (NO2-) եւ նիտրատները (NO3-):
«Ձողիկը ընկղմում ենք ջրի նմուշի մեջ եւ առանց շարժելու պահում 1-2 վայրկյան: Այնուհետեւ թափահարում ենք այն՝ ջուրը հեռացնելու համար, սպասում 25 վայրկյան: Կարող ենք տեսնել, որ ձողիկի վրա առկա լակմուսային թղթիկները սկսում են գունավորվել: Համապատասխան սանդղակի օգնությամբ համեմատելով ստացված գույները՝ կարող ենք որոշել, թե որքանով անվտա՞նգ է տվյալ ջրի օգտագործումը»,- մանրամասնում է Արեւիկ Հովսեփյանը:
Այս պարագայում բոլոր ցուցիչները համապատասխանում էին անվտանգ միջակայքերին, ինչը վկայում էր, որ ջուրը կարելի է օգատգործել առանց մտահոգությունների: Բնականաբար, բոլորովին այլ պատկեր ստացանք Սեւանա լճից եւ Հրազդան գետից վերցված ջրի նմուշի մոնիթորինգից հետո:
Սեփական փորձով
Սեւանի ջրավազանն, իհարկե, չենք դիտարկում որպես խմելու ջրի աղբյուր, սակայն այն կարող է վտանգավոր լինել լճափին հանգստացողների համար: Դրա համար էլ ուղեւորվելով Սեւանա լիճ՝ փորձեցինք պարզել, թե որքանով է Սեւանի ջրի որակը անվտանգ մեր օրգանիզմի համար:
Ջրի նմուշը վերցրինք Սեւանի համար 1 լողափի տարածքից: Արագ թեստի ձողիկը ջրի նմուշի մեջ ընկղմելուց հետո արդեն վայրկյանների ընթացքում ստացանք համեմատաբար մուգ գույներ, որոնք սկսեցինք համեմատել տուփի վրա առկա սանդղակի հետ:
Ջրի որակի բոլոր ցուցանիշների համար մարդիկ եւ կենդանիներն ունեն բարենպաստ միջավայրը ցույց տվող միջակայքեր, որոնցից շեղումը դեպի ներքեւ կամ վերեւ մեզ համար դառնում է ահազանգ: Մեր նմուշի պարագայում ջրի որակի 5 ցուցանիշներից  3-ը որոշակի շեղումներ ունեին:
Օրինակ՝ pH-ի՝ ջրածնային ցուցիչի տեսանկյունից մարդու համար անվտանգ է չեզոք միջավայրը, որը ըստ մեզ տրված ուղեցույցի՝ 7-7.5-ի միջակայքում էր: Սեւանի ջրի պարագայում ձողիկի վրա առկա գույնը մոտ էր վերին շեմին, ինչը ահազանգ է, որ լճում լողալը կամ դրանում սառեցման նպատակով մթերք դնելը կարող է վտանգավոր լինել:
Հետաքրքրական էր, որ Հրազդան գետի ջուրն առավել աղտոտված էր: Նմուշը վերցրինք Երեւան քաղաքում՝ Հրազդանի կիրճից:
Հրազդան գետում եւս ջրի որակի 5 ցուցանիշներից 3-ն էին շեղված  ընդունելի միջակայքերից, սակայն այդ շեղումներն ավելի մեծ էին: Ստացած արդյունքներից եզրակացնում ենք, որ Հրազդան գետում լողալը վտանգավոր է մարդու առողջության համար, իսկ ցածր հարմարվողականությամբ կենդանիները կարող են սատկել:
Մեկնաբանելով մեր ներկայացրած արդյունքները՝ Արեւիկ Հովսեփյանն ընդգծել է, որ ջուրն այս արագ թեստերով ստուգելուց եւ էական շեղումներ նկատելուց հետո պետք է անմիջապես ահազանգել համապատասխան մարմիններին:
«Այս թեստերը մեզ զգուշացնում են վտանգի մասին, սակայն դրանք չեն կարող ճշգրիտ արդյունքներ ցույց տալ: Պարզապես նորմայից շեղումները նկատելու դեպքում պետք է գետում չլողալ, երեխաներին թույլ չտալ խաղալ ջրի հետ, սնունդը սառը պահելու նպատակով գետը չդնել եւ այլն»,- հավելել է նա:
Ջրի լաբորատոր մոնիթորինգ
Եթե արագ թեստերի միջոցով տեղեկանում ենք ջրի որակի 5 ցուցանիշի մասին, ապա լաբորատոր մոնիթորինգի պարագայում նվազագույն թիվը 45-ն է:
«Երբ կարիք է լինում ավելի ընդարձակ ուսումնասիրության՝ ջրի աղտոտման աղբյուրները պարզելու նպատակով, իրականացնում ենք 60 եւ ավելի ցուցանիշների ստուգում: Օրինակ՝ եթե գետն աղտոտված լինի սնդիկով, կապարով կամ պղինձով, արագ թեստերը չեն կարողանա բացահայտել այդ խնդիրը»,- մեզ հետ զրույցում ասել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության «Հիդրոօդերեւութաբանության եւ մոնիթորինգի կենտրոն»-ի փոխտնօրեն Գայանե Շահնազարյանը:
Գայանե Շահնազարյանը Գայանե Շահնազարյանը
Խոսելով ԵՄՋՆ+ ծրագրի շրջանակում իրականացված լայնածավալ աշխատանքի մասին՝ Գայանե Շահնազարյանը հատկապես կարեւորել է կենտրոնի լաբորատորիայի վերազինումը եւ Սեւանի ու Հրազդանի ջրավազանային կառավարման շրջանակում մոնիթորինգի ծրագրի բարելավումը:
«Ծրագրի իրականացման ժամանակահատվածում կատարվել են դաշտային հետազոտական մոնիթորինգներ, լրացվել է տեղեկատվական բացը, վեր են հանվել այն բոլոր խնդիրները, որոնք առկա էին մեր մոնիթորինգի համակարգում: Մշակվել է նաեւ ջրի որակի գնահատման համակարգը, ինչը մեզ հնարավորություն է տալիս 2020 թվականի հունիսից սկսած իրականացել հիդրոկենսաբանական մոնիթորինգ եւ ունենալ ջրի որակի էկոլոգիական գնահատական, ինչպես պահանջում է Եվրամիության ջրի շրջանակային դիրեկտիվը»,-մանրամասնել է նա:
Որպես պարզաբանում նշենք, որ ԵՄ Ջրի շրջանակային դիրեկտիվի (ՋՇԴ) նպատակն է քաղցրահամ ջրային ռեսուրսների որակի եւ քանակի պահպանման համար համապարփակ մոտեցումների կիրառումը: Համաձայն դրա պահանջների՝ ջրավազանային կառավարման տարածքի յուրաքանչյուր ջրային մարմնում պետք է ձեռք բերել էկոլոգիական «լավ» վիճակ: Սա նշանակում է հասնել ինչպես աղտոտիչների ծավալների, այնպես էլ մակերեւութային ջրերի բնական էկոհամակարգին հասցվող վնասի նվազեցման թիրախներին: Ստորերկրյա ջրերի դեպքում նույնպես պետք է հասնել աղտոտիչների ծավալների նվազեցման թիրախներին։ Միաժամանակ չթողնել նաեւ, որ ջրատար հորիզոններում առկա ստորերկրյա ջրային պաշարները սպառվեն՝ անխնա օգտագործման պատճառով:
Աղտոտման հիմնական աղբյուրներ
Գայանե Շահնազարյանի խոսքով՝ Սեւանա լիճ թափվող գետերում աղտոտվածության հիմնական աղբյուրը կենսածին տարրերի բարձր պարունակությունն է: Սա վկայում է գետերում կոմունալ-կենցաղային չմաքրված կեղտաջրերի ներհոսքի մասին:
«Այս իրավիճակը բարելավելու համար Սեւանի ջրավազանային կառավարման պլանում մշակվել է միջոցառումների ծրագիր: Նույնը կատարվել է նաեւ Հրազդանի ջրավազանային կառավարման տարածքում, որտեղ բացահայտել ենք ռիսկային ջրային մարմիններ: Գետի տարբեր հատվածներում ունենք այնպիսի գնահատումներ, որոնք վկայում են Հրազդան գետում կոմունալ-կենցաղային չմաքրված կեղտաջրերի, ինչպես նաեւ գյուղատնտեսական կեղտաջրերի ներհոսքի մասին: Առանձին հատվածներում առկա է նաեւ արդյունաբերական ու հանքարդյունաբերական կեղտաջրերի ճնշում»,- մանրամասնել է նա:
Երկարատեւ ջանք
Հայաստանում ԵՄՋՆ+ ծրագրի ներկայացուցիչ Վահագն Տոնոյանի խոսքով՝ հիմնականում աշխատել են Սեւանի եւ Հրազդանի ջրավազանային կառավարման պլանների մշակման ուղղությամբ, որն այժմ գտնվում է կառավարության կողմից պաշտոնական ընդունման փուլում:
Վահագն Տոնոյանը Վահագն Տոնոյանը
«Կառավարման պլանների համատեքստում ծրագրի իրականացումը պետք է ստուգվի շարունակական մոնիթորինգի միջոցով: Մեր վերջնանպատակը լավ կարգավիճակի հասնելն է մակերեւութային եւ ստորերկրյա ջրային մարմինների համար` համապատասխան միջոցառումների ծրագրի իրականացման միջոցով: Ծրագրի շրջանակում նաեւ աշխատել ենք Սեւանի եւ Հրազդանի ջրավազաններում հիդրոլոգիական եւ ստորերկրյա ջրերի մոնիթորինգի, ինչպես նաեւ  ոռոգման ջրի հաշվառման բարելավման ուղղությամբ: Այսպես, Սեւան-Հրազդանյան համակարգում ոռոգման ջրի հաշվառման բարելավման համար կահավորել ենք 50 դիտակետ, վերանորոգել եւ վերակառուցել ենք ստորերկրյա ջրերի մոնիթորինգի 25 դիտակետ (ջրաղբյուրներ, խորքային հորեր եւ շատրվանող հորեր), ինչպես նաեւ վերանորոգել եւ ռադարային սենսորներով կահավորել ենք հիդրոլոգիական 6 դիտակետ՝ ջրի չափումների ճշգրտության եւ վստահելիության մակարդակը բարձրացնելու համար»,- մանրամասնել է նա:
Վահագն Տոնոյանն ընդգծել է, որ այս գործընթացը պահանջում է երկարաժամկետ ջանք ու ներդրում, եւ Հայաստանն արդեն իսկ ձեռնարկել էական քայլեր ու կայուն ընթանում է դեպի հիմնախնդիրների լուծում:
Հավելենք, որ «Եվրամիության ջրային նախաձեռնություն պլյուս» (EUWI+) ծրագիրը ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ տարածաշրջանի մյուս երկրներում մեկնարկել է 2016 թվականի հոկտեմբերից եւ այժմ գտնվում է իր ավարտական փուլում:
Ծրագրի հիմնական նպատակն է բարելավել ջրային ռեսուրսների կառավարումը, որի համար կատարվել են ջրային ոլորտի ենթակառուցվածքների բարեփոխումներ՝ ջրի մոնիթորինգի կարողությունների հզորացում, լաբորատորիաների վերազինում, ջրավազանային կառավարման պլանների մշակում, ինչպես նաեւ հանրային լայն իրազեկման աշխատանքներ:
Սույն հոդվածը պատրաստվել է «ԵՄ Արեւելյան հարեւանություն» ծրագրի շրջանակներում: Հոդվածում արտահայտված կարծիքները պատկանում են բացառապես դրա հեղինակին

As we move into summer, the best spots to rest are by the lake or on the banks of rivers. However, the water that we crave is not always safe for our health.
Surface and groundwater pollution is a serious problem in Armenia, and across the world, and it is important to know the state of the water we use and whether swimming in that nearby river or lake can endanger our health.
There is an easy way to get the answers to those questions, through several simple steps, which Mediamax correspondent Gayane Yenokyan has tried out for herself.
Quick assessment of water quality
If you are using water from an outdoor source or if you have noticed signs of contamination, you will find it helpful to know how to check quickly the quality of the water using a single equipment and figure out if it is safe to drink, wash, swim in, or use for other purposes.
Within the framework of the European Union’s Water Initiative Plus (EUWI+), the Armenia Water Partnership NGO has conducted awareness campaigns, working with 22 schools in a number of marzes and providing simple water monitoring devices that can quickly determine water quality.
“We have worked in the Sevan basin with schools from Gegharkunik marz and in the Hrazdan basin with schools from Kotayk, Armavir, Aragatsotn, and Ararat marzes. We have held training courses for teachers and showed them how to monitor the water quality with the equipment we provided. In addition, we have handed over these devices to the teachers, and each of the pupils checked the quality of drinking water and monitored the water bodies in their area. In one case, students found out that their water did not meet the drinking water standards and submitted an application to the municipality,” said Arevik Hovsepyan, President of the Armenia Water Partnership.
Arevik Hovsepyan Arevik Hovsepyan
Arevik Hovsepyan demonstrated how fast the testers work on a sample of tap water in the Yerevan city center. The testers work with 5 indicators of water quality: hydrogen index (pH), total alkalinity, total hardness, nitrites (NO2-), and nitrates (NO3-).
“Immerse the stick in the water sample and hold it still for 1 or 2 seconds. Then, shake it to remove the water and wait for 25 seconds. We can see that the litmus paper on the stick is starting to change colour. By comparing these colours with the corresponding scale, we can determine how safe the water is,” she explained.
All the indicators of our samples were within the safe range, which means that the water could be used without concerns. Naturally, we had a completely different picture after monitoring the water samples taken from Lake Sevan and Hrazdan River.
Through personal experience
Sevan basin is not considered a source of drinking water. But it can also be dangerous for those who come to the lake to relax. So we tried to find out how safe – or dangerous – Sevan water really is for humans.
