Եսայանները Քաշաթաղի Երիցվանք համայնքը վերջինը լքած ընտանիքներից են։
«Հույսներս չէինք կորցրել, սպասում էինք, որ լավ է լինելու։ Անընդհատ ահազանգում էին՝ դուրս եկեք գյուղից, բայց ամուսինս ջղայնանում էր, գնացողների հետ կռիվ անում՝ բոլորդ փախել եք, ես չեմ թողնի, որ իմ էրեխեքը գնան, մենք մնալու ենք»,-պատմում է Լուսինե Բուլղադարյանը։
Լուսինե Բուլղադարյանը՝ զավակի հետ Լուսինե Բուլղադարյանը՝ զավակի հետ
Երբ թշնամին գյուղից հազիվ 20 կիլոմետր էր հեռու ու վտանգն անտեսելն արդեն անհնար էր, ուշ երեկոյան Լուսինեն՝ 5 երեխաների հետ, տեղափոխվում է Կապանի Դավիթ Բեկ գյուղ, հետո Տավուշ՝ ամուսնու ծննդավայր։ Փաստաթղթեր, լուսանկարներ, հեռուստացույց. այն ամենն է, ինչ բերել են Արցախից։
Լուսինե Բուլղադարյանը Լուսինե Բուլղադարյանը
«Հողով, անասնապահությամբ էինք զբաղվում։ Դեղձի դրախտային այգի ունեինք, մանավանդ՝ ծաղկման ժամանակ, մի դրախտ էր, իրոք։ Ոչինչ չենք բերել։ Ծեր մարդիկ կային, ամուսինս բոլորին օգնել, հանել ա գյուղից, էլ մեր ունեցածը չի հասցրել վերցնի։ Գոմի դուռը բացել ա, անասունը բրախել ա դաշտերում, որ չսատկեն»։
Եսայանների ընտանիքը շուտով նորից հողով ու անասնապահությամբ կզբաղվի իրենց տնից շատ հեռու, բայց իրենց գյուղը հիշեցնող Ներքին Կարմիրաղբյուրում։
«Էստեղ մեր հայաթում մի հատ ծառ կա, ամեն անգամ ինձ մեր տունն ա հիշեցնում։ Կողքով անցնելուց, որ աչքներովս ա ընկնում, գիտենք, թե հլը էնտեղ ենք։ Էրեխեքը նույնիսկ երազում են տեսնում մեր գյուղը»,-ասում է Արկադի Եսայանը։
Արկադի Եսայանը Արկադի Եսայանը
Հիշողություններն ու հայացքն Արցախից չկտրելով՝ Եսայանները փորձում են նոր կյանք սկսել Ներքին Կարմիրաղբյուր գյուղում։ Նրանք առաջինն են, որ «Հայկական վերաբնակեցման միության» ծրագրով տուն են ստացել ու տեղափոխվել Տավուշ։
«Փարոս» հիմնադրամը, «Սահման» հասարակական կազմակերպությունը, «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամը եւ “Focus on Children Now” բարեգործական ծրագիրը պատերազմից հետո որոշեցին միավորվել եւ զբաղվել Հայաստանում մշտական բնակություն հաստատել ցանկացող արցախցիների խնդիրներով։Սփյուռքում եւ Հայաստանում գործող այս կազմակերպություններն արագ անցան գործի՝ հասկանալով, որ որեւէ տեղ ժամանակավոր ապաստանած ընտանիքները, ի վերջո, լքելու են Հայաստանը։
Վերաբնակեցման ծրագիրը մեկնարկել է Ներքին Կարմիրաղբյուր գյուղից։
«Ընտանիքների հետ ծանոթանալու համար լուրջ աշխատանք ենք կատարում։ Մենք նրանց մասին իմանում ու այցելում ենք, պատահում է՝ նրանք են մեզ գտնում։ Զրուցում ենք, փորձում ճանաչել, հասկանալ՝ ինչ ունեն, ինչ են կորցրել, ինչ ծրագրեր ունեն։ Հիմա Արցախը հսկայական աշխատանք է կատարում՝ փորձելով ընտանիքներին վերադարձնել։ Դա ամենակարեւորն է՝ վերադառնալ Արցախի՝ մեզ մնացած հատվածը։ Մենք փորձում ենք գտնել այն ընտանիքներին, որոնք չունեն կամ գրեթե չունեն վերադառնալու հնարավորություն։ Ցանկանում ենք վերաբնակեցնել նրանց որքան հնարավոր է շուտ, որպեսզի այդքան դժվարություններ հաղթահարելով՝ հաստատվեն այստեղ, ապրեն ու վայելեն»,- ասում է «Փարոս» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Փիթեր Աբաջյանը։
