Լուսանկարը` HAYP Pop Up Gallery
2015 թվականի սեպտեմբերին Մեդիամաքսը հրապարակել էր Անգործության մատնված գիտական հսկան հոդվածը, որը պատմում էր ԽՍՀՄ տարիներին Օրգով եւ Տեղեր գյուղերի մոտակայքում կառուցված կլոր «ափսեի»` Ռադիոօպտիկական աստղադիտակի մասին: Հոդվածում ասվում էր, որ ՀՀ նախագահի հատուկ հանձնարարականով ԿԳՆ Գիտության պետական կոմիտեն ստեղծել է հանձնաժողով, որը պետք է քննարկի ռադիոօպտիկական դիտակի իրավական կարգավիճակի հարցն ու վերագործարկման հնարավորությունները:
Հաշվի առնելով, որ անցել է 3.5 տարի, որոշեցինք տեղեկանալ, թե ինչ է արվել այս ընթացքում եւ արդյո՞ք աստղադիտակի վերագործարկման հույսեր կան:
Դիտակի վերագործարկման գինը
2015թ.-ին ՀՀ նախագահի հատուկ հանձնարարականով ԿԳՆ Գիտության պետական կոմիտեն ստեղծված հանձնաժողովի նախագահ Սամվել Հարությունյանն այն ժամանակ Մեդիամաքսին ասել էր, որ դիտակը վերագործարկելու համար մեծ գումարներ են անհրաժեշտ: Վերագործարկումը, ըստ նրա, կարելի էր իրականացնել միայն համաֆինանսավորման միջոցով, օրինակ՝ եվրոպական ծրագրի՝ Հորիզոն 2020-ի շրջանակում:
Երեք տարի անց Սամվել Հարությունյանը Մեդիամաքսին ասել է, որ ռադիօպտիկական դիտակը «բավական հնացել է եւ անմխիթար վիճակում է»։ Ըստ նրա՝ մոտ $‌ 200-250 մլն է պահանջվում, որպեսզի այն կարողանա վերածվել աշխատող ենթակառուցվածքի։
«Ավելի հեշտ է նորը սարքել, քան սա վերանորոգել։ Այնպիսի գումարների մասին է խոսքը, որ իրատեսական չեմ համարում։ Ինչ վերաբերում է «Հորիզոն 2020»-ին, ապա այն ենթակառուցվածքների ստեղծման համար գումար տալիս է, բայց դժվար է այդ գումարները ստանալ, բացի այդ՝ տրամադրվող գումարը ընդամենը մոտ $‌ 4 մլն է։ Ծրագիրը պետք է այնքան հիմնավոր, լավ ձեւով ներկայացվի, հայտնի միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցության տարրեր ունենա, որպեսզի ֆինանսավորումը իրական դառնա։ Ինձ թվում է՝ բավական ծանր է այդ հարցը հիմա մեռած կետից դուրս հանել։ Մեր պետությունը պատրաստ չէ այդ ծախսերը հոգալ, եւ չեմ կարծում, որ որեւէ մասնավոր կառույց կամ անձ այդպիսի մեծ գումարներ ներդնի։ Այդ սարքը հիմնականում հիմնարար խնդիրներ է լուծելու, անմիջական տնտեսական օգուտ դժվար է ակնկալել»,- ասում է Սամվել Հարությունյանը։
Տարիներ ձգված ոդիսականը
«Հերունու ազգային տիեզերական կենտրոնի» ձևավորման ծրագրի ղեկավար, տ.գ.թ., դոցենտ Արեւիկ Սարգսյանը, սակայն, այլ կարծիքի է, եւ պնդում է, որ ռադիոօպտիկական դիտակի գործարկումը ոչ միայն հնարավոր է, այլեւ անհրաժեշտ։ Անցած տարիներին նա իր գործընկերների հետ մի շարք քայլեր է կատարել այդ ուղղությամբ։
Արեւիկ Սարգսյանը Արեւիկ Սարգսյանը
2017թ.-ի ամռանը շրջիկ ցուցահանդեսների կազմակերպմամբ զբաղվող HAYP Pop Up Gallery հասարակական կազմակերպությունը երաժշտական ինստալյացիա է արել Բյուրականի աստղադիտարանի եւ Ռադիոօպտիկական դիտակի (ՌՕԴ-54/2.6)  տարածքում, ինչը նպատակ է ունեցել ժամանակակից արվեստագետների տեսանկյունից ներկայացնել այլմոլորակայինների վերաբերյալ գիտափորձերը։
