2020 թվականի 44-օրյա պատերազմում եղբորը կորցնելուց հետո Հայկուհի Սուլեյմանյանի համար շատ դժվար էր վերգտնել սրտի ուրախությունը, չէր կարողանում մարդկանց հետ շփվել, ընկերանալ, սակայն 2022 թվականին «Հայորդի» ճամբարում հանդիպելով երեխաների, որոնք անցնում են նույն դժվարությունների միջով, սկսել է հետզհետե փոխվել։
Հիմա արդեն 17-ամյա Հայկուհին «Հայորդի»-ի կամավորներից է, աջակցում է ճամբարի կազմակերպմանն ու փորձում այլ երեխաների եւս օգնել վերագտնել սրտի ուրախությունը։
Այս տարվա հուլիսի 28-ից մեկնարկած «Հայորդի» ամենամյա ճամբարն անցկացվում է արդեն 5-րդ անգամ։ Այն նախաձեռնում է «Հայորդի» բարեգործական հիմնադրամը՝ նպատակ ունենալով միավորելու եւ աջակցելու պատերազմի հետեւանքով կորուստ ունեցած ընտանիքների երեխաներին: Այս տարի ճամբարին մի քանի փուլով մասնակցում է 330 երեխա։
Ճամբարի կազմակերպչական աշխատանքներում որպես կամավորներ եւ ջոկատավարներ ներգրավված են պատերազմի միջով անցած մարդիկ՝ վիրավորում ստացած զինվորներ, զոհված հայորդիների կանայք, քույրեր:
Հայկուհին ճամբարին ծանոթ է եղել դեռեւս դրա սկզբնավորման փուլում, երբ 2020 թվականի պատերազմի օրերին «Հայորդի»-ի հիմնադիր Վաչե Վարդանյանն ընկերների հետ կազմակերպել էր առաջին փոքրիկ ճամբարն Օշականում։
«2020 թվականի հոկտեմբերի 1-ին եղբայրս՝ Արթուր Սուլեյմանյանը, պոստերից եկավ, որ ինձ համոզի՝ Արցախից տեղափոխվեմ Երեւան։ Չէի ուզում, բայց որ ինքն ասաց, գնացի։ Հոկտեմբերի 24-ին ծնունդս էր, խոստացավ, որ կգա միասին հեծանիվ կքշենք։ Եղբայրս զոհվել է հոկտեմբերի 23-ին, բայց այդ մասին ինձ օրեր անց ասացին»,- հիշում է նա։
Հայկուհու ընտանիքը Արցախ է վերադարձել 2020 թվականի նոյեմբերի 27-ին եւ բնակություն հաստատել Ճարտար գյուղում։ 2022 թվականին նա եկել է «Հայորդի» ճամբար, հիշում է, որ ոչ ոքի չէր ճանաչում, սկզբում դժվարությամբ էր ծանոթանում, բայց հետո ինքն իր մեջ վախը հաղթահարել է ու շատ ընկերներ ձեռք բերել։
Հայկուհի Սուլեյմանյանը Հայկուհի Սուլեյմանյանը
«2023 թվականին շրջափակման պատճառով չկարողացա գալ ճամբար, շատ էի տխրել։ Իսկ 2024-ին, երբ նայեցի ճամբարի հայտարարությունը, տեսա որ մինչեւ 14 տարեկանն է, իսկ ես արդեն 16 էի։ Գրեցի ընկեր Վաչեին, ասաց, որ կամավորի օգնականներ են իրենց պետք, այդպես արդեն երկրորդ տարին է, որ այստեղ կամավոր եմ»,- պատմում է նա։
Այժմ ընտանիքը Կապանում է բնակվում, Հայկուհին էլ ընդունվել է Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի Կապանի մասնաճյուղ։
«Եղբորս կորստից հետո շատ ագրեսիվ էի դարձել, բայց մամաս ասում է, որ գնում ես «Հայորդի», ոնց որ իմ աղջիկը չլինես. տանը սենյակից դուրս չես գալիս, իսկ երբ գնում ես այնտեղ, մեկ էլ տեսնում ենք՝ Հայկուհին տեսախցիկի առաջ պարում է»,-ծիծաղելով պատմում է նա ու հավելում. «Երեխեքն էլ ինձ են օգնում. երբ տեսնում եմ, որ մեկն իմ խոսքից ուրախանում է, ծիծաղում է, ես էլ եմ ուրախանում»։
Այս տարի ճամբարը նվիրված է փոխգնդապետ Խորեն Օհանյանի հիշատակին, որը զոհվել է 44-օրյա պատերազմի ժամանակ։
