Լուսանկարը` Նիկոլայ Բուսիգին
Սուրբ Երկրում հայերի բնակեցման պատմությունը սկիզբ է առնում I դարում: Մինչ այդ Երուսաղեմի Հին քաղաքի հայկական թաղամասի տարածքում մենաստան էր, որտեղ միայն վանականներ էին ապրում: Սուրբ Երկրում բյուզանդական ճգնավորության հիմնադիրներից մեկը համարվում է հայկական ծագում ունեցող Սուրբ Եվփիմիոսը:
Այսօր Հին քաղաքը բաժանված է չորս՝ հայկական, մուսուլմանական, քրիստոնեական եւ հրեական թաղամասերի: Չնայած որ համայնքը մեծ չէ, հայերը զբաղեցնում են Հին քաղաքի բավականին զգալի հատվածը՝ գրեթե մեկ քառորդը: Դարերի ընթացքում հայկական թաղամասը կառուցվել է Սրբոց Հակոբեանց տաճարի շուրջ:
«Սա շատ հին համայնք է, չհաշված հրեականը, թեեւ հրեաները պարբերաբար լքում էին այս տարածքները, իսկ հայերը այստեղ եղել են միշտ», - Մեդիամաքսի հետ զրույցում ասել է Իսրայելի հնությունների ծառայության հնագետ, Սուրբ Երկրում վաղ կովկասյան քրիստոնեական համայնքների պատմության մասնագետ Յանա Չեխանովեցը: Ինքը՝ Յանան նույնպես բնակվում է հայկական թաղամասում եւ ամուսնացած է հայի հետ, ում ընտանիքը գաղթել է Թուրքիայից: Վերջերս Մոսկվայում նա «Հայկական Երուսաղեմ» թեմայով  դասախոսություն է կարդացել, որը կազմակերպել էր մոսկովյան «Էշկոլոտ»  կենտրոնը:
Հայկական թաղամասը Հին քաղաքի միակ վայրն է, որտեղ շինարարության համար ազատ տարածքներ կան: Այստեղ այգիներ կան՝ յուրահատուկ օազիսներ, հայերը նույնիսկ սեփական կայանատեղի ունեն, չնայած, անհասկանալի է, բնակիչների ինչի՞ն են պետք մեքենաները:
Քանի որ թաղամասը կառուցվել է մենաստանի շուրջ, դրա ողջ տարածքով պատ է ձգվում: Դա, ասես, քաղաքի մեջ մի քաղաք լինի: Հայկական թաղամաս կարելի է մուտք գործել միայն մեկ դռնով: Այդ 16-րդ դարի դարպասի մոտ դռնապան է հերթապահում, ով հետևում է մտնող-ելնողներին: Նրա գլխավոր նպատակն է ներս չթողնել օտար մարդկանց: Թաղամասի բնակիչներից բացի այլ անձանց մուտքը խստիվ արգելված է: Օտարը կարող է ներս անցնել միայն հատուկ թույլտվություն ունենալու դեպքում, կամ եթե նրան հյուր են սպասում:
Երուսաղեմի հայկական թաղամասը Երուսաղեմի հայկական թաղամասը
Լուսանկարը` տրամադրել է Յանա Չեխանովեցը
Հետաքրքիր է, որ երեկոյան ժամը 10-ին դուռը փակվում է, եւ ով չհասցրեց մտնել թաղամաս, դուրսն է մնում: Սակայն բացառություններ էլ են արվում: Եթե հայերը մասնակցում են որեւէ միջոցառման թաղամասից դուրս, օրինակ՝ հարսանիք են նշում, ապա նրանց համար դուռը բացվում է: Որոշ հայ ընտանիքներ բնակարաններ են գնել թաղամասից դուրս, սակայն մեծ մասը շարունակում է ապրել հին տեղում, եւ նման խիստ պայմանները նրանց չեն խանգարում:
Յանա Չեխանովեցի խոսքով, հայերը բնակություն են հաստատել մենաստանին պատկանող տարածքում 1915 թ-ից հետո, երբ հայերի մեծ հոսք ուղղվեց նաեւ դեպի Պաղեստին: Հայ հոգեւորականները ընդունեցին գաղթականներին եւ տեղավորեցին մենաստանում: Այդպես էլ ձեւավորվեց Երուսաղեմի հայ համայնքը:
Յանա Չեխանովեցը զեկույցի շնորհանդեսին Մոսկվայում Յանա Չեխանովեցը զեկույցի շնորհանդեսին Մոսկվայում
