Արեւմտահայ բանաստեղծ, գրող եւ բժիշկ Ռուբեն Սեւակի 140-ամյակին ընդառաջ ռուսերեն հրատարակվել է նրա բժշկական պատմվածքների ժողովածուն։ Գրքի հեղինակն ու թարգմանիչը բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ստեփան Մաթեւոսյանն է, որը ոչ միայն արեւմտահայերենից ռուսերեն է թարգմանել «Բժշկի օրագրից պոկված էջեր» պատմվածքների շարքը, այլեւ՝ լրացրել դրանք Ռուբեն Սեւակի մասին գրված ակնարկով։
Գրքի ստեղծմանն աջակցել է HENDERSON նորաձեւության տունն, իսկ սեպտեմբերի 7-ին Ռուբեն Սեւակի 140-ամյակին նվիրված գրական-թատերական երեկոյի ընթացքում տեղի է ունեցել դրա շնորհանդեսը։ Այն վարել է բանասիրական գիտությունների թեկնածու, Հայ-ռուսական համալսարանի ռուսական եւ համաշխարհային գրականության ու մշակույթի ամբիոնի դոցենտ Սոնա Մարգարյանը։
«Կարեւոր է հիշել, պահպանել եւ նոր շունչ տալ մեր ունեցածին»
Ստեփան Մաթեւոսյան, բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, գրքի հեղինակ եւ թարգմանիչ
Ռուբեն Սեւակի հետ առաջին «հանդիպումս» դեռ ուսանողական տարիներին էր՝ Երեւանի Դրամատիկական թատրոնում։ Բեմում Պերճ Զեյթունցյանի «Մեծ լռություն» դրամայի հիման վրա բեմադրված ներկայացումն էր, իսկ կենտրոնական կերպարը՝ Դանիել Վարուժանը։ Այդ ժամանակ էր, որ ինձ տպավորեցին Վարուժանի, Ռուբեն Սեւակի կերպարներն ու սկսվեց հետաքրքրությունն արեւմտահայ գրականության հանդեպ։
Ստեփան ՄաթեւոսյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Ուսանողական տարիներին կարդացի «Բժիշկ Չեխով» գիրքը՝ Բորիս Շուգինի հեղինակությամբ։ Այն պատմում էր ռուս գրող եւ դրամատուրգ Անտոն Չեխովի բժշկական գործունեության մասին, իսկ նա եղել եւ մնում է իմ ամենասիրելի հեղինակներից մեկը։ Ռուբեն Սեւակը եւս բժիշկ էր, եւ ես ցանկացա ուսումնասիրել նրա գործունեությունն ու ընթերցողին ներկայացնել հենց այս տեսանկյունից։ Ինչ-որ պահից հասկացա՝ իր մասին լավագույնս գրել է հենց հեղինակը՝ «Բժշկի օրագրից պոկված էջեր» պատմվածքների շարքում։ Դրանցում տեղ են գտել Ռուբեն Սեւակի մտքերը կյանքի, առողջության, բժշկության, կրթության ու այն բոլոր հարցերի մասին, որոնք կարեւոր ու արդիական են նաեւ այսօր։
Որոշեցի թարգմանել այս պատմվածքները ռուսերեն՝ հասանելի դարձնելով ավելի մեծ թվով մարդկանց։ Ինքս էլ բժիշկ եմ եւ սա թույլ տվեց, որ ավելի համարձակ գործեմ։
Հեղինակի 31 պատմվածքի թարգմանությունից բացի, գրքում տեղ գտավ նաեւ իմ ակնարկը Ռուբեն Սեւակի մասին, որի համար հիմք դարձավ երկարատեւ աշխատանքը Շվեյցարիայի, Ֆրանսիայի, Հայաստանի արխիվներում։
Կարծում եմ՝ 20-րդ դարի սկիզբը մեր գրականության, բժշկության ու շատ այլ ոլորտների համար ծաղկունքի շրջան էր՝ Սիամանթո, Դանիել Վարուժան, Միսաք Մեծարենց եւ այլք։ Հայոց ցեղասպանությունն ընդհատեց այս շրջանը, բայց կարեւոր է, որ այսօր հիշենք, պահպանենք եւ նոր շունչ տանք նրան, ինչ ունենք եւ «Ապրե՛նք երկար», ինչպես հուշում է այս երեկոյի կարգախոսը։
«Խոսք, որ բուժում է դեղերից առավել»
