Սուսաննա Խուրշուդյանը
Հենց պապան ասաց՝ կարող եք վերադառնալ Արցախ, Աննան, Յանան ու Հայկը վազեցին դպրոց՝ գրքերը հանձնելու: Դպրոցում ում հանդիպեցին, հրաժեշտ տվեցին, մյուսներին էլ նամակով շնորհակալություն հայտնեցին ջերմ ընդունելության համար:
«Խմբում գրեցի՝ մենք հայրենիք ենք վերադառնում, շնորհակալություն երեխաներին եւ դասղեկին` ուշադրության եւ հատուկ վերաբերմունքի համար»,- ասում է երեխաների մայրը՝ Սուսաննա Խուրշուդյանը:
Սուսաննա Խուրշուդյանը Սուսաննա Խուրշուդյանը
Պատերազմի ընթացքում բոլորը՝ 79-ամյա Գյուլչորա տատից մինչեւ 9-ամյա Հայկը, հետեւում էին լուրերին՝ հավատալով, որ շուտով հետ են գնալու թեկուզ քանդված ու ռմբակոծված, բայց ապահով ու անվտանգ Արցախ: Հիմա էլ տուն վերադարձածներից են նորություններն իմանում:
«Երկու ընկերուհիներս են երեկ գնացել, ասում են՝ ամեն ինչ լավ ա՝ գազ, ջուր, ինտերնետ, ամեն ինչ կա, բայց մարդկություն չկա քաղաքում, դատարկ է»,-ասում է 15-ամյա Աննան:
Աննան եւ Յանան Աննան եւ Յանան
2 ամիս երազում էին Ստեփանակերտ վերադառնալու մասին: Հիմա էլ ուրախ են, բայց անհանգստությունն ու անորոշությունն է շատ:
«Մեր սպասելիքն ուրիշ էր, գիտեինք, որ հաղթելու ենք, հպարտությամբ ենք վերադառնալու, բայց հիմա չկա էդ հպարտությունը: Չորս կողմը թուրքեր են, վախենալու է, մեջս վախ կա, որը, երեւի, դուրս չի գա: Ստեփանակերտ գնալուց հետո պլանավորում եմ դուրս գալ քաղաք, քայլել, կարոտս առնել, բայց պապան չի թողնի: Արդեն ասել ա՝ էլ առաջվա նման չի լինելու, որ ընկերուհիներով գնաք քայլեք, ժամը 8-ին գաք տուն, որովհետեւ վտանգավոր է: Իսկ նախկինում նույնիսկ տան դուռը չէինք կողպում, չէինք մտածում, որ կարող է գող մտնել»,-պատմում է Աննան:
Ասում է՝ մինչ պատերազմը երազում էր Երեւանում ապրելու, սովորելու մասին: Բայց հիմա ուզում է օր առաջ վերադառնալ տուն: Գնում են, բայց հեռանկարը մշուշոտ է: Ստեփանակերտը, հավանաբար, նրանց վերջին հանգրվանը չի լինի: Աննան ասում է՝ պապաս հայրենասեր է, բայց այսքանից հետո, գուցե, գնանք Ռուսաստան:
Պապային օրեր առաջ են տեսել՝ երկու ամսվա ընդմիջումից հետո: Պատերազմի ընթացքում շաբաթը մեկ էր զանգում: Աղմուկի ու կտրտվող կապի պատճառով 1-2 բառ էին փոխանակում: Կարեւորը՝ ձայնը լսում էին:
Հրադադարից հետո եկել էր Երեւան, ընտանիքին տեսել ու էլի վերադարձել Ստեփանակերտ՝ ռմբակոծությունից վնասված տունը կարգի բերելու:
«Չգիտեմ՝ ի՞նչ  ուժի տեր ենք հայերս, պնդաճակատ ազգ ենք: Ես երրորդ պատերազմն եմ տեսնում, էրեխեքը՝ երկրորդը: Մտածում էի՝ մի հատ էլ կրկնվի, չեմ դիմանա, էրեխեքին չեմ թողնի էդ պայմաններում ապրեն: Բայց մեր տունն էնտեղ ա, մինչեւ վերջի ամենավատ պահն էլ մարդ իր տանը կառչած ա մնում: Մնաց  մի բուռ հայրենիք, կամ, ավելի ճիշտ, մի կետ մնաց հայրենիքից: Գնում ենք հույսով, բայց ինձ չի թվում, որ խաղաղություն կլինի. շուրջբոլորը թշնամիդ է, ո՞նց կարող ես խաղաղ ապրել: Մենք էլի մի կերպ կապրենք, բայց էրեխեքի համար արդեն անվտանգ չի:
Էսքանը տեսնելով՝ ես ո՞նց համակերպվեմ, որ Հայկս 8 տարի հետո պիտի էդ ամենի միջով անցնի: Ամեն ծնողի համար ամենաթանկն իր երեխան է: Ցանկացած բան էլ պիտի մտածես, որ չմնաս պատերազմի գոտում: Զինվորներն ամեն ինչ անում էին հայրենիքի համար, բայց զինվորից ոչինչ կախված չէր: Գերտերությունների խաղերն ու շահերն են»,-ասում է Սուսաննան:
Լուսինե Ղարիբյանը զրուցում է Հայկի հետ Լուսինե Ղարիբյանը զրուցում է Հայկի հետ
Ինքը տնտեսագետ է, ամուսինը՝աշխարհագրագետ: Դեռ չգիտի՝ վերադառնալուց հետո կկարողանա՞ն իրենց աշխատանքով զբաղվել: Բայց նյութական խնդիրներն ամենասարսափելին չեն:
«Ամուսինս 1992-ին 16-17 տարեկան էր, տնից փախել, Շուշիի ազատագրմանն էր մասնակցել ու շատ հպարտ էր իր հաղթանակով: Շուշիի համար շատ էր անհանգստանում՝ ինչ գնով էլ լինի, Շուշին չպիտի տանք. կյանքի ու մահվան գնով գրաված իդեալ, սիմվոլ էր:
Շուշիի ազատագրման համար ստացած մեդալն ու վկայականը պատերազմի ընթացքում գրպանում էր պահում: Որոշել էր, որ երբ ասեն՝ Շուշին ազատագրված է, էլ թուրք չկա, արվարձաններից հետ են շպրտվել, 18-19 տարեկան հերոսներից մեկին կտա իր մեդալը: Էդպես էլ չտվեց:
Շատ ազդվեց, ասում է՝ մեդալն ու ֆորման էլ ինձ պետք չեն, հայի ազգանունը կրել էլ չեմ ուզում, որ էս դավաճանությունն եղավ: Ինքը 30 տարի հիշում էր Շուշիի ազատագրման վայրագությունները, պատկերացրու՝ ինչ ապրումներ կունենա այսուհետ: Զոհվածները զոհված են, ողջ մնացածներն էլ կես մարմին, կես հոգի են, մահացած են հոգեպես»:
Առավոտյան 7-ին ճանապարհ են ընկնելու: Սուսաննան երեխաների հետ Ստեփանակերտ, մայրը՝ Գյուլչորա Մինասյանը, իր տուն՝ Ասկերանի շրջանի Հարավ գյուղ է գնալու: Աղջիկները համոզում են, որ իրենց հետ ապրի, մերժում է: Ասում է՝ Գիքորի նման՝ ես մեր գյուղն եմ ուզում:
«Շատ-շատ եմ ուզում գնալ: Մեծ աղջիկս Ռուսաստան ա ապրում, էնքան զանգեց՝ եկ էստեղ, եկ էստեղ: Կռիվ արի, անջատեցի հեռախոսը, ասում եմ՝ էլ չասես, չե՛մ գալու, ես իմ գյուղում պիտի ապրեմ: Սուսաննան էլ ասում ա՝ ինձ մոտ ես ապրելու, ասում եմ՝ չէ՛, Սուսա՛ն ջան, մոտիկ ա, կես ժամվա ճանապարհ ա քաղաքից մեր գյուղ: Ես մեր գյուղն եմ ուզում, մեր տունը: Լավ հարեւաններ ունենք, բոլորն ուշադիր են իմ հանդեպ: Ամեն օր զանգում են՝ խի՞ չես գալիս: Ասում եմ՝ գալու եմ»,- ոգեւորված պատմում է 79-ամյա Գյուլչորա տատը:
Լավ հարեւաններ ունեին նաեւ Երեւանում: Զարմացած ու զգացված են նրանց ուշադրությունից: Բոլորը փորձում էին օգնել, իրենց կողքին կանգնել:
