Հունիսի 16-ին Արմենիա հեռուստաընկերության «Ռ-Էվոլյուցիա» հաղորդման հյուրը հայտնի գործարար եւ բարերար Ռուբեն Վարդանյանն էր: Ներկայացնում ենք որոշ հատվածներ այդ հարցազրույցից:
Հայաստանի եւ ապագայի մասին
Ես տեսնում եմ, որ չնայած բոլոր դժվարություններին, առկա են հնարավորություններ ինքնարտահայտման համար: Թեեւ կա արտագաղթ, շատ մեծ թվով մարդիկ են հեռանում Հայաստանից:
Այստեղ կան բազմաթիվ մարտահրավերներ. մնալու եւ պայծառ ապագա կառուցելու համար անհրաժեշտ է իսկապես հավատալ սեփական ուժերին, ծրագրերին: Այդ իմաստով Հայաստանը, ինչպես եւ շատ այլ երկրներ, կանգնած է մեծ մարտահրավերի առջեւ: Առավել ակտիվ ստեղծագործ մարդկանց 3-5 %-ը միշտ հնարավորություն ունի ապրել աշխարհի ցանկացած կետում, ունենալ ցանկացած երկրի անձնագիր: Բոլորը կպայքարեն այդ լավագույն կադրերի համար: Այդ իմաստով կրթության եւ առողջապահության որակյալ համակարգի ստեղծումն առանցքային, թեեւ ոչ բավարար, բաղադրիչ է որպեսզի մարդիկ չհեռանան երկրից:
Հայաստանում բազմաթիվ ծրագրեր եմ իրականացնում տարբեր մասնագիտությունների մարդկանց հետ: Արցախում, օրինակ, տեսնում եմ մարդկանց, ովքեր հավատում են իրենց ապագային, հայրենիքին, չեն լքում երկիրը եւ պատրաստ են պայքարել նրա համար: Ընդհանուր առմամբ այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, որ այն հեռանկարի բացակայությունը, թե ինչպիսին է լինելու Հայաստանը 20-30 տարի հետո, իսկապես շատերին խանգարում է ճիշտ որոշում կայացնել:
Շատերը Հայաստանից գնում են ոչ այն պատճառով, որ այստեղ շատ վատ է կամ աշխատանք չկա, այլ այն պատճառով, որ նրանք չեն հավատում իրենց ապագային, չեն հավատում, որ այստեղ լավ է լինելու: Մենք մեծ դժվարությամբ ենք մարդիկ գտնում մեր ծրագրերի համար: Օրինակ, Տաթեւի ծրագրի համար: Ես կերազեի աշխատել Տաթեւում, ստանալ լավ, մրցունակ աշխատավարձ, աշխատել այդ սուրբ վայրում: Բայց մենք մեծ դժվարությամբ ենք գտնում մարդկանց, ովքեր պատրաստ են աշխատել այնտեղ պատկառելի գումարների դիմաց:
Այդ իմաստով ֆենոմենն այն է, որ հաճախ չկան ոչ թե հենց հնարավորությունները, այլ չկա հավատ այդ հնարավորությունների առկայության նկատմամբ: Դա փորձ է ինքդ քեզ ապացուցելու, թե ինչու դու հաջողակ չես: Դա առանցքային խնդիրներից մեկն է, երբ փորձում ես բացատրություն գտնել, թե ինչու հաջողության չես հասել՝ դա պայմանավորելով արտաքին գործոններով: Պետք է պայքարես քո երջանկության, քո ապագայի համար:
90-ական թվականներին Ռուսաստանում համատարած անօրինականության ժամանակաշրջան էր, չկար ոչ մի օրենք, տիրում էր հանցավոր սանձարձակություն, եւ այդ պայմաններում յուրաքանչյուրն ինքն էր որոշում՝ հեռանալ, թե չհեռանալ, ինչպես պահել իրեն այդպիսի միջավայրում: Շատ բարդ է սեփական «եսը» պահպանել այն միջավայրում, որը քեզ չի սատարում, որտեղ բացակայում են էթիկական ճիշտ նորմերը, բայց դա քո ընտրությունն է, ոչ թե արտաքին միջավայրինը:
1990թ. ես աշխատում էի «Մենատեպ» բանկում: Դա շատ հաջող բանկ էր: Ես երրորդ կուրսի ուսանող էի եւ ստանում էի $1000՝ ահռելի մեծ գումար այն տարիների համար: Ունեի ինքնադրսեւորման հնարավորություն, բայց տեղափոխվեցի այլ աշխատանքի, որտեղ ստանում էի 10 անգամ պակաս աշխատավարձ, քանի որ այն համարեցի ավելի ճշգրիտ, երկարաժամկետ վայր աշխատելու համար: Երկարաժամկետ հեռանկարում ինձ տեսնում էի բանկիրի կարգավիճակում, ով ցանկանում էր լավ համբավ ունենալ ողջ աշխարհում: Բայց այդ ընտրության մեջ ես կարող էի նաեւ սխալվել` կարող էի տեղափոխվել ու ոչինչ չստացվեր: Դա բարդ ընտրություն էր:
Խորհրդային համակարգի անկումը հանգեցրեց լուրջ փոփոխությունների եւ կատակլիզմների: Վերականգնումն ընթանում է շատ ցավոտ, հատկապես այնպիսի փոքր երկրներում, ինչպիսին Հայաստանն է: Երկրորդ դժվարությունը մեզ համար այն է, որ մենք շարունակում ենք գոյատեւման գործընթացը: Փորձում ենք գոյատեւել, եւ այդ իմաստով երկարաժամկետ չենք ապրում: Ոչ ոքի չենք հավատում, ապրում ենք վստահության շատ նեղ շառավղում: Եվ երազանք կառուցելու, այնպիսի միջավայր ստեղծելու տեսանկյունից, որտեղ մարդիկ հավատում են ապագային, ճիշտ հարաբերությունների ձեւավորմանը տարբեր խմբերի ներսում, դա շատ դժվարին գործընթաց է, որը մենք պետք է հաղթահարենք, բայց մենք ունենք բոլոր հնարավորություններն ու բոլոր առավելությունները:
Արժեքների մասին
Ամեն ինչի հիմքում ընկած է ընտանիքը: Բոլոր առանցքային արժեքներն ընտանիքում են: Երկրորդը հասարակությունն է: Հասարակության մեջ կան ինչպես պաշտոնական, այնպես էլ ոչ պաշտոնական առաջնորդներ: Մենք բոլորս դպրոցում ունեցել ենք պաշտոնական առաջնորդներ` կոմերիտմիությունը, ինչպես նաեւ ոչ պաշտոնական առաջնորդներ՝ «կիսագողական» տղաները, որոնք ղեկավարում էին իրենց իմացած ձեւով: Երրորդն, իհարկե, պետությունն է՝ պատժելու եւ խրախուսելու իր համակարգով: Հարկավոր է սկսել ընտանիքից: Ցավոք, այսօրվա կապիտալիզմը քանդում է ընտանիքը, քանի որ նախկինում ընտանիքը գիտելիքների կրող էր, եւ այդ գիտելիքները փոխանցվում էին սերնդեսերունդ: Այժմ մեզանից շատերն աշխատում են այնպիսի պաշտոններում, որտեղ այդ հմտություններն այնքան էլ կարեւոր չեն, աստիճանաբար անհետանում է շատ ամուր ընտանիք ունենալու անհրաժեշտությունը: Երբ մարդիկ ապրում են մեծ քաղաքներում, այլ ոչ թե գյուղերում, դա նույնպես ազդում է ընտանիքի վրա:
Կարծում եմ, որ երիտասարդության համար առանցքային է իրենց արմատների վրա հիմնվելը: Հայերը մշտապես ունեցել են շատ ամուր արմատներ, այդ իմաստով մենք եզակի ազգ ենք պատմական մեծ անցյալով: Անհրաժեշտ է հասկանալ մեր ազգային ավանդույթներն ու ծեսերը եւ փորձել ապագային նայել գիտելիք եւ աշխատանք ստանալու ժամանակակից մեթոդների տեսանկյունից: Դա այնքան էլ պարզ խնդիր չէ երիտասարդների համար, բայց, ցավոք, նրանց փոխարեն դա ոչ ոք չի անի: Մենք գտնվում ենք մի հասարակությունում, որը մարդուց պահանջում է ավելի մեծ պատասխանատվություն եւ վճռականություն ցուցաբերել սեփական ճակատագրի հանդեպ:
Դիլիջանի միջազգային դպրոցի մասին
Դպրոցը կգործարկվի 2014թ. սեպտեմբերին: Հուսով եմ, որ այն իսկապես շատ լուրջ դեր կխաղա Հայաստանի ապագայի հարցում: Կրթությունն այն առանցքային ոլորտն է, որը կանխորոշելու է երկրի ու տարածաշրջանի ապագան: Մենք ունենք մրցակցային առավելություններ. հայերը միշտ էլ կրթված ազգ են եղել: Մեր ընտանիքները միշտ շատ մեծ գումար են ներդրել կրթության համար: Այո, այժմ մեր հասկացությունները փոքր-ինչ փոխակերպվել են, եւ գիտելիքի փոխարեն ավելի կարեւոր է դարձել դիպլոմ ունենալը, բայց հիմքը մնացել է: Կարծում եմ, որ Հայաստանի համար դա որակյալ, մրցունակ ուսումնական միջավայր ստեղծելու առանցքային ծրագրերից մեկն է՝ ինչպես տեղի դպրոցների, այնպես էլ Դիլիջանի նման դպրոցների համար:
Դիլիջանի դպրոցը միջազգային է, այնտեղ սովորելու են ավելի մեծ թվով երեխաներ արտասահմանից, քան Հայաստանից: Այդ ծրագիրը շատ արդյունավետ է, քանի որ թույլ է տալիս ներգրավել որակյալ մասնագետների, ովքեր ազգությամբ հայ չեն: Դա փոքր, բայց շատ կարեւոր բաղադրիչ է. ներգրավել լավ մասնագետների, որոնք մեզ անհրաժեշտ են ինչ-ինչ ծրագրերի համար: Կարեւոր է արտասահմանյան զբոսաշրջային ներհոսքի տեսանկյունից: Եվ դա հնարավորություն է քաղաքի համար՝ փոխվելու, փոքր ու միջին բիզնեսը զարգացնելու համար:
Դիլիջանի դպրոցը պարզապես դպրոց չէ, որտեղ սովորելու են 650 աշակերտներ աշխարհի ավելի քան 60 երկրներից: Մենք կհյուրընկալենք երեխաների, ովքեր կմեծանան Հայաստանում, հետո կշարունակեն ուսումն այլ երկրներում, բայց նրանք ծանոթ կլինեն Հայաստանին: Դա դժվարին, լուրջ աշխատանք պահանջող գործընթաց է: Մեզ լուրջ աշխատանք է սպասվում, որպեսզի բացատրենք, թե ինչո՞ւ է հենց Հայաստանում, հենց այդ դպրոցն այդքան լավը լինելու, որպեսզի ծնողները ռիսկի դիմեն եւ իրենց երեխաներին ուղարկեն այստեղ: Դպրոցի պայմանները՝ թե նյութատեխնիկական ապահովվածությամբ, թե ուսուցիչների որակով, լինելու են համաշխարհային մակարդակի:
Ունեմ մի քանի չափանիշներ, որոնց համաձայն փորձում եմ իրականացնել իմ նախագծերը: Առաջինը բազմարդյունավետությունն է: Երկրորդը՝ համաշխարհային ստանդարտները:
Դիլիջանի դպրոցը սովորական շենք չէ: Ծրագիրը կստանա բնապահպանական հավաստագրում: Շենքը կառուցվում է «կանաչ չափանիշներին» համապատասխան: Կառաջարկվեն բնակության եւ սննդի շատ լավ պայմաններ:
Ռիսկեր եւ մարտահրավերներ կան, բայց այդպիսի ծրագրերը երբեք հեշտությամբ չեն իրագործվում: Դա երկարաժամկետ ծրագիր է, որը կնոջս հետ սկսեցինք քննարկել 2006թ., 2010թ. ՀՀ նախագահի հետ խորհրդանշական ծառ տնկեցինք, 2014թ. կսկսենք առաջին փուլը, իսկ 2023թ. դպրոցը կգործի ողջ հզորությամբ:
Սա Ռուբեն Վարդանյանի նախագիծը չէ: Սա կոլեգիալ ծրագիր է, ինչպես եւ Մոսկվայի ՍԿՈԼԿՈՎՈ կառավարման դպրոցը: Դա մի խումբ մարդկանց ծրագիր է, ովքեր ինձ հետ միասին գումար են տրամադրում բարեգործության համար, որպեսզի կառուցեն խոշորագույն հասարակական շինություններից մեկը Հայաստանի տարածքում: Ներկայումս դպրոցի շինարարության վրա միաժամանակ աշխատում է 12 ամբարձիչ կռունկ:
Դիլիջանի դպրոցի հարկային արտոնությունների մասին
Մենք կառուցում ենք $ 120 մլն արժողությամբ օբյեկտ եւ, ըստ օրենքի, պետք է նաեւ $ 30 մլն հարկ վճարենք: Մեծ հաշվով, դա պետության որոշումն է, որը ցանկանում է հաստատել պետական-մասնավոր գործընկերություն եւ օգնել այդ նախագծին: Մենք կառավարությանը պայմաններ չենք ներկայացրել: Մենք մեր կողմից կիրագործենք այդ ծրագիրը, եւ ինձ շատ հաճելի է, որ դրան մասնակցում են ոչ միայն հայեր, այլեւ Սուլեյման Քերիմովը, Անատոլի Չուբայսը, Վիկտոր Վեկսելբերգը եւ այլոք: Նրանք եւ շատ այլ մարդիկ իրենց անձնական գումարներն են ներդրել Հայաստանում իրականացվող ծրագրում:
Կարծում եմ, որ բոլոր բարեգործները, որոնք այս ծավալի ծրագրեր են իրականացնում այնպիսի ոլորտներում, որոնք անհրաժեշտ են Հայաստանին, պետք է ինչ-որ արտոնություններ ստանան պետության կողմից: Հայաստանը, որին հարկավոր է դառնալ ավելի հրապուրիչ, այդ դպրոցի հաշվին կստանա բազմաթիվ անուղղակի եկամուտներ՝ աշխատատեղեր, նոր փոքր ու միջին ընկերություններ: Երկարաժամկետ տեսանկյունից շատ ձեռնտու է նման դպրոց ունենալ հենց Հայաստանում: Դրա համար պետք է պայքարել: Այդ իմաստով դա լավության խնդիր չէ, այլ՝ ազգային մոտեցման, որպեսզի Հայաստան մտնեն գումարներ երկարաժամկետ հիմունքներով:
Օրինակ, Տաթեւի ծրագիրը, որին կառավարությունը լուրջ մասնակցություն է ցուցաբերել եւ գումար ներդրել, երկարաժամկետ արդյունք է տվել: Գորիսում բացվել են 10 հյուրանոցներ, մարզ են այցելում մեծ թվով զբոսաշրջիկներ: Կարծում եմ, որ բոլոր նրանք, ովքեր ցանկանում են լուրջ ներդրումներ կատարել Հայաստանում, պետք է ստանան որոշակի օժանդակություն պետությունից: Տաթեւի հարցում մենք ոչ մի հարկային արտոնություն չստացանք: Այնտեղ գործում էր այլ մոդել. հետաձգվեցին հարկերի վճարումները, որոնք մենք հետագայում ամբողջությամբ վճարեցինք:
Հաճույքով պատրաստ եմ բոլոր պատգամավորներին հրավիրել` եկեք ու ծանոթացեք Դիլիջանի դպրոցի ծրագրին: Հավանաբար, անհրաժեշտ է ավելի շատ պատմել մարդկանց, թե ի՞նչ, ինչպե՞ս եւ ինչո՞ւ է կատարվում:

Рубен Варданян и Виктор Вексельберг.
16 июня на телеканале Армения вышло в эфир интервью бизнесмена и благотворителя Рубена Варданяна программе «Р-Эволюция». Предлагаем вашему вниманию некоторые фрагменты из этого интервью.
Об Армении и будущем
Я вижу, что, несмотря на все сложности, возможности для самореализации есть. Хотя, есть и эмиграция, очень много людей выезжает из Армении. У Армении много непростых вызовов, и для того, чтобы остаться и строить светлое будущее, действительно, надо иметь очень большую убежденность и веру в свои силы.