Մագդա Ջանփոլադյան, գրականագետ, բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր
Այս գրքի ստեղծմամբ Ստեփան Մաթեւոսյանը ռուսալեզու ընթերցողի համար բացահայտել է Ռուբեն Սեւակի ժառանգության բոլորովին նոր էջ։ Մինչ այս ռուսերենով հրատարակվել էին միայն հեղինակի բանաստեղծությունները։
Սոնա Մարգարյանը (ձախից) եւ Մագդա Ջանփոլադյանը (աջից)Լուսանկարը` Մեդիամաքս
Գրքում Ստեփան Մաթեւոսյանը նշում է՝ Ռուբեն Սեւակն իր պատմվածքներում անդրադառնում է կրթությանը, կրոնին, գիտության։ Նա ընդգծում է, որ, լինելով բժիշկ, Սեւակը մեծ դեր էր տալիս բժշկության մեջ բուժիչ խոսքին։ Ռուբեն Սեւակը համոզված էր, որ բժշկի աջակցող եւ ապրումակցող վերաբերմունքը որոշիչ դեր ունի հիվանդության հաղթահարման ճանապարհին։ Մաթեւոսյանը մեջբերում է Ռուբեն Սեւակի խոսքերը, որոնք ցանկանում եմ հնչեցնել նաեւ այստեղ՝ «Նշանակված տարատեսակ դեղերը հաճախ հակասում են մեկը մյուսին, բայց սա չէ, որ պետք է բուժառուին։ Նա բազմաթիվ նշանակումներով թերթիկի կարիքը չէ, որ ունի։ Նրան պետք է մխիթարանք, ապրելու հույս, կամքի ու ոգու ամրության վերականգնում»։ Կարծում եմ՝ այս միտքն առավել քան արդիական է նաեւ այսօր։
«Ձգտել ապագային՝ ճանաչելով սեփական արմատները»
Ռուբեն Հարությունյան, HENDERSON նորաձեւության տան հիմնադիր նախագահ
HENDERSON ընկերությունում կա սկզբունք՝ մեզ համար կարեւոր է ոչ միայն ոլորտը, որում գործում ենք, այլեւ՝ հասարակությունը, որում ապրում ենք։
Ռուբեն ՀարությունյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Ես համոզված եմ, որ ոչ մի պետություն կամ ժողովուրդ չի կարող ուժեղ լինել առանց մշակույթի, արվեստի ու հզոր կրթության։ Սրանք հենասյուներն են, որոնց վրա է միայն հնարավոր կառուցել լավ ապագա։
Մեզ համար կարեւոր էր Ռուբեն Սեւակի ստեղծագործությունների հրատարակումը, քանի որ նա, ցավոք, լիովին բացահայտված չէ ընթերցողների կողմից։ Գրքի հրատարակումը ռուսերենով թույլ կտա նրան առավել ճանաչելի դարձնել։
Արտերկրում Հայաստանի մասին լսում, երկիրը ճանաչում են մշակույթի միջոցով։ Կարծում եմ՝ հենց այն կարող է միավորել ժողովուրդներին։ Օրինակ՝ Առնո Բաբաջանյանին, Արամ Խաչատրյանին գիտեն ամբողջ աշխարհում։ Այո՛, երաժշտությունը համընդհանուր լեզու է, բայց այդպիսին կարող է լինել նաեւ մեր գրականությունը։ Սա այն է, ինչ պետք է իմանանք ինքներս ու կիսենք նաեւ աշխարհի հետ։ Անցյալում մնալը ճիշտ չէ, բայց սեփական արմատները ճանաչելը՝ պարտադիր։ Պետք է ձգտել ապագային՝ գիտակցելով ամուր հիմքը, որն ունենք։

Sona Margaryan and Magda Janpoladyan
On the eve of the 140th anniversary of Western Armenian poet, writer, and doctor Ruben Sevak, a collection of his medical short stories has been published in Russian. The author and translator of the book is Dr. Stepan Matevosyan, Professor of Medical Sciences, who not only translated the cycle “Pages Torn from a Doctor’s Diary” from Western Armenian into Russian but also enriched it with an essay about Ruben Sevak.