Յուրաքանչյուր տարի ապրիլի 24-ին հայկական թաղամասում բազմաթիվ միջոցառումներ են տեղի ունենում՝ թեմատիկ պաստառներ են փակցվում, երթեր են անցկացվում, ծաղիկներ դրվում: Եղեռնի զոհերի հուշարձանը հայկական գերեզմանոցում է:
Երուսաղեմի հայկական թաղամասի այգիները Երուսաղեմի հայկական թաղամասի այգիները
Շվաբրերով կռիվ
Տարբեր կրոնների ներկայացուցիչների առկայությունը նման փոքր տարածում, իհարկե, զերծ չի մնում տարաձայնություններից:
«Երբ զբոսաշրջիկները գալիս են Երուսաղեմ, զարմանում են, ինչպե՞ս են հայերը զբաղեցրել նման մեծ տարածք եւ որտեղի՞ց նրանց այդքան սեփականություն: Հայերը հատուկ իրավունքներ ու տոներ ունեն, որոնք ձեւավորվել են դարերի ընթացքում: Եվ նրանք այդ ամենը պահպանում են մինչ օրս», - պատմում է Յանան:
Յանա Չեխանովեցը Յանա Չեխանովեցը
Հին քաղաքի բոլոր չորս համայնքների հատուկ իրավունքները ձեւավորվում էին դարեր շարունակ, եւ ի վերջո 19-րդ դարի ավարտին բոլոր խմբերի ներկայացուցիչները եկան համաձայնության՝ ընդունեցին այսպես կոչված ստատուս-քվոն: Այժմ Հին քաղաքի յուրաքանչյուր սանտիմետրը պատկանում է որեւէ համայնքի:
Իսկ Բեթղեհեմում, Սուրբ Ծննդյան տաճարում ամեն տարի Մեծ Պահքից առաջ շբաբրերով «մեծ կռիվ» է տեղի ունենում հայերի ու հույների միջեւ: «Հույները միշտ պարտվում են՝ նրանք ավելի քիչ թվով ճեմարանականներ ունեն ու նրանք ավելի տարիքով են: Իսկ հայերը ավելի երիտասարդ են ու ուժեղ», - հումորով պատմում է հնագետը: Իսկ ի՞նչ կապ ունեն շբավրերը: Բանն այն է, որ Մեծ պահքից առաջ ընդունված է մաքրել տաճարը, այդ իսկ պատճառով կռվի բոլոր մասնակիցները «զինված» են լինում ։
«Շվաբրերով կռիվը» «Շվաբրերով կռիվը»
Լուսանկարը` maxpark.com
Կարապետը, Հակոբը եւ Բաբկենը՝ Սուրբ երկրի առաջին ուխտագնացները
Առաջին հայկական գտածոները Սուրբ Երկրի տարածքում հայտնաբերվել են 1870-ական թվականների հնագիտական պեղումների ժամանակ` ռուսներին պատկանող տարածքում՝ Ձիթենյաց լեռան վրա։ Այդ շրջանում Պաղեստինի ռուսական հոգեւոր առաքելության ղեկավար վարդապետ Անտոն Կապուստինը ձեռք էր բերել մի հողատարածք, որի վրա որոշել էր կառուցել Սպասո-Վոզնեսենսկի մենաստանը։ Վարդապետը սիրող հնագետ էր եւ տարբեր հնություններ էր հավաքում։ Շինարարության մեկնարկից առաջ նա որոշեց պեղումներ անցկացնել, որոնց շնորհիվ
հայտնաբերվեց նրբագույն աշխատանքի մի խճանկար, որի մեկ երրորդն էր պահպանվել միայն։ Խճանկարի տակ գերեզման էր հայատառ գրությամբ՝«Արտաբանի մոր՝ Շուշանիկի գերեզմանը»։ Հայտնաբերվել էր եւս երեք գերեզման, որոնց վրա փորագրված էին խաչեր եւ կանանց անուններ։ Բոլոր այդ գրությունները հայերեն էին։
6-րդ դարի խճանկար՝ «Արտաբանի մոր՝ Շուշանիկի գերեզման» գրությամբ 6-րդ դարի խճանկար՝ «Արտաբանի մոր՝ Շուշանիկի գերեզման» գրությամբ
Գտնվել էին նաեւ ուխտավորների կողմից թողած մի քանի հայկական գրություններ։ Դավթի քաղաքում 6-10-րդ դարերում իրենց «ստորագրություններն» էին թողել ոմն Հակոբն ու Կարապետը։ Իսկ ուխտավորի ամենահին գրությունը հայտնաբերվել էր Նազարեթում։ Այն թվագրվում է 5-րդ դարով։ Դա հայկական արական անվան հատված է՝ «գեն», ամենայն հավանականությամբ՝ «Բաբգեն»։
