Պաշտպանի զեկույց. «ժողովրդին պակասում է հացն ու արդարադատությունը»
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը 2012թ. իր տարեկան զեկույցում վեր է հանել է 148 համակարգային խնդիրներ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, մարդու իրավունքների պաշտպանի 2012թ. զեկույցը վերաբերում է 22 պետական մարմինների աշխատանքին:
«Մեր երկրի ամենամեծ չարիքները՝ դա արդարադատության պակասն է եւ սոցիալ-տնեսական խնդիրները: Ժողովրդին պակասում է հացն ու արդարադատությունը», - այսօր ասել է մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը:
Համեմատելով 2012թ. Զեկույցը նախորդ տարվա զեկույցի հետ, նա նկատել է, որ առաջընթաց է գրանցվել վարչարարության ոլորտում: Պաշտպանը նշել է, որ լրջորեն բարեփոխվել եւ կատարելագործել է ՀՀ կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեն, մեծ առաջընթաց կա նաեւ խոսքի ազատության ոլորտում:
Կարեն Անդրեասյանի խոսքով, իր հրապարակած տարեկան զեկույցին դրական են արձագանքել ՀՀ ոստիկանությունը, ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի ու Առողջապահության նախարարությունները: Քննադատաբար են մոտեցել ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը եւ Պետական եկամուտների կոմիտեն, ինչպես նաեւ դատական իշխանությունները:
Առաջիկա քառօրյայի ընթացքում զեկույցը կներկայացվի ԱԺ-ում, իսկ ապրիլի 2-ին Գյումրիում մարդու իրավունքների պաշտպանը կներկայացնի նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ իր արտահերթ զեկույցը:

Ереван/Медиамакс/. Офис Омбудсмена Армении в своем годовом докладе за 2012 год выявил 148 структурных проблем.
Как сообщает Медиамакс, в годовом докладе Омбудсмена представлена работа 22 государственных ведомств.
«Основным злом в нашей стране является недостаток правосудия и проблемы социально-экономического характера. Народу не хватает хлеба и правосудия»,- сказал сегодня защитник прав человека Армении Карен Андреасян.
Проводя параллели между новым докладом и прошлым, он отметил, что намечается прогресс в сфере администрирования. Карен Андреасян сказал, что серьезный прогресс заметен, в частности, в деятельности Комитета кадастра недвижимости, а также в плане свободы слова.
По словам защитника прав человека, положительную оценку годовому докладу дали Полиция Армении, министерство труда и по социальным вопросам, а также здравоохранения. Критически отнеслись Государственная комиссия по защите экономической конкуренции и Комитет госдоходов, а также судебные структуры.
Доклад Омбудсмена будет представлен в Национальном собрании Армении в ходе предстоящего заседания, кроме того, 2 апреля Омбудсмен представит в Гюмри свой внеочередной доклад по прошедшим президентским выборам.