Արեւմտահայ բանաստեղծ, գրող եւ բժիշկ Ռուբեն Սեւակի 140-ամյակին ընդառաջ ռուսերեն հրատարակվել է նրա բժշկական պատմվածքների ժողովածուն։ Գրքի հեղինակն ու թարգմանիչը բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ստեփան Մաթեւոսյանն է, որը ոչ միայն արեւմտահայերենից ռուսերեն է թարգմանել «Բժշկի օրագրից պոկված էջեր» պատմվածքների շարքը, այլեւ՝ լրացրել դրանք Ռուբեն Սեւակի մասին գրված ակնարկով։
Գրքի ստեղծմանն աջակցել է HENDERSON նորաձեւության տունն, իսկ սեպտեմբերի 7-ին Ռուբեն Սեւակի 140-ամյակին նվիրված գրական-թատերական երեկոյի ընթացքում տեղի է ունեցել դրա շնորհանդեսը։ Այն վարել է բանասիրական գիտությունների թեկնածու, Հայ-ռուսական համալսարանի ռուսական եւ համաշխարհային գրականության ու մշակույթի ամբիոնի դոցենտ Սոնա Մարգարյանը։
«Կարեւոր է հիշել, պահպանել եւ նոր շունչ տալ մեր ունեցածին»
Ստեփան Մաթեւոսյան, բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, գրքի հեղինակ եւ թարգմանիչ
Ռուբեն Սեւակի հետ առաջին «հանդիպումս» դեռ ուսանողական տարիներին էր՝ Երեւանի Դրամատիկական թատրոնում։ Բեմում Պերճ Զեյթունցյանի «Մեծ լռություն» դրամայի հիման վրա բեմադրված ներկայացումն էր, իսկ կենտրոնական կերպարը՝ Դանիել Վարուժանը։ Այդ ժամանակ էր, որ ինձ տպավորեցին Վարուժանի, Ռուբեն Սեւակի կերպարներն ու սկսվեց հետաքրքրությունն արեւմտահայ գրականության հանդեպ։
Ստեփան ՄաթեւոսյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Ուսանողական տարիներին կարդացի «Բժիշկ Չեխով» գիրքը՝ Բորիս Շուգինի հեղինակությամբ։ Այն պատմում էր ռուս գրող եւ դրամատուրգ Անտոն Չեխովի բժշկական գործունեության մասին, իսկ նա եղել եւ մնում է իմ ամենասիրելի հեղինակներից մեկը։ Ռուբեն Սեւակը եւս բժիշկ էր, եւ ես ցանկացա ուսումնասիրել նրա գործունեությունն ու ընթերցողին ներկայացնել հենց այս տեսանկյունից։ Ինչ-որ պահից հասկացա՝ իր մասին լավագույնս գրել է հենց հեղինակը՝ «Բժշկի օրագրից պոկված էջեր» պատմվածքների շարքում։ Դրանցում տեղ են գտել Ռուբեն Սեւակի մտքերը կյանքի, առողջության, բժշկության, կրթության ու այն բոլոր հարցերի մասին, որոնք կարեւոր ու արդիական են նաեւ այսօր։
Որոշեցի թարգմանել այս պատմվածքները ռուսերեն՝ հասանելի դարձնելով ավելի մեծ թվով մարդկանց։ Ինքս էլ բժիշկ եմ եւ սա թույլ տվեց, որ ավելի համարձակ գործեմ։
Հեղինակի 31 պատմվածքի թարգմանությունից բացի, գրքում տեղ գտավ նաեւ իմ ակնարկը Ռուբեն Սեւակի մասին, որի համար հիմք դարձավ երկարատեւ աշխատանքը Շվեյցարիայի, Ֆրանսիայի, Հայաստանի արխիվներում։
Կարծում եմ՝ 20-րդ դարի սկիզբը մեր գրականության, բժշկության ու շատ այլ ոլորտների համար ծաղկունքի շրջան էր՝ Սիամանթո, Դանիել Վարուժան, Միսաք Մեծարենց եւ այլք։ Հայոց ցեղասպանությունն ընդհատեց այս շրջանը, բայց կարեւոր է, որ այսօր հիշենք, պահպանենք եւ նոր շունչ տանք նրան, ինչ ունենք եւ «Ապրե՛նք երկար», ինչպես հուշում է այս երեկոյի կարգախոսը։