20-րդ դարի 50-ական թվականներին, երբ հոգեւորականները որոշեցին վերանորոգել Սրբոց Հակոբեանց տաճարի հատակը, նրանք նույնպես պեղումներ անցկացրեցին։ Տաճարի ամենահին հատվածում ի հայտ էին եկել փոքրիկ բյուզանդական մատուռի հատվածներ, որը թվագրվում է 5-6 դդ.: Բյուզանդական ձեռագրերին համաձայն, այդ մատուռը նվիրված էր Սուրբ Մինային։ Հայ եպիսկոպոսի զեկույցը այդ պեղումների մասին տպագրվել է հնագույն «Սիոն» ամսագրում։
Ավելի ուշ՝ 1960-ականներին, անգլիացիները պեղումներ անցկացրեցին նաեւ հայկական գերեզմանոցին հարող տարածքում։ Պեղումների առավել արժեքավոր գտածոն դարձավ Հերովդես Մեծի պալատի հիմքը, որտեղ տոթ օրերից մեկում անցուդարձ էր անում Բուլգակովի «Վարպետը եւ Մարգարիտան» վեպի Պոնտացի Պիղատոսը։
«Եթե ի մի բերենք հին ձեռագրերը, գրությունները, հնագիտական պեղումների տվյալները, ապա կտենենք, որ հայերը հին Երուսաղեմում ապրել են ոչ թե ներկայիս տարածքում, այլ Ձիթենյաց լեռան վրա, ինչպես նաեւ քաղաքից դեպի հյուսիս։ Հենց այնտեղ են գտնվել բյուզանդական շրջանի երկու մեծ վանական համալիրները։ 11-12 դարերում հայերը տեղափոխվեցին Սիոն բլուր՝ այնտեղ, ուր հիմա գտնվում է հայկական թաղամասը։ Այդ ժամանակ Երուսաղեմը փոքրացավ իր չափերով, տեղավորվեց Հին քաղաքի 1 քմ սահմաններում», - բացատրում է հնագետը։
Երուսաղեմը հայկական ճարտարապետության մեջ
Դասախոսությանը մասնակցել է նաեւ արվեստագիտության դոկտոր, Հայաստանի ԳԱԱ արտասահմանյան անդամ Արմեն Ղազարյանը, ով ներկայացրել է հայկական ճարտարապետության մասին իր տեսլականը Երուսաղեմի ճարտարապետության համատեքստում։ 1980-ական թվականների վերջից Ղազարյանը զբաղվում է Հայաստանի ճարտարապետության պատմությամբ, իսկ վերջերս ուսումնասիրում է հայկական եւ երուսաղեմյան ճարտարապետությունների փոխազդեցությունները։
Արմեն Ղազարյանը Արմեն Ղազարյանը
Յուրաքանչյուր եկեղեցի Երկնային Երուսաղեմի մարմնացումն է երկրի վրա։ Երուսաղեմի թեման կարելի է տեսնել ցանկացած հայկական եկեղեցու մեջ», - կարծում է մասնագետը։
Նման հայկական եկեղեցիների թվում նա մատնանշեց Էջմիածնի Մայր Տաճարը (4-5 դդ.), Հռիփսիմեի տաճարը (7 դ.), Դվինի տաճարը (7 դ.),  Զվարթնոցը (7 դ.) եւ Հովհանավանքը (եկեղեցին ու մատուռը, 13 դ.):
Հովհանավանք վանական համալիր, եկեղեցի ու մատուռ, 13-րդ դար Հովհանավանք վանական համալիր, եկեղեցի ու մատուռ, 13-րդ դար
Լուսանկարը` տրամադրել է Արմեն Ղազարյանը
«Ճարտարապետության ազդեցությունը գնում էր Սուրբ երկրից դեպի Հայաստան, քանի որ այնտեղ էր գտնվում համաքրիստոնեական սրբավայրը, կենտրոնը, եւ նման կենտրոններն են ազդեցություն ունենում բոլոր երկրների վրա։ Հայ ճարտարապետները վերցնում էին որոշ հատկանշական գծեր, մեջբերում էին դրանք ու ստեղծում սեփական աշխատանքները», - պատմում է Արմեն Ղազարյանը։

Фото: Николай Бусыгин
История поселения армян на Святой земле берет свое начало с первого века. Раньше на территории современного армянского квартала Старого города Иерусалима жили только монахи: здесь был монастырь. Святой Евфимий армянского происхождения считается одним из основателей пустынного византийского монашества на Святой Земле.
