Ռուսաստանը միջոցներ կհատկացնի Հայաստանում «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրի իրականացման համար - Mediamax.am
5099 դիտում
Ռուսաստանը միջոցներ կհատկացնի Հայաստանում «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրի իրականացման համար
Լուսանկարը` lady.tochka.net
Երեւան: Մեդիամաքս: Օգոստոսի 22-ին ՀՀ կառավարության կողմից հաստատված «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրի իրականացման մեջ իր մասնակցությունը կունենա ոչ միայն պետությունը, այլեւ միջազգային դոնոր-կազմակերպությունները եւ Ռուսաստանը, որոնք լրացուցիչ գրանտային միջոցներ կտրամադրեն:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն այսօր ասել է, որ ծրագրի նպատակն է ստեղծել երկրում տարրական դասարանների աշակերտների համար առողջ սնունդ մատակարարող կայուն համակարգ, որը թույլ կտա լուծել մի շարք կարեւոր խնդիրներ, մասնավորապես,  բարձրացնել կրթության որակը, քանի որ ճիշտ սնունդ ստացող երեխան ավելի ընկալունակ է եւ ավելի ներգրավված է կրթական գործընթացին:
Նախարարի խոսքով, ծրագիրը նաեւ առողջապահական խնդիր է լուծում եւ աղքատության դեմ պայքարի միջոցներից մեկն է: Արմեն Աշոտյանն ասել է, որ ծրագիրը կխթանի գյուղատնտեսության զարգացումը՝ աշակերտների սննդի պատրաստման համար կարեւոր դեր են խաղալու տեղական արտադրության մթերքները:
Ըստ ծրագրի, տարրական դասարանների աշակերտներն օրական 200 միլիլիտր կաթ են ստանալու, կամ կակաո, հյութ, յոգուրտ, եւ 50 գրամ թխվածքաբլիթ, բուլկեղեն: Այնտեղ, որտեղ կան համապատասխան հնարավորություններ, երեխաները կստանան նաեւ թաք սնունդ:
Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ ճաշացանկի ընդլայնման հարցում պետությանը կարող են օգնել ինչպես համայնքները, այնպես էլ ծնողները:
«Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագիրը մեկնարկելու է 2014 թվականին Վայոց Ձորում, 2015 թվականից սկսած՝ Սյունիքում եւ Արարատում, մինչեւ 2021 թվականը դրանում ներգրավված կլինեն Հայաստանի բոլոր մարզերը եւ Երեւանը:
«Խորհրդային տարիներին կար այսպիսի ծրագիր, կարող ենք ասել, որ վերականգնում ենք խորհրդային կրթական համակարգի ավանդույթը՝ խարսխելով այն միջազգային փորձի վրա ու ներգրավելով լավագույն փորձագետներին», - ասել է Արմեն Աշոտյանը, հավելելով, որ ծրագրի մշակմանը մասնակցել են փորձագետներ Ռուսաստանից եւ Իսրայելից:
Ինչ վերաբերում է ծրագրի ընդհանուր բյուջեին, նախարարն ասել է, որ այն դեր հաշվարկման փուլում է: Վայոց Ձորում ծրագրի իրականացման համար անհրաժեշտ գումարը հաստատվելու է 2014 թվականի պետբյուջեով:

Россия выделит средства на реализацию в Армении программы «Стабильное школьное питание» - Mediamax.am
5014 просмотров
Россия выделит средства на реализацию в Армении программы «Стабильное школьное питание»
Фото: lady.tochka.net
Ереван/Медиамакс/. В реализации программы «Стабильное школьное питание», утвержденной правительством Армении 22 августа, примут участие международные организации-доноры и Россия, которые предоставят дополнительные средства в виде грантов.
Как сообщает Медиамакс, министр образования и науки Армении Армен Ашотян сказал сегодня, что целью программы является создание стабильной системы поставок питания ученикам начальных классов, которая даст возможность решить ряд проблем, в частности, повысить уровень образования, так как получающие правильное питание ученики более восприимчивы и лучше вовлечены в образовательный процесс.
По словам министра, программа является одним из методов борьбы с бедностью, а также решает вопросы, касающиеся здравоохранения. Кроме этого, программа направлена на содействие развитию местной продукции, так как в приготовлении пищи для школьников будут использоваться продукты местного производства.
В рамках программы ученики начальных классов будут ежедневно получать по 200 мл молока или какао, сока, йогурта, а также 50 гр. булочной продукции. В тех школах, где есть необходимые условия, школьники будут получать и горячее питание.
Программа «Стабильное школьное питание» стартует в 2014 году в Вайоц Дзорском марзе, в 2015 году - в Сюнике и Арарате, до 2021 года в программу будут вовлечены все марзы и Ереван.
«Аналогичная программа существовала в советские годы и можно сказать, что мы восстанавливаем эту традицию с привлечением лучших международных специалистов и опыта», - сказал Армен Ашотян, добавив, что в разработке программы приняли участие эксперты из России и Израиля.
Что касается бюджета программы, министр отметил, что пока что ведутся подсчеты. Сумма, необходимая для реализации программы в Вайоц Дзоре, будет утверждена госбюджетом на 2014 год.