2023թ. սեպտեմբերի 19-ի արցախյան պատերազմի եւ Արցախի հայաթափման երկրորդ տարելիցին ընդառաջ տեղի է ունեցել բրիտանացի լրագրող, Politico պարբերականի թղթակից Գաբրիել Գեւինի «Մեր հայրերի մոխիրը. Լեռնային Ղարաբաղի անկման պատմությունը» գրքի հայերեն թարգմանության շնորհանդես-քննարկումը:
Գիրքը հրատարակել է Մեդիամաքս մեդիա ընկերությունը`«Գալուստ Կիւլպէնկեան» Հիմնարկութեան եւ «Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամի աջակցությամբ:
Թարգմանիչը Մարիա Սադոյանն է, խմբագիրը՝ Նունիկ Ավետիսյանը:
Դրանում հեղինակն ականատեսի աչքով ներկայացնում է իրադարձությունները, որոնք ծավալվել են 2020 թ. 44-օրյա պատերազմից հետո մինչեւ 2023 թվականի սեպտեմբերի Արցախի հայաթափումը:
Քննարկմանը մասնակցել են Արցախի նախկին արտգործնախարար Կարեն Միրզոյանն ու Արցախի Ազգային ժողովի նախկին նախագահ, Արցախի նախկին արտգործնախարար Աշոտ Ղուլյանը: Քննարկումը վարել է Մեդիամաքսի տնօրեն Արա Թադեւոսյանը:
Գիրքը հայերենով հրատարակելու որոշումը
2024թ. դեկտեմբերին մամուլի հաղորդագրություն ստացանք այն մասին, որ Լոնդոնում լույս է տեսնելու Գաբրիել Գեւինի «Մեր հայրերի մոխիրը. Լեռնային Ղարաբաղի անկման պատմությունը» գիրքը: Լուրը Մեդիամաքսի կայքում տեղադրելուց երկու ժամ անց շնորհակալական նամակ ստացա հեղինակից, եւ որոշեցինք զրուցել գրքի մասին: Արդյունքում 2025թ. հունվարի առաջին օրերին հրապարակվեց իմ եւ Գաբրիել Գեւինի զրույցը: Դրանից հետո արդեն որոշել էի, որ ձեռք ենք բերելու գիրքը հայերեն թարգմանելու եւ հրատարակելու իրավունքը: Դեռ չէի հասցրել կարդալ այն, բայց ինչ-որ ներքին զգացում ունեի, որ դա պետք է անել:
«Գրկած պահել» Արցախից բերած հիշողությունները
Աշոտ Ղուլյան
Այսօր երկակի զգացում ունեմ: Չէի ցանկանա, որ այսպիսի գիրք գրվեր, կարդայինք այն եւ քննարկեինք, բայց պետք է ընդունենք՝ այս իրականությունն արդեն բոլորիս կյանքի մաս է:
Մենք բախվել ենք եւ դեռ բախվում ենք աղետալի իրադարձությունների, որոնց մասին օտարազգի հեղինակի տպավորություններն արժեքավոր են թեկուզ այն իմաստով, որ առնչվում են հազարավոր մարդկանց ճակատագրերի: Գրքում մեր բազմաթիվ հայրենակիցների անցած ողբերգական ճանապարհն է, որի մասին շատ դժվար է խոսել նույնիսկ այսօր՝ երկու տարի անց:
Աշոտ Ղուլյանը Աշոտ Ղուլյանը
Կարծում եմ՝ այս եւ նման գրքերը մեր աղետալի ժամանակահատվածն ամփոփելու միջոց են: Արդյունքում, շատ հաճախ ինքդ քեզ հարց ես տալիս՝ «իսկ ամեն ինչ ճի՞շտ ենք արել»: Պատասխանը՝ եթե իրավիճակն այսպիսին է, ուրեմն՝ սխալներ շատ են եղել: Հեղինակն այդ սխալների առանցքում դնում է միջազգային կառույցները, դրանց անտարբերությունն ու լռությունը, բայց կարծում եմ՝ սխալները բոլոր կողմերից էին, ու դրանց հետեւանքը տեսնում ենք այսօր:
Գիրքը կարդալիս հասկացա, որ լինելով շրջափակված Արցախում, մենք շատ բան բաց ենք թողել: Բլոկադան միայն սննդի, առաջին անհրաժեշտության պարագաների պակասը չէ, դա նաեւ տեղեկատվական շրջափակում է, քանի որ միշտ չէ, որ համացանցը, հեռախոսը կամ հեռուստացույցը հասանելի են:
Իսկապես գնահատում եմ հեղինակի անդրադարձն այս իրադարձություններին: Այսօր մենք ունենք ականատեսների բազմաթիվ հիշողություններ, որոնք արձանագրել է պետք: Հոգեբանորեն վերականգնվելու համար երկու տարին շատ կարճ ժամանակահատված է, շատ արցախցիներ դեռ պատրաստ չեն խոսել տեղի ունեցածի մասին փաստերով՝ զսպելով էմոցիաները: Բայց վստահ եմ՝ մեր հայրենակիցներն իրենց հետ փոքր հայրենիքից բերել են հարյուրավոր հիշողություններ: Ուզում եմ հավատալ, որ կկարողանանք արձանագրել դրանք, գրկած պահել եւ ճիշտ օգտագործել հայրենիք վերադառնալու ժամանակ:
Կարեն Միրզոյան
Գաբրիել Գեւինի գիրքը կարդալիս հնարավոր չէ չնկատել, որ այլազգի լինելով, հեղինակն անտարբեր չէ տեղի ունեցողի նկատմամբ: Նա նույնպես վերապրում է այն ահռելի ցավը, որի ականատեսն է եղել:
Կարեն Միրզոյանը Կարեն Միրզոյանը
Արցախում տեղի ունեցածից երկու տարի անց այս իրադարձությունների մասին հայերենով լույս է տեսել վերլուծական հոդվածների երկու ժողովածու միայն: Հույս ունեմ, որ Գաբրիել Գեւինի գրքից հետո կլինեն նաեւ հայ հեղինակներ, որոնք կսկսեն պատմել, խոսել տեղի ունեցածի մասին: Պետք չէ միայն վերլուծություններ անել, պետք է նաեւ արձանագրել եւ վավերագրել:
Եթե դիտարկենք տեղեկատվական դաշտում տարվող աշխատանքը, միանշանակ, առավել լսելի դառնալու համար կարող էինք ավելին անել:
Մենք պետք է հիշենք եւ դաս քաղենք 2020թ. տեղեկատվական պատերազմում ունեցած խոցելիությունից: Արձանագրենք, որ երբեմն պատերազմի մասին առավել ճշգրիտ տեղեկատվություն ստանում էինք հակառակորդից: Այստեղ չեմ ուզում հիշել այն կլիշեներն ու սուտ կարգախոսները, որոնք շրջանառության մեջ դրվեցին պատերազմի հենց առաջին օրերից:
2020թ. 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Արցախ մեկնած եւ տեղեկատվություն հասցնող մարդիկ իսկապես հսկայական աշխատանք են կատարել: Նկուղներում՝ ռմբակոծության տակ, նրանք կարողանում էին պահպանել կապն արտաքին աշխարհի հետ: Դա նույնքան կարեւոր աշխատանք էր, որքան կռիվը դիրքերում:
Երբ ասում ենք, որ 2020թ.-ին տեղեկատվական դաշտում բացթողումներ ունեցանք, խոսքը ոչ թե տեղում աշխատող մարդկանց մասին է, այլ՝ ընդհանուր մթնոլորտի:
Մշտապես տրվող հարցը՝ ի՞նչ անել
Այս հարցի պատասխանը տվել է դեռ Խրիմյան Հայրիկը՝ մեզ պետք է երկաթյա շերեփ: Որպես ազգ՝ վերջին տարիների փորձությունները մեզ պետք է սթափեցնեն: Ի վերջո, մենք պետք է հասկանանք, որ հույս պետք է դնենք ոչ թե այս կամ այն գերտերության,  քաղաքական ուժի վրա, այլ՝ ինքներս մեր:
Պետք է պատրաստ լինել շատ աշխատել, նվիրվել մեր իղձերին, գաղափարներին եւ ձերբազատվել պատրանքից, թե որեւէ կախարդական ուժ գալու եւ լուծելու է մեր խնդիրները:
Արցախցի ամեն ընտանիք միշտ հիշելու է իր կյանքի ամենաողբերգական օրերը: Ի՞նչ անել այսօր, կարծում եմ՝ պետք է ունենալ այլ իրավիճակ: Ոչ այնպիսին, երբ 120 հազար արցախցիների տեղահանումից հետո չկա որեւէ հիշատակի օր կամ միջոցառում: Ոչ այնպիսին, երբ չի հիշատակվում 200-ից ավելի երիտասարդի զոհաբերությունը, որոնք իրենց կյանքը տվեցին, որպեսզի այդ հազարավոր մարդիկ կարողանան դուրս գալ Արցախից:
Գաբրիել Գեւինի «Մեր հայրերի մոխիրը. Լեռնային Ղարաբաղի անկման պատմությունը» գիրքը հնարավոր է գնել առցանց, ինչպես նաեւ՝ «Բուկինիստ» եւ «Զանգակ» գրախանութների ցանցերում:

A presentation-discussion of the Armenian translation of the book “Ashes of Our Fathers: Inside the Fall of Nagorno-Karabakh” by British journalist and Politico correspondent Gabriel Gavin took place on September 19, 2023, on the eve of the second anniversary of the Artsakh war and the deportation of Armenians from Artsakh.