Сегодня Cтарый город разделен на четыре квартала: армянский, мусульманский, христианский и еврейский. Несмотря на свою немногочисленность, армяне занимают достаточно обширную территорию города - почти четверть. В течение веков армянский квартал строился вокруг собора Святых Иаковых.
«Это очень древняя община, не считая еврейскую, хотя евреи периодически покидали эти земли, а армяне здесь были всегда»,- в беседе с Медиамакс сказала археолог Службы Древностей Израиля, специалист по истории ранних кавказских христианских общин на Святой Земле Яна Чехановец. Сама Яна также живет в Армянском квартале и замужем за армянином, семья которого бежала из Турции. Недавно в Москве она прочла лекцию на тему «Армянский Иерусалим», организованную московским центром «Эшколот».
Армянский квартал - единственное место в Старом городе, где есть свободная территория для строительства. Здесь есть сады, своего рода оазисы, у армян есть даже своя парковка, хотя непонятно, зачем жителям машины.
Так как квартал строился вокруг монастыря, по всей его территории возвышается стена. Это словно город в городе. Войти в Армянский квартал можно только через одну дверь. У этой двери 16-го века, сидит привратник и следит, кто входит и выходит. Его главная задача – не пропустить чужого. Вход людям, которые не являются жителями квартала, воспрещен. «Чужому» сюда можно войти только по специальному разрешению, или если идешь в гости и тебя ждут.
Армянский квартал Иерусалима Армянский квартал Иерусалима
Фото: Яна ЧехановецЯна Чехановец
В 10 часов вечера дверь запирается и, как говорится, «кто не успел, тот опоздал». Но бывают и исключения. Если армяне участвуют в мероприятиях за пределами своего квартала, например, празднуют свадьбу, то двери для них отпираются. Некоторые армянские семьи смогли приобрести жилье за пределами квартала, но многие остаются жить на прежнем месте, и их вовсе не смущают такие условия.
По словам Яны Чехановец, армяне заселили территорию, принадлежащую монастырю, после 1915 года, когда большой поток армян наряду с другими странами хлынул и в Палестину. Священослужители приняли беженцев и разместили внутри монастыря, так и возникла армянская община Иерусалима.
Яна Чехановец на презентации доклада в Москве Яна Чехановец на презентации доклада в Москве
Каждый год 24 апреля, в День памяти жертв Геноцида армян, в Армянском квартале проходят многочисленные мероприятия, развешиваются тематические плакаты, проводятся акции и возлагаются цветы. Памятник жертвам Геноцида находится на армянском кладбище.
Сады в Армянском квартале Иерусалима Сады в Армянском квартале Иерусалима
Фото: Яна Чехановец
Битвы на швабрах
Присутствие представителей различных религиозных конфессий на таком небольшой участке земли, конечно же, не обходится без разногласий и конфликтов.
«Когда туристы приезжают в Иерусалим, удивляются, почему армяне владеют большими территориями и им многое принадлежит. Армяне широко раскинулись на этой территории, у них особые права на праздники, которые складывались веками. И они отстаивают их по сей день», - рассказала Яна.
Яна Чехановец Яна Чехановец
Особые права всех четырех общин на святые места Старого города складывались веками, наконец, к середине 19-го века все представители пришли к консенсусу, так называемому, статусу-кво. Каждый сантиметр земли Старого города закреплен за определенной общиной.