«Բանն այն է, որ 1971թ.-ին Բյուրականում աշխարհի առաջին գիտական կոնֆերանսն էր տեղի ունեցել, որը նվիրված էր այլմոլորակայինների թեմային։ 2017 թվականին Գերմանիայում ապրող մեքսիկացի սաունդարտիստ Լուիս Մեխիան (Lvis Mejía) դիտակի մեջ ինստալյացիա պատրաստեց, որը շատ հետաքրքիր էր։ Այդ միջոցառումն օգնեց դիտակի հանրայնացմանը, մեկ ամիս շարունակ շաբաթ եւ կիրակի օրերին մարդիկ կարող էին գալ եւ մասնակցել։ Շատերն առաջին անգամ իմացան դիտակի մասին»,- պատմել է Արեւիկ Սարգսյանը։
Այդ միջոցառումների ընթացքում էլ նա ծանոթացել է Աշոտ Ասլանյանին, ով ղեկավարում է «Հայաստանի իրավազորություն» հիմնադրամը, եւ պարզել, որ նա տարիներ առաջ հանդիպել է Պարիս Հերունուն, իսկ 2015թ.-ին ՀՀ նախագահի հետ քննարկել է դիտակի վերականգնման խնդիրը։ Այդ օրվանից ուժերը միավորել են, եւ դեռ 2018թ.-ին մարտին դիտակի ուղղությամբ աշխատանքներ սկսելու պայմանավորվածություն ունեին նախկին իշխանությունների հետ։
Պարիս Հերունու դիտակի վերակառուցման եւ ռադիո-աստղագիտական կիրառման շրջանակներում համագործակցության մեկնարկի համար, ինչպես նաև ռադիոօպտիկական դիտակը EVN ռադիոինտերֆերոմետրական միջազգային ցանցի հետ համադրելի դարձնելու նպատակով՝ 2018թ. ապրիլին Հայաստան էին հրավիրել Աէրոնավտիկայի միջազգային ակադեմիայի ակադեմիկոս, Եվրոպական հետազոտական կոնսորցիումի գերերկար բազաներով ռադիոինտերֆերոմետրիայի ինստիտուտի (VLBI ERIC (JIVE)) գլխավոր աստղագետ, Տիեզերական գիտության և նորարարական ծրագրերի ղեկավար, պրոֆեսոր Լեոնիդ Գուրվիցին։ Այն ժամանակվա էկոնոմիկայի նախարար Սուրեն Կարայանի մոտ քննարկում է կազմակերպվել: Արդյունքում Լիոնիդ Գուրվիցը եւ Սուրեն Կարայանն Արագածի գիտական կենտրոնը տնօրինելու համար առանձնացված պետական կառույց ստեղծելու եւ դիտակը որոշ ժամանակ անց Ռադիոինտերֆերոմետրական միջազգային ցանցի մասը դարձնելու մասին հուշագիր են ստորագրել։
«ՌՕԴ-54/2.6 ռադիոօպտիկական դիտակը տեղադրված է Էկոնոմիկայի նախարարության ենթակայության տակ գտնվող Չափագիտության ազգային ինստիտուտի (ՉԱԻ) Արագածի գիտական կենտրոնում։ Դեռ 2012թ․-ին այդ հիմնարկը որոշեց կոնսերվացնել ռադիո-դիտակի աշխատանքները, որոշվեց ոչինչ չանել այն աշխատեցնելու ուղղությամբ։ Բոլոր նախաձեռնություններն ու կողմերի դիրքորոշումն ուղղված էին նրան, որ դիտակը պետք է առանձնացվի կենտրոնից, եւ արտասահմանյան ներդրումների ներգրավման շնորհիվ հնարավոր լինի քայլեր անել այն վերագործարկելու ուղղությամբ։
Այդ առանձնացումը հասունացող գործընթաց էր, եւ երբ «Հայաստանի իրավազորություն» հիմնադրամի հետ ձեւավորեցինք խնդիրը, պատրաստեցինք փաստաթղթերի փաթեթ, ըստ որոնց կառավարության որոշմամբ պետք է ստեղծվել նոր պետական առանձին կառույց՝ «Հերունու ազգային տիեզերական կենտրոն» (աշխատանքային անունն է)։ Այնուհետեւ Հայաստանում, ինչպես ասում են իրավիճակ փոխվեց, տեղի ունեցան հայտնի քաղաքական իրադարձությունները, որոնցից հետո նախարար փոխվեց, իսկ գործընթացները, որ կապված էին կառավարության որոշում պատրաստելու եւ այլ հարցերի հետ, սառեցվեցին»,- պատմել է Արեւիկ Սարգսյանը։
Հոլանդացի պրոֆեսորի կարծիքը եւ նոր հույսերը
2018թ. սեպտեմբերին Հայաստան են հրավիրել անտենային տեխնիկայի հարցերում համաշխարհային ճանաչում ունեցող պրոֆեսոր Կեես վան'տ Կլուստերին (Kees van 't Klooster), ով նախնական զննության արդյունքում փորձագիտական կարծիք է ներկայացրել, որում նշված է դիտակի այսօրվա վիճակն ու հնարավոր անելիքները: Այս մասնագետը պնդել է, որ դիտակն այնքան լավ տեխնոլոգիաներով է կառուցված, որ նույնիսկ այս վիճակում, որոշ աշխատանքներ տանելուց հետո, կարող է աշխատել։
