Ադրբեջանցի զինծառայողները՝ Հադրութի բնակարաններից մեկում
Պատերազմն ավարտվում է, բայց դրա վերքերը դեռ երկար են արնահոսելու: Ինչքան էլ ասենք, որ կյանքը շարունակվում է, չպետք է մոռանանք, որ պարտավորություններ ունենք պատերազմն իրենց մաշկի վրա զգացած, տունը թողած ու հարազատ կորցրած մարդկանց հանդեպ:
Թեեւ չափազանց ծանր են ժամանակները, մարդիկ շարունակում են պայքարել ու արարել, քանի որ պարտավոր են՝ հանուն իրենց զավակների ու վիրավոր հայրենիքի: Մեդիամաքսը պատմում է նման ուժեղ կամքի տեր հադրութցի կանանց մասին:
Մեր տուն Հադրութը
«Ես միշտ ինձ ապահով էի զգում, քանի դեռ կար Հադրութի տունը: Այն շատ մեծ էր՝ հողատարածքով, լողավազանով: Կորոնավիրուս լիներ, թե մեկ այլ բան, ամբողջ աշխարհն էլ փակվեր, մենք գիտեինք, որ մեր Հադրութի տունը կա, հողատարածքը կա, կգնանք այնտեղ հող կվարենք ու միասին կապրենք: Իսկ հիմա այդ մի կտոր հողն էլ չմնաց, այն դեպքում երբ Հադրութը միշտ հայինն է եղել»,- պատմում է Լարա Սաֆարյանը, որ բնիկ հադրութցի է:
Նրա պապերը Հադրութի «Հին թաղ» կոչվող հատվածում են բնակվել: Պատերազմի ընթացքում, երբ թուրքերը մտել են Հադրութ, ամբողջ «Հին թաղ»-ն այրել են:
«Ես ծնվել եմ 1994 թվականի հունվարին, քույրս՝ 1992-ի հոկտեմբերին, այսինքն՝ Արցախյան առաջին պատերազմի անգամ ամենաթեժ օրերին մենք ծնվեցինք Հադրութի կենտրոնում, մայրս նկուղում է ծննդաբերել: Այդ ժամանակ թուրքը չէր համարձակվել Հադրութ մտնել: Օգոստոսի 15-ը շատ մեծ ուրախությամբ միշտ նշում էինք որպես Հադրութի օր, բայց ոչ թե ազատագրման, այլ պաշտպանության, որովհետեւ թշնամին հետ էր շպրտվել»,- պատմում է Լարան:
Լարա Սաֆարյանը Լարա Սաֆարյանը
Նա ասում է, որ Հադրութ չհասած մի տեղանք կա՝ «Թութակներ» է կոչվում: Այս անունը տվել են Արցախյան առաջին պատերազմի ժամանակ, քանի որ երբ այնտեղ ռացիայով խոսում էին, ձայնն արձագանքում էր: Այդ հատվածն անցնելուց հետո քաղաքն արդեն սկսում է երեւալ, ծտի բույնի է նման:
«Ամեն անգամ զարմանում էի, թե այդ ինչ սեր է, որ հենց այդ հատվածից տեսնում էի քաղաքը, սիրտս շատ արագ էր սկսում բաբախել»:
Ապաստարանն էլ չի պատսպարի
Պատերազմի առաջին օրերից քաղաքը հրետակոծվում էր. «Այնպես էին անում, որ քաղաքը դատարկվի»:
Սկզբում Լարային թվացել է, թե շինարարություն է ընթանում՝ շենք են պայթեցնում, հետո պարզվել է, որ նույն ժամին հրետակոծվում էին նաեւ Ստեփանակերտը, Ասկերանը եւ մյուս բոլոր շրջկենտրոնները:
Հենց առաջին օրն էլ Լարան իր 3-ամյա դստեր՝ Սոֆիի հետ դուրս եկավ Հադրութից: Կարողացան վերցնել միայն երեխայի խաղալիքները: Լարայի մայրը՝ տիկին Սուսաննան, չէր ուզում լքել տունը. «Ես չեմ ուզում դուրս գալ, իմ ամուսինն այստեղ է»:
Լարա Սաֆարյանը դստեր հետ Լարա Սաֆարյանը դստեր հետ
