EUMA-ն Գորիսում քննարկում է անցկացրել համայնքների եւ քաղհասարակության հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմանին տեղակայված Եվրամիության քաղաքացիական առաքելության (EUMA) անդամներն օգոստոսի 26-ին Գորիսում քննարկում են անցկացրել տեղական համայնքների եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ:
Հայաստանում Եվրամիության Պատվիրակությունից հայտնել են, որ քննարկումը «նշանակալի քայլ էր Սյունիքի մարզի համայնքների հետ երկխոսության եւ համագործակցության ամրապնդման ուղղությամբ»:
«Քննարկումը մասնակիցներին հնարավորություն տվեց ավելին իմանալ առաքելության լիազորությունների եւ Գորիսում իրականացվող գործունեության մասին: Այն նաեւ հարթակ տրամադրեց քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին՝ գենդերային եւ մարդու իրավունքների ոլորտներում իրենց գործունեությունը ներկայացնելու, տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակի մասին տեսակետներ հայտնելու համար:
EUMA-ն կշարունակի ջանքերը քաղաքացիական հասարակությանը ներգրավելու ուղղությամբ եւ քննարկումներ կնախաձեռնի իր գործունեության այլ վայրերում», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Մեդիամաքսը նշում է, որ EUMA-ն Հայաստանում տեղակայվել է 2023 թվականին փետրվարին՝ ունենալով 100 դիտորդ: 2023 թվականի դեկտեմբերին Եվրամիության արտաքին գործերի նախարարները որոշում էին կայացրել առաքելության կազմն ընդլայնել մինչեւ 209 դիտորդ:

Yerevan /Mediamax/. On August 26th, EUMA, deployed on the Armenian border with Azerbaijan, held its first Civil Society Talk in Goris.
The EU Delegation to Armenia reported that the discussion marked “a significant step toward enhancing dialogue and cooperation with local communities in the Syunik region.”
“The discussion provided attendees with an opportunity to learn more about the Mission’s mandate and activities in Goris. It offered a space for local civil society representatives to spotlight the work that they do on gender and human rights in the area as well as to voice their perspectives and shared experiences on the current human security situation in the area.
EUMA will continue to reinforce its efforts to engage civil society through its works and looks forward to organizing similar dialogues in its other areas of operation,” the news release reads.
Mediamax notes that EUMA has been deployed in Armenia since February 2023 with 100 observers. In December 2023, the EU foreign ministers decided to expand the mission to 209 observers.