Լույս է տեսել «Հայոց ցեղասպանությունը. Գերմանիայի ԱԳՆ արխիվի վավերագրերը» գրքի անգլերեն հրատարակությունը - Mediamax.am
3994 դիտում
Լույս է տեսել «Հայոց ցեղասպանությունը. Գերմանիայի ԱԳՆ արխիվի վավերագրերը» գրքի անգլերեն հրատարակությունը
Երեւան: Մեդիամաքս: Զորյան ինստիտուտը տեղեկացրել է, որ լույս է տեսել «Հայոց ցեղասպանությունը. Գերմանիայի Արտաքին գործերի նախարարության արխիվի վավերագրերը, 1915-1916 թթ.» գրքի անգլերեն հրատարակությունը:
Գրքի հեղինակը գերմանացի հրապարակախոս Վոլֆգանգ Գուստն է:
Գիրքը պարունակում է Օսմանյան կայսրությունում դիվանագիտական ծառայություն անցնող գերմանացիների` Գերմանիայի ԱԳՆ ուղարկված հարյուրավոր նամակներն եւ զեկույցները, որոնք սարսափազդու մանրամասներ են ներկայացնում հայերի Ցեղասպանության մասին:
«Փաստաթղթերը հստակ վկայություններ են պարունակում երիտթուրքերի` հայերի նկատմամբ ցեղասպանություն իրականացնելու մտադրության եւ այդ հարցում Գերմանիայի կառավարության համաձայնության եւ ներգրավվածության վերաբերյալ: Այս փաստաթղթերի բացառիկ կարեւորությունն այն է, որ Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին Թուրքիայից միայն գերմանացի դիվանագետներն ու զինվորականները կարող էին գրաքննություն չանցած նամակներ եւ զեկույցներ ուղարկել դուրս: Ամերիկացիներից բացի, ովքեր պատերազմին անհաղորդ էին մինչեւ 1917 թ. ապրիլի 6-ը, գերմանացի դիվանագետները եւ նրանց տեղեկատվություն տրամադրողները, ինչպես նաեւ Բաղդադի երկաթուղու աշխատակիցները Հայոց ցեղասպանության ամենակարեւոր, ազգությամբ ոչ հայ ականատեսներն էին: Այս փաստաթղթերը, որոնք նախատեսված էին բացառապես ներքին կիրառության համար եւ հրապարակման ենթակա չեն, առանձնանում են օբյեկտիվ բացահայտումներով»,- ասված է Զորյան ինստիտուտի հաղորդագրության մեջ:

English edition of “The Armenian Genocide: Evidence from the German Foreign Office Archives” is released - Mediamax.am
3990 views
English edition of “The Armenian Genocide: Evidence from the German Foreign Office Archives” is released
Yerevan /Mediamax/. The Zoryan Institute announced that English edition of “The Armenian Genocide: Evidence from the German Foreign Office Archives, 1915-1916”, compiled and edited by Wolfgang Gust, has been released by Berghahn Books.
It contains hundreds of telegrams, letters and reports from German consular officials in the Ottoman Empire to the Foreign Office in Berlin which describe in graphic and shocking detail the unfolding genocide of the Armenians.
“The documents provide unequivocal evidence of the genocidal intent of the Young Turks and the German government’s official acquiescence and complicity. The exceptional importance of these documents is underscored by the fact that only German diplomats and military officials were able to send uncensored reports out of Turkey during World War I. Apart from the Americans, who remained neutral in the war until April 6, 1917, German diplomats and their informants from the missions or employees of the Baghdad Railway were the most important non-Armenian eyewitnesses of the Genocide. These documents, meant strictly for internal use and never intended for publication, are remarkable for their candid revelations”, Zoryan Institute said in a press release.
The Zoryan Institute is a non-profit, international center devoted to the research and documentation of contemporary issues with a focus on Genocide, Diaspora and Homeland.