Գրիգորի Հարությունյանը
«Apricot Rally»-ն կազմակերպում է Mount Ararat Chapter-ը՝ Հայաստանի առաջին պաշտոնական Harley Owners Group (H.O.G.) ակումբը։ Փառատոնն այս տարի շուրջ 180 մասնակից ունի ավելի քան 15 մոտոակումբներից, որոնք Երեւանից կմեկնեն Սեւան, ապա՝ Դիլիջան:
Փառատոնի հիմնադիր Գրիգորի Հարությունյանի խոսքով՝ գաղափարը ծնվել է ավելի քան հինգ տարի առաջ՝ մի քանի մոտոցիկլիստների նախաձեռնությամբ, որոնք ցանկանում էին Հայաստանում Harley-Davidson-ի շուրջ հիմնված մշակույթ եւ համայնք ձեւավորել։
Գրիգորի Հարությունյանը Գրիգորի Հարությունյանը
«Սկզբում նախաձեռնությունը շատ ռիսկային էր թվում՝ Հայաստանում մոտոկուլտուրան զարգացած չէր, Harley վարողների թիվը քիչ էր։ Բայց մենք որոշեցինք հիմնել Mount Ararat Chapter-ը՝ որպես համաշխարհային Harley Owners Group ցանցի մաս», - պատմում է նա:
Գրիգորիի խոսքով՝ խմբի կարեւորագույն սկզբունքներից է համայնքային կապը։ «Սա պարզապես մոտոցիկլետ վարելու մասին չէ։ Սա վստահության, ընկերության եւ ընդհանուր արժեքների մասին է », - բացատրում է նա:
Mount Ararat Chapter-ի անդամների ընտրած անվանումը՝ «Apricot Rally», նույնպես կապված է հայկական խորհրդանիշների հետ։ «Արարատը մեր լոգոյում է, իսկ ծիրանը՝ մեր ինքնության մի մասն է։ Հունիսը ծիրանի սեզոնն է, ու մեր փառատոնն ուղեկցվում է ծիրանով եւ հայկական հյուրընկալությամբ», - նշում է Գրիգորին։
Եթե առաջին փառատոնին մասնակցել էր մոտ 120 մարդ՝ 45 Harley-ով, ապա այս տարի գրանցվել է 179 մասնակից եւ մոտ 80 մոտոցիկլ։
«Նախորդ տարվա թերություններից դասեր են քաղել։ Այս անգամ փորձել ավելի պրոֆեսիոնալ մոտեցում ցուցաբերել՝ հստակեցված երթուղի, տեխնիկական աջակցություն եւ այն», - պատմում է Գրիգոր Հարությունյանը:
Փառատոնին մասնակցում են մոտոցիկլիստներ Ռուսաստանից, Բելառուսից եւ Վրաստանից։
Ռուսաստանից ժամանած Սերգեյն առաջին անգամ է Հայաստանում։ Եկել է ընկերների խորհրդով ու արդեն լավ տպավորություններ ունի։
Սերգեյը մոտոցիկլիստ է արդեն 30 տարի, մասնակցել է փառատոների աշխարհի տարբեր վայրերում՝ Ամերիկայում, Աֆրիկայում, Եվրոպայում ու Ռուսաստանում։
«Ճանապարհներն այստեղ հաճելի են՝ ոլորաններ կան, բայց ոչ սուր, ասֆալտը որակյալ է։ Վարելիս հաճույք ես ստանում», - նկատում է նա։
Սերգեյն ասում է, որ Harley մոտոցիկլետի հաշվին իր կյանքում հայտնվել են հարյուրավոր լավ մարդիկ։ «Մենք միմյանց սիրում ենք, իսկ մոտոցիկլը մեզ կապող միջոցն է», - ժպտում է նա:
Փառատոնի մասնակիցներից Իվան Շիխմինը Հայաստան է եկել Կրասնոդարից՝ կնոջ հետ։
Իվանի համար նման փառատոնները կարեւոր շփման համար։ «Հանդիպում ենք հին ընկերներին, ծանոթանում ենք նոր մարդկանց հետ», – պատմում է նա։
Մոտոցիկլը պարզապես տրանսպորտ չէ, շեշտում է նա: «Սա մի հոբբի է, որը հոգու հանգստություն է ապահովում։ Նաեւ յուրահատուկ ֆիլտր է՝ մարդկանց ճանաչելու հարցում։ Այս փառատոններին հաճախ գալիս ենք ընտանիքով։ Այս անգամ երեխաները մեզ հետ չեն, բայց երբ ճանապարհը կարճ է լինում, նրանց էլ ենք վերցնում։ Մեզ համար սա արդեն ընտանեկան մշակույթ է», - ասում է Իվանը։
Կազմակերպիչների նպատակն է «Apricot Rally»-ն դարձնել կանոնավոր միջազգային փառատոն։ «Ուզում ենք, որ Հայաստանը լինի այն վայրը, որտեղ տարեկան գոնե մեկ անգամ հավաքվում են Harley-Davidson-ի սիրահարները տարբեր երկրներից», - ասում է Գրիգորի Հարությունյանը։
«Apricot Rally 2025»-ի հովանավորներն ու գործընկերներն են Երեւանի կոնյակի գործարանը, «Արաթաշեն» գինու գործարանը եւ «Dargett» գարեջրի գործարանը։

12 июня 2025 года в Hard Rock Café Yerevan стартовал второй «Apricot Rally» - единственный в Армении тематический фестиваль, посвященный Harley-Davidson.