Հերունու ռադիո-օպտիկական դիտակի վերագործարկման նախապատրաստական աշխատանքների մասին Արեւիկ Սարգսյանը գիտական զեկուցում է ներկայացրել Թբիլիսիում՝ Եվրոպական տիեզերական գործակալության «Ժամանակակից գերթեթեւ կառուցվածքներ եւ հայելային անտենաներ» խորագրով միջազգային գիտաժողովում:
«Հոկտեմբերին Իսպանիայում Technical and Operations Group (TOG) of the European VLBI Network (EVN) աշխատաժողովին էլ մեկ անգամ ընդգծվեց միջազգային գիտական հանրության շահագրգռվածությունը հայկական ռադիոդիտակի վերագործարկման հարցերում: Այս ամենը փաստում է, որ գիտական հանրությունը շահագրգռված է, որ այս ռադիո-դիտակը նորից շահագործվի: Մենք համաձայնագրեր ունենք Եվրոպական հետազոտական կոնսորցիումի գերերկար բազաներով ռադիոինտերֆերոմետրիայի ինստիտուտի (Joint Institute for VLBI ERIC), Acronis ընկերության, ARPA-ի (ANALYSIS RESEARCH & PLANNING FOR ARMENIA INSTITUTE), National Instruments Armenia-ի հետ: Աշխատանքներին մասնակցելու են ՀԱՊՀ (Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի) գիտաշխատողներ, ասպիրանտներ, մագիստրատուրայի եւ բակալավրիատի ուսանողներ»,- պատմում  է Արեւիկ Սարգսյանը:
Հայաստանում նոր իշխանությունների ձեւավորումից հետո, երբ նախարար նշանակվեց Արծվիկ Մինասյանը, ծրագրի պատասխանատուները նաեւ նրա հետ են հանդիպում ունեցել։ Արեւիկ Սարգսյանն ասում է, որ այդ հանդիպմանը եւս մեկ անգամ պատրաստակամություն է հայտնվել ստեղծել պետական առանձնացված կառույց, որի սեփականատերը կլինի Հայաստանի կառավարությունը:
«Այդ ժամանակից մինչ օրս մենք հայտնվել ենք բյուրոկրատական ճիրաններում, նորից նախարար փոխվեց, կառավարության կազմն էր ձեւավորվում, Չափագիտության ազգային ինստիտուտի տնօրեններ փոխվեցին: Ինստիտուտի  ղեկավարությունը խոչընդոտում է դիտակի վերագործարկման, ապակոնսերվացման նախապատրաստական աշխատանքներին, որոնք ի դեպ, ամբողջովին մեր միջոցներով ենք իրականացնելու: Արդյունքում՝ կենտրոնի ձեւավորման աշխատանքները սառեցվել են, այն դեպքում, որ կառույցի ստեղծման երաշխիքները, անհրաժեշտ սարքավորումները կան, մի շարք համաձայնագրեր եւ աշխատուժն ունենք: Այդ տարածքում արդեն գիտություն կա, որը պետք է շարունակել եւ զարգացնել, չի կարելի այն մասնավորեցնել ու բիզնես շահերի ծառայեցնել, մենք այն կարող ենք դարձնել գիտակրթական, արտադրական կենտրոն, որպես հարակից ուղղություն գիտական տուրիզմը զարգացնել»,- նշել է Արեւիկ Սարգսյանը:
2018թ. դեկտեմբերին նրանք հանդիպել են նաեւ ներդրումների եւ տնտեսական զարգացման նախարար Տիգրան Խաչատրյանի հետ, նրա հետ միասին տեղեկանք է կազմվել գործընթացի վերաբերյալ: Արեւիկ Սարգսյանի փոխանցմամբ՝ տեղեկանքը նախարարի սեղանին է եւ պատրաստ է ուղղվելու կառավարություն:
Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից օրերս դրական պատասխան են ստացել, որով կառավարությունից հայտնել են, որ նախարարությանը հանձնարարվել է զբաղվել կառավարության որոշման պատրաստմամբ։ Արեւիկ Սարգսյանն ասել է, որ իրենք հետամուտ կլինեն, որպեսզի հիմնադրվելիք կենտրոնը լինի իրենց նախանշած բովանդակությամբ։