Փիթեր Աբաջյանը Փիթեր Աբաջյանը
Վերաբնակեցման ծրագրում կազմակերպություններից յուրաքանչյուրն իր պարտականությունն ունի։ «Փարոս»-ը հոգում է տների ձեռբքերման ու վերանորոգման ֆինանսական հարցերը, «Սահման» ՀԿ-ն ընտանիքներին տնտեսական աջակցություն է տրամադրում։ Գնահատում են ընտանիքի հմտությունները, փորձառությունը, միասին որոշում, թե ինչով են զբաղվելու եւ համապատասխան սարքավորումներ, նյութեր տրամադրում։
Անահիտ Նազարյանը Անահիտ Նազարյանը
«Այս ընտանիքը զբաղվելու է թռչնաբուծությամբ։ Տրամադրելու ենք ինկուբատոր եւ նրանց հետ միասին՝ փոքրիկ թռչնագոմ ենք սարքելու։ Նաեւ ջերմոցային տնտեսություն ենք հիմնելու։ Մեզ համար շատ կարեւոր է դիվերսիֆիկացիան, որպեսզի ընտանիքը եկամտի մի աղբյուրից կախված չլինի. եթե սեզոնայնության կամ այլ պատճառներով մեկը չհաջողի, ունենան եկամտի բազմազան աղբյուրներ»,- ասում է «Սահման» ՀԿ համահիմնադիր Անահիտ Նազարյանը։
Առնվազն մեկ տարի նրանք աշխատելու են ընտանիքների հետ, խորհրդատվություն են տրամադրելու, օգնելու են սպառման շուկա գտնել։
Բնակարանամուտին Եսայանները հյուրերի հետ անելիքներն են քննարկում, երեխաները ցույց են տալիս տան իրենց անկյունը՝ դեռ մի քիչ օտար, բայց իրենցը։
«Տունը կահավորել ենք՝ ամեն ինչ իրենց հետ ճշտելով։ Բայց ամբողջությամբ տեղադրված, կահավորված առաջին անգամ են տեսնում։ Մինչեւ անգամ ընտանեկան լուսանկար ենք վերցրել ու սենյակում շրջանակով դրել, որ զգան՝ իրենց տունն է։ Մենք ցանկանում ենք, որ այս ընտանիքները, եթե չեն կարող վերադառնալ Արցախ, մնան Հայաստանում»,-ասում է “Focus on Children Now” բարեգործական ծրագրի համահիմնադիր Կարինե Աբուլյանը։
Կարինե Աբուլյանը Կարինե Աբուլյանը
Սեպտեմբերից սկսած՝ Եսայանների երեխաները 4 դպրոց են փոխել։ Որտեղ ապաստանել են, թեկուզ կարճ ժամանակ, երեխաներին կրթությունից չեն զրկել։
«Դասավանդի՛ր, Հայաստան» հիմնադրամը պատերազմից հետո սկսեց «Արտակարգ կրթություն» նախաձեռնությունը։ Ծրագրին մասնակից Ուսուցիչ-առաջնորդները մինչ օրս աշխատում են Հայաստանի տարբեր շրջաններում հաստատված արցախցի երեխաների հետ։
«Պանդեմիայի ու պատերազմի ընթացքում մենք հասկացանք՝ կան բաներ, որ երեխային ստիպում են դպրոցից դուրս մնալ։ Մենք դրամահավաք սկսեցինք, որը դեռ շարունակվում է, գնեցինք պլանշետներ ու տրամադրեցինք երեխաներին։ Այդ պլանշետների եւ օնլայն բովանդակության միջոցով կարողացանք կրթական պրոցեսի մեջ պահել տուն, ծնող, հարազատներ կորցրած երեխաներին։ Դա նրանց  ինչ-որ չափով կայունության զգացողություն տվեց, որը շատ կարեւոր է երեխայի հոգեբանության համար։ Ներքին Կարմիրաղբյուր տեղափոխված երեխաները եւս ներգրավվելու են մեր «Արտակարգ կրթության» մեջ։ Նրանց ապահովելու ենք պլանշետներով, ինտերնետով։ Բայց սա ճանապարհի սկիզբն է միայն։ «Հայկական վերաբնակեցման միության» անդամների հետ համատեղ՝ կարող ենք ընտանիքներին բազմակողմանի աջակցություն ցույց տալ»,- ասում է «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի հիմնադիր ու ղեկավար Լարիսա Հովհաննիսյանը։
