Ավտոբուսը գրեթե չորս ու կես ժամում հասավ Տավուշի մարզի Չորաթան գյուղ։ Չնայած Երեւանի հյուրերը մոտ մեկ ժամ ուշացան, Ա. Ուդումյանի անվան միջնակարգդ դպրոցում նրանց դիմավորեցին աղ ու հացով եւ ջերմ ծափահարություններով։ Այցի առիթը գյուղում շատ երկար սպասված իրադարձություն էր՝ «գրադարակի» բացումը։
Լուսավոր գրադարանն ու Միլենան
«Գրադարակ» հասարակական կազմակերպությունը կառուցում է ժամանակակից գրադարաններ՝ երեխաների մոտ նոր գիտելիքներ ձեռք բերելու հետաքրքրությունը խթանելու համար։ Առաջինը «գրադարակը» բացվեց Ամրակից գյուղում, հետո Մովսեսում եւ Դրախտիկում։
Չորրորդը Չորաթանի միջնակարգ դպրոցում է, որ կառուցվեց «Իզմիրլյան» հիմնադրամի, «Դասավանդի՛ր, Հայաստանի» եւ «Գրադարակ» կրթական եւ մշակութային ՀԿ-ի եռակողմ համագործակցության շնորհիվ։
«Իզմիրլյան» հիմնադրամի ցանկությունն էր, որ ծրագիրն իրականացվի այնպիսի գյուղում, որտեղ դպրոցն ամենից շատ աջակցության կարիք ունի։ Շրջել էին համայնքներով եւ ըստ առանձնացրած թիրախների՝ կանգ են առել Տավուշի մարզի այս գյուղի վրա։
Նախքան նոր գրադարանի կարմիր թելը կտրելը, աշակերտները հյուրերը համար մի քանի երաժշտական համար կատարեցին։ Նրանց թվում էր նաեւ 9-րդ դասարանի աշակերտուհի Միլենան։
Միլենան սիրում է սարսափ ժանրի գրքեր կարդալ։ Պատմում է, որ թեեւ նախկինում եւս ունեցել են գրադարան, այն ընթերցանության համար հետաքրքիր վայր չի եղել։
«Վերցնում էինք գրքերը, տանում տանը կարդում ու բերում։ Հենց իմացա, որ «գրադարակ» ենք ունենալու, շատ ուրախացա։ Արդեն մի քանի գրքեր եմ ընտրել։ Այստեղ շատ երկար ժամանակ եմ անցկացնելու, բոլոր դասամիջոցներին գալու եմ»,- ասում է նա, հետո ձեռքը վերցնում «Հարրի Փոթերը եւ Ազքաբանի կալանավորը» գիրքն ու սկսում կարդալ։
Միլենա Քալանթարյանը Միլենա Քալանթարյանը
Լուսավոր սենյակի փայլուն գրքերը
Գունազարդ սենյակը լի է նոր գրքերով՝ գեղարվեստական գրականությունից մինչեւ հանրագիտարաններ։ Դրանք տարբեր լեզուներով են, կան նաեւ ուսուցողական խաղեր։
«Գրադարակ» կրթական եւ մշակութային ՀԿ-ի համահիմնադիր Հայկ Զալիբեկյանը նշում է, որ փորձում են համագործակցել գրեթե բոլոր հրատարակչությունների հետ ու զեղչով նոր գրքեր ձեռք բերել։
«Դպրոցներում, որտեղ կառուցում ենք «գրադարակ», հաճախ լինում են գրադարաններ, բայց երեխաները հազվադեպ են կարդում։ Մեր նախապայմաններից մեկն այն է, որ սկզբնական շրջանում հին գրքերը մի կողմ դրվեն։ Նոր գրքերի գրավչության շնորհիվ երեխաները սկսում են կարդալ ու հետզհետե վերադարձնում ենք հին գրքերը՝ իհարկե ընտրողաբար»։
Հայկ Զալիբեկյանը Հայկ Զալիբեկյանը
Հայկի խոսքով՝ փորձում են սենյակը ժամանցի ու զբաղմունքի վայր դարձնել, ամեն կերպ նպաստել նրան, որ երեխաները հնարավորնս շատ ժամանակ անցկացնեն գրադարանում։
«Մեր բոլոր գրադարաններում դռներն ապակուց են, որ երեխաները, անշուք դպրոցում վազելիս, անընդհատ տեսնեն ու ձգտեն դեպի այդ վառ միջավայրը»,- ասում է Հայկը։
2019թ. հուլիսի կեսերից են սկսել նախկին գրադարանի վերակառուցումը։ Սովորաբար պայման են դնում դպրոցի առջեւ, որ գրադարանը աշխատի առնվազն շաբաթ օրերին, ցանկալի է նաեւ կիրակի, բաց լինի դասերից հետո եւ հասանելի բոլորի համար։
Կրկնակի տոն
«Գրադարակը» նպատակ ունի «ներկա» լինելու Հայաստանի բոլոր մարզերում։ Օրվա տոնը կրկնակի դարձնելու համար հիմնադիրները պաշտոնապես հայտարարեցին 5-րդ «Գրադարակի» կառուցման վայրը։ Վերջին հայտերի ընդունման հայտարարությունից հետո ստացված 20-ից ավելի դիմումներից ընտրվել  է Արագածոտնի մարզի Արածավան համայնքը։
«Արագածավանը շատ մեծ համայնք է։ Գրադարանը կառուցելու ենք մոտ 450 աշակերտ ունեցող դպրոցում։ Քանի որ համայնքում երկու դպրոց կա, այն կլինի ավելի մեծ։ Հուսով ենք, որ առաջիկա տարվա ընթացքում կկարողանանք հյուր գնալ այնտեղ, դուք էլ խորհուրդներ կտաք»,- Չորաթանի երեխաներին է դիմում «Գրադարակի» համահիմնադիր Արուսիկ Զեյնալյանը։
Արուսիկ Զեյնալյանը Արուսիկ Զեյնալյանը
Շուտով «Գրադարակ» հասարակական կազմակերպությունը կսկսի գումար հավաքել նոր գրադարանի համար։ Հայկ Զալիբեկյանի խոսքով՝ դրա համար օգտագործում են բոլոր հնարավոր միջոցները։
Միավորելով երազանքները
Արուսիկ Զեյնալյանը նշում է, որ նպատակ ունեն յուրօրինակ ցանց ստեղծել տարբեր մարզերի «գրադարակների» միջեւ ու փորձել տարբեր գյուղերի երեխաների միավորել համատեղ գաղափարների շուրջ։
«Ես՝ որպես «Դասավանդի՛ր, Հայաստանի» ուսուցիչ, միշտ մտածել եմ՝ մենք անընդհատ երեխաներին ասում ենք՝ սովորենք, որ գնաք աշխարհը բացահայտելու, բայց մենք ապրում ենք այն իրականությունում, որտեղ թե՛ մեծերը, թե՛ երեխաները շատ դեպքերում Հայաստանը չեն տեսել, չգիտեն՝ ինչ է կա կողքի կամ մյուս մարզի գյուղում։
Ուզում ենք կապ ստեղծել մարզերի միջեւ, որ երեխաների մոտ հայրենիքը ճանաչելու ընթացքում ավելին բացահայտելու հետարքրքություն արթնանա»,- ասում է Արուսիկը եւ հավելում, որ կփորձեն էքսկուրսիաներ, ֆիլմերի դիտումներ, գրքի ընթերցումներ եւ այլ միջոցառումներ կազմակերպել։

