Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Հաագայում ասել է, որ «Քեսաբի հայերի տեղահանությունն ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանության 21-րդ դարի մեխանիզմներին նետված լրջագույն մարտահրավեր է»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Սերժ Սարգսյանն այս մասին ասել է այսօր` Հաագայի համաժողովների կենտրոնում հանդես գալով մամուլի համար հայտարարությամբ:
Նախագահը խոր մտահոգություն է հայտնել Քեսաբի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունների կապակցությամբ:
«Քեսաբի հայերի այսօրվա` թվով արդեն երրորդ տեղահանությունը ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանության 21-րդ դարի մեխանիզմներին նետված լրջագույն մարտահրավեր է»,-ընդգծել է Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Սիրիայի իշխանություններին` այս ծանր պահին քեսաբահայության պաշտպանության համար ձեռնարկվող քայլերի համար:
«Ես հանձնարարել եմ ՄԱԿ-ի՝ Նյու Յորքի եւ Ժնեւի գրասենյակներում Հայաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչություններին՝ հետամուտ լինել մարդու իրավունքների եւ ազգային փոքրամասնությունների հարցերով մասնագիտացված կառույցներում Քեսաբի հայության անվտանգության երաշխավորման եւ նրանց բնակության մշտական վայրեր ապահով վերադարձի խնդիրներին»,- ասել է նախագահը:
Սերժ Սարգսյանն ասել է նաեւ, որ Սիրիայում Հայաստանի դեսպանատունն աշխատում է քեսաբահայությանն աջակցելու համար անհրաժեշտ միջոցառումների ծրագրի վրա, որն իրականացվելու է ամբողջ ծավալով:

Armenian President thanks Syrian authorities for protection of Kessab Armenians - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsyan said in The Hague today that "eviction of Kessab Armenians is a serious challenge to mechanisms of minority protection in the 21st century”.
Serzh Sargsyan said this in a press statement in The Hague today, Mediamax reports.
The President said he was deeply concerned about the developments around Kessab.
“Today’s already third eviction of Kessab Armenians is a serious challenge for the 21st century mechanisms of protection of minorities”, stressed Serzh Sargsyan.
The President thanked Syrian authorities for their steps toward protecting Kessab Armenians at this tough moment.
“I assigned Armenian diplomatic representations in UN’s New York and Geneva Offices to keep track of the issues related to ensuring security of Kessab Armenians in the structures specialized in minority issues and their safe repatriation to the places of their permanent residence”, said the President.
Serzh Sargsyan also said that Armenia’s Embassy in Syria is working out a necessary action plan for supporting Kessab Armenians and it will be implemented in full force.