Մեկնարկել է հոգեւոր-հոգեբանական աջակցության առաջին վերապատրաստման ծրագիրը - Mediamax.am
Ամերիկահայ բարերար, նորարար Նուբար Աֆեյանի տեսլականով ստեղծված «Հայկական հոգեւոր վերականգնման հիմնադրամը» մեկնարկել է իր «Հոգեւոր-հոգեբանական վերականգնման խմբային աջակցության» եռափուլ առաջին վերապատրաստման ծրագիրը։
Այս կրթական ծրագիրը մշակվել է Հիմնադրամի երեք տարվա հետազոտությունների, դաշտային աշխատանքի եւ վերլուծված տվյալների հիման վրա։
Ծրագիրը ամփոփում է Հիմնադրամի՝ ավելի քան 4,000 շահառուների հետ իրականացրած հոգեբանական աջակցության փորձը։ Հայաստանի եւ միջազգային առաջատար մասնագետների համատեղ աշխատանքը հնարավորություն է տվել այս գիտելիքները վերածել ամբողջական եւ փուլային վերապատրաստման ծրագրի։
«Այս մասշտաբային նախաձեռնության նպատակն է ձեւավորել մասնագետների ամուր համայնք, որը հիմնադրամի ծրագրերի շրջանակում կկարողանա Հայաստանի տարբեր բնակավայրերում ապահովել համապարփակ հոգեւոր-հոգեբանական աջակցություն՝ օգնելով մարդկանց հաղթահարել պատերազմի, տեղահանության եւ առհասարակ կոլեկտիվ տրավմայի անհատական հոգեբանական հետեւանքները մեր հայրենակիցների կյանքում» - նշել է հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հովհաննես Նիկողոսյանը։
Վերապատրաստման ծրագրի առաջին փուլին մասնակցելու հայտ էին ներկայացրել 120-ից ավելի հոգեբաններ եւ սոցիալական աշխատողներ Հայաստանի տարբեր բնակավայրերից։ Ընտրության գործընթացից հետո Հիմնադրամը ձեւավարել է վերապատրաստվողների առաջին խումբը՝ հրավիրելով 48 մասնագետների։
«Վերապատրաստման ծրագիրը եռափուլ է եւ ներառում է ինչպես տեսական, այնպես էլ գործնական բովանդակություն՝ մասնագետների մոտ հոգեւոր-հոգեբանական աջակցության կիրառական եւ համակարգային կարողություններ ձեւավորելու նպատակով։ Հիմնադրամի մասնագետների կողմից մշակված այս նորարար մոտեցմամբ վերապատրաստված մասնագետների համայնքը հնարավորություն է տալու մեր երկրում ստեղծել որակապես նոր աջակցման էկոհամակարգ՝ պետական մարմինների ու ոլորտային կառույցների հետ համագործակցությամբ»,- ասել է Հիմնադրամի հոգեւոր-հոգեբանական ծրագրերի ղեկավար Անի Մանուկյանը։
Վերապատրաստման ծրագիրն ուղղված է ինչպես փորձառու մասնագետներին, այնպես էլ սկսնակներին, ովքեր ցանկանում են ներգրավվել նորարարական մեթոդներով աշխատանքում եւ իրենց ներդրումն ունենալ Հայաստանի համայնքների առողջացման ու վերականգնման գործում։
2026թ հունվարին կմեկնարկի Հայաստանի այլ համայնքներում սոցիակական աշխատողների ու հոգեբանների վերապատրաստման համար հայտերի ընդունումը։
«Հայկական հոգեւոր վերականգնման հիմնադրամը» ստեղծվել է 2022թ. ամռանը՝ ամերիկահայ բարերար Նուբար Աֆեյանի տեսլականով եւ Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությամբ:
Հիմնադրամի գլոբալ առաքելությունն է վերափոխել հետճգնաժամային իրավիճակներում հոգեկան առողջության վերականգնման մա¬սին արդի մոտեցումները՝ ստեղծելով «հոգեւոր-հոգեբա¬նա¬կան» լուծումներ։
Մինչ օրս «Հայկական հոգեւոր վերականգնման հիմնադրամի» ծրագրերի շնորհիվ վերապատրաստվել են 100-ից ավելի մասնագետներ եւ հոգեւոր-հոգեբանական աջակցություն են ստացել մոտ 4000 մեծահասակներ ու երեխաներ։
Հիմնադրամի ծրագրերն իրականացվում են «Աֆեյան նախաձեռնություններ Հայաստանի համար» (AIFA) հիմնադրամի եւ Աֆեյան ընտանիքի աջակցությամբ։

The First Training Program on Psycho-Spiritual Support Launched in Armenia - Mediamax.am
The Armenian Spiritual Revival Foundation (SRF), established through the vision of Armenian-American entrepreneur, inventor, and philanthropist Dr. Noubar Afeyan, officially launched in Yerevan its first three-phase training program in “Group-Based Psycho-Spiritual Support.”
This educational program has been developed on the basis of three years of research, field experience, and impact data gathered by the Foundation. It synthesizes SRF’s extensive experience providing psychological support to more than 4,000 beneficiaries across Armenia, all of whom were affected—directly or indirectly—by the consequences of the 2020 war, including the forced displacement from Nagorno Karabakh in September 2023. Thanks to the joint efforts of leading Armenian and international experts, this body of knowledge has now been transformed into a comprehensive, three-tier training program.
“The aim of this major initiative is to build a strong community of facilitators and practitioners who, as part of the Foundation’s programs, will be able to provide comprehensive psycho-spiritual support in communities across Armenia—helping people overcome the individual psychological consequences of war, displacement, and, in sum, the collective trauma,” noted the Foundation’s Executive Director, Hovhannes Nikoghosyan.
More than 120 psychologists and social workers from various regions of Armenia applied to enroll in the training program’s first phase. Following a competitive selection process, the Foundation formed the first training cohort, inviting 48 specialists.
“The training program consists of three phases and includes both theoretical and practical components, designed to equip early- and mid-career professionals with applied competencies in psycho-spiritual support. Through this innovative approach developed by the Foundation’s experts, the growing community of trained facilitators will help create a qualitatively new support ecosystem in Armenia, in collaboration with state bodies and other institutions in the field,” said Ani Manukyan, Head of SRF’s Psycho-Spiritual Programs.
The training program is open to both experienced practitioners and beginners who wish to engage in innovative psycho-spiritual method and contribute to the healing and recovery of people and communities across Armenia.
The Armenian Spiritual Revival Foundation was established in the summer of 2022 through the vision of Dr. Noubar Afeyan and with the blessing of His Holiness Karekin II, Catholicos of All Armenians.
The Foundation’s global mission is to transform contemporary approaches to addressing collective trauma in post-crisis settings by creating “psycho-spiritual” solutions.
To date, more than 100 professionals have been trained through SRF programs, and nearly 4,000 adults and children have received psycho-spiritual support.
The Foundation’s programs are implemented with the support of the Afeyan Initiatives for Armenia (AIFA) Foundation and the Afeyan family.