The bright room: Gradarak library opens in the remote village of Choratan - Mediamax.am
It takes nearly four and a half hours to reach Choratan village in Tavush marz by bus. Although the guests from Yerevan are almost an hour late, they are welcomed with warm words and applause in A. Udumyan secondary school. The cause of this celebration is a long-awaited event – the opening of the new library.
Milena and the bright room
Gradarak Educational and Cultural NGO builds modern libraries to promote interest for knowledge and learning among children. The first Gradarak (book shelf in Armenian – Mediamax) library opened in Amrakits village, the next two - in Movses and Drakhtik.
The fourth library is in Choratan’s secondary school, and it was co-financed by Izmirlian Foundation, Teach For Armenia (TFA) and Gradarak NGO in the framework of trilateral cooperation.
[[linked-news-33447]]
Izmirlian Foundation wanted to implement the project in a village where the school needed support the most. The working group traveled in rural Armenia and finally chose Choratan, which ticked all the boxes.
Before the ribbon is cut, students treat the guests to several musical performances. One of the young performers is 9th grade student Milena.
She is particularly fond of horror genre, she tells us, but the old library was not an exciting place to go to for reading.
“We borrowed the books to read at home before. When I heard we’d have a Gradarak library, I was so happy! I’ve already taken several books and I spend a lot of time here. I come to the new library at every break,” she says before getting back to “Harry Potter and the Prisoner of Azkaban”.
New library, new books
The colorful room is filled with new books. It has everything, from fiction to encyclopedias. They come in different languages. The library offers educational games too.
Gradarak NGO co-founder Hayk Zalibekyan says they are trying to cooperate with almost every publishing house in Armenia to get discount for books.
“Schools where we work often have libraries, but children rarely use them. One of our pre-conditions is that the old books should be put aside. New books attract children, they come to see and read them, and gradually we put the old books back on the shelves, although not all of them,” he explains.
According to Hayk, Gradarak team tries to make the new library a place of recreation, a club, and does everything that is required to get children to spend as much time as possible at the library.
“All our libraries have glass doors so that as children run past them, they can see what’s inside and feel like going to that bright, exciting place,” says Hayk.
The construction of the new library in Choratan school began mid-July, 2019. The usual condition for the school is to operate the library at least every Saturday and possibly Sunday and keep the library open after classes, so anyone can access it.
A double celebration
Gradarak NGO wants to build a library in every Armenian marz. To make it a double celebration, the co-founders announced the location of the next library during the opening of the one in Choratan. The 5th Gradarak library will open in Aragatsavan village in Aragatsotn marz, selected from over 20 applicants.
“Aragatsavan is a very large community. We’ll be building the library for a school that has 450 students. There are actually two schools in the village, so we want the larger one to have the library. We hope we’ll be able to visit Aragatsavan within the next few months, and you can give the kids over there some advice,” Gradarak NGO co-founder Arusik Zeynalyan tells the children of Choratan.
The NGO will start raising funds for the 5th library in the nearest future. According to Hayk Zalibekyan, they use all means available.
Uniting dreams
Arusik Zeynalyan says that Gradarak wants to create a unique network involving all its libraries and unite children in different marzes around common ideas.
[[linked-news-26985]]
“As a Teach For Armenia fellow, I noticed that we always tell children to study so they can go discover the world, but the reality is that both children and adults often don’t know Armenia, don’t know what goes on in the neighboring village or marz.
We want to connect the marzes so that children get interested in discovering the world through learning about the homeland,” Arusik says and adds that Gradarak wants to organize trips, film screenings, public readings and other events as well.