В этом смысле, Армения, как и многие другие страны, стоит перед большим вызовом. 3-5 % наиболее творчески активных людей всегда будут иметь возможность жить в любой точке мира, иметь паспорт любой страны. Все будут бороться за эти лучшие кадры. В этом смысле создание хорошей системы образования и здравоохранения является ключевым, хоть и недостаточным элементам для того, чтобы люди не выезжали из страны.
Я реализую много проектов в Армении с людьми разных профессий. В разных регионах разная ситуация. В Арцахе, например, я вижу людей, которые верят в свое будущее, родину, не выезжают и готовы за ней бороться. В целом, есть ощущение того, что отсутствие понимания того, какой будет Армения через 20-30 лет, действительно мешает многим людям принять правильное решение.
Многие уезжают из Армении не потому, что здесь очень плохо или нет работы, а потому что люди не верят в свое будущее, не верят, что здесь будет хорошо. Мы с большим трудом находим людей для наших проектов. Например, для проекта в Татеве. Я бы мечтал работать рядом с Татевом, получать хорошую, рыночную зарплату, работать  на свежем воздухе, в этом святом месте. Но мы с большим трудом находим людей, которые готовы работать там за довольно приличные деньги.
В этом смысле, феномен в том, что часто нет не самих возможностей, а нет веры в наличие этих возможностей. Это попытка оправдать самого себе в том, почему ты не успешен. Это одна из ключевых проблем - когда ты пытаешься найти объяснения тому, почему ты не добился успеха, обуславливая это внешними обстоятельствами. Ты должен бороться за свое счастье, за свое будущее.
В 90-е в России был период беспредела, не было никаких правил, царил криминальный разгул и в этих условиях каждый принимал решение сам: уехать – не уехать, как вести себя в этой среде. Очень непросто сохранить самого себя в среде, которая тебя не поддерживает, в которой отсутствуют правильные этические нормы, но это твой выбор, не выбор внешней среды.
В 1990 году я работал в банке «Менатеп». Это был очень успешный банк. Я был студентом третьего курса и получал $‌1000 - безумно большие деньги для того времени. У меня была правильная, успешная возможность самореализации, но я ушел на работу с зарплатой, которая была меньше в 10 раз, потому что я считал это более правильным, долгосрочным местом для работы. В долгосрочной перспективе я видел себя банкиром, который хотел иметь конвертированную репутацию во всем мире. Но с этим выбором я мог и ошибиться. Я мог уйти на другую работу, и у меня могло бы не получиться. Это был непростой выбор.
Распад советской системы привел к большим изменениям и катаклизмам. Восстановление идет очень болезненно, особенно в таких небольших странах, как Армения. Вторая сложность для нас заключается в том, что мы продолжаем процесс выживания - блокада, война, тяжелые природные катаклизмы. Мы пытаемся выжить, и в этом смысле не живем долгосрочно. Мы не кому не верим, живем в очень узком радиусе доверия, когда никто никому не доверяет. И с точки зрения создания мечты, среды, где люди верят в будущее, выстраивание правильных отношений внутри различных групп - это очень сложный процесс, который мы должны пройти, но у нас есть шансы и все преимущества.
О ценностях
Основа всего - семья. Все ключевые ценности заложены в семье. Второе - это общество. В обществе есть как формальные, так и неформальные лидеры. У всех у нас в школе у нас были формальные лидеры, как комитет комсомола, так неформальные – полублатные ребята, которые «рулили по понятиям». И третье, конечно, это государство, со своей системой наказания и поощрения. Надо начать с семьи. К сожалению, сегодняшний капитализм разрушает семью, потому что раньше семья была носителем знаний, и эти знания передавались из поколения в поколение. Сейчас, большинство из нас работает на службе, где эти навыки не очень важны, идет потеря необходимости быть очень крепкой семьей. Когда люди живут в больших городах, а не деревнях, это тоже влияет на семью.
Я считаю, что для молодежи ключевым является опор на свои корни. У армян всегда были очень крепкие корни, в этом плане мы уникальная нация с большим историческим прошлым. Необходимо понять наши национальные традиции и ритуалы и пытаться смотреть на будущее с точки зрения современных методов получения знаний, работы. Это не очень простая задача для молодых ребят, но, к сожалению, никто за них этого делать не будет. Мы находимся в обществе, которое требует от человека проявлять больше ответственности и больше решительности за свою судьбу.