Պայթյուններից տան լուսամուտները կոտրվել էին, ապակիները փշրվել ու տուն լցվել: Տիկին Սուսաննան ստիպված էր նկուղային հարկ իջնել, որը սակայն եւս ապահով չէր: Նա նկարով ցույց է տալիս նկուղը, որտեղ ապրել է օրեր շարունակ: Պատերի վրա բեկորներից առաջացած անցքերը հաստատում էին Լարայի խոսքերն առ այն, որ ժամանակակից զենքերից ապաստարանում թաքնվել հնարավոր չէ: Եթե արկ ընկներ տան վրա, ո´չ տուն, ո´չ նկուղ, ոչինչ էլ չէր մնա: Նման դեպքեր Հադրութում եղել են:
«Մինչեւ հոկտեմբերի 4-ը նկուղում եմ եղել: Հետո, երբ արդեն անհնար էր մնալ, ընկերոջ մեքենայով եկա Շուշի, միայն երեխայի շորերը հասցրի վերցնել ու ձեռքի տակ ընկած ինչ-որ պատահեց: Այնքան շփոթված էի, որ հետո միայն նկատեցի՝ կարեւոր փաստաթղթերի փոխարեն այլ բաներ եմ վերցրել: Շուշիում մի գիշեր մնացել եմ, էլի չէի ուզում դուրս գալ Արցախից, մտածում էի մնամ՝ գուցե հանդարտվի: Հետո հասկացա, որ այլեւս հնարավոր չէ: Շուշիի հյուրանոցը, որտեղ այդ գիշեր մնացի, կորոնավիրուսով վարակվածների մեկուսարան էր, ես էլ նկուղային հարկում էի, որովհետեւ Շուշին եւս հրետակոծվում էր: Երբ արդեն Երեւան եկա, մի քանի օրից սկսեցի ինձ շատ վատ զգալ, կորոնավիրուսային հիվանդությունն ինձ մոտ հաստատվեց, իսկ թե հետո ինչ վիճակում էի, արդեն պատմելու չի, զոռով եմ փրկվել»,- հիշում է տիկին Սուսաննան:
Հադրութը՝ թիրախ
«Անընդհատ կարդում էի. «Հադրութը հրետակոծվում է, հռթիռակոծվում է ... ես արդեն չեմ հիշում այդ օրերը, որովհետեւ կարծես մղձավանջ լինեին, չգիտեիր՝ երբ է օրդ սկսվում, երբ վերջանում»,- պատմում է Լարան:
Երեւանում սկզբում իր ընկերուհու տանն էին ապրում, հետո տեղափոխվել են բարեկամի տուն: Շուտով նրանց են միանում նաեւ այլ հարազատներ, ու արդեն 10 հոգով անհնար է դառնում երկու սենյականոց բնակարանում ապրելը:
Հադրութում Հադրութում
«Ես Երեւանում աշխատանք ունեի, բայց դեկրետում էի: Նորից աշխատանքի անցա եւ տուն վարձեցի: Հայրս թոշակառու է, մայրս էլ ուսուցչուհի էր Հադրութի դպրոցում, հիմա նաեւ աշխատանքն է կորցրել: Ընտանիքի հոգսը իմ աշխատավարձի վրա է»,- ասում է 26-ամյա կինը:
Սա զինվորի պարտությունը չէ
Լարայի հայրը մասնակցել է Արցախյան առաջին եւ Ապրիլյան պատերազմներին: Վերջինին մասնակցել թույլ չեն տվել, քանի որ թոշակառու է: Մարտի դաշտում են եղել Լարայի բոլոր եղբայրները:
«Հիմա այդ տղամարդկանց վիճակն ահավոր է, որովհետեւ այդքան տարի պահել են Հադրութը, իսկ հիմա... Հադրութի տղամարդկանց չեն զինել: Կան մարդիկ, որ ասում են, թե Հադրութի տղամարդիկ չեն պաշտպանել, դա հատուկ սխալ տեղեկատվություն է:
Հոկտեմբերի 9-10-ին տղամարդկանց ուղղակի ասվել է՝ դուրս եկեք: Մի քանի տասնյակ գուցե եւ մնացել են թեկուզ առանց նորմալ զինման, նրանց մի մասը, հավանաբար, սպանվել է, մյուս մասն էլ գերեվարվել»:
Սոսկալի պատերազմ էր. մարդկանց չեն գտնում, մարմինները չեն գտնում: Լարան ասում է՝ մեծահասակները չեն դիմանում, ծանոթ տարեց մարդիկ կային, որ տեղափոխվեցին, բայց սրտները չդիմացան:
«Մեր տունը դիվիզիային շատ մոտ էր: Դպրոց գնալիս միշտ դիվիզիայի մոտով էի անցնում, տեսնում էի զինվորներին: Այդ ժամանակվանից զինվորին նայում էի որպես ինձնից մեծի, մի ուրիշ կարգի բարձր մեկի: Հիմա մեծացել եմ, արդեն երեխա ունեմ, բայց էլի տպավորություն ունեմ, որ զինվորն ինձնից մեծ է: Մենք միշտ հավատում ենք, որ զինվորը կպահի... Այս պատերազմը զինվորի պարտությունը չի, սա լրիվ այլ բան է, սխալ քաղաքականության հետեւանք: Երբ կռվում էին, ես ասում էի՝ հաստատ կհաղթենք, մեր զինվորը թույլ չի տա ... իսկ հիմա այդքան զոհեր, վիրավորներ ու կորցրած տարածքներ»:
Մարդասպանի կողքին չես ապրի
Ադրբեջանցիների հետ երկխոսությունն ու համատեղ բնակվելն անհնար է: Սա շատ պարզ է, թեեւ աշխարհում ոչ ոքի դա չի հետաքրքրում:
«Իրենք փաստորեն մարդասպան են: Ոնց կարող ես գնալ ու ապրել մեկի հետ, որ ամիսներ առաջ սպանել է քո ամուսնուն, եղբորը: Հնարավոր չէ իրենց հետ որեւէ համաձայնության գալ: Գուցե մի օր գնան խմելու ու որոշեն մտնել մի տուն ու բոլորին սպանել: Նման դեպքեր անգամ խորհրդային տարիներն են եղել: Բացառվում է ադրբեջանցու հետ նույն բնակավայրում ապրելը»,- ասում է Լարան:
Ադրբեջանցի զինծառայողները՝ Հադրութի բնակարաններից մեկում Ադրբեջանցի զինծառայողները՝ Հադրութի բնակարաններից մեկում
Հիմա էլ շարունակում են այրել Հադրութի տները, տիկին Սուսաննան տեսանյութերում է տեսել: Դրանցում ադրբեջանցիները նաեւ մտնում են մարդկանց տներ, թափում ընտանեկան ալբոմները, ծաղրի ենթարկում:
«Երբ գիտես, որ տունդ այնտեղ է, էլի ինչ-որ չափով մխիթարանք է, բայց երբ տեսնում ես, որ այրել են ... հետ կգնանք էլի կկառուցենք, հայի խելք՝ հայի արած, չեղածից միշտ ստեղծում է ... բայց այդքան տարվա արվածը մի րոպեում վառվում է»,- ցավն աչքերում նշում է տիկին Սուսաննան:
Վերադառնում են
Լարայի քույրը վերադարձել է Ստեփանակերտ: Պատմում է, որ այնտեղ վարձակալությամբ տներ գտնելը դժվար է, եղածներն էլ թանկ են: Այնուամենայնիվ, չնայած դժվարություններին, Լարայի ծանոթների մոտ 80 տոկոսը վերադարձել է Արցախ:
«Ուզում են էլի ինչ-որ բան զրոյից սկսել, փորձում են վերադառնալ բնականոն կյանքին: Բայց վատն այն է, որ մտավախությունները շատ են, եւ այն մարդիկ, որ գոնե մի փոքր հնարավորություն ունեն, հենց «օդը բացվի», դուրս կգան երկրից: Ինքս այն մարդկանցից եմ, որ կյանքում չէի ուզենա այլ երկրում ապրել: Դեռ ուզում ենք ինչ-որ բան այստեղ փոխել, այստեղ օգտակար լինել»,- նշում է երիտասարդ կինը:
Մոսկովյան 28 հասցեով անցնելիս ժենգյալով հացի անուշ բույրը շոյում է հոտառությունդ: Հադրութցի Գայանե Նարիմանյանը մի քանի ամիս է ինչ այստեղ է աշխատում, քանի որ սեպտեմբերի 27-ին երեք մանկահասակ երեխաների հետ շատերի նման ստիպված էր լքել հայրենի տունը:
Դեպի Ստեփանակերտ ճանապարհը՝ դժոխք
«Վաղ առավոտյան, երբ դեռ քնած էինք, ձայներ լսեցինք: Թվաց՝ հրավառություն է: Չէինք սպասում, որ պատերազմ կսկսվի: Ամուսինս զինվորական է, միանգամից իրեն զանգեցին ու գնաց, մնացի միայնակ երեխաներիս հետ: Ասում էին՝ պետք է դուրս գանք, հենց մեր բակում՝ մի երկու տուն այն կողմ, արկ էր պայթել: Սկզբում նկուղ իջանք, հետո մի մարդ, որ իր մեքենայով բնակիչների էր տեղափոխում, տեսավ, որ ինձ ու երեխաներիս տանող չկա, մեզ եւս տեղավորեց: 10 հոգով մի մեքենա էինք նստել, ոչ մի իր վերցնելու հնարավորություն չկար»,- հիշում է Գայանեն:
Գայանե Նարիմանյանը Գայանե Նարիմանյանը
Նրա խոսքով Ստեփանակերտ գալու ճանապարհը դժոխքի էր նման. մեքենայի հետեւում, դիմացը, կողքին անդադար պայթյուններ էին: «Աստված կանչելով եկանք հասանք Ստեփանակերտ: Այնտեղից արդեն համեմատաբար ավելի հանգիստ եկանք Երեւան»:
Կացարան ու աշխատանք
Երեւանում Գայանեն մոտ բարեկամներ չուներ, նրան ու երեխաներին մի անծանոթ մարդ է տեղավորել՝ իր հյուրանոցում տեղ հատկացնելով: Մինչեւ օրս էլ այնտեղ են ապրում:
Օրեր անց փողոցով անցնելիս Գայանեն տեսել է, որ ժենգյալով հաց են թխում ու առաջարկել է օգնել: Երբ իմացել են, որ Հադրութից է, աշխատանքի են վերցրել: Քանի դեռ ամուսինն Արցախում է, երեխաների կարիքներն ամբողջապես նա է հոգում:
«Մամա´, քշու՞մ են մեր հեծանիվը»
«Մինչեւ պատերազմի վերջին օրը հույս է եղել, որ մենք կվերադառնանք Հադրութ: Ամեն ինչ այնտեղ ենք թողել: Երեխաները անընդհատ հարցնում են՝ մամա´, թուրքերը վերցրե՞լ են մեր հեծանիվը, մամա´, քշու՞մ են, վառե՞լ են: Ասում եմ՝ նորը կառնեմ, ոչինչ: Անընդհատ հարցնում են՝ ե՞րբ ենք վերադառնալու, ու չգիտես՝ ինչ պատասխանես բալիկներիդ»,- պատմում է կինը:
Ամուսինն Արցախում դժվարանում է տուն գտնել: Մանկապարտեզները, դպրոցները լիքն են մարդկանցով, հյուրանոցներում էլ տեղ չկա: Ընտանիքը դեռեւս մասնատված է, երեխաներն էլ հայրիկին շատ են կարոտում:
«Մինչեւ այս պատերազմը միշտ զարմանում էի՝ Բաքվից փախածները ոնց են ուժ գտել իրենց մեջ, ոնց են սթրեսը ապրել, իսկ հիմա մենք մեր կաշվի վրա նույնը զգացինք: Հասկանում ես, որ պիտի հաղթես դժվարություններին երեխաների համար, պետք է ուժեղ լինես հանուն իրենց ու կարողանաս պայքարել»,- ասում է Գայանեն:
Գայանեի համար ցավալին այնքան թողած տունն ու ունեցվածքը չեն, որքան իրենց հուշերը, երեխաների մանկության նկարները, գրքույկները, որ չեն կարողացել վերցնել:

Азербайджанские солдаты в одной из квартир Гадрута
