Բյուրականի աստղադիտարանը լավագույններից մեկը կլինի աշխարհում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը եւ ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշեւ այսօր Երեւանում քննարկել մի շարք ոլորտներում իրականացվող համատեղ ծրագրերի ընթացքը:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին հայտնել են ՀՀ ԱԱԽ մամուլի ծառայությունում, կողմերը անդրադարձել են, մասնավորապես, ռազմական, ռազմատեխնիկական, անվտանգության ոլորտում երկկողմ համագործակցության ընթացքին, սահմանային անվտանգության ոլորտում համագործակցության ծրագրով նախատեսված միջոցառումների իրականացմանը, արտակարգ իրավիճակների ոլորտում հայ-ռուսական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի ստեղծման, պետական ռեզերվի հայ-ռուսական համատեղ ենթակառուցվածքի, Գառնու դիտարանի վերագործարկմանը եւ վերազինմանը վերաբերող հարցերին:
Այնուհետեւ Արթուր Բաղդասարյանն ու Նիկոլայ Պատրուշեւը մեկնել են Գյումրու 102-րդ ռուսական բազա, որտեղ հանդիպել են Գյումրու սահմանապահ զորքերի հրամանատարության եւ 102-րդ ռուսական ռազմական բազայի ղեկավարության հետ:
Օրվա երկրորդ կեսին Արթուր Բաղդասարյանն ու Նիկոլայ Պատրուշեւը ուղեւորվել են Բյուրականի աստղադիտարան, շրջայց կատարել աստղադիտարանում, տեղում ծանոթացել իրականացվող աշխատանքներին:
ՌԴ անվտանգության խորհրդի եւ ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհուրդների համագործակցության ծրագրի շրջանակներում իրականացվող Բյուրականի աստղադիտարանի համալիր արդիականացման ծրագրով նախատեսվում է վերաշահագործման հանձնել աստղադիտարանի ձեւափոխված առաջատար երկու դիտակը, որոնք կրկին տարբեր չափանիշներով կդառնան լավագույններն աշխարհում: Դրանց կավելացվեն նաեւ «Պրոեկտ-Տեխնիկաի» պատրաստած 5 նոր, տարբեր տրամագծեր ունեցող դիտակներով` իրենց ժամանակակից ղեկավարման կենտրոնով:
Դրա շնորհիվ Բյուրականի աստղադիտարանը առաջիկայում կգործի իր ողջ ծավալով եւ կարեւոր տեղ կզբաղեցնի երկրագնդի համար վտանգ հանդիսացող տիեզերական աղբի, գիսաստղերի եւ երկնաքարերի տեղաշարժերի միջազգային դիտարկման համակարգում:

Byurakan Observatory to become one of the best in the world - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Secretaries of National Security Councils of Armenia and Russia Artur Baghdasaryan and Nikolay Patrushev discussed the process of implementation of a number of joint programs in Yerevan today.
The sides particularly discussed the implementation of programs in military, military-technical and security spheres, border security as well as setting up an Armenian-Russian humanitarian center of response in case of emergency situations, operation and modernization of the observatory in Garni, the press service of the National Security Council of Armenia reported.
Later, Artur Baghdasaryan and Nikolay Patrushev left for Gyumri to the 102nd Russian military base where they met with the commanding staff of the border troops and 102nd base.
The Secretaries of the National Security Council visited the Byurakan Observatory and got acquainted with the works carried out there.
Within the cooperation between the Armenian and Russian National Security Councils, Byurakan Observatory will be fully modernized. The program also envisages putting two modern telescopes into operation which will become one of the best in the world. The observatory will also be upgraded with 5 new telescopes made by "Project-Technique" company.
Owing to it, the Byurakan Observatory will be able to operate fully and will take an important place in the international system of research of cosmic garbage, starts and meteorites.