We took a water sample from a beach area of Sevan. Within seconds of immersing the test stick in the sample, we started getting relatively dark colors.
For all indicators of water quality, humans and animals have ranges that indicate a favourable environment, deviation from which is alarming. In the case of our sample, 3 out of 5 quality indicators had deviations.
For example, in terms of hydrogen indicator pH, humans need a neutral environment 7-7.5 to be safe. In recreational areas it should be in the range of 6.0 - 8.5. In case of Sevan water, the colour on the stick was close to the upper limit – so it could be dangerous for people to swim in the lake or put food in the water to keep it cool.
Interestingly, the water of the Hrazdan River was more polluted. We took the sample in Hrazdan gorge in Yerevan.
In the river too, 3 out of 5 water quality indicators deviated from the acceptable range, and the deviations were more pronounced. After studying that sample, we concluded that swimming in Hrazdan is dangerous for humans, and that some animals may even die if they get into the river.
Commenting on the results, Arevik Hovsepyan stressed that whoever tests the water should alert relevant state bodies if they notice significant deviations.
“These tests warn us of the danger, but they cannot provide very precise results. If you notice deviations from the norm, do not swim in the river, do not allow children to play with water, do not put food items in the river to keep them cold, etc.,” she added.
Lab monitoring
The quick tests show 5 water quality indicators, whereas laboratory tests study at least 45.
“When a larger study is required to identify sources of water pollution, we test 60 or more indicators. For example, if the river is polluted with mercury, lead or copper, quick tests will not be able to detect the issue,” said Gayane Shahnazaryan, Deputy Director of the Hydrometeorological and Monitoring Centre of the Armenian Ministry of Nature Protection.
Gayane Ghahnazaryan Gayane Ghahnazaryan
Touching on the large-scale efforts within the framework of the EUWI+ programme, Gayane Shahnazaryan highlighted the importance of re-equipment of the centre’s laboratory and improvement of the monitoring programme for management of the Sevan and Hrazdan water basins.
“We conducted research monitoring throughout the implementation of the programme, so that we were able to plug the information gaps and identify all the problems that existed in our monitoring system. We also put together a water quality assessment system, which allows us since June 2020 to carry out hydrobiological monitoring and get an ecological assessment of water quality, as required by the EU Water Framework Directive,” she added.
The objective of the EU Water Framework Directive (WFD) is to apply comprehensive approaches to maintaining the quality and quantity of freshwater resources. According to the directive requirements, “good” ecological condition should be the goal for every water body in the watershed management area. This means that targets must be achieved for reducing both the volume of pollution and the damage to the natural surface water ecosystem. In case of groundwater, pollutant reduction is also a target. Another goal is to prevent depletion of groundwater resources in the aquifers due to poor use.
The main sources of pollution
According to Gayane Shahnazaryan, the main source of pollution in the rivers flowing into Lake Sevan is the high content of biomaterials, which indicates the inflow of untreated sewage water into the rivers.
“We have come up with certain measures for the Sevan Basin Management Plan to improve the situation. The same was done for the Hrazdan watershed management area, where we identified risky water bodies. We have assessments for different parts of the river, which testify to the inflow of untreated sewage and agricultural wastewater into Hrazdan River. There is also a presence of industrial and mining wastewater in some areas,” she said.
Long-term efforts
According to Vahagn Tonoyan, a representative of EUWI+ in Armenia, the project has mainly worked on the development of Sevan and Hrazdan water basin management plans, which are currently up for official approval by the government.
Vahagn Tonoyan Vahagn Tonoyan
“In the context of the management plans, there should be continuous monitoring of the implementation of this programme. Our ultimate goal is to achieve a good status for surface and groundwater bodies through the action plans. Within the framework of the project, we have also worked on the hydrological monitoring and groundwater monitoring of Sevan and Hrazdan basins, and improvement of irrigation water costing. To improve the irrigation water costing in the Sevan-Hrazdan system, we have equipped 50 observation points, renovated and reconstructed 25 groundwater monitoring points (water sources, deep wells and fountain wells), repaired and installed radar systems. We have six hydrological observatories to increase the accuracy and reliability of water costing,” he explained.
Vahagn Tonoyan stressed that the process requires long-term efforts, and that Armenia is actually steadily moving toward resolution of the main issues after initiating significant measures.
The European Union’s Water Initiative Plus (EUWI+) kicked off in October 2016 in Armenia and other countries of the region. The programme is now coming to its end.
The main objective of the programme is to improve water resources management through changes in water infrastructure, such as enhancement of water monitoring capacity, re-equipment of laboratories, creation of water basin management plans, and large-scale public awareness campaigns.
This article has been written in the framework of the EU Neighbours East project. The opinions expressed in the article are solely the author’s views.