The book was published by Mediamax Media Company with the support of the Galoust Gulbenkian Foundation and the Tufenkian Foundation.
The book is translated by Maria Sadoyan and edited by Nunik Avetisyan.
In the book, through the eyes of an eyewitness, the author chronicles the events that unfolded from the 44-day war of 2020 until the deportation of Armenians from Artsakh in September 2023.
The discussion was attended by former Foreign Minister of Artsakh, Karen Mirzoyan, and former Chairman of the National Assembly of Artsakh, former Foreign Minister of Artsakh, Ashot Ghulian. The discussion was moderated by Mediamax Director Ara Tadevosyan.
The decision to publish the book in Armenian
In December 2024, we received a press release that Gabriel Gavin’s book “Ashes of Our Fathers: Inside the Fall of Nagorno-Karabakh” would be published in London. Two hours after the news was posted on Mediamax’s website, I received a thank-you letter from the author, and we decided to talk about the book. As a result, in early January 2025, my conversation with Gabriel Gavin was published. After that, I had already decided that we would acquire the rights to translate and publish the book in Armenian. I hadn’t had time to read the book yet back then, but I had a gut feeling that it should be done.
“Embracing” the memories brought from Artsakh
Ashot Ghulian
I have mixed feelings today. I wouldn’t like such a book to be written, read and discussed, but we have to accept that this reality is already part of the life of each of us.
We have faced and are still facing catastrophic events, and a foreign author’s recollections of those events are valuable at least in the sense that they relate to the fates of thousands of people. The book describes the tragic path of many of our compatriots, which is extremely hard to talk about even today, two years later.
Ashot Ghulian Ashot Ghulian
I think books like these are a way to take stock of a catastrophic period in our lives. As a result, you often ask yourself: “Did we do everything right?” The answer to that question is: if the situation is like this, then many mistakes were made. The author criticizes international structures, their indifference and silence for those mistakes, but I think all sides made mistakes, and we see their consequences today.
When I was reading the book, I realized that while being under a blockade in Artsakh, we missed out on a lot. The blockade is not only about the lack of food and basic necessities, it is also an information blockade, since the Internet, phones or television were not always available.
I really appreciate the author’s reflection on these events. Today we have a wealth of eyewitness accounts that need to be recorded. Two years is a too short period to recover psychologically, and many residents of Artsakh are not ready to talk about what had happened yet, holding back their emotions. But I am confident that our compatriots have brought hundreds of memories back from their small homeland. I hope we will be able to capture, embrace and use them wisely when we return to our homeland.
When reading Gabriel Gavin’s book, you can’t but notice that the author, a foreigner, is deeply affected by what’s happening. He also experiences the immense pain he has witnessed.
Karen Mirzoyan Karen Mirzoyan
In the two years since the events in Artsakh, only two collections of analytical articles have been published in Armenian about what happened. I hope that after Gabriel Gavin’s book, Armenian authors will begin to write about what happened. We need not only to analyze, we also need to record and document.
If we look at the work being done in the information field, we could definitely do more to be heard more.
We must remember and learn from our vulnerability in the information war of 2020. It should be noted that at times we received more accurate information about the war from the enemy. I do not want to recall here the clichés and false slogans that were put into circulation from the very first days of the war.
All those who traveled to Artsakh and delivered information during the 44-day war of 2020 did a truly enormous job. In the basements, under bombardment, they managed to maintain contact with the outside world. This work was just as important as the fighting on the front lines.
When we say that we had information gaps in 2020, we are not talking about the people working on the ground, but about the general atmosphere.
The question that is constantly being asked: what should we do?
Khrimyan Hayrik answered this question: we need an iron ladle. The trials of recent years should sober us up as a nation. Ultimately, we must understand that we should not rely on this or that superpower, political force, but on ourselves.
We must be ready to work hard, dedicate ourselves to our dreams, ideas, and get rid of the illusion that some magical force will come and solve our problems.
Every Artsakh family will always remember the most tragic days of their lives. What should we do today? I think we need a different situation. Not one where there is no memorial day or event honoring the displacement of 120,000 residents of Artsakh. Not one where the sacrifice of more than 200 young people who gave their lives so that thousands of people could leave Artsakh is not remembered.
Gabriel Gavin’s book “Ashes of Our Fathers: Inside the Fall of Nagorno-Karabakh” can be purchased online, as well as at “Bookinist” and “Zangak” bookstores.