Արեւիկ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ այս գործընթացը շատ երկար չի տեւի, եւ կենտրոնի հիմնադրման ծրագիրը, վերջապես, «միս ու արյուն» կստանա:

Photo: HAYP Pop Up Gallery
In September 2015, Mediamax published “The scientific giant out of action” report about the “dish” that emerged near Ogrov and Tegher villages on the slopes of Mount Aragats - the radio-optical telescope, Armenia’s biggest scientific project of that time. The report mentioned that the State Committee of Science of the Armenian Ministry of Education and Science formed a commission at the special order of the president with the purpose to discuss the legal status of the telescope and the possibility of a relaunch.
Given that it has been three and a half years since the report, we decided to find out what has been done and if the telescope has any hope to operate again.
The cost of renovation
Samvel Harutyunyan, head of the commission formed in 2015 by the State Committee of Science, told Mediamax at that time that the relaunch of the telescope required huge investment. According to him, it could be done only via co-funding, for instance, with EU’s Horizon 2020.
We contacted Mr. Harutyunyan again, and he said: “The telescope has deteriorated, it is in a deplorable state now.” According to him, it will take USD 200-250 million to turn the telescope into a working structure again.
“It is easier to build a new telescope that to renovate the existing one. I don’t believe it is realistic to attract such a large investment. As for Horizon 2020, it is difficult to obtain funding for infrastructure via that program and they can only give around USD million. In order to get financing, the project has to be very solid, presented very well, and it needs to offer potential for cooperation with famous international organizations. I think it will be quite difficult to get the ball rolling now. Our country is not ready to cover the expenses and I do not believe any private organization or individual will invest that much. The telescope is designed to solve fundamental problems, but we can hardly expect it to contribute to economy,” said Samvel Harutyunyan.
The years-long odyssey
Head of the Herouni National Astronomical Center project, Associate Professor of Engineering Science Arevik Sargsyan has a different opinion. She insists that the relaunch of the radio-optical telescope is not only possible, but necessary as well. Assoc. Prof. Sargsyan has been working on this project for years with a group of friends.
Arevik Sargsyan Arevik Sargsyan
In summer 2017, HAYP Pop Up Gallery, a non-governmental organization specializing in mobile exhibitions held an installation in the territory of Byurakan Observatory and the radio-optical telescope (ROT-54/2.6). The goal was to display alien-related experiments as interpreted by modern artists.