Но вот в Вифлееме, в Храме Рождества, каждый год перед началом Великого поста разворачивается «великое сражение» на швабрах между армянами и греками. «Греки проигрывают: у них меньше семинаристов и они старше возрастом, а армяне – молодые и сильные»,- с юмором рассказывает лектор. Так причем тут швабры? Дело в том, что перед началом Великого поста принято убирать храм, поэтому у них всегда швабры в руках и маски на лицах.
«Битва на швабрах» «Битва на швабрах»
Фото: maxpark.com
Карапет, Акоп и Бабген – одни из первых паломников Святой земли
Первые армянские древности на территории Святой земли были обнаружены в результате археологических раскопок в 1870-х годах на территории, принадлежавшей русским - на вершине Елеонской горы, которая также называется Масличная. В этот период глава русской духовной миссии в Палестине архимандрит Антонин Капустин приобрел участок земли, где решил построить Спасо-Вознесенский монастырь. Архимандрит был археологом-любителем и собирал различные древности, и до начала строительства решил провести раскопки.
Так была обнаружена тончайшей работы мозаика, сохранившаяся на одну треть. Под мозаикой была обнаружена могила с надписью на армянском языке: «Могила Шушаник - матери Артабана». Помимо этой могилы были обнаружены еще три с высеченными крестами и женскими именами. Надписи были нанесены на армянском языке.
Мозаика 6-го века с армянской надписью: «Могила Шушаник, матери Артабана» Мозаика 6-го века с армянской надписью: «Могила Шушаник, матери Артабана»
Было обнаружено еще несколько армянских надписей, которые оставили паломники. В городе Давида, в период с 6-го по 10-й век «расписались» некие Акоп и Карапет. Самая древняя надпись от паломника была обнаружена в Назарете, она датируется 5-м веком. Это часть армянского мужского имени «ген», по всей вероятности, Бабген.
В 50-е годы 20-го века, когда священнослужители решили обновить полы собора Святых Иаковых, ими были проведены раскопки. В самой старой части собора в результате раскопок были обнаружены части маленькой византийской часовни, датируемой 5-6-м веком. Согласно византийским рукописям, эта часовня была посвящена святому Мине. Доклад армянского епископа об этих раскопках был опубликован в древнейшем журнале «Сион».
Позднее, в 1960-е годы, англичане провели раскопки на территории, прилегающей к армянскому кладбищу. Самым ценным экспонатом раскопок стал фундамент дворца царя Ирода Великого, где в один из душных дней расхаживал Понтий Пилат в произведении Булгакова «Мастер и Маргарита».
«Если суммируем древние рукописи, надписи, данные археологических раскопок, то видим, что армяне в древнем Иерусалиме жили не там, где живут сегодня, а на Масличной горе и к северу от города. Именно там нашли два больших монастырских комплекса византийского периода. В 11-12 вв. они перебираются на гору Сион, туда, где сейчас находится Армянский квартал. К тому времени Иерусалим стал гораздо меньше в размерах, вошел в границы 1 кв. км Старого города», - поясняет археолог.
Иерусалим в армянской архитектуре
В лекции участвовал также доктор искусствоведения, иностранный член НАН Армении Армен Казарян, который представил свое видение армянской архитектуры в разрезе иерусалимской. С конца 80-х годов Казарян занимается историей архитектуры Армении, а в последнее время изучает взаимодействие армянской и иерусалимской архитектур.
Армен Казарян Армен Казарян
«Любой храм – это материализация Небесного Иерусалима на земле. Тему Иерусалима можно разглядеть на любом крупном армянском храме», - делится мнением эксперт.
Среди таких армянских храмов он назвал Эчмиадзинский кафедральный собор (4-5 вв.), храм Рипсиме (7 в.), Двинский храм (7 в.) и Звартноц (7 в.), монастырь Ованаванк (церковь и часовню, 13 в.).
Монастырь Ованаванк. Церковь и часовня, 13-й век. Монастырь Ованаванк. Церковь и часовня, 13-й век.
Фото: Армен Казарян
«Воздействие архитектуры шло от Святой земли к Армении, так как там находится центр общехристианской святыни, такие центры влияют на все страны. Армянские архитекторы брали некоторые характерные черты, цитировали и создавали свои работы», - рассказал Армен Казарян.