The creation of the book was supported by HENDERSON Fashion House, and on September 7, during the literary-theatrical evening dedicated to Sevak’s 140th anniversary, it was officially presented. The event was hosted by Sona Margaryan, Candidate of Philological Sciences and Associate Professor at the Russian and World Literature and Culture Department of the Russian-Armenian University.
“It is important to remember, preserve, and breathe new life into what we have”
Stepan Matevosyan, Doctor of Medical Sciences, Professor, book author and translator
“My first encounter with Ruben Sevak was back in my student years, at the Yerevan Drama Theater. The play was based on Perch Zeytuntsyan’s drama ‘The Great Silence’, with Daniel Varuzhan as the central figure. That was when I was impressed by the images of Varuzhan and Ruben Sevak, and my interest in Western Armenian literature began.
Stepan Matevosyan Stepan Matevosyan
During my student years, I also read ‘Doctor Chekhov’ by Boris Shugin, a book about the medical activity of Anton Chekhov, who has always been and remains one of my favorite authors. Ruben Sevak, too, was a doctor, and I wanted to study his life and present him to readers from this perspective. At some point, I realized that the best writings about him were made by Sevak himself – in his cycle ‘Pages Torn from a Doctor’s Diary’. These stories reflect Sevak’s thoughts on life, health, medicine, education, and other issues that remain relevant to this day.
That’s when I decided to translate these stories into Russian, making them accessible to a wider audience. Being a doctor myself, I felt confident in taking on this task.
In addition to the 31 translated stories, the book also includes my essay on Ruben Sevak, based on long-term research in the archives of Switzerland, France, and Armenia.
I believe the early 20th century was a flourishing period for Armenian literature, medicine, and many other fields—with figures such as Siamanto, Daniel Varuzhan, Misak Metsarents, and others. The Armenian Genocide interrupted this era, but it is important to remember, preserve, and give new life to what we still have. As the motto of this evening says: ‘Let us live long.’”
“A word that heals more than medicine”
Magda Janpoladyan, Literary Critic, Doctor of Philology, Professor
“With this book, Stepan Matevosyan has revealed an entirely new aspect of Ruben Sevak’s heritage to the Russian-speaking audience. Until now, only Sevak’s poetry had been published in Russian.
In the book, Matevosyan notes that Sevak touches upon education, religion, and science in his short stories. Being a doctor himself, Sevak gave great importance to the healing power of words. He believed that the supportive and empathetic attitude of a physician plays a decisive role in overcoming illness.
Sona Margaryan and Magda Janpoladyan Sona Margaryan and Magda Janpoladyan
Matevosyan cites Sevak’s words, which I want to echo here: ‘The various prescribed medicines often contradict each other, but this is not what the patient truly needs. He does not need a sheet filled with prescriptions. What he needs is consolation, hope for life, and the restoration of willpower and spiritual strength.’
I think this idea is more relevant today than ever.”
“Striving for the future while recognizing our roots”
Ruben Harutyunyan, Founder and President of HENDERSON Fashion House
“At HENDERSON, we have a principle: for us, it is important not only the industry in which we operate but also the society in which we live.
Ruben Harutyunyan Ruben Harutyunyan
I am convinced that no state or nation can be strong without culture, art, and strong education. These are the pillars upon which a good future can be built.
For us, supporting the publication of Ruben Sevak’s works was essential, because unfortunately, he is not yet fully recognized by readers. Publishing this book in Russian will help make him better known.
The world often learns about and recognizes Armenia through its culture. I believe culture can unite nations. For example, Arno Babajanyan and Aram Khachaturian are known worldwide. Yes, music is a universal language, but our literature can be the same. This is something we must know ourselves and also share with the world. Staying in the past is not right, but knowing our roots is necessary. One must strive for the future while being aware of the strong foundation we already have.”