Գազային համաձայնագրի վավերացման քվեարկությունը լեգիտիմ չէր եւ վիճարկվելու է ՍԴ-ում, ասել է Նաիրա Զոհրաբյանը - Mediamax.am
Գազային համաձայնագրի վավերացման քվեարկությունը լեգիտիմ չէր եւ վիճարկվելու է ՍԴ-ում, ասել է Նաիրա Զոհրաբյանը
Նաիրա Զոհրաբյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանն ասել է, որ այսօր խորհրդարանում կայացած «ՀՀ եւ ՌԴ կառավարության միջեւ «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ բաժնետոմսերի առքուվաճառքի եւ հետագա գործունեության պայմանների մասին» համաձայնագրի վավերացման քվեարկությունն ապօրինի է:
Քվեարկությունից հետո Նաիրա Զոհրաբյանը լրագրողներին ասել է, որ ԱԺ ԲՀԿ,  ՀԱԿ, ՀՅԴ եւ «Ժառանգության» հաշվիչ հանձնաժողովի անդամները հրաժարվել են մասնակցել հաշվիչ հանձնաժողովի նիստին, իսկ դա նշանակում է, որ նիստ չի գումարվել, եւ որոշում չի կայացվել:
«Այն, ինչ տեղի ունեցավ, ուղղակի անօրինականություն է: 4 խմբակցություններով համապատասխան հայտարարություն կանենք եւ կդիմենք Սահմանադրական դատարան: Քվեարկությունը լեգիտիմ չէր, քանի որ հաշվիչ հանձնաժողովը նիստ չի կարողացել գումարել` քվորումի բացակայության պատճառով»,- ասել է Նաիրա Զոհրաբյանը:
Ազգային Ժողովն այսօր վավերացրել է 2013 թ. դեկտեմբերի 2-ին ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջեւ «ՀայՌուսգազարդ» փակ բաժնետիրական ընկերության բաժնետոմսերի առքուվաճառքի եւ հետագա գործունեության պայմանների մասին» համաձայնագիրը:
Վավերացմանը կողմ են քվեարկել 77 պատգամավորներ ՀՀԿ եւ ՕԵԿ խմբակցություններից: ԲՀԿ, ՀԱԿ, Ժառանգություն եւ ՀՅԴ խմբակցությունները քվեարկության ժամանակ լքել են դահլիճը:

Yerevan /Mediamax/. Secretary of Prosperous Armenia faction Naira Zohrabyan said that the voting of ratification of the Agreement "On "Sales/Purchase of Shares of ArmRosgazprom CJSC between the Government of Republic of Armenia and Russian Federation” was "illegal”.
After the voting, Naira Zohrabyan told journalists that members of the counting commission of PAP, ANC, Dashnaktsutyun and Heritage factions refused to take part in the session of the counting commission and that means the session wasn’t called and the decision wasn’t made.
“What happened is merely illegal. We will make the relevant statement with 4 factions and appeal to Constitutional Court. The voting wasn’t legitimate as the counting commission didn’t manage to call the session due to lack of quorum”, said Naira Zohrabyan.
The Armenian National Assembly today ratified the agreement on “Sales/Purchase of Shares of ArmRosgazprom CJSC between the Government of Republic of Armenia and Russian Federation” signed in Yerevan on December 2, 2013.
77 MPs from RPA and Orinats Yerkir factions voted for the ratification. During the voting, PAP, ANC, Heritage and Dashnaktsutyun factions left the hall.