Այն, որ, աշխարհի լավագույն երաժշտական գործիքներից Գրանդ Պիանո Կավային մի օր կհայտնվի Սպենդիարյանի անվան երաժշտական դպրոցում, գրեթե ոչ ոք չէր հավատում։ Դաշնակահարների երազանքի այս գործիքը ոչ միայն շատ դժվար է ձեռք բերել, այլեւ չափազանց թանկ է։
«Կորոնավիրուսի անորոշ քաոսի պատճառով երեխաների հետ դասերն առցանց էր, ամեն մեկս փակված էր իր տանը, տրամադրություն գրեթե չկար ու հանկարծ հեռախոսազանգ՝ ռոյալը հասել է Հայաստան։ Ականջներիս չէի հավատում։ Բոլոր խամրած գույները վերականգնվեցին միանգամից»,-  գործիքի՝ դպրոցում հայտնվելու պատմությունն է վերհիշում Սպենդիարյանի երաժշտական դպրոցի տնօրեն Մարինա Վարդանյանը։
Մարինա Վարդանյանը Մարինա Վարդանյանը
Նրան համակ ուշադրությամբ լսում են դպրոցի աշակերտներից՝ Գոռն ու Սվետլանան ու զուգահեռ մտաբերում՝ երաժշտական գործիքը շոշափելուց հետո ենք հավատացել, որ այն իսկապես դահլիճում է եւ իրենք կարող են նվագել դրա վրա։
Գոռն ու Սվետլանան Գոռն ու Սվետլանան
«Շատ էինք ուրախացել, որ  Իզմիրլյան հիմնադրամը մեր դպրոցի երեխաներին  կատարելագործվելու հնարավորություն տրվեց։ Որոշեցինք երեխաներով հավաքվել, մի բան նվագել, տեսանյութ նկարահանել ու ուղարկել Իզմիրլյան հիմնադրամի խորհրդի անդամներին, որպեսզի որեւէ կերպ մեր երախտագիտությունը հայտնենք նրան», - վերհիշում են երեխաները։
Ռոյալը՝ հաջողության գրավական
Երաժշտական այս դպրոցում սովորում են 6-15 տարեկան 900 աշակերտ, նրանցից 350-ը՝ դաշնամուրային բաժնում։
14 տարեկան Գոռ Սարգսյանը երաժշտությամբ զբաղվում է 7 տարեկանից, եղբայրն էլ օպերային երգիչ է։ Վստահ է, որ երաժշտական տաղանդն իրեն գեներով է փոխանցվել։ Շաբաթներ առաջ հաղթել է Բելգիական միջազգային երաժշտական դպրոցում, հատուկ մրցանակի արժանացել Մոսկովյան հեղինակավոր մրցույթներից մեկում։ Կորոնավիրուսի համաճարակով պայմանավորված, բոլոր երաժշտական մրցույթները տեղափոխվել են առցանց հարթակ։
Գոռ Սարգսյանը Գոռ Սարգսյանը
«Լավ գործիք ունենալն ամենակարեւոր բանն է երաժշտի համար։ Այն օգնում է շատ ավելի մեծ հաջողությունների ու բարձունքների հասնել։ Այս գործիքը շատ լավն է, հրաշալի հնչեղություն ունի եւ հենց դրա շնորհիվ Բելգիական  «Merci, Maestro!» միջազգային դաշնամուրային մրցույթում արժանացա առաջին մրցանակին, իսկ Մոսկվայում՝ Վլադիմիր Կրայնեւի միջազգային չորրորդ մրցույթում արժանացա հատուկ մրցանակի»։
Սվետլանա Հակոբյանը երաժշտությամբ զբաղվում է  6 տարեկանից։ Սիրում է նկարել, կարդալ, բայց ամենից շատ սիրում է երաժշտական դպրոցը՝ առօրյան ու ապագան առանց երաժշտության չի պատկերացնում։ Վերջին շրջանում միջազգային մի քանի մրցույթների է մասնակցել, եւ ամենաբարձր մրցանակներին արժանացել։
Սվետլանա Հակոբյանը Սվետլանա Հակոբյանը
«Օրվա ընթացքում 4-5 ժամ տրամադրում եմ երաժշտությանը եւ պարապելուն, հարեւանները բողոքում են, բայց ես, միեւնույնն է, շարունակում եմ պարապել։
Այս ռոյալի վրա կատարումներս բազմաթիվ մրցույթների եմ ուղարկել եւ առաջին տեղը գրավել։ Գործիքը շատ լավ հնչողություն ունի եւ ստեղնաշարի հպումը շատ թեթեւ է», - պատմում է Սվետլանան։
Օգնությունը բազմատեսակ է
Մարինա Վարդանյանը պատմում է, որ Իզմիրլյան հիմնադրամի կողմից նվեր ստացած ռոյալը միակը չէ։ Հիմնադրամի շնորհիվ դպրոցը վերջին տարիներին բազմաթիվ գործիքներով է համալրվել,  ինչի շնորհիվ կարողացել է նոր դասարաններ բացել։
«2013-ին երկու նախագծով դիմեցի Իզմիրլյան հիմնադրամին, որպեսզի աջակցեն մեզ. դպրոցի գործիքները 60-ական թվականներից էին եւ չէինք կարող նոր դասարաններ ունենալ։ Օրինակ, չունեինք հարվածային, փողային գործիքների դասարաններ։
Դիմեցի 2013-ի սեպտեմբերին, եւ արդեն հոկտեմբերին Իզմիրլյան հիմնադրամի  խորհրդի անդամները հյուրընկալվեցին մեր դպրոցում։ Ամիսներ անց՝ 2014-ի գարնանը մեզ հայտնեցին, որ պետք է պայմանագիր կնքենք հիմնադրամի հետ եւ ներկայացնենք անհրաժեշտ երաժշտական գործիքների ցանկը»։
Ցանկը ներկայացնելու հետո դպրոցը համալրվեց  30 նոր գործիքով, նոտակալներով, դաշնամուրային աթոռներով, ջութակի բարձիկներով։
Արդյունքում, 2014-2015թթ. դպրոցում բացվեցին մարիմբայի, հարվածային գործիքների, գալարափողի ու տրոմբոնի դասարաններ, ստեղծվեց ջազ-բենդ։
«Երկրորդ նախագծով Իզմիրլյան հիմնադրամին դիմել էի դահլիճը նորոգելու խնդրանքով։ Բայց 2016-ին քաղաքապետարանն այն նորոգեց, ես էլ որոշեցի դպրոցի համար ռոյալ խնդրել, քանի որ դպրոցը չուներ բարձրորակ կատարողական գործիքներ, միայն 1980-ականներին արտադրված մի քանի ռոյալ: 2020 թվականի սեպտեմբերի 16-ին մենք այն ներկայացրեցինք աշակերտներին»։
Իզմիրլյան հիմնադրամը 1990 թվականից ի վեր Հայաստանում և Արցախում իրականացնում է բազմաթիվ բարեգործական և զարգացման ծրագրեր՝ կրթության, առողջապահության, սոցիալական, նորարարության, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներում՝ նպատակ ունենալով օժանդակել Հայաստանի և Արցախի սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը: Իզմիրլյան հիմնադրամը շարունակում է հավատարիմ մնալ իր առաքելությանը՝ իրականացնելով Հայաստանի առջև ծառացած արդի մարտահրավերներին ու զարգացումներին համահունչ բարեգործական ծրագրեր:

Almost no one believed that one of the best musical instruments in the world, a Kawai grand piano, would one day find its way to Alexander Spendiaryan Music School. A Kawai grand piano is the musical instrument of dreams for many pianists and is not only very difficult to acquire but also very expensive.
“Due to the chaos and uncertainty caused by the coronavirus, classes moved online, everyone was locked in their homes, in no mood. Suddenly there was a phone call informing that the grand piano had arrived in Armenia. I could hardly believe my ears. Instantly, all the faded colors became vibrant again," Marina Vardanyan, the director of the Alexander Spendiaryan Music School, recalls the story of the grand piano finding its way to the school.
Marina VardanyanPhoto: Mediamax
Gor and Svetlana, who are students at the music school, are listening closely to the story, while at the same time recalling how only after touching the musical instrument did they believe it was really there in the concert hall, and they would be able to play it.
Gor and Svetlana Photo: Mediamax
“We were very happy that the Izmirlian Foundation had provided our students the opportunity to thrive. We decided to come together, play a piece of music, make a video and send it to Izmirlian Foundation leadership to express our gratitude in some way,” recall the students.
The grand piano as a guarantee of success
About 900 students in the age group from 6-15 years attend the music school, of which 350 study in the piano department.
Twelve-year-old Gor Hakobyan has been playing music since he was 7 years old. His brother is an opera singer. Gor is convinced that musical talent was inherited through genes. A few weeks ago, he won a Belgian international music competition and a special prize in one of the prestigious competitions held in Moscow. Due to the COVID-19 pandemic, all music competitions were held virtually via online platform.
Gor Hakobyan Photo: Mediamax
“Having a good instrument is the most important thing for a musician. It enables achieving greater success and reaching new heights. This instrument is amazing with a wonderful sound and tonal quality due to which I won the first prize at the Belgian “Merci, Maestro!” International Piano Competition and a special prize at the 14th Vladimir Krainev Moscow International Competition.”
Svetlana Hakobyan has been playing music since she was 6 years old. She likes drawing and reading, but above all she loves the music school and cannot imagine her everyday life and her future without music. She has recently participated in a number of international competitions and won the top prizes.
Svetlana Hakobyan Photo: Mediamax
“I dedicate 4-5 hours a day to music and practicing. The neighbors complain, nevertheless I continue practicing. I have sent the recordings of my performances on this grand piano to numerous competitions, and I have won the first place. The grand piano has a great tonal quality and playability with a light-touch keyboard " says Svetlana.
The support is diverse
The grand piano is not the only donation from the Izmirlian Foundation, as mentioned by Marina Vardanyan. The Foundation has replenished the school’s inventory of musical instruments in recent years, enabling the opening of new classes.
“In 2013, I applied to the Izmirlian Foundation for support on two projects. The musical instruments at the school were from the 60's, and we were unable to open new classes. For example, we did not have classes for drum and wind instruments.
I applied to the Foundation in September 2013, and already in October we hosted Izmirlian Foundation leadership at our school. Months later, in the spring of 2014, we provided a list of the required musical instruments and signed an agreement with the Foundation.”
After presenting the list, the school inventory of musical instruments was replenished with 30 new instruments, music stands, piano chairs, and violin shoulder rests. As a result, in 2014-2015 classes of marimba, drum instruments, horn and trombone were opened, and a jazz band was formed at the school.
“I applied to the Izmirlian Foundation with another project aimed at renovating the school concert hall. However, after the municipality renovated it in 2016, I decided to ask for the much-needed grand piano for the school. The school lacked high quality performance instruments and possessed several grand pianos manufactured in 1980s. On September 16, 2020, the students were already practicing the piano.”