«Ոսկե ծիրան»-ի հատուկ մրցանակը շնորհվել է «հեգնական մռայլության» վարպետին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի «Վարպետ» մրցանակը շնորհվել է Միջին Ասիայի ժամանակակից կինոյի ամենավառ հեղինակներից մեկին՝ ժանրային փորձարարության եւ «հեգնական մռայլության» վարպետ Ադիլխան Երժանովին։
«Այս տարի մրցանակը հանձնում ենք մի կինոարվեստագետի, ով հիացրել է մեզ եւ մենք հույս ունենք, որ այս մրցանակը կլինի մեր հետագա հարաբերությունների առհավատչյան»,- նշել է «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի տնօրեն եւ գեղարվեստական ղեկավար Կարեն Ավետիսյանը։
Մրցանակն Ադիլխան Երժանովին հանձնել է Մատենադարանի փոխտնօրեն Վահե Թորոսյանը։
«Յուրատեսակ ավանդույթ է դարձել, որ այս մրցանակն ամեն տարի հանձնում է Մատենադարանի ներկայացուցիչը։ Կինոյին եւ Մատենադարանին կապում է ազգային եւ համամարդկային լինելը։ Մեր ձեռագիր մատյաններում բազմաթիվ գեղեցիկ կինոսյուժեներ կան եւ ով գիտի՝ գուցե մենք առաջիկա տարիներին կարողանանք ըմբոշխնել որեւէ ֆիլմ՝ հիմնված ձեռագրերի վրա»,-նշել է Վահե Թորոսյանը։
Ադիլխան Երժանովը ծնվել է 1982 թվականին Ղազախստանում։
Նա Asia Pacific Screen Awards-2019 մրցանակի դափնեկիր է «Լավագույն ռեժիսոր» անվանակարգում «Սեւ, սեւ մարդ» ֆիլմի համար։
2021 թվականին Ադիլխան Երժանովը հարցազրույցներից մեկում ասել էր.
«Կարծում եմ, որ կինոյում դոգմատիզմը նույնն է, ինչ ֆանատիզմը կյանքում։ Կինոն չպետք է սահմանափակի իրեն ինչ-որ բանում։ Սահմանափակումներ կարող է սահմանել միայն գործի գեղարվեստական տրամաբանությունը։ Այսինքն՝ ցանկացած նոր ֆիլմ որոշակի կանոնագիրք է։
Կարծում եմ՝ հիմարություն է մի ֆիլմի, մի տիեզերքի համար հարմար եղածը տեղափոխել մեկ այլ ֆիլմ, մեկ այլ տիեզերք։ Ես մեռնում եմ ամեն նկարած ֆիլմով եւ վերածնվում եմ նոր ֆիլմում։ Ես նախընտրում եմ այդպես աշխատել։ Եթե ինքդ քեզ համար գեղարվեստական սահմանադրություն ստեղծես եւ կուրորեն հետեւես դրան, որպես նկարիչ երկար չես ապրի։ Կարող ես դառնալ քո լավագույն ժամանակների ողորմելի պարոդիան։ Շատ ավելի լավ է բնության պես լինել եւ զարգացման լավագույն ուղիներ փնտրել։ Եթե տեսնում եմ, որ իմ մեթոդները չեն աշխատում, փորձում եմ բարելավել դրանք։ Ես, ինչպես Բայրոնը, այրում եմ այն, ինչը պաշտում էի, եւ պաշտում եմ այն, ինչն այրել եմ։ Դա նորմալ գործընթաց է։ Կարծում եմ, որ նեղմտությունը միշտ վատ է»։

Ереван /Медиамакс/. Премия «Мастер» ереванского международного кинофестиваля «Золотой абрикос» присуждена одному из самых ярких авторов современного кино Центральной Азии Адильхану Ержанову.
«В этом году мы вручаем премию кинематографисту, который восхитил нас, и мы надеемся, что эта премия станет залогом наших дальнейших отношений», - отметил директор и художественный руководитель кинофестиваля Карен Аветисян.
Премию Адильхану Ержанову вручил заместитель директора Матенадарана Ваге Торосян.
«Своеобразной традицией стало то, что эту премию каждый год вручает представитель Матенадарана. Кино и Матенадаран связывает то, что они одновременно являются национальными и общечеловеческими. В наших рукописных книгах есть множество красивых киносюжетов, и кто знает - возможно, в ближайшие годы они вдохновят мастеров кино», - отметил Ваге Торосян.
Адильхан Ержанов родился в 1982 году в Казахстане. Является лауреатом премии Asia Pacific Screen Awards-2019 в категории «Лучший режиссер» за фильм «Черный, черный человек».
В 2021 году Адильхан Ержанов говорил в интервью:
«Я считаю, что догматизм в кино – это то же самое, что и фанатизм в жизни. Кино не должно ограничивать себя в чем-то. Единственное, в чем могут быть ограничения, – это художественная логика самого произведения. То есть любой новый фильм – это определенный устав.
Думаю, глупо, переносить то, что подходило одному фильму, одной вселенной, в другой фильм, в другую вселенную. Я умираю с каждым снятым фильмом и рождаюсь заново в новом фильме. Я предпочитаю работать так. Если создавать для себя художественную конституцию и слепо следовать ей, то как художник долго не проживешь. В итоге можно стать жалкой пародией на самого себя в лучшее время. Гораздо лучше быть как природа, всегда искать лучшие пути для развития. Если я вижу, что мои приемы не работают, пытаюсь их улучшить. Я, как Байрон, сжигаю то, чему поклонялся, и поклоняюсь тому, что сжигал. Это нормальный процесс. Я считаю, что узколобость – это всегда плохо».