Война закончилась, но нанесенные ею раны еще долго будут кровоточить. Да, жизнь продолжается… Но сколько бы мы не говорили об этом, всегда должны помнить о наших обязательствах перед теми, кто почувствовал войну на своей коже, оставил свой дом или потерял близких.
Даже в столь тяжелые времена эти люди продолжают бороться и созидать, потому что считают это своим долгом, и делают это во имя своих детей и своей израненной родины. Медиамакс рассказывает о них –  сильных и волевых гадрутских женщинах.
Наш дом - Гадрут
«Пока был цел мой дом в Гадруте, я чувствовала себя в безопасности. Дом был очень большoй, с земельным участком и бассейном. Мы всегда твердо знали: что бы не случилось - коронавирус, что-то другое, да пусть хоть весь мир закроют - у нас есть наш дом в Гадруте, есть наша земля, на которой мы выживем. А сейчас не осталось даже этого клочка земли, и это при том, что Гадрут всегда был армянским»,- говорит уроженка Гадрута Лара Сафарян.
Ее предки жили в Гадруте, в районе под названием Хин Таг - «Старый район». Когда азербайджанцы вошли в Гадрут, то сожгли весь район дотла.
«Мы с сестрой родились вօ время первой Арцахской войны, я - в январе 1994 года, она - в октябре 1992-го. Мама рожала нас в подвале. Тогда азербайджанцы не решились войти в Гадрут. Мы всегда с большой радостью отмечали 15 августа - день Гадрута, день, когда враг был отброшен назад, но отмечали его не как день освобождения города, а как день его защиты», - рассказывает Лара.
Лара Сафарян Лара Сафарян
Она говорит, что недалеко от Гадрута есть местечко под названием «Тутакнер» - «Попугаи». Так оно было названо во время первой Арцахской войны: когда в этом месте переговаривались по рации, голоса отдавались эхом. Сразу за этим местом начинал виднеться город, похожий на птичье гнездо.
«Всегда удивлялясь, да что это за любовь такая  – каждый раз, когда я смотрела на город с этого места, сердце мое начинало отчаянно колотиться».
Не укрыться даже в убежище
С первых же дней войны Гадрут подвергался обстрелам: «они делали все для того, чтобы город опустел окончательно».
Сначала Ларе показалось, что где-то идет стройка - взрывают старые здания, но потом оказалось, что это обстреливались Степанакерт, Аскеран и все другие райцентры.
В первый же день войны Лара вместе со 3-летней дочкой Софи покинули Гадрут. Им удалось взять с собой лишь детские игрушки. Мать Лары, Сусанна, ни в какую не соглашалась покинуть дом: «Здесь мой муж, я никуда не хочу уходить».
