Մայիսի 5-ին Երեւանում տեղի կունենա առաջին Հայաստան–ԵՄ գագաթնաժողովը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ասել է, որ Հայաստանի եւ Եվրոպական միության գործընկերությունը մտնում է «նոր եւ ավելի հավակնոտ փուլ»:
Այդ մասին նա ասել է դեկտեմբերի 2-ին Բրյուսելում՝ ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի եւ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում:
«Մի քանի րոպե առաջ մենք ընդունեցինք նոր՝ Հայաստան–ԵՄ ռազմավարական օրակարգը, որը լրացնում է Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը (ՀԸԳՀ) եւ մեր գործընկերության օրակարգը բարձրացնում ռազմավարական մակարդակի։ Եվ սա բացարձակապես մեր հավակնությունների վերջը չէ. ինչպես տեղյակ եք, Հայաստանի խորհրդարանը մարտին ընդունել է «Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքը։
Այսօրվա հանդիպման ուղերձը հստակ է. Հայաստան–ԵՄ գործընկերությունը մտնում է նոր եւ ավելի հավակնոտ փուլ՝  մեր քաղաքացիների համար  կոնկրետ նշանակալի արդյունքներ ապահովելու ընդհանուր տեսլականով եւ պատասխանատվությամբ։ Առաջին Հայաստան–ԵՄ գագաթնաժողովը, որը տեղի կունենա 2026 թվականի մայիսի 5-ին Երեւանում՝ անմիջապես  Եվրոպական քաղաքական համայնքի  8-րդ գագաթնաժողովից հետո, կդառնա եւս մեկ բացառիկ առիթ այդ ճանապարհին», - ասել է Արարատ Միրզոյանը:

Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил, что партнёрство Армении и Европейского союза вступает в «новую и более амбициозную фазу».
Об этом он заявил 2 декабря в Брюсселе на совместной пресс-конференции с Верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кайей Калас и комиссаром по вопросам расширения Мартой Кос.
«Несколько минут назад мы приняли новую стратегическую повестку Армения-ЕС, которая дополняет Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве (СВРП) и выводит нашу повестку партнерства на стратегический уровень. И это ни в коем случае не предел наших амбиций. Как вы знаете, в марте парламент Армении принял закон «О начале процесса вступления Армении в Европейский союз».
Посыл сегодняшней встречи ясен: партнерство Армения-ЕС вступает в новую, более амбициозную фазу, с общим видением и ответственностью за достижение конкретных, значимых результатов для наших граждан. Первый саммит Армения-ЕС, который состоится в Ереване 5 мая 2026 года, сразу после 8-го саммита Европейского политического сообщества, станет еще одной уникальной возможностью на