«Խոսք, որ բուժում է դեղերից առավել»
Մագդա Ջանփոլադյան, գրականագետ, բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր
Այս գրքի ստեղծմամբ Ստեփան Մաթեւոսյանը ռուսալեզու ընթերցողի համար բացահայտել է Ռուբեն Սեւակի ժառանգության բոլորովին նոր էջ։ Մինչ այս ռուսերենով հրատարակվել էին միայն հեղինակի բանաստեղծությունները։
Սոնա Մարգարյանը (ձախից) եւ Մագդա Ջանփոլադյանը (աջից)Լուսանկարը` Մեդիամաքս
Գրքում Ստեփան Մաթեւոսյանը նշում է՝ Ռուբեն Սեւակն իր պատմվածքներում անդրադառնում է կրթությանը, կրոնին, գիտության։ Նա ընդգծում է, որ, լինելով բժիշկ, Սեւակը մեծ դեր էր տալիս բժշկության մեջ բուժիչ խոսքին։ Ռուբեն Սեւակը համոզված էր, որ բժշկի աջակցող եւ ապրումակցող վերաբերմունքը որոշիչ դեր ունի հիվանդության հաղթահարման ճանապարհին։ Մաթեւոսյանը մեջբերում է Ռուբեն Սեւակի խոսքերը, որոնք ցանկանում եմ հնչեցնել նաեւ այստեղ՝ «Նշանակված տարատեսակ դեղերը հաճախ հակասում են մեկը մյուսին, բայց սա չէ, որ պետք է բուժառուին։ Նա բազմաթիվ նշանակումներով թերթիկի կարիքը չէ, որ ունի։ Նրան պետք է մխիթարանք, ապրելու հույս, կամքի ու ոգու ամրության վերականգնում»։ Կարծում եմ՝ այս միտքն առավել քան արդիական է նաեւ այսօր։
«Ձգտել ապագային՝ ճանաչելով սեփական արմատները»
Ռուբեն Հարությունյան, HENDERSON նորաձեւության տան հիմնադիր նախագահ
HENDERSON ընկերությունում կա սկզբունք՝ մեզ համար կարեւոր է ոչ միայն ոլորտը, որում գործում ենք, այլեւ՝ հասարակությունը, որում ապրում ենք։
Ռուբեն ՀարությունյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Ես համոզված եմ, որ ոչ մի պետություն կամ ժողովուրդ չի կարող ուժեղ լինել առանց մշակույթի, արվեստի ու հզոր կրթության։ Սրանք հենասյուներն են, որոնց վրա է միայն հնարավոր կառուցել լավ ապագա։
Մեզ համար կարեւոր էր Ռուբեն Սեւակի ստեղծագործությունների հրատարակումը, քանի որ նա, ցավոք, լիովին բացահայտված չէ ընթերցողների կողմից։ Գրքի հրատարակումը ռուսերենով թույլ կտա նրան առավել ճանաչելի դարձնել։
Արտերկրում Հայաստանի մասին լսում, երկիրը ճանաչում են մշակույթի միջոցով։ Կարծում եմ՝ հենց այն կարող է միավորել ժողովուրդներին։ Օրինակ՝ Առնո Բաբաջանյանին, Արամ Խաչատրյանին գիտեն ամբողջ աշխարհում։ Այո՛, երաժշտությունը համընդհանուր լեզու է, բայց այդպիսին կարող է լինել նաեւ մեր գրականությունը։ Սա այն է, ինչ պետք է իմանանք ինքներս ու կիսենք նաեւ աշխարհի հետ։ Անցյալում մնալը ճիշտ չէ, բայց սեփական արմատները ճանաչելը՝ պարտադիր։ Պետք է ձգտել ապագային՝ գիտակցելով ամուր հիմքը, որն ունենք։

В преддверии 140-летия западноармянского поэта, писателя и врача Рубена Севака опубликован сборник его медицинских рассказов на русском языке. Автор и переводчик книги - доктор медицинских наук, профессор Степан Матевосян. Он не только перевел «Страницы из дневника врача» с западноармянского на русский, но и дополнил его эссе о Рубене Севаке.