Лара Сафарян с дочерью Лара Сафарян с дочерью
Окна выбило взрывной волной, и осколки разбитого стекла посыпались внутрь. Сусанне  пришлось спуститься в подвал, но и это оказалось небезопасным. Она показывает на фотографии тот самый подвал, где провела несколько дней. Отверстия, пробитые в стене обломками снарядов, подтверждают слова Лары о том, что даже в убежище невозможно укрыться от современного оружия. Если снаряд попадет в дом, не останется ничего – ни дома, ни подвала. Подобные случаи в Гадруте бывали.
«Я пробыла в подвале до 4 октября. Потом, когда оставаться там было уже невозможно, приехала в Шуши на машине друга, успев забрать с собой лишь детскую одежду и то, что первым попалось под руку. Я была настолько сбита с толку, что вместо важных документов взяла с собой какие-то ненужные вещи.
В Шуши я провела всего одну ночь, и даже тогда мне не хотелось уезжать из Арцаха -  надеялась, что все утрясется. Потом я поняла, что это уже невозможно. Гостиница в Шуши, где я остановилась на ночь, была приспособлена для изоляции больных коронавирусом, я же оставалась в подвале, потому что Шуши тоже был под обстрелом. Через несколько дней после приезда в Ереван я почувствовала себя плохо, мне поставили диагноз – коронавирус, а уж о том, в каком состоянии я была потом, даже не хочу рассказывать – едва спасли», - вспоминает Сусанна.
Цель - Гадрут
«Я постоянно читала: Гадрут обстреливается ... это все, что я запомнила, ничего больше из тех страшных дней я не помню, не помню ни того, как начинался день, ни того, как он заканчивался - все превратилось в один сплошной кошмар», - говорит Лара.
В Ереване они сначала жили в доме подруги, затем переехали к родственникам. Позже к ним присоединились и другие родственники, и жить в двухкомнатной квартире вдесятером стало невозможно.
В Гадруте В Гадруте
«В Ереване у меня была работа, но я была в декрете. Снова пошла работать, сняла квартиру. Отец на пенсии, а мама работала учительницей в гадрутской школе. Теперь она потеряла работу. Вся надежда только на мою зарплату», - рассказывает 26-летняя женщина.
Поражение потерпели не солдаты
Отец Лары был участником первой Арцахской и Апрельской войн. Теперь он уже пенсионер, поэтому участвовать в последней войне ему не позволили. На поле боя были все братья Лары.
«Состояние всех этих людей сейчас ужасно, столько лет они защищали Гадрут, а теперь...  Мужчинам Гадрута не выдали оружия. Есть люди, которые говорят, что гадрутцы не защищали город, но это ложные слухи, которые распустили специально.
9-10 октября мужчинам просто приказали покинуть город. Несколько десятков остались, несмотря на то, что нормального оружия у них не было. Скорее всего, впоследствии часть их была убита, а остальные -  взяты в плен».
Это была жуткая война: до сих пор не могут найти пропавших людей, тела погибших. Лара говорит, что пожилые люди просто не выдерживали, некоторым из ее знакомых пришлось переехать, но сердце не выдержало.
«Наш дом находился неподалеку от воинской части. Когда я ходила в школу, всегда проходила мимо части и видела солдат. С тех пор солдат в моем восприятии - совершенно особенный человек, на порядок выше обычных людей. Теперь я уже взрослая, у меня самой уже есть ребенок, но и до сих пор солдат для меня стоит на недостижимой для обычных людей высоте. И наша вера в то, что солдат всегда нас защитит непреложна.  Поражение в этой войне понесли не солдаты, причина совсем в другом - это результат неправильной политики. Когда шли бои, я верила, что мы обязательно победим, мы не можем проиграть, наши солдаты не допустят этого... а сейчас - жертвы, раненые, потерянные территории».
Невозможно жить рядом с убийцей
«Мирное сосуществование и какой-либо диалог с азербайджанцами невозможен. Для нас это ясно как день, однако никого в мире это не интересует.
