EUMA-ն Գորիսում քննարկում է անցկացրել համայնքների եւ քաղհասարակության հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմանին տեղակայված Եվրամիության քաղաքացիական առաքելության (EUMA) անդամներն օգոստոսի 26-ին Գորիսում քննարկում են անցկացրել տեղական համայնքների եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ:
Հայաստանում Եվրամիության Պատվիրակությունից հայտնել են, որ քննարկումը «նշանակալի քայլ էր Սյունիքի մարզի համայնքների հետ երկխոսության եւ համագործակցության ամրապնդման ուղղությամբ»:
«Քննարկումը մասնակիցներին հնարավորություն տվեց ավելին իմանալ առաքելության լիազորությունների եւ Գորիսում իրականացվող գործունեության մասին: Այն նաեւ հարթակ տրամադրեց քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին՝ գենդերային եւ մարդու իրավունքների ոլորտներում իրենց գործունեությունը ներկայացնելու, տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակի մասին տեսակետներ հայտնելու համար:
EUMA-ն կշարունակի ջանքերը քաղաքացիական հասարակությանը ներգրավելու ուղղությամբ եւ քննարկումներ կնախաձեռնի իր գործունեության այլ վայրերում», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Մեդիամաքսը նշում է, որ EUMA-ն Հայաստանում տեղակայվել է 2023 թվականին փետրվարին՝ ունենալով 100 դիտորդ: 2023 թվականի դեկտեմբերին Եվրամիության արտաքին գործերի նախարարները որոշում էին կայացրել առաքելության կազմն ընդլայնել մինչեւ 209 դիտորդ:

Члены EUMA встретились в Горисе с представителями общин и гражданского общества - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 26 августа члены Гражданской миссии Европейского Союза (EUMA), дислоцированной на границе Армении с Азербайджаном, провели в Горисе дискуссию с представителями общин и гражданского общества.
Делегация ЕС в Армении сообщила, что эта дискуссия «стала важным шагом на пути к укреплению диалога и сотрудничества с общинами Сюникской области».
«Дискуссия предоставила участникам возможность узнать больше о полномочиях и деятельности миссии в Горисе. Она также послужила площадкой для представления
представителями гражданского общества своей деятельности в области гендерного равенства и прав человека и мнений о ситуации с безопасностью в регионе.
EUMA продолжит свои усилия по взаимодействию с гражданским обществом и инициированию дискуссий в других населенных пунктах», - говорится в сообщении.
Штаб-квартира EUMA находится в Ехегнадзоре, также у неё есть шесть представительств в Джермуке, Ехегнадзоре, Мартуни, Капане, Горисе и Иджеване.
Медиамакс отмечает, что EUMA была развернута в Армении в феврале 2023 года в составе 100 наблюдателей. В декабре 2023 года министры иностранных дел ЕС приняли решение о расширении состава миссии до 209 наблюдателей.
30 января этого года ЕС принял решение о продлении мандата EUMA сроком на два года, до 19 февраля 2027 года.