«Խորեն Օհանյանն իմ հրամանատարն է եղել, երբ Հադրութում էի ծառայում։ Պատերազմի ժամանակ ինքն է մեր ջոկատի մարտը վարել, ու հիմա կյանքով իրեն ենք պարտական, մեզ համար շատ բան է արել պատերազմի ընթացքում»,- պատմում է 44-օրյա պատերազմում վիրավորում ստացած Սուրեն Դիլբարյանը, որը «Հայորդի» ճամբարի կամավորներից է։
«Ես վիրավորվել եմ պատերազմի 44-րդ օրը, դրանից 5 րոպե հետո ռմբակոծություն է եղել այն ուղղությամբ, որտեղ հրամանատարն էր, այդ ժամանակ է զոհվել»,- ասում է նա՝ հավելելով, որ այսօր ճամբարում իրենց հետ են հրամանատարի կինն ու երկու որդիները։
Այս օրերին Սուրենը ճամբարում ջոկատավար է, փորձում է ամեն կերպ երեխաների առօրյան հետաքրքիր ու ուրախ դարձնել։ Նրա խոսքով՝ ճամբարում բոլորը նույն գաղափարի շուրջ են հավաքվել, բոլորը գիտեն՝ ինչ է պատերազմը, եւ փորձում են միմյանց օգնել։
Սուրեն Դիլբարյանը Սուրեն Դիլբարյանը
Ճամբարում, բացի զանազան խաղերից ու համերգներից, կազմակերպվում են տարբեր ուսուցողական դասընթացներ, նաեւ թերապիաներ։ Երեխաների հետ աշխատում է «Առաջնագծի հոգեբաններ» (Frontline Therapists) ՀԿ-ի թիմը։ Նրանց միջոցով «Հայորդի» ճամբարի մասին իմացել է նաեւ լիբանանահայ արտ-թերապեւտ Մայք Այվազյանը, եւ ինչպես նախորդ տարի, այնպես էլ այս տարի եկել է ճամբար՝ որպես կամավոր օգնելու երեխաներին հաղթահարել իրենց ցավերն ու վախերը։
Մայք Այվազյանը երկարամյա փորձ ունի արտ թերապիայի ոլորտում, աշխատում է հիմնականում այն երկրներում, որտեղի հասարակությունը առերեսվում է կոնֆլիկտի, այդ թվում Լիբանան, Սիրիա, Հայաստան, մի շարք արաբական երկրներ։ Դասընթաներ է իրականացրել նաեւ որոշ եվրոպական երկրներում։ Նրա հիմնական գործունեությունը Լիբանանում է, որտեղ հիմնադրել է «Astharté» հասարակական կազմակերպությունը։ Եկել է Հայաստան օգնելու, քանի որ նրա խոսքով՝ այն ամենից, ինչ կապված է Արցախի հետ, նրա արյունը սկսում է «եռալ»։
«Ճամբարում աշխատելիս նկատել եմ, որ գրեթե բոլոր երեխարերը սեփական հույզերը հասկանալու, անվանելու խնդիր ունեն։ Զգում են, բայց չգիտեն, թե ինչ են զգում։ Հիմա փորձում եմ օգնել նրանց հասանալ, թե ինչ են զգում ու արտահայտել դրանք անվտանգ ձեւով, նույնիսկ եթե դրանք բացասական հույզեր են, որպեսզի հետագայում էլ նույնը զգալով՝ այլեւս վախի ու մոլորվածության զգացում չունենան»,-պատմում է Մայքը։
Նրա խոսքով՝ երեխաների մոտ նկատվում է նաեւ փափուկ հմտությունների պակաս, որի ուղղությամբ եւս աշխատում են։ Արտ թերապեւտն ընդգծում է, որ բոլոր տրավմաներին արձագանքելը շատ կարեւոր է, այլապես դրանք կարող են ֆիզիկական դրսեւորումներ ստանալ։
«Երեխաներ կան, որ իրենց թույլ չեն տալիս երջանիկ լինել, մտածում են, որ եթե ուրախ են, ուրեմն ինչ-որ սխալ բան են անում։ Դա շատ տխրեցնող է, քանի որ նրանք ընդամենը երեխաներ են»,-ասում է Մայքը։
Մայք Այվազյանը Մայք Այվազյանը
Մեկ այլ տարածված խնդիր էլ բխում է հասարակության վերաբերմունքից եւ պառակտումից։
