Ռուսաստանը միջոցներ կհատկացնի Հայաստանում «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրի իրականացման համար - Mediamax.am
5099 դիտում
Ռուսաստանը միջոցներ կհատկացնի Հայաստանում «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրի իրականացման համար
Լուսանկարը` lady.tochka.net
Երեւան: Մեդիամաքս: Օգոստոսի 22-ին ՀՀ կառավարության կողմից հաստատված «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրի իրականացման մեջ իր մասնակցությունը կունենա ոչ միայն պետությունը, այլեւ միջազգային դոնոր-կազմակերպությունները եւ Ռուսաստանը, որոնք լրացուցիչ գրանտային միջոցներ կտրամադրեն:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն այսօր ասել է, որ ծրագրի նպատակն է ստեղծել երկրում տարրական դասարանների աշակերտների համար առողջ սնունդ մատակարարող կայուն համակարգ, որը թույլ կտա լուծել մի շարք կարեւոր խնդիրներ, մասնավորապես,  բարձրացնել կրթության որակը, քանի որ ճիշտ սնունդ ստացող երեխան ավելի ընկալունակ է եւ ավելի ներգրավված է կրթական գործընթացին:
Նախարարի խոսքով, ծրագիրը նաեւ առողջապահական խնդիր է լուծում եւ աղքատության դեմ պայքարի միջոցներից մեկն է: Արմեն Աշոտյանն ասել է, որ ծրագիրը կխթանի գյուղատնտեսության զարգացումը՝ աշակերտների սննդի պատրաստման համար կարեւոր դեր են խաղալու տեղական արտադրության մթերքները:
Ըստ ծրագրի, տարրական դասարանների աշակերտներն օրական 200 միլիլիտր կաթ են ստանալու, կամ կակաո, հյութ, յոգուրտ, եւ 50 գրամ թխվածքաբլիթ, բուլկեղեն: Այնտեղ, որտեղ կան համապատասխան հնարավորություններ, երեխաները կստանան նաեւ թաք սնունդ:
Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ ճաշացանկի ընդլայնման հարցում պետությանը կարող են օգնել ինչպես համայնքները, այնպես էլ ծնողները:
«Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագիրը մեկնարկելու է 2014 թվականին Վայոց Ձորում, 2015 թվականից սկսած՝ Սյունիքում եւ Արարատում, մինչեւ 2021 թվականը դրանում ներգրավված կլինեն Հայաստանի բոլոր մարզերը եւ Երեւանը:
«Խորհրդային տարիներին կար այսպիսի ծրագիր, կարող ենք ասել, որ վերականգնում ենք խորհրդային կրթական համակարգի ավանդույթը՝ խարսխելով այն միջազգային փորձի վրա ու ներգրավելով լավագույն փորձագետներին», - ասել է Արմեն Աշոտյանը, հավելելով, որ ծրագրի մշակմանը մասնակցել են փորձագետներ Ռուսաստանից եւ Իսրայելից:
Ինչ վերաբերում է ծրագրի ընդհանուր բյուջեին, նախարարն ասել է, որ այն դեր հաշվարկման փուլում է: Վայոց Ձորում ծրագրի իրականացման համար անհրաժեշտ գումարը հաստատվելու է 2014 թվականի պետբյուջեով:

Russia to allot funds to Armenia to implement “Sustainable school food” program - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. International donor organizations and Russia will take part in the implementation of a "Sustainable school food” program approved by the Armenian government on August 22 by allocating additional grants.
Armenian Minister of Education and Science Armen Ashotyan said today that the program aims to create a stable system for providing healthy food for elementary school students, which will allow resolving a number of key problems, particularly increasing the level of education, since children who get healthy food are more receptive and get better involved in the educational process, Mediamax reports.
According to the Minister, the program also resolves health problems and is one of the means to fight poverty. Armen Ashotyan also said that the program will contribute to the development of agriculture, since local products play a very important role in food preparation for school children.
The program envisages that the school students will get 200ml milk per day or cocoa, juice, yogurt, and 50gr cookies. The schools having relevant possibilities may also provide warm food to school students.
Armen Ashotyan also noted that both the communities and the parents can help the government expand the menu.
“Sustainable school food” program kicks off in 2014 in Vayots Dzor marz, in 2015 in Syunik and Ararat. By 2021, all the regions of Armenia and Yerevan will be involved in the program.
“There was such a program in Soviet times. Now we can say that we are restoring the traditions of the Soviet educational system, based on international experience and involving the best experts,” Armen Ashotyan said, adding that experts from Russia and Israel took part in the elaboration of the program.
As for the total budget of the program, the Minister said that it is still being calculated. The amount necessary to implement the program in Vayots Dzor will be approved by 2014 state budget.