Ներքին Կարմիրաղբյուրում եւս 4-5 արցախցի ընտանիք կհաստատվի։ Յուրաքանչյուրի վերաբնակեցման համար մոտավորապես 36 500 դոլար է պահանջվում։ Ներքին Կարմիրաղբյուրից հետո ծրագիրը կշարունակեն այլ գյուղերում՝ արցախցիներին ապահովելով մշտական կացարանով ու ամրացնելով սահմանը։
«Այս ճոխությունն ինձ համար շատ է»,- ասում է Արկադի Եսայանը։ Ընտանիքի ապրուստը կհոգա, նույնիսկ՝ մի քիչ ավելի լավ, քան՝ նախկինում։ Բայց չի թաքցնում՝ հնարավորություն ստեղծվի, առանց մտածելու՝ ամեն ինչ կթողնի ու կվերադառնա իր գյուղ։
«Չլիներ էս բանը, երանի մենք մեր խրճիթում լինեինք։ Եթե հետ տան, հենց վաղը էս տունը կհանձնեմ, կգնամ իմ փլատակը»։

The Yesayans are one of the last families to leave Yeritsvank community of Kashatagh.
“We never lost hope and were waiting for things to get back to normal. They were constantly urging us to leave the village, but my husband would get angry and argue with those who were leaving. ‘You have all run away, I won’t let my children go, we will stay,’ he would tell them,” says Lusine Bulghadaryan.
Lusine Bulghadaryan with her child Lusine Bulghadaryan with her child
One late evening, when the enemy was barely 20 kilometers away from the village and it was impossible to ignore the danger any longer, Lusine and her 5 children moved to Davit Bek village of Kapan, then to Tavush, where her husband was born. Documents, photos and a TV – these are the only things they brought from Artsakh.
Lusine Bulghadaryan Lusine Bulghadaryan
“We were engaged in farming and cattle breeding. We had a peach orchard. It was a paradise, especially during the blossoming season. We brought nothing with us. There were elderly people back in the village. My husband helped everyone, took them out of the village, and he didn’t have time to take our belongings. He just opened the door of the barn to let the cattle out into the pastures so that they would not die.”
Soon, the Yesayan family will engage in farming and cattle breeding again in Nerkin Karmiraghbyur. It is far from their home, but reminds them of their village.
“We have a tree here in our yard. Every time I see it, it reminds me of my home. When we pass by, it always catches our eye and it seems we are still back home. The children even see our village in their dreams,” says Arkady Yesayan.