«Այս երեխաներին շրջապատում ասում են, որ տեղի ունեցածն իրենց պատճառով է, որ նրանք բավարար լավը չեն։ Ես մի երկրից եմ, որը բաժանված է կրոններով, ես գիտեմ, թե ինչ է հասարակության պառակտումը, իսկ այստեղ աշխարագրության բերումով տարանջատումներն ինձ համար աբսուրդ են։ Առհասարակ, վատ ղեկավարներն են պառակտում մարդկանց, որպեսզի հեշտ տիրեն, մինչդեռ լավ ղեկավարը միավորում է բոլորին։ Եվ հենց դրանում է մեր զորությունը՝ նաեւ սփյուռքի հետ միավորմամբ, քանի որ մենք բոլորս նույնն ինքնությունն ունենք ու պետք է միասին լինենք «բարեկամական» հարեւանների հետ դիմադրությունում»,-ասում է Մայքը։
Նա նպատակ ունի Հայաստանում եւս հասարակական կազմակերպություն հիմնադրել, տարվա մի մասն ապրել եւ աշխատել Լիբանանում, մյուս մասը՝ Հայաստանում։ Դրան հասնելու համար հիմա Հայաստանում կրթության ոլորտում աշխատանք է փնտրում։
«Հայորդի» ճամբարի հիմնադիր Վաչե Վարդանյանը պատմում է, որ շատ երեխաներ սկզբում կաշկանդված են լինում, սակայն 5-օրյա ճամբարի ընթացքում բացվում են, ուրախանում, հետո չեն ուզում հեռանալ։
Ճամբարում հաճախ են համերգներ կազմակերպվում, տարբեր սիրելի արտիստներ են գալիս երեխաներին հյուր, նաեւ սովորեցնում ազգային երգուպար։ Թեեւ երբեմն մեր հայրենիքի բազում կորուստների ու դժվարությունների հետ մեկտեղ դժվար է պատկերացնել ուրախությունը, սակայն «Հայորդի»-ում համոզված են, որ միայն երջանիկ մարդիկ կարող են կերտել ամուր ու ուժեղ հասարակություն՝ պատրաստ դիմագրավելու բոլոր փորձություններին։

After losing her brother in the 2020 44-day war, it was very difficult for Haykuhi Suleymanyan to regain joy, socialize and make friends. However, things began to change in 2022 when she met children who have endured the same hardships at the “Hayordi” camp.
Now at 17, Haykuhi is one of volunteers at “Hayordi”, helping to run the camp and trying to help other children regain joy.
Established by “Hayordi” Charitable Foundation, the annual “Hayordi” camp kicked off on July 28. It is held for the 5th time with the aim of uniting and supporting children from families who lost loved ones as a result of the war. This year, the camp hosts 330 children and is held in several stages.
People who have gone through the war, including wounded soldiers, the wives and sisters of fallen Armenians, are involved in the organization of the camp as volunteers and play leaders.
Haykuhi was familiar with the camp at its initial stage, when during the 2020 war, the founder of “Hayordi” Vache Vardanyan and his friends organized the first small camp in Oshakan.
“On October 1, 2020, my brother, Artur Suleymanyan, returned from the frontline to convince me to move to Yerevan from Artsakh. I was hesitant at first but he persuaded me. It was my birthday on October 24, he promised to come and ride a bike together. My brother was killed on October 23, but I learned about it a few days later,” she recalls.