Созданию книги способствовал дом моды HENDERSON, а 7 сентября, в ходе литературно-театрального вечера, посвященного 140-летию Севака, состоялась презентация книги. Мероприятие велa кандидат филологических наук, доцент кафедры русской и мировой литературы и культуры Российско-Армянского университета Сона Маргарян.
«Важно помнить, сохранять и вдохнуть новую жизнь в то, что у нас есть»
Степан Матевосян, доктор медицинских наук, профессор, автор и переводчик книги
«Моя первая «встреча» с Рубеном Севаком произошла ещё в студенческие годы в Ереванском драматическом театре. На сцене была постановка по драме Перча Зейтунцяна «Великая тишина», центральный образ — Даниэл Варужан. Именно тогда меня впечатлили образы Варужана и Рубена Севака, и начался мой интерес к западноармянской литературе.
Степан МатевосянФото: Медиамакс
В студенческие годы я также прочитал книгу Бориса Шугина «Доктор Чехов», рассказывающую о медицинской деятельности Антона Чехова, который был и остаётся одним из моих любимых авторов. Рубен Севак тоже был врачом, и я захотел изучить его деятельность и представить её читателю с этой точки зрения. В какой-то момент я понял, что лучше всего о нём писал сам автор — в сборнике рассказов «Страницы из дневника врача». Эти рассказы отражают мысли Севака о жизни, здоровье, медицине, образовании и других вопросах, которые актуальны и сегодня.
Я решил перевести эти рассказы на русский язык, чтобы сделать их доступными для более широкой аудитории. Я сам врач, и это дало мне уверенность в том, что я могу смело работать над проектом.
Кроме перевода 31 рассказа, в книге также опубликовано моё эссе о Рубене Севаке, основанное на длительных исследованиях в архивах Швейцарии, Франции и Армении.
Я считаю, что начало XX века было расцветом армянской литературы, медицины и многих других сфер — с такими фигурами, как Сиамaнто, Даниэл Варужан, Мисак Мецаренц и другими. Геноцид армян прервал эту эпоху, но важно помнить, сохранять и придавать новую жизнь тому, что у нас осталось. Как гласит девиз вечера: «Живите долго».
«Слово, которое лечит лучше, чем лекарства»
Магда Джанполадян, литературовед, доктор филологических наук, профессор
«С помощью этой книги Степан Матевосян открыл русскоязычному читателю совершенно новую страницу наследия Рубена Севака. До этого на русском публиковались только его поэтические произведения.
Сона Маргарян и Магда ДжанполадянФото: Медиамакс
В книге Матевосян отмечает, что Севак в своих рассказах затрагивает вопросы образования, религии и науки. Будучи врачом, Севак придавал огромное значение исцеляющей силе слова. Он считал, что поддерживающее и сопереживающее отношение врача играет решающую роль на пути к выздоровлению.
Матевосян цитирует слова Севака, которые хочу привести и здесь: «Назначенные различные лекарства часто противоречат друг другу, но это не то, что нужно пациенту. Ему не нужен лист с множеством рецептов. Ему нужно утешение, надежда на жизнь, восстановление силы воли и духа». Я считаю, что эта мысль актуальна сегодня как никогда».
«Стремиться в будущее, познавая свои корни»
Рубен Арутюнян, основатель и президент дома моды HENDERSON
«В HENDERSON у нас есть принцип: для нас важно не только направление нашей деятельности, но и общество, в котором мы живем.
Рубен АрутюнянФото: Медиамакс
Я убежден, что ни одно государство или народ не могут быть сильными без культуры, искусства и качественного образования. Это столпы, на которых можно построить хорошее будущее.
Для нас было важно поддержать публикацию произведений Рубена Севака, потому что, к сожалению, он до сих пор недостаточно известен читателям. Публикация книги на русском языке поможет сделать его более узнаваемым.
Мир часто узнаёт о Армении через культуру. Я считаю, что именно культура способна объединять народы. Например, Арно Бабаджанян и Арам Хачатурян известны во всем мире. Да, музыка — универсальный язык, но таким же может быть и наша литература. Это то, что мы должны знать сами и делиться с миром. Оставаться в прошлом неправильно, но знать свои корни — обязательно. Нужно стремиться к будущему, осознавая прочный фундамент, который у нас уже есть».