Ջեֆրի Ռոբերտսոնը կարող է միանալ Սամվել Կարապետյանի պաշտպանական խմբին
Երեւան: Մեդիամաքս: Ավստրալա-բրիտանացի հայտնի փաստաբան Ջեֆրի Ռոբերտսոնը մտահոգություն է հայտնել գործարար Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ կիրառված չափազանց խիստ քրեադատավարական միջոցների առնչությամբ՝ ընդգծելով նրան ներկայացված մեղադրանքի քաղաքական ենթատեքստը։
Այդ մասին հայտնում է Սամվել Կարապետյանի պաշտպանության խորհուրդը:
«Ռոբերտսոնի գնահատմամբ՝ նախաքննության փուլում կալանքի կիրառումը, որն ուղեկցվել է իրավասու մարմինների ներկայացված սին և անբավարար հիմնավորումներով, դատարանների ընդունած չպատճառաբանված որոշումներով, հակասում է իրավունքի գերակայության սկզբունքին և միջազգային իրավունքով նախատեսված երաշխիքներին։
Պարոն Ռոբերտսոնը ներկայումս դիտարկում է պարոն Սամվել Կարապետյանի պաշտպանությամբ զբաղվող փաստաբանների միջազգային խմբին միանալու և խմբի կողմից միջազգային կազմակերպություններ ներկայացվող հայցադիմումներին աջակցելու հնարավորությունը։
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում (ՄԻԵԴ) ներկայացուցչության հետագա փուլերում կարող է պաշտոնապես դիտարկվել նաև տիկին Ամալ Քլունիի ներգրավումը գործընթացում։
Ջեֆրի Ռոբերտսոնը նախկինում Ամալ Քլունիի հետ ներկայացրել է Հայաստանի շահերը ցեղասպանության ժխտման իրավական պատասխանատվության գործով։ Ջեֆրի Ռոբերտսոնը հայտնի է նաև Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցին և Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանությանն իր մեծ նվիրվածությամբ», - ասված է խորհրդի հաղորդագրության մեջ:
Մեդիամաքսը նշում է, որ Ջեֆրի Ռոբերտսոնը ժամանակին պաշտպանել է բրիտանացի գրող Սալման Ռուշդիի շահերը, ինչպես նաեւ հանդիսացել է Wikileaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժի գլխավոր խորհրդատուն:

Джеффри Робертсон может присоединиться к команде защиты Самвела Карапетяна
Ереван /Медиамакс/. Известный австралийско-британский адвокат Джеффри Робертсон выразил обеспокоенность чрезмерно суровыми уголовно-процессуальными мерами, применяемыми к бизнесмену Самвелу Карапетяну, подчеркнув политический контекст предъявленных ему обвинений.
Об этом сообщил сегодня Совет по защите Самвела Карапетяна.
«По словам Робертсона, применение меры заключения под стражу на этапе предварительного расследования, сопровождающееся надуманными и недостаточными обоснованиями, представленными компетентными органами, и необоснованными решениями, принятыми судами, противоречит принципу верховенства права и гарантиям, предусмотренным международным правом.
В настоящее время Джеффри Робертсон рассматривает возможность присоединения к международной группе адвокатов, защищающих Самвела Карапетяна, и поддержки обращений группы в международные организации.
На дальнейших этапах обращения в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) может быть официально рассмотрено участие в процессе Амаль Клуни.
Джеффри Робертсон ранее представлял интересы Армении вместе с Амаль Клуни в деле об ответственности за отрицание Геноцида армян. Джеффри Робертсон известен также своей преданностью делу международного признания Геноцида армян и защиты прав народа Арцаха», - говорится в заявлении Совета.
Медиамакс отмечает, что Джеффри Робертсон в своё время защищал интересы британского писателя Салмана Рушди, а также был советником основателя WikiLeaks Джулиана Ассанжа.