«Նույնիսկ չէի պատկերացնում, որ էդ աստիճան հոգատար կլինեն: Խոսք եմ տվել ու էսօր էլ էրեխեքին եմ ասել՝ մենք դեռ շատ անելիք ունենք: Մեզ որ էստեղ էսպես օգնեցին, մենք էլ պետք է շրջաններից, գյուղերից՝ Հադրութից, Շուշիից եկած մարդկանց օգնենք, մի բան կազմակերպենք ընկերներով: Արդեն մտածում եմ՝ ինչ ունեմ, ինչ չունեմ, էնքան պահածո եմ փակել, կգնամ ու կբաժանեմ բոլորին»,-ասում է Սուսաննան:

Как только папа сказал, что можно возвращаться в Арцах, Анна, Яна и Айк побежали в школу - сдавать книги. Они попрощались  со всеми, кто встретился им в школе, остальных же поблагодарили за теплый прием письмом.
«Я написала в группе, что мы возвращаемся на родину и сказала «спасибо» детям и классному руководителю за внимание и особое отношение», - рассказывает мама детей Сусанна Хуршудян.
Сусанна Хуршудян Сусанна Хуршудян
В дни войны все, от 79-летней бабушки Гюльчоры до 9-летнего Айка, следили за новостями, надеясь, что вскоре смогут вернуться в Арцах, пусть разрушенный бомбежками, но безопасный и надежный. Сейчас они узнают новости у тех, кто уже вернулся домой.
«Две мои подруги уехали вчера, говорят, все хорошо - газ, вода, интернет, все есть, только людей в городе пока немного», - рассказывает 15-летняя Анна.
Анна и Яна Анна и Яна
Два месяца они мечтали вернуться в Степанакерт. Радуются они и сейчас, но беспокойство и неуверенность временами омрачают их радость.
«Мы ожидали другого, мы верили, что победим и вернемся домой с гордостью, но сейчас этого чувства нет. Во мне поселился страх –  ведь со всех сторон нас окружают турки - чувство страха живет во мне постоянно и, наверное, не пройдет никогда.
Первое, что я хочу сделать, вернувшись в Степанакерт – выйти в город, прогуляться по родным улицам, по которым очень соскучилась, но, думаю, папа не позволит. Он уже объяснил нам, что теперь все будет не так, как прежде: домой возвращаться следует не позднее 8 часов вечера, потому что гулять в более позднее время опасно. А ведь раньше мы даже не запирали входную дверь», - говорит Анна.
До войны она мечтала жить и учиться в Ереване. Но теперь хочет вернуться домой как можно скорее. Они возвращаются, но перспективы туманны. Скорее всего, Степанакерт не станет их последним пристанищем. Анна говорит, что их папа любит свою родину, но после всего этого, возможно, будет лучше перехать в Россию.
Папу дети видели несколько дней назад, после двухмесячного перерыва. Во время войны он звонил раз в неделю. Из-за шума и прерывающейся связи удавалось обменяться лишь парой слов. Но слова не имели значения, главное - услышать родной голос.
