Մայիսի 5-ին Երեւանում տեղի կունենա առաջին Հայաստան–ԵՄ գագաթնաժողովը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ասել է, որ Հայաստանի եւ Եվրոպական միության գործընկերությունը մտնում է «նոր եւ ավելի հավակնոտ փուլ»:
Այդ մասին նա ասել է դեկտեմբերի 2-ին Բրյուսելում՝ ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի եւ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում:
«Մի քանի րոպե առաջ մենք ընդունեցինք նոր՝ Հայաստան–ԵՄ ռազմավարական օրակարգը, որը լրացնում է Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը (ՀԸԳՀ) եւ մեր գործընկերության օրակարգը բարձրացնում ռազմավարական մակարդակի։ Եվ սա բացարձակապես մեր հավակնությունների վերջը չէ. ինչպես տեղյակ եք, Հայաստանի խորհրդարանը մարտին ընդունել է «Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքը։
Այսօրվա հանդիպման ուղերձը հստակ է. Հայաստան–ԵՄ գործընկերությունը մտնում է նոր եւ ավելի հավակնոտ փուլ՝  մեր քաղաքացիների համար  կոնկրետ նշանակալի արդյունքներ ապահովելու ընդհանուր տեսլականով եւ պատասխանատվությամբ։ Առաջին Հայաստան–ԵՄ գագաթնաժողովը, որը տեղի կունենա 2026 թվականի մայիսի 5-ին Երեւանում՝ անմիջապես  Եվրոպական քաղաքական համայնքի  8-րդ գագաթնաժողովից հետո, կդառնա եւս մեկ բացառիկ առիթ այդ ճանապարհին», - ասել է Արարատ Միրզոյանը:

The first Armenia-EU summit to be held in Yerevan on May 5 - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said that the partnership between Armenia and the European Union is entering a “new and more ambitious phase.”
He made these remarks on December 2 in Brussels at a joint press conference with EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Kaja Kallas and Commissioner for Enlargement Marta Kos.
“A few minutes ago, we adopted a new - Armenia-EU Strategic agenda, complementing the CEPA and elevating our partnership agenda to a strategic level. And this is absolutely not the end of our ambition: as you are aware, Armenia’s Parliament adopted in March the law launching the accession process of Armenia to the EU.
The message from today’s meeting is clear: Armenia-EU partnership is entering a new and more ambitious phase, with a shared vision and a shared responsibility to further deliver meaningful results for our citizens. The first-ever Armenia-EU Summit to take place on 5th May 2026, back-to-back with the 8th European Political Community Summit in Yerevan, will be yet another remarkable occasion,” Mirzoyan said.