Ջեֆրի Ռոբերտսոնը կարող է միանալ Սամվել Կարապետյանի պաշտպանական խմբին
Երեւան: Մեդիամաքս: Ավստրալա-բրիտանացի հայտնի փաստաբան Ջեֆրի Ռոբերտսոնը մտահոգություն է հայտնել գործարար Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ կիրառված չափազանց խիստ քրեադատավարական միջոցների առնչությամբ՝ ընդգծելով նրան ներկայացված մեղադրանքի քաղաքական ենթատեքստը։
Այդ մասին հայտնում է Սամվել Կարապետյանի պաշտպանության խորհուրդը:
«Ռոբերտսոնի գնահատմամբ՝ նախաքննության փուլում կալանքի կիրառումը, որն ուղեկցվել է իրավասու մարմինների ներկայացված սին և անբավարար հիմնավորումներով, դատարանների ընդունած չպատճառաբանված որոշումներով, հակասում է իրավունքի գերակայության սկզբունքին և միջազգային իրավունքով նախատեսված երաշխիքներին։
Պարոն Ռոբերտսոնը ներկայումս դիտարկում է պարոն Սամվել Կարապետյանի պաշտպանությամբ զբաղվող փաստաբանների միջազգային խմբին միանալու և խմբի կողմից միջազգային կազմակերպություններ ներկայացվող հայցադիմումներին աջակցելու հնարավորությունը։
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում (ՄԻԵԴ) ներկայացուցչության հետագա փուլերում կարող է պաշտոնապես դիտարկվել նաև տիկին Ամալ Քլունիի ներգրավումը գործընթացում։
Ջեֆրի Ռոբերտսոնը նախկինում Ամալ Քլունիի հետ ներկայացրել է Հայաստանի շահերը ցեղասպանության ժխտման իրավական պատասխանատվության գործով։ Ջեֆրի Ռոբերտսոնը հայտնի է նաև Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցին և Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանությանն իր մեծ նվիրվածությամբ», - ասված է խորհրդի հաղորդագրության մեջ:
Մեդիամաքսը նշում է, որ Ջեֆրի Ռոբերտսոնը ժամանակին պաշտպանել է բրիտանացի գրող Սալման Ռուշդիի շահերը, ինչպես նաեւ հանդիսացել է Wikileaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժի գլխավոր խորհրդատուն:

Geoffrey Robertson  and Amal Clooney
Yerevan /Mediamax/. Prominent Australian-British lawyer Geoffrey Robertson has expressed concern over the excessively harsh criminal procedural measures imposed on businessman Samvel Karapetyan, drawing attention to the political context of the charges brought against him.
This was reported by Samvel Karapetyan’s legal team..
“In Robertson’s assessment, the use of detention during the preliminary investigation stage, accompanied by false and insufficient justifications provided by the authorities, and unreasoned court decisions, violate the principle of the rule of law and the guarantees provided for by international law.
Mr. Robertson is currently considering the possibility of joining the international legal team defending Mr. Samvel Karapetyan and supporting the team’s submissions to international bodies.
At later stages, in proceedings before the European Court of Human Rights (ECHR), the involvement of Ms. Amal Clooney in the process may also be formally considered.
Geoffrey Robertson has previously worked alongside Clooney representing Armenia in a case concerning the denial of the Armenian Genocide. He is also known for his longstanding commitment to the international recognition of the Armenian Genocide and the protection of the rights of the people of Artsakh,” the legal team said in a news release.
Mediamax notes that Geoffrey Robertson once defended the interests of British author Salman Rushdie, and also served as chief advisor to WikiLeaks founder Julian Assange.