После установления перемирия он приехал в Ереван, встретился с семьей и вновь вернулся в Степанакерт, чтобы восстановить дом, поврежденный во время бомбежки.
«Иногда думаю - и откуда в нас, армянах, такая сила - упрямый мы народ. Я переживаю уже третью войну, дети - вторую. Думаю, если это случится еще раз, я уже не выдержу, и не позволю своим детям жить в этих условиях. Но наш дом - там, и так уж устроен человек, что пока есть хоть какая-то надежда, он не хочет покидать свой родной дом.
Что нам осталось - горстка, а точнее, кусочек родины. Мы возвращаемся с надеждой, но я не думаю, что восстановится мир. Да и как можно жить в мире, если кругом враг? Мы-то как-нибудь проживем, но для детей это уже небезопасно.
Видя все это, разве я могу смириться с тем, что спустя 8 лет моему Айку придется пройти через подобное? Самое дорогое для каждого родителя - его ребенок. Нужно предпринять все, чтобы не оставаться в зоне боевых действий. Солдаты делали для нашей Родины все возможное, но от солдата не зависело ничего. Все решают интересы сверхдержав и их игры», - говорит Сусанна.
Лусине Гарибян беседует с Айком Лусине Гарибян беседует с Айком
Сама она экономист, а ее муж - географ. Она пока не знает, смогут ли они по возвращении заняться своей работой. Но финансовые проблемы - это не самое страшное.
«В 1992-ом мужу было лет 16-17, он сбежал тогда из дому, участвовал в освобождении Шуши и очень гордился своей победой. Он очень переживал за Шуши, говорил, что Шуши это идеал, символ, завоеванный ценой жизни и смерти, и мы должны сохранить Шуши любой ценой. Всю войну он хранил в кармане медаль и грамоту за освобождение Шуши. Решил, что когда, наконец, объявят, что Шуши освобожден, и в городе больше нет турок, он отдаст свою медаль одному из 18-19-летних героев. Так и не отдал.
Когда стало ясно, что произошло предательство, он был очень расстроен и возмущен, говорил, «зачем мне медаль и форма, мне теперь даже фамилию армянскую стыдно носить». 30 лет он помнил жестокие бои во имя освобождения Шуши, представьте, с каким чувством ему придется жить. Погибшие - мертвы, а те, кто остались в живых – живы лишь наполовину, живы лишь их тела, а души - мертвы».
В 7 утра они отправятся в дорогу. Сусанна с детьми поедут в Степанакерт, а ее мама, Гюльчора Минасян, вернется в свой дом в селе Арав Аскеранского района. Девочки уговаривают еe жить с ними вместе, но она отказывается.
«Я очень-очень хочу вернуться домой. Моя старшая дочь живет в России, она столько раз звонила: приезжай, да приезжай. Повздорила с ней, отключила телефон: и не уговаривай, говорю, не приеду - и точка. Я должна жить в своей деревне. И Сусанна уговаривает: будешь жить со мной. Нет, говорю, Сусан джан, от города до нашей деревни недалеко, всего полчаса езды. Я хочу в нашу деревню, в наш дом. Соседи у нас хорошие, внимательны все ко мне. Каждый день звонят, спрашивают: где ты, почему не едешь? Скоро, скоро приеду, говорю», - рассказывает 79-летняя бабушка Гюльчора.
С соседями семье повезло и в Ереване. Они были приятно удивлены и тронуты вниманием людей. Все старались помочь, подставить плечо.
«Даже представить себе не могла, что соседи окажутся до такой степени заботливыми. Слово себе дала, а сегодня и детям сказала, что у нас еще очень много дел впереди. Нам здесь так помогли, вот и мы должны также помочь другим, собраться с друзьями и организовать что-нибудь полезное для людей, приехавших из Гадрута, Шуши, из других деревень и районов. Уже сейчас прикидываю, что у меня есть, сколько банок с заготовками на зиму закатала, вот вернусь домой и всем раздам», - говорит Сусанна.