Жить бок о бок с тем, кто несколько месяцев назад убил твоего мужа, брата – разве это возможно? С ними невозможно ни о чем договориться. Вдруг однажды кто-нибудь из них напьется, решит ворваться в дом и всех убить? Такие случаи бывали даже в советские годы. Жить рядом с азербайджанцами – это исключено», - говорит Лара.
Азербайджанские солдаты в одной из квартир Гадрута Азербайджанские солдаты в одной из квартир Гадрута
Дома в Гадруте продолжают сжигать и по сей день - Сусанна видела это в видеороликах, в которых азербайджанцы заходят в армянские дома, швыряют на пол семейные альбомы и глумятся над ними.
Возвращаются
Сестра Лары вернулась в Степанакерт. Она рассказывает, что там сейчас сложно найти квартиру в аренду, а если и удается – это слишком дорого. Но, несмотря на трудности, около 80 процентов знакомых Лары вернулись в Арцах.
«Они пытаются вернуться к нормальной жизни, начать все с нуля. Но есть опасения, что люди, у которых есть хоть маленький шанс, уедут из страны, как только «откроется небо», и это очень плохо. Я - из тех людей, которые никогда не хотели жить в другой стране. Пока хотим попытаться сделать что-то полезное здесь», - говорит молодая женщина.
Когда проходишь рядом с ереванским зданием по адресу Московяна, 28, невозможно не почувствовать аромат хлеба с женгялом. Вот уже несколько месяцев здесь работает Гаяне Нариманян из Гадрута: 27 сентября ей с тремя маленькими детьми, как и многим другим, пришлось покинуть родной дом.
Дорога в Степанакерт напоминала ад
«Рано утром, когда мы еще спали, раздался шум. Это было похоже на фейерверк. Начала войны мы никак не ожидали. Мой муж военный, ему позвонили, он сразу же выехал, а я осталась одна с детьми. Сказали, что всем надо выйти из дома – недалеко от нас разорвался снаряд. Сначала мы спустились в подвал. Человек, перевозивший жителей на своей машине, заметил, что меня и детей некому забрать, и разместил нас в своей машине. Нас в машине было десять человек, и взять с собой вещи было невозможно», - вспоминает Гаяне.
Гаяне Нариманян Гаяне Нариманян
По ее словам, путь в Степанакерт напоминал ад. Позади машины, впереди, рядом - непрерывно происходили взрывы. «Мысленно обращаясь к  Богу, мы приехали в Степанакерт, откуда уже относительно спокойно доехали до Еревана».
Жилье и работа
Близких родственников в Ереване у Гаяне не было. Ее вместе с детьми разместил в своей гостинице незнакомый человек. Там они и живут до сих пор.
Через несколько дней, проходя по улице, Гаяне увидела, как пекут хлеб с женгялом, и предложила помочь. Узнав, что она из Гадрута, ее сразу же взяли на работу. Пока муж был в Арцахе, она обеспечивала детей одна.
«Мам,  а они катаются на нашем велосипеде?»
«До последнего дня войны мы надеялись вернуться в Гадрут. Мы оставили там все. Дети спрашивают: «Мам, а наш велосипед турки забрали? Мам, а они катаются на нем? Или сожгли?» - «Ничего, новый купим», - отвечаю я им. «Дети все время спрашивают, когда мы вернемся домой, даже и не знаю, что им ответить», - рассказывает женщина.
Мужу никак не удается найти жилище в Арцахе. Детские сады и школы переполнены, а в гостиницах нет места. Семья по-прежнему разделена, и дети очень скучают по отцу.
Остались лишь воспоминания
«До этой войны я всегда поражалась: как тем, кто бежал из Баку, удалось найти в себе силы пережить этот стресс, а теперь мы сами почувствовали все это на своей коже. Но мы должны преодолеть трудности ради наших детей, ради них мы должны оставаться сильными и бороться», - говорит Гаяне.
Гаяне причиняет боль не столько то, что они лишились дома и имущества, сколько  воспоминания - детские фотографии и рисунки, книжки, которые они не смогли взять с собой.