Arkady Yesayan Arkady Yesayan
The Yesayan family is trying to start a new life in the village of Nerkin Karmiraghbyur, all the while cherishing memories of Artsakh. They were the first to have received a house and moved to Tavush through a program of the Armenian Resettlement Coalition (ARC).
After the war, the “Paros” Foundation, “Sahman” NGO, Teach For Armenia and “Focus on Children Now” decided to form a coalition and address the issues of people of Artsakh who are seeking permanent residency in Armenia. Realizing that the families who have temporarily taken refuge somewhere will eventually leave Armenia, these organizations from the Diaspora and Armenia quickly got down to work.
The resettlement program kicked off from Nerkin Karmiraghbyur village.
“We do serious work to get to know the families. We learn about them, visit them, sometimes they find us. We talk, try to learn and understand what they have brought with them, what they have lost, what plans they have got. Now Artsakh is doing a huge job trying to return the families. It is the most important thing to return to the part of Artsakh that belongs to us. We are trying to find families that have little or no chance of returning. We want to resettle them as soon as possible, so that after having overcome so many difficulties they can finally settle here, live and enjoy themselves,” says Peter Abajyan, Executive Director of “Paros” Foundation.
Peter Abajyan Peter Abajyan
Each of the organizations has its responsibilities within the resettlement program. The “Paros” Foundation is financially responsible for purchasing homes and renovations, “Sahman” NGO provides financial support to families. They assess the skills of families, their experience, and together they decide what to do, and provide relevant equipment and materials.
Anahit Nazaryan Anahit Nazaryan
“This family will engage in poultry farming. We will provide them an incubator and build a small bird barn. We will also establish a greenhouse. Diversification is very important for us, so that the family doesn’t depend on one source of income: if one venture fails due to the season or other reasons, they will have various sources of income,” says Anahit Nazaryan, co-founder of “Sahman” NGO.
They are going to work with families for at least a year, provide consultations, help find a consumer market.
The Yesaysns discuss their plans with guests during the housewarming, the children show their corner of the house. It’s still a little foreign, but it’s theirs.
“We have furnished the house, consulting every detail with them. But they are seeing the house fully furnished for the first time. We even took a family photo, framed it and put it in the room so that they feel that it is their home. We want these families to stay in Armenia if they cannot return to Artsakh,” says Karine Abulyan, co-founder of “Focus on Children Now”.
Karine Abulyan Karine Abulyan
The Yesayans’ children have changed 4 schools since September. They never deprived their children of a chance to get education, no matter where they found refuge.
After the war, Teach For Armenia launched an “Emergency Education” initiative. TFA Teacher-Leaders participating in the program are still working with children from Artsakh settled in different regions of Armenia.
“During the pandemic and the war, we realized that there are things that force children to stay out of school. We’ve launched fundraising, which is still ongoing, bought tablets and provided them to the children. With the help of these tablets and online content, we were able to keep the children who had lost their homes, parents and relatives in the educational process. It gave them a sense of stability, which is very important for the child’s psychology. Children who have moved to Nerkin Karmiraghbyur will also be involved in our “Emergency Education”. We will provide them computer tablets and internet connection. But this is only the beginning of the road. Together with the members of the Armenian Resettlement Coalition, we can provide comprehensive support to the families,” says Larisa Hovhannisyan, Founder and CEO at Teach For Armenia.
Larisa Hovhannisyan Larisa Hovhannisyan
Another 4-5 families from Artsakh will settle in Nerkin Karmiraghbyur. The budget for one family resettlement is approximately $‌36,500. After Nerkin Karmiraghbyur, the program will continue in other villages, providing the people of Artsakh with permanent housing and strengthening the border.
“This luxury is too much for me,” says Arkady Yesayan. He will provide for his family, even a little better than before. But he does not hide the fact that he will leave everything in a heartbeat and return to his village if the opportunity arises.
“I wish this never happened and we were in our hut. If they give it back to us, I will leave this house tomorrow and go back, even if there are only ruins left.”