Լուսանկարը` PanArmenian Photo:
Սեպտեմբերի 18-ից 21-ը Հայաստան էր այցելել ռոքի գերաստղ, Deep Purple խմբի մենակատար Իէն Գիլանը: Այցելության նպատակը Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի նորակառույց շենքի բացումն էր: Իէն Գիլանը Հայաստան էր եկել տիկնոջ` Բրոնի հետ: Պատվիրակության կազմում էին նաեւ ավստրալիական “DoSomething!” կազմակերպության տնօրեն, “Rock Aid Armenia” նախագծի հիմնադիր Ջոն Դին եւ կանադացի Թիմ Իրվինգը, ով դպրոցին երաժշտական գործիքների մեծ հավաքածու էր նվիրել: Հայաստան էր եկել նաեւ Ջոնի 9-ամյա դուստրը` Էսթելը: Ի դեպ, սա աղջնակի երկրորդ այցն էր Հայաստան. առաջին անգամ հայրիկի հետ նա եկել էր 2009 թվականին` «Հայաստանը շնորհակալ է ռոքին» ծրագրի մեկնարկի ժամանակ:
Չնայած երեք օրը այնքան էլ մեծ ժամկետ չէ, Մեդիամաքս-ի թիմը փորձեց իր հյուրերին հնարավորինս շատ բան ցույց տալ:
«Ծրագիրը կազմելիս նպատակ ունեի Իէն Գիլանին ցույց տալ «ապագա Հայաստանը»: Մոտեցումս հետեւյալն էր` վերակառուցելով 25 տարի առաջ ավերված դպրոցը, մենք փակեցինք անցյալի այդ էջը եւ արդեն կարող ենք նայել դեպի ապագան: Այդ ապագան կարելի է տեսնել Գաֆեսճյան արվեստի կենտրոնում, ԹՈՒՄՈ կենտրոնում, Դիլիջանի միջազգային դպրոցում», - ասել է Մեդիամաքս-ի տնօրեն Արա Թադեւոսյանը:
Օր առաջին, սեպտեմբերի 19
Օրը սկսվեց Մատենադարան այցելելուց:
Մուտքի մոտ Իէն Գիլանին ողջունեց Մատենադարանի տնօրեն Հրաչյա Թամրազյանը:
Այնուհետեւ հյուրերի համար կազմակերպվեց էքսկուրսիա:
Իհարկե, Իէն Գիլանին եւ տիկնոջը նվերներ մատուցեցին:
Այնուհետեւ հյուրերին ցուցադրեցին նաեւ հին ձեռագրերի պահոցը:
Վերջում էլ Իէն Գիլանը լուսանկարվեց Մեսրոպ Մաշտոցի արձանի մոտ:
Այնուհետեւ հյուրերը մեկնեցին Կասկադ` Գաֆեսճյան արվեստի կենտրոն:
Իէն Գիլանը, սովորական զբոսաշրջիկի նման լուսանկարում ու տեսագրում էր արձանները:
Կենտրոնի տնօրեն Վահան Մարաբյանը Իէն Գիլանին պատմում էր Կասկադի պատմությունը:
Կասկադից հյուրերը ժամանեցին Մեդիամաքս-ի գրասենյակ, որտեղ կայացավ Իէն Գիլանի եւ Ջոն Դիի մամուլի ասուլիսը, որին ներկա էին մի քանի տասնյակ լրագրողներ:
Հնչեցին ամենատարբեր հարցեր` երաժշտության, Հայաստանի, տիկնոջ հետ հարաբերությունների մասին: Իէն Գիլանն անկեղծորեն ասաց, որ Բրոնն իր ողջ կյանքի սերն է:
Երեկոյան հյուրերը ժամանեցին ԹՈՒՄՈ կենտրոն:
Այցելության ողջ ընթացքում Իէն Գիլանը շրջապատված էր տասնյակ երիտասարդներով, որոնք ցանկանում էին լուսանկարվել նրա հետ կամ ստորագրություն վերցնել:
Կենտրոնի տնօրեն Մարի-Լու Փափազյանը հյուրերին մանրամասն ներկայացրեց կրթական ծրագրերը:
Իէն Գիլանի` ԹՈՒՄՈ կենտրոն կատարած այցելության մասին կարող եք ծանոթանալ այս տեսանյութի միջոցով:
Օր երկրորդ, սեպտեմբերի 20
Անշուշտ, օրվա գլխավոր իրադարձությունը Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի նորակառույց շենքի բացումն էր:
Դպրոցի հանդիսավոր բացումը միասին կատարեցին Իէն Գիլանը եւ Մարդիգյան ընտանիքի անդամները, որոնք հանդիսացան ծրագրի ամենախոշոր նվիրատուները:
Դպրոցի բացմանը ներկա էր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Գյումրիից հյուրերը ուղեւորվեցին Սպիտակ, որտեղ նրանց դիմավորեց քաղաքապետ Գագիկ Սահակյանը: Այնուհետեւ հյուրերը այցելեցին Սպիտակի գերեզմանատուն եւ ծաղիկներ դրեցին 1988թ. երկրաշարժի զոհերի շիրիմներին:
Սպիտակի այցելության վերջում քաղաքապետի անունից տրվեց հանդիսավոր ճաշ, որի վերջում Իէն Գիլանին ներկայացրին անակնկալ տորթը:
Օր երրորդ, սեպտեմբերի 21
Առավոտյան հյուրերը այցելեցին Հաղարծին:
Այնուհետեւ Իէն Գիլանին հյուրընկալեցին Դիլիջանի միջազգային դպրոցի շինարարական հրապարակում:
Դիլիջանի միջազգային դպրոցի համահիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդը պատմեց դպրոցի զարգացման ծրագրերի մասին:
Դպրոցի նախագծի հեղինակ, բրիտանացի ճարտարապետ Թիմ Ֆլինը հյուրերին ներկայացրեց ապագա շինության բոլոր մանրամասները:
Դիլիջանից հյուրերը ժամանեցին Երեւան` Dorians խմբի փորձատեղ:
Dorians-ը իր երաժշտական հանդիպումը Իէն Գիլանի սկսեց իր երգացանկից շատ սիրված “Funny People” ստեղծագործությամբ, որին հաջորդեցին “You and Me”-ն ու “Precious Life”-ն երգերը: Ռոքի հսկան նաեւ դարձավ Dorians-ի նոր` Centaur's Grace երգի առաջին հանդիսատեսը:
Հատուկ մինի-համերգի ավարտին տղաները Իէն Գիլանից լսեցին այն խոսքերը, որոնցով կարող են հպարտանալ. «Իսկապես հիացած եմ: Դուք օժտված եք հիանալի երաժշտական որակներով: Մեծ երաժիշտներ եք: Շնորհակալ եմ»:

Rock legend, Deep Purple frontman Ian Gillan was in Armenia on September 18-21 to attend the opening ceremony of N6 Gyumri music school. Ian Gillan came to Armenia with his wife Bron. The delegation also included Founder and Managing Director of Australian “DoSomething!” organization, the founder of “Rock Aid Armenia” project Jon Dee and Tim Irving from Canada, who donated music instruments to school. Jon Dee arrived with his daughter, 9-year-old Estelle. It was her second trip to Armenia. She was first in Armenia back in 2009, when “Armenia Grateful 2 Rock” project was launched.
The team of Mediamax tried to show as much as possible to Ian Gillan during his 3-day visit to Armenia.
“When scheduling the program I wanted to show the “Future Armenia” to Ian Gillan. I was guided by the idea that after rebuilding the school which was destroyed 25 years ago, we have closed that sad page of our history and now we can look into the future. We can see this future in the Cafesjian Center for the Arts, TUMO Center for Creative Technologies, Dilijan International School,” Ara Tadevosyan, Director of Mediamax, said.
Day 1, September 19
The day began from a visit to Matenadaran.
Photo by Mediamax.
Director of Matenadaran Hrachya Tamrazyan welcomed Ian Gillan at the entrance.
Then, an excursion was organized for the guests.
Ian Gillan and his wife received presents.
Then, the guests were shown the repository of ancient manuscripts.
Ian Gillan took a photo in front of Mesrop Mashtots statue.
Then the guests visited Cascade, the Cafesjian Center for the Arts.
Ian Gillan was taking pictures and videos of the statues like an ordinary tourist.
Director of Cafesjian Center for the Arts, Vahan Marabyan, told Ian Gillan about the history of Cascade.
Afterwards, the guests went to Mediamax office, where Ian Gillan and Jon Dee delivered a news conference. Several dozens of journalists attended the press conference.
Reporters asked Ian Gillan various question about music, his spiritual ties with Armenia, relations with his wife. Ian Gillan said “Bron was the love of his life”.
Photo by PanArmenian Photo.
At night the guests visited TUMO Center for Creative Technologies.
During the visit, Ian Gillan was surrounded by dozens of young people who wanted to take photos with him or an autograph.
Managing Director of TUMO Center for Creative Technologies Marie Lou Papazian presented the educational programs to the guests.
The video of the visit of Ian Gillan to TUMO is available here:
Day 2, September 20
The main event of the day was of course the opening ceremony of N6 Gyumri music school.
The main donators of the project, Ian Gillan and members of Mardigian family, solemnly opened the school.
Armenian President Serzh Sargsyan attended the opening ceremony.
The guests left Gyumri for Spitak, where they were met by Spitak Mayor Gagik Sahakyan. Following this, the guests visited the Spitak cemetery and laid flowers to the graves of victims of 1988 Spitak earthquake.
At the end of the visit to Spitak, a dinner was served on behalf of the Mayor, following which a surprise cake was presented to Ian Gillan.
Day 3, September 21
In the morning the guests visited Haghartsin Monastery.
Then, Ian Gillan visited the construction site of Dilijan International School.
Co-founder of Dilijan International School Veronika Zonabend told about the school development programs.
The author of the school project, British architect Tim Flynn told the guests about all the details of the future school.
The guests returned to Yerevan, to the studio of Dorians band.
Dorians began the meeting with Ian Gillan with their “Funny People”. Then they performed “You and Me” and “Precious Life” songs. The rock legend was the first to hear Dorians’ “Centaur’s Grace” new song.
Following the unique concert, Ian Gillan told the guys: “I am really impressed. You have wonderful music qualities. You are great musicians. Thank you.”