О Дилижанской международной школе
Школа будет открыта в сентябре 2014 года. Я надеюсь, что она сыграет действительно очень серьезную роль для будущего Армении. Образование - ключевая отрасль, которая будет определять будущее стран и региона. У нас есть конкурентные преимущества - армяне всегда были высокообразованной нацией. Наши семьи всегда вкладывали очень много денег в образование. Да, сейчас у нас произошла подмена понятий,  и вместо знаний стало более важным иметь диплом, но фундамент остался. Я считаю, что для Армении это один из ключевых проектов по созданию качественной, конкурентной образовательной среды, как для местных школ, так и для школ, подобных Дилижанской.
Дилижанская школа является международной, там будет учиться больше детей из-за рубежа, чем из Армении. Этот проект является мультиэффектным, потому что он позволяет привлекать высоких профессионалов, которые не является армянами. Это маленький, но очень важный элемент для того, чтобы принимать хороших специалистов, которые нам нужны для каких-то проектов. Это важно с точки зрения привлечения иностранного туристического потока. И это возможность для города стать другим, развивать малый и средний бизнес.
Дилижанская школа - не просто школа, где будут учиться 650 детей из более чем 60 стран мира. Мы примем детей, которые вырастут в Армении, потом продолжат учиться в других странах, но они будут знакомы с Арменией. Это тяжелый процесс, непростой, требующий серьезной работы. Нам предстоит большая работа, чтобы объяснить  - почему именно в Армении именно это школа будет настолько хорошей, чтобы родители рискнули отправить их детей сюда. Условия школы - и по материально-техническому обеспечению, и по качеству учителей, будут мировыми.
У меня есть несколько критериев, согласно которым я пытаюсь делать свои проекты. Первый - мультиэффектность. Второй – мировые стандарты.
Здание Дилижанской школы - не просто здание. Проект получит экологическую сертификацию. Здание будет сделано по «зеленым стандартам». Будут очень хорошие условия для проживания и питания.
Риски и вызовы есть, но такие проекты никогда легко не реализуются. Это долгосрочный проект, который мы начали обсуждать с моей женой в 2006 году, вместе с президентом Армении посадили символическое дерево в 2010-м году, в 2014 году откроем первый этап, а в 2023 году школа будет работать на полную мощность.
Это - не проект Рубена Варданяна. Это коллегиальный проект, как и Московская школа управления СКОЛКОВО. Это проект людей, которые вместе со мной дают деньги на благотворительность для того, чтобы построить одной из крупнейших общественных зданий на территории Армении. Сейчас на стройке школы одновременно работают 12 кранов.
О налоговых льготах для Дилижанской школы
Мы строим объект стоимостью $‌ 120 млн, и по закону, мы должны заплатить $‌ 30 млн в виде налогов. По большому счету, это решение государства, которое хочет выстраивать государственно-частное партнерство и помочь данному проекту. Мы не ставили условий правительству. Мы со своей стороны сделаем этот проект и мне очень приятно, что в этом проекте участвуют не только армяне, но и Сулейман Керимов, Анатолий Чубайс, Виктор Вексельберг и другие. Они и многие другие отдали свои личные деньги на проект в Армении.
Я считаю, что все благотворители, которые делают проекты такого масштаба и в тех сферах, которые нужны Армении, должны получать какие-то льготы от государства. Армения, которой очень нужно стать более привлекательной, за счет этой школы получит много косвенных выгод -рабочие места, новые малые и средние компании. С долгосрочной точки зрения очень выгодно иметь такую школу именно в Армении, а не в другой стране. За это надо бороться. В этом смысле, это не вопрос одолжения, а вопрос национального подхода к тому, чтобы в Армению приходили деньги на долгосрочной основе.
Например, проект Татева, в котором правительство поучаствовало серьезным образом и вложило деньги, дал долгосрочный эффект. В Горисе открылось 10 гостиниц, в регион приезжает огромное количество туристов. Я считаю, что все инвесторы, которые хотят делать серьезные вложения в Армении, должны получать определенную поддержку, содействующую их начинаниям. По Татеву мы никаких налоговых освобождений не получили. Там была другая модель взаимоотношений, нам отсрочили выплату налогов, которые впоследствии были выплачены.