Организатором «Apricot Rally» выступает первый официальный клуб Harley Owners Group (H.O.G.) в Армении - Mount Ararat Chapter. В этом году фестиваль собрал около 180 участников из более чем 15 мотоклубов, которые проедут маршрутом Ереван-Севан-Дилижан.
По словам основателя фестиваля Григория Арутюняна, идея родилась более пяти лет назад по инициативе нескольких мотоциклистов, желавших создать в Армении культуру и сообщество вокруг Harley-Davidson.
Григорий Арутюнян Григорий Арутюнян
«Поначалу инициатива казалась очень рискованной - в Армении мотокультура была слабо развита, владельцев Harley было немного. Но мы решили основать Mount Ararat Chapter как часть всемирной сети Harley Owners Group», - рассказывает он.
Одним из важнейших принципов группы является социальная связь. «Это не просто езда на мотоцикле. Это доверие, дружба и общие ценности», - объясняет Григорий.
Название «Apricot Rally», выбранное членами Mount Ararat Chapter, также связано с армянской символикой. «Арарат присутствует в нашем логотипе, а абрикос - часть нашей идентичности. Июнь - сезон абрикосов, и наш фестиваль сопровождают абрикосы и армянское гостеприимство», - отмечает Григорий.
Если в первом фестивале участвовало около 120 человек и 45 мотоциклов Harley, то в этом году зарегистрировались 179 участников с примерно 80 мотоциклами.
«Мы учли недочеты прошлого года. На этот раз постарались проявить более профессиональный подход – выстроить более четкий маршрут, обеспечить техническую поддержку», - рассказывает Григорий Арутюнян.
В фестивале участвуют мотоциклисты из России, Беларуси и Грузии.
Сергей, приехавший из России, в Армении впервые. Он приехал по совету друзей и уже успел получить хорошие впечатления.
Сергей ездит на мотоцикле уже 30 лет, участвовал в фестивалях в разных частях мира - в Америке, Африке, Европе и России.
«Дороги здесь приятные - есть повороты, но не слишком крутые, асфальт качественный. Получаю удовольствие от езды», - отмечает он.
Сергей говорит, что благодаря мотоциклу Harley в его жизни появились сотни хороших людей. «Мы любим друг друга, а мотоцикл - это связующее звено», — улыбается он.
Иван Шихмин вместе с женой приехал в Армению из Краснодара. Для Ивана в подобных фестивалях важно общение. «Мы встречаемся со старыми друзьями, знакомимся с новыми людьми», - рассказывает он.
«Мотоцикл - это не просто транспорт», — подчеркивает он. «Это хобби, которое дает душевный покой. А также это своеобразный фильтр при знакомстве с людьми. На эти фестивали мы часто приезжаем всей семьей. На этот раз детей с нами нет, но когда дорога короткая, мы берем их с собой. Для нас это уже семейная традиция», — говорит Иван.
Цель организаторов - сделать «Apricot Rally» регулярным международным фестивалем. «Хотим, чтобы Армения стала тем местом, где хотя бы раз в год собираются поклонники Harley-Davidson из разных стран», - говорит Григорий Арутюнян.
Спонсорами и партнерами «Apricot Rally 2025» выступили Ереванский коньячный завод, винный завод «Араташен» и пивной завод «Dargett».