Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը եւ դերասանուհի Վարդուհի Վարդերեսյանն այսօր 40 երեխաների համար ընթերցել են հատվածներ «Կլարա Բարտոն. նաեւ մեր հրեշտակը» գրքից:
Միջոցառման ընթացքում տեղի է ունեցել նաեւ գրքի շնորհանդեսը:
«Ամերիկյան ժողովուրդը Կլարա Բարտոնին անվանում է ճակատամարտի հրեշտակ, քանի որ 1860-ականներին Ամերիկայի քաղաքացիական պատերազմի ժամանակ նա շատ բան է արել մեր երկրի համար: Նրան պետք է ձգտել նմանվել, քանի որ քարոզել է կամավորություն՝ անկախ կրոնական, ազգային պատկանելիությունից»,- նշել է ԱՄՆ դեսպանը:
«Մի ամբողջ կյանք այս հրաշալի կինը նվիրել է բարեգործությանը եւ մարդասիրական գաղափարներին: 19-րդ դարի վերջին նրա շնորհիվ փրկվեցին ավելի քան 50 հազ հայերի կյանքեր»,- ասել է դերասանուհի Վարդուհի Վարդերեսյանը:
Հավելենք, որ գրքի հիմքում Կլարա Բարտոնի կենսագրականն է: ԱՄՆ դեսպանատունը գիրքն անվճար տրամադրելու է Հայաստանի գրադարաններին եւ դպրոցներին:

Yerevan /Mediamax/. U.S. Ambassador Jon Heffern and actress Varduhi Varderesyan read excerpts from “Clara Barton: Our Angel, Too” book to 40 children today.
The book presentation also took place during the event.
“The American people calls Clara Barton an angel of the battle as she did a lot for our country during American Civil War in 1860-s. You should strive to look up to her as she advocated volunteering irrespective of religion and nationality”, noted the U.S. Ambassador.
“This wonderful woman gave her whole life to charity and humanitarian ideas. Thanks to her, more than 50 000 lives were saved in late 19th century”, said actress Varduhi Varderesyan.
It should be added that the book is based on Clara Barton’s biography. The U.S. Embassy will present the book to Armenian libraries and schools.