Բյուրականի աստղադիտարանը լավագույններից մեկը կլինի աշխարհում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը եւ ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշեւ այսօր Երեւանում քննարկել մի շարք ոլորտներում իրականացվող համատեղ ծրագրերի ընթացքը:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին հայտնել են ՀՀ ԱԱԽ մամուլի ծառայությունում, կողմերը անդրադարձել են, մասնավորապես, ռազմական, ռազմատեխնիկական, անվտանգության ոլորտում երկկողմ համագործակցության ընթացքին, սահմանային անվտանգության ոլորտում համագործակցության ծրագրով նախատեսված միջոցառումների իրականացմանը, արտակարգ իրավիճակների ոլորտում հայ-ռուսական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի ստեղծման, պետական ռեզերվի հայ-ռուսական համատեղ ենթակառուցվածքի, Գառնու դիտարանի վերագործարկմանը եւ վերազինմանը վերաբերող հարցերին:
Այնուհետեւ Արթուր Բաղդասարյանն ու Նիկոլայ Պատրուշեւը մեկնել են Գյումրու 102-րդ ռուսական բազա, որտեղ հանդիպել են Գյումրու սահմանապահ զորքերի հրամանատարության եւ 102-րդ ռուսական ռազմական բազայի ղեկավարության հետ:
Օրվա երկրորդ կեսին Արթուր Բաղդասարյանն ու Նիկոլայ Պատրուշեւը ուղեւորվել են Բյուրականի աստղադիտարան, շրջայց կատարել աստղադիտարանում, տեղում ծանոթացել իրականացվող աշխատանքներին:
ՌԴ անվտանգության խորհրդի եւ ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհուրդների համագործակցության ծրագրի շրջանակներում իրականացվող Բյուրականի աստղադիտարանի համալիր արդիականացման ծրագրով նախատեսվում է վերաշահագործման հանձնել աստղադիտարանի ձեւափոխված առաջատար երկու դիտակը, որոնք կրկին տարբեր չափանիշներով կդառնան լավագույններն աշխարհում: Դրանց կավելացվեն նաեւ «Պրոեկտ-Տեխնիկաի» պատրաստած 5 նոր, տարբեր տրամագծեր ունեցող դիտակներով` իրենց ժամանակակից ղեկավարման կենտրոնով:
Դրա շնորհիվ Բյուրականի աստղադիտարանը առաջիկայում կգործի իր ողջ ծավալով եւ կարեւոր տեղ կզբաղեցնի երկրագնդի համար վտանգ հանդիսացող տիեզերական աղբի, գիսաստղերի եւ երկնաքարերի տեղաշարժերի միջազգային դիտարկման համակարգում:

Бюраканская обсерватория станет одной из лучших в мире - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Секретари Совета национальной безопасности Армении и России Артур Багдасарян и Николай Патрушев обсудили сегодня в Ереване ход реализации ряда совместных программ.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе СНБ Армении, стороны обсудили, в частности, реализацию программ и мероприятий в военной, военно-технической области и сфере безопасности, приграничной безопасности, а также создания армяно-российского гуманитарного центра реагирования в сфере чрезвычайных ситуаций, эксплуатации и модернизации обсерватории в Гарни.
Затем Артур Багдасарня и Николай Патрушев отбыли в Гюмри на 102-ю российскую военную базу, где встретились с командованием пограничных войск и 102-й базы.
Во второй половине дня секретари СНБ посетили Бюраканскую обсерваторию, познакомились с осуществленными там работами.
В рамках сотрудничества между СНБ Армении и России в Бюраканской обсерватории осуществляется комплексная модернизация. Программой предусмотрено сдать в эксплуатацию два передовых телескопа, которые станут одними из лучших в мире. Обсерватория будет модернизирована также 5 новыми телескопами, подготовленными в компании «Проект-Техника».
Благодаря этому Бюраканская обсерватория сможет действовать в полном объеме и займет важное место в международной системе исследования космического мусора, звезд и метеоритов.