Երեւան: Մեդիամաքս: Carrefour-ից Yandex Go-ի միջոցով պատվերներ կատարելով՝ օգտատերերը կարող են հավաքել երկրի վայրի կենդանիների բնակության քարտեզը եւ ստանալ «Հայաստանի գազանների ընկեր» նշանը։
5000 դրամից բարձր յուրաքանչյուր պատվերից ծառայությունը 300 դրամ կփոխանցի Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամին (FPWC)։
Հավաքագրված միջոցները կուղղվեն անազատությունից փրկված արջերի եւ այլ կենդանիների կերակրմանը, խնամքին, բուժմանը եւ վերականգնմանը։
Հավաքածուն բաղկացած է կենդանիների պատկերներով ստիքերներից եւ Հայաստանի խաղային քարտեզից։ 5 000 դրամ եւ ավելի արժեքով պատվերի դեպքում օգտատերը ստանում է մեկ կենդանու ինքնակպչուն պիտակ եւ նրա մասին համառոտ տեղեկատվությամբ քարտ՝ որտեղ է բնակվում եւ ինչով է սնվում։
10 000 դրամ եւ ավելի արժեքով պատվերի դեպքում ինքնակպչուն պիտակի հետ միասին պատվերի հետ կգա նաեւ քարտեզը, որի վրա կարելի է փակցնել կենդանիներին։
Լուսանկարը` Yandex Go
Այն օգտատերերը, ովքեր քարտեզի վրա կհավաքեն հինգ տարբեր կենդանիներ, կստանան «Հայաստանի գազանների ընկեր» նշանը։ Դրա համար անհրաժեշտ է այցելել Yerevan Mall-ի Carrefour եւ ներկայացնել սթիքերներով քարտեզը։
Ակցիայի մասնակիցներին հասանելի են տասը տեսակի կենդանիների ինքնակպչուն պիտակներ՝ այծյամի, վարազի, Սեւանա լճի իշխանի, ջրասամույրի, խայտաքիսի, աքիսի, մկնաճուռակի, ինչպես նաեւ հազվագյուտ եւ անհետացման եզրին գտնվող տեսակների՝ կովկասյան ընձառյուծի, հայկական մուֆլոնի, գառնանգղի։
Քարտերում ներկայացված տեղեկատվության հիման վրա յուրաքանչյուր կենդանու սթիքերը պետք է տեղադրել նրա բնակության համապատասխան տարածաշրջանում՝ Վայոց Ձոր, Սյունիք, Տավուշ, Լոռի, Կոտայք, Շիրակ, Արագածոտն, Գեղարքունիք եւ Սեւանա լիճ։
«Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամում մեր աշխատանքի մեծ մասը կապված է բնապահպանության կարեւոր նախաձեռնությունների հետ, ներառյալ լրացուցիչ կերակրումներ, վայրի կենդանիների փրկարար կենտրոնի գործունեություն, ինչպես նաեւ որբացած քոթոթների փրկություն եւ վերադարձ վայրի բնություն։ Yandex Armenia-ի հետ այս համագործակցության շնորհիվ մենք կարողանում ենք այս կարեւոր պահպանական ծրագրերի մասին իրազեկումը հասցնել հայ ընտանիքներին։ Շատ ուրախ ենք այս հնարավորության համար՝ մարդկանց ներշնչելու մեր երկրի վայրի բնությունը պահպանելու կարեւորության մասին» - ասել է Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) հիմնադիր եւ տնօրեն, Բնության պահպանության միջազգային միության խորհրդի անդամ Ռուբեն Խաչատրյանը:
«Նախագծի շրջանակում հատուկ ուշադրություն է դարձվել կենդանիների եւ նրանց բնակավայրերի վերաբերյալ տեղեկատվության ճշգրտությանը եւ արժանահավատությանը։ Yandex Go-ի նախաձեռնությունը խաղային եւ մատչելի ձեւով հնարավորություն է տալիս տարբեր տարիքի մարդկանց՝ երեխաներից մինչեւ մեծահասակներ, պատմել Հայաստանի ֆաունայի մասին եւ նպաստում է բնության նկատմամբ հոգատար ու գիտակցված վերաբերմունքի ձեւավորմանը։ Նախագիծը ցույց է տալիս, որ վայրի կենդանիների մասին հոգատարությունը կարող է սկսվել պարզ եւ հասկանալի քայլերից», - նշել է նախագծի խորհրդատու, ԵՊՀ կենդանաբանության ամբիոնի վարիչ Աստղիկ Ղազարյանը։

Ереван /Медиамакс/. Совершая заказы в Carrefour через Yandex Go, пользователи смогут собрать карту обитания диких животных страны и получить значок «Друг животных Армении».
С каждого заказа стоимостью свыше 5000 драмов сервис перечислит 300 драмов в Фонд сохранения дикой природы и культурных ценностей (FPWC). Собранные средства будут направлены на питание, уход, лечение и реабилитацию животных, спасенных из неволи.
Коллекция проекта, которую пользователи могут собрать, покупая товары в Carrefour через Yandex Go, состоит из наклеек с изображениями животных и игровой карты Армении. При заказе от 5 000 драмов пользователь получает наклейку одного животного и карточку с краткой информацией о нём — где оно обитает и чем питается.
Фото: Yandex Go
При заказе от 10 000 драмов вместе с наклейкой в заказ будет вложена и карта, на которую можно наклеивать животных. Пользователи, собравшие на карте пять разных животных, смогут получить значок «Друг животных Армении». Для этого нужно прийти в Carrefour в Yerevan Mall и показать карту с наклейками.
Участникам акции доступны наклейки с десятью видами животных — косулей, кабаном, севанской форелью, лаской, перевязкой, выдрой, лунём, а также редкими и исчезающими — кавказским леопардом, армянским муфлоном, бородачом. Опираясь на информацию в карточках, наклейку каждого животного нужно будет разместить в определённом регионе обитания: Вайоц Дзор, Сюник, Тавуш, Лори, Котайк, Ширак, Арагацотн, Гегаркуник и озеро Севан.
«Значительная часть работы Фонда по сохранению дикой природы и культурных ценностей связана с природоохранными усилиями — такими как дополнительное подкармливание, работа нашего Центра спасения диких животных и реабилитация осиротевших медвежат с последующим возвращением их в дикую природу. Благодаря сотрудничеству с Yandex Armenia мы можем донести важность этих природоохранных программ напрямую до армянских семей. Мы очень рады возможности вдохновить людей на защиту дикой природы нашей страны», - сказал основатель и директор Фонда сохранения дикой природы и культурных ценностей (FPWC), член Совета Международного союза охраны природы Рубен Хачатрян.
«В рамках проекта особое внимание уделялось точности и достоверности информации о животных и местах их обитания. Инициатива Yandex Go позволяет в игровой и доступной форме рассказывать о фауне Армении людям разного возраста — от детей до взрослых — и способствует формированию бережного и осознанного отношения к природе. Проект показывает, что забота о диких животных может начинаться с простых и понятных шагов», - отметила консультант проекта, заведующая кафедрой зоологии Ереванского государственного университета Астхик Казарян.