Գազային համաձայնագրի վավերացման քվեարկությունը լեգիտիմ չէր եւ վիճարկվելու է ՍԴ-ում, ասել է Նաիրա Զոհրաբյանը - Mediamax.am
Գազային համաձայնագրի վավերացման քվեարկությունը լեգիտիմ չէր եւ վիճարկվելու է ՍԴ-ում, ասել է Նաիրա Զոհրաբյանը
Նաիրա Զոհրաբյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանն ասել է, որ այսօր խորհրդարանում կայացած «ՀՀ եւ ՌԴ կառավարության միջեւ «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ բաժնետոմսերի առքուվաճառքի եւ հետագա գործունեության պայմանների մասին» համաձայնագրի վավերացման քվեարկությունն ապօրինի է:
Քվեարկությունից հետո Նաիրա Զոհրաբյանը լրագրողներին ասել է, որ ԱԺ ԲՀԿ,  ՀԱԿ, ՀՅԴ եւ «Ժառանգության» հաշվիչ հանձնաժողովի անդամները հրաժարվել են մասնակցել հաշվիչ հանձնաժողովի նիստին, իսկ դա նշանակում է, որ նիստ չի գումարվել, եւ որոշում չի կայացվել:
«Այն, ինչ տեղի ունեցավ, ուղղակի անօրինականություն է: 4 խմբակցություններով համապատասխան հայտարարություն կանենք եւ կդիմենք Սահմանադրական դատարան: Քվեարկությունը լեգիտիմ չէր, քանի որ հաշվիչ հանձնաժողովը նիստ չի կարողացել գումարել` քվորումի բացակայության պատճառով»,- ասել է Նաիրա Զոհրաբյանը:
Ազգային Ժողովն այսօր վավերացրել է 2013 թ. դեկտեմբերի 2-ին ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջեւ «ՀայՌուսգազարդ» փակ բաժնետիրական ընկերության բաժնետոմսերի առքուվաճառքի եւ հետագա գործունեության պայմանների մասին» համաձայնագիրը:
Վավերացմանը կողմ են քվեարկել 77 պատգամավորներ ՀՀԿ եւ ՕԵԿ խմբակցություններից: ԲՀԿ, ՀԱԿ, Ժառանգություն եւ ՀՅԴ խմբակցությունները քվեարկության ժամանակ լքել են դահլիճը:

Голосование о ратификации газового соглашения не было легитимным и будет оспорено, сказала Наира Зограбян - Mediamax.am
6282 просмотров
Голосование о ратификации газового соглашения не было легитимным и будет оспорено, сказала Наира Зограбян
Наира Зограбян
Ереван /Медиамакс/. Секретарь фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян заявила сегодня, что состоявшееся согодня в парламенте голосование о ратификации соглашения «О купле-продаже акций ЗАО «АрмРосгазпром» и условиях его дальнейшей деятельности между правительством Республики Армения и правительством Российской Федерации» является «незаконным».
После голосования Наира Зограбян сказала журналистам, что члены счетной комиссии от фракций «Процветающая Армения», АНК, «Наследие» и «Дашнакцутюн» отказались участвовать в заседании комиссии, а это значит, что заседание созвано не было, и решения также принято не было.
«То, что произошло, незаконно. Четыре фракции сделают соответствующее заявление и обратятся в Конституционный суд. Голосование не было легитимным, поскольку Счетная комиссия не смог созвать заседание парламента из-за отсутствия кворума»,- сказала Наира  Зограбян.
Парламент Армении ратифицировало сегодня подписанное 2 декабря 2013 года соглашение «О купле-продаже акций ЗАО «АрмРосгазпром» и условиях его дальнейшей деятельности между правительством Республики Армения и правительством Российской Федерации».
За ратификацию проголосовали 77 депутатов из фракций РПА и Оринац Еркир. Фракции «Процветающая Армения», АНК, «Наследие» и «Дашнакцутюн» покинули зал заседаний во время голосования.