Լուսանկարը` PanArmenian Photo:
Սեպտեմբերի 18-ից 21-ը Հայաստան էր այցելել ռոքի գերաստղ, Deep Purple խմբի մենակատար Իէն Գիլանը: Այցելության նպատակը Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի նորակառույց շենքի բացումն էր: Իէն Գիլանը Հայաստան էր եկել տիկնոջ` Բրոնի հետ: Պատվիրակության կազմում էին նաեւ ավստրալիական “DoSomething!” կազմակերպության տնօրեն, “Rock Aid Armenia” նախագծի հիմնադիր Ջոն Դին եւ կանադացի Թիմ Իրվինգը, ով դպրոցին երաժշտական գործիքների մեծ հավաքածու էր նվիրել: Հայաստան էր եկել նաեւ Ջոնի 9-ամյա դուստրը` Էսթելը: Ի դեպ, սա աղջնակի երկրորդ այցն էր Հայաստան. առաջին անգամ հայրիկի հետ նա եկել էր 2009 թվականին` «Հայաստանը շնորհակալ է ռոքին» ծրագրի մեկնարկի ժամանակ:
Չնայած երեք օրը այնքան էլ մեծ ժամկետ չէ, Մեդիամաքս-ի թիմը փորձեց իր հյուրերին հնարավորինս շատ բան ցույց տալ:
«Ծրագիրը կազմելիս նպատակ ունեի Իէն Գիլանին ցույց տալ «ապագա Հայաստանը»: Մոտեցումս հետեւյալն էր` վերակառուցելով 25 տարի առաջ ավերված դպրոցը, մենք փակեցինք անցյալի այդ էջը եւ արդեն կարող ենք նայել դեպի ապագան: Այդ ապագան կարելի է տեսնել Գաֆեսճյան արվեստի կենտրոնում, ԹՈՒՄՈ կենտրոնում, Դիլիջանի միջազգային դպրոցում», - ասել է Մեդիամաքս-ի տնօրեն Արա Թադեւոսյանը:
Օր առաջին, սեպտեմբերի 19
Օրը սկսվեց Մատենադարան այցելելուց:
Մուտքի մոտ Իէն Գիլանին ողջունեց Մատենադարանի տնօրեն Հրաչյա Թամրազյանը:
Այնուհետեւ հյուրերի համար կազմակերպվեց էքսկուրսիա:
Իհարկե, Իէն Գիլանին եւ տիկնոջը նվերներ մատուցեցին:
Այնուհետեւ հյուրերին ցուցադրեցին նաեւ հին ձեռագրերի պահոցը:
Վերջում էլ Իէն Գիլանը լուսանկարվեց Մեսրոպ Մաշտոցի արձանի մոտ:
Այնուհետեւ հյուրերը մեկնեցին Կասկադ` Գաֆեսճյան արվեստի կենտրոն:
Իէն Գիլանը, սովորական զբոսաշրջիկի նման լուսանկարում ու տեսագրում էր արձանները:
Կենտրոնի տնօրեն Վահան Մարաբյանը Իէն Գիլանին պատմում էր Կասկադի պատմությունը:
Կասկադից հյուրերը ժամանեցին Մեդիամաքս-ի գրասենյակ, որտեղ կայացավ Իէն Գիլանի եւ Ջոն Դիի մամուլի ասուլիսը, որին ներկա էին մի քանի տասնյակ լրագրողներ:
Հնչեցին ամենատարբեր հարցեր` երաժշտության, Հայաստանի, տիկնոջ հետ հարաբերությունների մասին: Իէն Գիլանն անկեղծորեն ասաց, որ Բրոնն իր ողջ կյանքի սերն է:
Երեկոյան հյուրերը ժամանեցին ԹՈՒՄՈ կենտրոն:
Այցելության ողջ ընթացքում Իէն Գիլանը շրջապատված էր տասնյակ երիտասարդներով, որոնք ցանկանում էին լուսանկարվել նրա հետ կամ ստորագրություն վերցնել:
Կենտրոնի տնօրեն Մարի-Լու Փափազյանը հյուրերին մանրամասն ներկայացրեց կրթական ծրագրերը:
Իէն Գիլանի` ԹՈՒՄՈ կենտրոն կատարած այցելության մասին կարող եք ծանոթանալ այս տեսանյութի միջոցով:
Օր երկրորդ, սեպտեմբերի 20
Անշուշտ, օրվա գլխավոր իրադարձությունը Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի նորակառույց շենքի բացումն էր:
Դպրոցի հանդիսավոր բացումը միասին կատարեցին Իէն Գիլանը եւ Մարդիգյան ընտանիքի անդամները, որոնք հանդիսացան ծրագրի ամենախոշոր նվիրատուները:
Դպրոցի բացմանը ներկա էր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Գյումրիից հյուրերը ուղեւորվեցին Սպիտակ, որտեղ նրանց դիմավորեց քաղաքապետ Գագիկ Սահակյանը: Այնուհետեւ հյուրերը այցելեցին Սպիտակի գերեզմանատուն եւ ծաղիկներ դրեցին 1988թ. երկրաշարժի զոհերի շիրիմներին:
Սպիտակի այցելության վերջում քաղաքապետի անունից տրվեց հանդիսավոր ճաշ, որի վերջում Իէն Գիլանին ներկայացրին անակնկալ տորթը:
Օր երրորդ, սեպտեմբերի 21
Առավոտյան հյուրերը այցելեցին Հաղարծին:
Այնուհետեւ Իէն Գիլանին հյուրընկալեցին Դիլիջանի միջազգային դպրոցի շինարարական հրապարակում:
Դիլիջանի միջազգային դպրոցի համահիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդը պատմեց դպրոցի զարգացման ծրագրերի մասին:
Դպրոցի նախագծի հեղինակ, բրիտանացի ճարտարապետ Թիմ Ֆլինը հյուրերին ներկայացրեց ապագա շինության բոլոր մանրամասները:
Դիլիջանից հյուրերը ժամանեցին Երեւան` Dorians խմբի փորձատեղ:
Dorians-ը իր երաժշտական հանդիպումը Իէն Գիլանի սկսեց իր երգացանկից շատ սիրված “Funny People” ստեղծագործությամբ, որին հաջորդեցին “You and Me”-ն ու “Precious Life”-ն երգերը: Ռոքի հսկան նաեւ դարձավ Dorians-ի նոր` Centaur's Grace երգի առաջին հանդիսատեսը:
Հատուկ մինի-համերգի ավարտին տղաները Իէն Գիլանից լսեցին այն խոսքերը, որոնցով կարող են հպարտանալ. «Իսկապես հիացած եմ: Դուք օժտված եք հիանալի երաժշտական որակներով: Մեծ երաժիշտներ եք: Շնորհակալ եմ»:

Три дня Иэна Гиллана в Армении (фотогалерея) - Mediamax.am
С 18 по 21 сентября в Армении находилась мега-звезда рока, вокалист группы Deep Purple Иэн Гиллан. Целью визита было открытие нового здания музыкальной школы N 6 в Гюмри. Иэн Гиллан прибыл в Армению со своей женой Брон. В составе делегации были также директор организации DoSomething!, основатель проекта Rock Aid Armenia Джон Ди и канадец Тим Ирвинг, который подарил школе большую коллекцию музыкальных инструментов. В Армению прибыла также 9-летняя дочь Джона Ди Эстель. Это был второй визит девочки в нашу страну: впервые она побывала в Армении в 2009 году во время старта проекта «Армения благодарна року».
Несмотря на то, что три дня -  не очень большой срок, команда Медиамакс постаралась показать много интересно.
«Составляя программу визита, я хотел показать Иэну Гиллану «Армению будущего». Мой подход был таков - заново построив школу, разрушенную 25 лет назад, мы перевернули эту страницу прошлого и теперь должна смотреть в будущее. Это будущее Армении можно увидеть в Центре искусств Гафесчян, в центре ТУМО, в Дилижанской международной школе», - отметил директор Медиамакс Ара Тадевосян.
День первый, 19 сентября
День начался с визита в Матенадаран.
У входа Иэна Гиллана приветствовал директора Матенадарана Грачья Тамразян.
Затем для гостей была организована экскурсия.
Конечно, Иэну Гиллану и его жене преподнесли подарки.
Гостям также показали специальное хранилище древних рукописей.
В конце Иэн Гиллан сфотографировался у памятника Месропу Маштоцу.
Затем гости отправились на Каскад, в Центр искусств Гафесчян.
Иэн Гиллан как обычный турист фотографировал и снимал на видео памятники.
Директор центра Ваган Марабян рассказывал Иэну Гиллану историю Каскада.
Затем гости прибыли в офис Медиамакс, где прошла пресс-конференция Иэна Гиллана и Джона Ди, на которой присутствовали несколько десятков журналистов.
Прозвучали самые разные вопросы - о музыке, связи с Арменией, отношениях с женой. Иэн Гиллан искренне сказал, что Брон - любовь всей его жизни.
Вечером гости прибыли в центр ТУМО.
В ходе всего визита Иэн Гиллан был окружен десятками молодых людей, которые хотели сфотографироваться со звездой и взять автограф.
Директор центра Мари-Лу Папазян рассказала гостям об образовательных программах.
О визите Иэна Гиллана в центр ТУМО расскажет это небольшое видео:
День второй, 20 сентября
Несомненно, главным событием дня было открытие нового здания музыкальной школы N 6 в Гюмри.
Красную ленточку перерезали Иэн Гиллан и члены семьи Мардигян, которые стали самыми крупными донорами проекта.
На открытии школы присутствовал президент Армении Серж Саргсян.
Из Гюмри гости отправились в Спитак, где их встретил мэр города Гагик Саакян. Затем гости посетили кладбище Спитака и возложили цветы к могилам жертв землетрясения.
В конце визита в Спитак от имени мэра был дан торжественный обед, по завершении которого Иэну Гиллану преподнесли торт-сюрприз.
День третий, 21 сентября
Утром гости посетили монастырь в Агарцине.
Затем Иэна Гиллана приветствовали на стройплощадке Дилижанской международной школы.
Соучредитель Дилижанской международной школы Вероника Зонабенд рассказала о программах развития школы.
Автор проекта школы, британский архитектор Тим Флинн представил гостям детали будущего комплекса зданий.
Из Дилижана гости прибыли в Ереван, в репетиционное помещение группы Dorians.
Dorians начали свою музыкальную встречу с Яном Гилланом с композиции Funny People, затем были исполнены песни You and Me и  Precious Life. А затем легендарный вокалист Deep Purple также первым слушателем новой песни Dorians - Centaur's Grace.
В конце особого «мини-концерта» ребята услышали от Иэна Гиллана слова, которыми могут гордиться: «Я восхищен. Вы – большие музыканты. Спасибо вам».