Շատ հայեր Հոլանդիայում եւ Բելգիայում քվեարկել են Հայաստանի օգտին, սակայն նրանց ձայները չեն հաշվարկվել - Mediamax.am
13254 դիտում
Շատ հայեր Հոլանդիայում եւ Բելգիայում քվեարկել են Հայաստանի օգտին, սակայն նրանց ձայները չեն հաշվարկվել
Dorians
Լուսանկարը` EBU
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպայում բնակվող Dorians-ի երկրպագուները նամակներ են ուղարկել խմբին` տեղեկացնելով, որ ակտիվորեն քվեարկել են խմբի համար շաբաթ օրը կայացած Եվրատեսիլի եզրափակչում, սակայն իրենց ձայները չեն ընդունվել կամ չեն հաշվարկվել:
Այս մասին հաղորդում է Dorians-ի մամուլի ծառայությունը:
Նամակներից մեկում Հոլանդիայի բնակիչ Ալվինա Ղուլյանը գրում է.
«Անձամբ ես քվեարկել եմ 16 անգամ եւ իմ բազմաթիվ ծանոթները նույնպես քվեարկել են Հայաստանի օգտին: Սակայն, քվեարկության ժամանակ, երբ փորձում էինք զանգահարել տան հեռախոսից, զանգ ընդհանրապես չէր գնում, իսկ երբ sms ուղարկեցինք, միայն քվեարկության ավարտից հետո պատասխան հաղորդագրություն ստացանք, որտեղ գրված էր, որ քվեարկությունն արդեն ավարտված է:
Դա նշանակում է, որ ոչ մի ձայն չի ընդունվել, նույն իրավիճակը տիրում էր նաեւ Բելգիայում: Անցած տարիներին Հայաստանը Հոլանդիայից ստացել էր 10, անգամ 12 միավոր, իսկ այս տարի ոչ մի ձայն… Այդպես չէր կարող լինել»:
Հայկուհի Խաչատրյանն էլ գրում է Բելգիայից.
«Դիմում եմ ձեզ, որպեսզի հետաքրքրվեք, թե ու՞ր են կորել մեր ձայները: Հնարավոր չէ, որ Հայաստանը Բելգիայից ձայներ չստանար: Մենակ մենք մեր հարազատներով մոտ 200 ձայն ենք ուղարկել: Մեր ընկերները Բրյուսելից, Անտվերպենից, Միխելենից վստահեցնում են, որ նույնպես քվեարկել են Հայաստանի օգտին: Մարդիկ իրենց ուղարկած հաղորդագրությունների կրկնօրինակները պահել են եւ կարող են ցուցադրել»:
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր «զայրացնող» է անվանել Ադրբեջանի քաղաքացիների կողմից «Եվրատեսիլ» մրցույթի ռուսաստանյան մասնակից Դինա Գարիպովայի օգտին տրված ձայների անհետացման փաստը:
Ինչպես հաղորդում է Ինտերֆաքս-ը, այսօր հանդես գալով Ադրբեջանի ԱԳ ղեկավար Էլմար Մամեդյարովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում Մոսկվայում, ռուսաստանցի նախարարը զգուշացրել է, որ «դա անպատասխան չի մնա»:

Many Armenians in Netherlands and Belgium voted for Dorians but their votes weren't counted - Mediamax.am
12084 views
Many Armenians in Netherlands and Belgium voted for Dorians but their votes weren't counted
Dorians
Photo: EBU
Yerevan /Mediamax/. Dorians fans living in Europe sent letters to the group informing that they actively voted for the band at the Eurovision final last Saturday but their votes weren't received or counted, the press service of Dorians reports this.
Alvina Ghulyan who lives in Holland writes in one of the letters:
“I personally voted 16 times and many friends also voted for Armenia. But at the voting process when we tried to dial on the home phone there was no call, and when we sent a sms we got a reply message only after the voting saying the voting is over.
That means not a single vote was accepted and the same situation was in Belgium. During last years Armenia got 10 and even 12 points from Holland and not a single point this year...That couldn't happen".
Haykuhi Khachatryan writes from Belgium:
"I call on to get information where our votes were lost. It would be impossible for Armenia not to have any votes from Belgium. Only our family sent about 200 votes. Our friends from Brussels, Antwerpen and Michelin assure that they also voted for Armenia. People kept the copies of their messages and can show them".
It should be recalled that Russian Foreign Minister Sergey Lavrov called the fact of disappearing of votes given by the Azerbaijani citizens to Russia's participant of “Eurovision” song contest Dina Garipova “outrageous”.
Addressing a joint press conference with the Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov in Moscow, the Russian FM warned that it “will be responded”, Interfax reports.