“You see, in 1971 Byurakan hosted the world’s first conference dedicated to extraterrestrial forms of life. In 2017 Germany-based Mexican sound artist Lvis Mejía made a very interesting installation inside the telescope, which helped make it better known in the society. Every weekend people could come and watch the installation. For many, it was also an introduction to the telescope,” said Arevik Sargsyan.
At these events she met with Ashot Aslanyan, who directs Jurisdiction Armenia Foundation.  Assoc. Prof. Sargsyan learned that Mr. Aslanyan met Paris Herouni himself years ago and discussed the relaunch of the telescope with the Armenian president in 2015. The two new friends joined forces and reached an agreement with previous authorities about this project in March 2018.
In order to launch the reconstruction and use of Paris Herouni’s telescope for radio and astronomical purposes and make the telescope compliant with the European Very Long Baseline Interferometry Network (EVN), they invited to Armenia Professor Leonid Gurvits, member of the International Academy of Astronautics, Head of Space Science and Innovative Applications Group at the Institute of very-long-baseline interferometry of the European Research Infrastructure Consortium (VLBI ERIC (JIVE)) in April 2018. Then Minister of Economy Suren Karayan held a discussion, at the end of which he and Professor Gurvits signed a memorandum on foundation of a separate state agency for the Aragats science center and inclusion of the telescope into the EVN in the future.
“ROT-54/2.6 is located in Aragats science center of the National Institute of Metrology under the Economy Ministry. It halted the works at the telescope in 2012, deciding not to do anything to operate it. All sides agreed that the telescope should be separated from the center, so we can work on relaunching it with funding from foreign investors.
The separation was a process close to culmination, so when we defined the issue with the foundation, we prepared a package of documents that would see the government create a new agency called Herouni National Astronomical Center (this is a working title). Then the situation changed in Armenia, as they say, the famous political events took place and we had a new minister, and the procedures related to the government decision on our project were halted too,” said Arevik Sargsyan.
The new hopes and the opinion of a Dutch professor
In September 2018, the Armenian side asked world-famous antenna expert, Professor Kees van 't Klooster to visit. He arrived and held a preliminary examination; afterwards, he gave an assessment of the current state of the telescope and the efforts it might require. The expert believes that even in its current condition, the telescope is equipped with such good technologies that it can operate after a few improvements.
Arevik Sargsyan presented a report about the preparations for the telescope’s relaunch in Tbilisi, at the international conference “Modern superlight structures and mirror antennas”.
“In October, the international scientific community reiterated its interest in relaunching the Herouni telescope at the Technical and Operations Group (TOG) of the European VLBI Network (EVN). This proves that the interest is there. We have agreements with the Joint Institute for VLBI ERIC, Acronis, Analysis Research and Planning for Armenia Institute (ARPA) and National Instruments Armenia. Our project will also involve scholars, postgraduates and students from master’s and bachelor’s courses of the Armenian National Polytechnic University,” she said.
They negotiated with Artsvik Minasyan, the Economy Minister appointed after the change of power in Armenia as well. According to Assoc. Prof. Sargsyan, that meeting reaffirmed the sides’ readiness to create a separate state agency under the government.
“Since then, we have been held back by the grip of bureaucracy. Someone else was appointed Economy Minister, the government wasn’t finally formed, and the Metrology Institute had different rectors. The leadership of the institute hinders the relaunch of the telescope and the efforts to open up the structure, which are all funded by us, by the way. As a result, the foundation of the center is halted, although we have the guarantees and the necessary equipment, several agreements, staff. That area already has science that we must carry on and develop, and we cannot privatize it and make it serve business interests. We are able to turn it into a center for education, science and production, parallel to which we can develop science tourism,” she noted.
Their group met with the new Minister of Economic Development and Investments Tigran Khachatryan in December 2018 and signed a reference about the process. According to Arevik Sargsyan, it is on the minister’s table and ready to be submitted to the government.
A few days ago the office of Deputy Economy Minister Tigran Avinyan sent a positive response to them, saying that the government instructed the ministry to prepare the corresponding decision. Assoc. Prof. Sargsyan says they will strive to retain the content they have outlined for the center.
Arevik Sargsyan hopes that the process will not take long and the plan for the center will finally become concrete.