«Փարաջանով» ֆիլմի համահեղինակը հրաժարվում է ՀՀ պետական մրցանակից` Ղրիմի հարցում Երեւանի դիրքորոշման պատճառով - Mediamax.am
4844 դիտում
«Փարաջանով» ֆիլմի համահեղինակը հրաժարվում է ՀՀ պետական մրցանակից` Ղրիմի հարցում Երեւանի դիրքորոշման պատճառով
Լուսանկարը` http://odart.od.ua
Երեւան: Մեդիամաքս: «Փարաջանով» ֆիլմի համահեղինակ Ելենա Ֆետիսովան չի մասնակցի Հայաստանի պետական մրցանակի հանձման արարողությանը:
Ինչպես հաղորդում է «Կոմենտարիի» կայքը, Ելենա Ֆետիսովան բաց նամակ է ուղղել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին, որում մասնավորապես, ասված է.
«Ղրիմի հանրաքվեն դուք անվանեցիք «ազատ կամարտահայտման միջոցով ազգերի ինքնորոշման իրավունքի իրագործման հերթական օրինակ», իսկ իմ` Ուկրաինայի քաղաքացու կարծիքով, դա միջազգային իրավունքի եւ եվրոպական արժեքների խախտում է, ինչպես նաեւ սպառնալիք է Ուկրաինայի եւ համայն մարդկության խաղաղությանն ու կայունությանը: Պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ անհնարին եմ համարում մասնակցությունս մարտի 21-ին Երեւանում կայանալիք ֆիլմի հեղինակների պարգեւատրման արարողությանը: Ինձ հասանելիք պարգեւի մասը խնդրում եմ փոխանցել մանկատների հայ մանուկների կարիքներին»:
«Վստահ եմ, որ Սերգեյ Փարաջանովը նույն կերպ կվարվեր»,- հայտարարել է Ելենա Ֆետիսովան:
«Փարաջանով» ֆիլմի համաշխարհային պրեմիերան կայացել է Կարլով Վարի (Չեխիա) միջազգային կինոփառատոնում 2013 թ. հուլիսին:
Մեդիամաքս-ը նշում է, որ Ելենա Ֆետիսովայի` Հայաստան այցելելուց հրաժարվելու պատճառներից մեկը կարող է լինել նրա կոնֆլիկտը ֆիլմի համահեղինակ եւ գլխավոր դերակատար Սերժ Ավեդիքյանի հետ, ինչ մասին ուկրաինական ԶԼՄ-ները հաղորդել էին 2013 թ.-ին:

Cоавтор фильма «Параджанов» отказывается от Госпремии Армении из-за позиции Еревана о референдуме в Крыму - Mediamax.am
Cоавтор фильма «Параджанов» отказывается от Госпремии Армении из-за позиции Еревана о референдуме в Крыму
Фото: http://odart.od.ua
Ереван/Медиамакс/. Cоавтор фильма «Параджанов» Елена Фетисова не поедет на церемонию вручения Государственной премии Армении.
Как сообщают «Комментарии», Елена Фетисова направила открытое письмо президенту Армении Сержу Саргсяну, в котором, в частности, говорится:
«В связи с тем, что вы высказались в поддержку проведенного в Крыму референдума, назвав его «очередным образцом реализации права народов на самоопределение путем свободного волеизъявления», но который, с моей точки зрения, как гражданки Украины, является нарушением международного правопорядка и европейских ценностей, а также несет угрозу миру и спокойствию граждан Украины и всего человечества, я официально заявляю о том, что считаю для себя невозможным принять участие в церемонии награждения создателей фильма 21 марта в Ереване. А причитающуюся мне часть вознаграждения прошу передать на нужды армянских детей-сирот».
«Уверена в том, что Сергей Параджанов поступил так же», - заявила Елена Фетисова.
Мировая премьера «Параджанова» состоялась на международном кинофестивале в Карловых Варах (Чехия) в июле 2013 года.
Медиамакс отмечает, что одной из причин нежелания Елены Фетисовой ехать в Армению может быть ее конфликт с соавтором фильма и исполнителем главной роли Сержем Аведикяном, о котором украинские СМИ писали летом 2013 года.