Haykuhi’s family returned to Artsakh on November 27, 2020 and settled in the village of Chartar. In 2022, she joined the “Hayordi” camp. She didn’t know anyone, and it was difficult for her to socialize at first, but then she overcame her fears and made many friends.
Haykuhi Suleymanyan
Haykuhi SuleymanyanPhoto: Mediamax
“I was unable to join the camp in 2023 because of the blockade, which made me very sad. And in 2024, I saw the camp announcement which said it was for children under 14, and I was already 16. I wrote to my friend Vache, he said they needed volunteer assistants, so this is the second year that I have been volunteering here,” she says.
Now her family lives in Kapan, and Haykuhi has been accepted into the Kapan branch of the National Polytechnic University of Armenia.
“After the loss of my brother, I became very aggressive. My mother says I am not like myself when I don’t go to the camp, staying holed up in my room. But when I go, she says, it’s like I am dancing in front of the camera,” Haykuhi says laughing. “The children help me, too. When I see someone happy and laughing at what I am saying, I am happy too.”
This year, the camp is dedicated to the memory of Lieutenant Colonel Khoren Ohanyan, who died during the 44-day war.
“Khoren Ohanyan was my commander when I served in Hadrut. During the war, he led our detachment, and now we owe him our lives, he did a lot for us during the war,” says Suren Dilbaryan, who was wounded in the 44-day war and is one of the volunteers at the “Hayordi” camp.
“I was wounded on the 44th day of the war, 5 minutes after that, the positions where our commander was stationed were bombed and he was killed,” says Suren, adding that the commander’s wife and two sons have joined the camp this year.
Suren is a play leader at the camp, trying to make the children’s everyday life as interesting and happy as possible. They are all united by the same idea, everyone knows what war is, and they try to help each other.
Suren Dilbaryan
Suren DilbaryanPhoto: Mediamax
Besides various games and concerts, the camp offers educational courses and therapy. The team of the Frontline Therapists NGO works with the children, through which Lebanese-Armenian art therapist Mike Ayvazian has learned about the camp, and for the last two years has been volunteering at the “Hayordi” camp to help the children overcome their pain and fears.
Mike Ayvazian is an experienced therapy practitioner, working mainly in countries in conflict, including Lebanon, Syria, Armenia, and a number of Arab countries. He has also conducted classes in some European countries. He works mainly in Lebanon, where he founded the Astharté NGO. Mike came to Armenia to help because, he says, everything related to Artsakh makes his blood “boil.”
“While working at the camp, I noticed that almost all children have a problem recognizing and articulating their own emotions. They feel, but they don’t know what they are feeling. Now I try to help them understand what they are feeling and express their emotions, even negative ones, in a safe way so that they don’t feel afraid or confused if they go through the same emotions in the future,” says Mike.
According to him, the children also lack soft skills, which they are also working on. The art therapist emphasizes that it is very important to respond to all traumas, otherwise they can have physical manifestations.
“There are children who do not allow themselves to be happy, they think they are doing something wrong if they are happy. It is very sad, because they are just children,” says Mike.
Mike Ayvazian
Mike AyvazianPhoto: Davit Ghahramanyan
Another common problem stems from societal attitudes and divisions.
“These kids are told that what happened is their fault, that they are not good enough. Coming from a country divided by religion, I know what societal division is, and here, the division caused by geography seems absurd to me. Generally, bad leaders divide people so that they can easily rule, while a good leader unites everyone. And that is where our strength lies, also in uniting with the diaspora, because we all have the same identity and must stand together in resistance with our “friendly” neighbors,” says Mike.
Mike also intends to set up a non-governmental organization in Armenia, live and work half of the year in Lebanon, and the other half in Armenia. Therefore, he is currently looking for a job in Armenia’s education sector.
The founder of “Hayordi” camp, Vache Vardanyan, says that many children are shy at first, but after 5 days of camp they open up, become happy and don’t want to leave.
The camp often hosts concerts, various famous artists come to visit the children, and they are also taught national songs and dances. Although it is sometimes difficult to imagine joy amidst the many losses and hardships of our homeland, in “Hayordi” they are convinced that only happy people can build a strong and resilient society ready to withstand all trials.