Շատ հայեր Հոլանդիայում եւ Բելգիայում քվեարկել են Հայաստանի օգտին, սակայն նրանց ձայները չեն հաշվարկվել - Mediamax.am
13254 դիտում
Շատ հայեր Հոլանդիայում եւ Բելգիայում քվեարկել են Հայաստանի օգտին, սակայն նրանց ձայները չեն հաշվարկվել
Dorians
Լուսանկարը` EBU
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպայում բնակվող Dorians-ի երկրպագուները նամակներ են ուղարկել խմբին` տեղեկացնելով, որ ակտիվորեն քվեարկել են խմբի համար շաբաթ օրը կայացած Եվրատեսիլի եզրափակչում, սակայն իրենց ձայները չեն ընդունվել կամ չեն հաշվարկվել:
Այս մասին հաղորդում է Dorians-ի մամուլի ծառայությունը:
Նամակներից մեկում Հոլանդիայի բնակիչ Ալվինա Ղուլյանը գրում է.
«Անձամբ ես քվեարկել եմ 16 անգամ եւ իմ բազմաթիվ ծանոթները նույնպես քվեարկել են Հայաստանի օգտին: Սակայն, քվեարկության ժամանակ, երբ փորձում էինք զանգահարել տան հեռախոսից, զանգ ընդհանրապես չէր գնում, իսկ երբ sms ուղարկեցինք, միայն քվեարկության ավարտից հետո պատասխան հաղորդագրություն ստացանք, որտեղ գրված էր, որ քվեարկությունն արդեն ավարտված է:
Դա նշանակում է, որ ոչ մի ձայն չի ընդունվել, նույն իրավիճակը տիրում էր նաեւ Բելգիայում: Անցած տարիներին Հայաստանը Հոլանդիայից ստացել էր 10, անգամ 12 միավոր, իսկ այս տարի ոչ մի ձայն… Այդպես չէր կարող լինել»:
Հայկուհի Խաչատրյանն էլ գրում է Բելգիայից.
«Դիմում եմ ձեզ, որպեսզի հետաքրքրվեք, թե ու՞ր են կորել մեր ձայները: Հնարավոր չէ, որ Հայաստանը Բելգիայից ձայներ չստանար: Մենակ մենք մեր հարազատներով մոտ 200 ձայն ենք ուղարկել: Մեր ընկերները Բրյուսելից, Անտվերպենից, Միխելենից վստահեցնում են, որ նույնպես քվեարկել են Հայաստանի օգտին: Մարդիկ իրենց ուղարկած հաղորդագրությունների կրկնօրինակները պահել են եւ կարող են ցուցադրել»:
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր «զայրացնող» է անվանել Ադրբեջանի քաղաքացիների կողմից «Եվրատեսիլ» մրցույթի ռուսաստանյան մասնակից Դինա Գարիպովայի օգտին տրված ձայների անհետացման փաստը:
Ինչպես հաղորդում է Ինտերֆաքս-ը, այսօր հանդես գալով Ադրբեջանի ԱԳ ղեկավար Էլմար Մամեդյարովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում Մոսկվայում, ռուսաստանցի նախարարը զգուշացրել է, որ «դա անպատասխան չի մնա»:

Ереван /Медиамакс/. Живущие в Европе поклонники Dorians пишут письма группе, сообщая, что активно голосовали в финале Евровидения в субботу, однако их голоса не были приняты или подсчитаны.
Об этом сообщает пресс-служба Dorians.
В одном из писем жительница Голландии Альвина Гулян пишет:
«Лично я голосовала 16 раз, и мои многочисленные знакомые тоже голосовали за Армению. Однако во время голосования, когда мы звонили с домашнего телефона, звонок вообще не доходил, а когда посылали sms, то уже после окончания голосования получили ответное сообщение, в котором говорилось, что голосование уже закончено.
Это значит, что ни один голос не был принят, та же ситуация была в Бельгии. В прошлые годы Армения получала от Голландии 10 и даже 12 баллов, а в этом году - ни одного…Такого быть не могло».
А Айкуи Хачатрян из Бельгии пишет:
«Я обращаюсь к вам, чтобы вы поинтересовались - куда пропали наши голоса? Невозможно, чтобы Армения не получила голосов из Бельгии. Только мои родные голосовали около 200 раз. Наши друзья из Брюсселя, Антверпена, Михелена заверяют, что также голосовали за Армению. Люди сохранили копии посланных ими сообщений и могут показать их».
Напомним, что глава МИД России Сергей Лавров назвал сегодня «возмутительным» факт исчезновения голосов, отданных гражданами Азербайджана за российскую участницу конкурса «Евровидение» Дину Гарипову.
Как сообщает Интерфакс, выступая в Москве на совместной пресс-конференции с главой МИД Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым, российский министр предупредил, что «без ответа это не останется».