2025 թ. մայիսի 30-ին Common Ground մշակութային տարածքում կայացել է «Երկխոսություն Ռուբենի հետ» միջոցառումը: Ռուբեն Վարդանյանի ընկերները եւ համախոհները հավաքվել էին նրա ծննդյան օրվանից մեկ շաբաթ հետո ՝ քննարկելու այն աքսիոմները եւ ուղերձները, որոնք Արցախի նախկին պետնախարարը փոխանցել էր Բաքվի բանտից:
Ողջունելով հյուրերին, «Մատենա» միջազգային դպրոցի տնօրեն Ռուբեն Հայրապետյանն ասել է, որ Ռուբեն Վարդանյանը համաշխարհային մակարդակի առաջնորդ է, որն իր կյանքի ընթացքում բազմիցս ապացուցել է, որ իրական առաջնորդությունը հնարավոր է միայն սեփական օրինակով:
Ռուբեն ՀայրապետյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
«Ավրորա» միջազգային մարդասիրական նախաձեռնության հիմնադիր տնօրեն Արման Ջիլավյանը խորհրդանշական է համարել այն, որ «Երկխոսություն Ռուբենի հետ» միջոցառումը տեղի է ունենում Բաղրամյան 6 հասցեում, որտեղ ժամանակին IDeA բարեգործական հիմնադրամի գրասենյակն էր:
Արման Ջիլավյանը Լուսանկարը` Մեդիամաքս
«Այս շենքում եւ այս այգում մենք բազմաթիվ քննարկումներ ենք ունեցել Ռուբենի հետ: Երբեմն այդ քննարկումները սկսվում էին առավոտյան 6-ին եւ ավարտվում էին ուշ գիշերը:
Այստեղ են ծնվել Ռուբենի եւ նրա գործընկերների շատ գաղափարներ, որոնք հետո վերածվել են մեծ ծրագրերի՝ «Տաթեւի վերածնունդը», «Ավրորան», UWC Dilijan քոլեջը: Վստահ եմ, որ հենց այս այգում է հասունացել Ռուբենի՝ Արցախ տեղափոխվելու որոշումը», - ասել է Արման Ջիլավյանը:
Միջոցառման կազմակերպիչները որոշել էին անակնկալ մատուցել Ռուբեն Վարդանյանի քրոջը՝ երգահան ու բանաստեղծ Մարինե Ալեսին: Հյուրերի համար հնչեց նրա «Հորացիո» երգը, որն առաջին անգամ կատարվել էր 17 տարի առաջ՝ Ռուբեն Վարդանյանի 40-ամյակին:
Մարինե ԱլեսըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
«Ռուբենը շատ լուսավոր երեխա էր: Նրա առաջին բառը «բարեւ»-ն էր ու դա ամենից լավ է նկարագրում իմ եղբորը: Նա միշտ ցանկացել է բարի գործեր անել եւ դրանով ոգեւորել այլ մարդկանց», - պատմել է Մարինե Ալեսը: Նա ասել է, որ եղբոր հետ հեռախոսով խոսելիս փոխանցում է ընկերների եւ պարզապես բարի կամեցող մարդկանց բարեւներն ու աղոթքները: «Գիտես, Մարինե, ես դրանք զգում եմ», - փոխանցել է նա եղբոր խոսքերը:
Փիլիսոփա Աշոտ Ոսկանյանը պատմել է, որ Արցախ տեղափոխվելուց մի քանի ամիս առաջ Ռուբեն Վարդանյանը նախաձեռնել էր «Տաթեւյան քննարկումներ» մտավորականների մասնակցությամբ:
Աշոտ Ոսկանյանը եւ Նարինե ԳրիգորյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
«Հերիք չէ, որ գնում հասնում էինք Տաթեւ, հետո էլ իջնում էին ձորում գտնվող Տաթեւի Մեծ Անապատը, ինչը հեշտ չէր հատկապես տարեց մարդկանց համար: Մի անգամ ասացի՝ Ռուբեն ջան, մեկ-երկու անգամ Տաթեւում քննարկումներ արեցինք, բավ է, միգուցե Երեւանում շարունակե՞նք՝ միայն գնալ-գալու վրա 8 ժամ ենք ծախսում: Բայց Ռուբենն անդրդվելի էր՝ նա համոզված էր, որ մեր քննարկումների համար կարեւոր է հենց այդ միջավայրը, այդ բնությունը», - ասել է Աշոտ Ոսկանյանը:
Նրա խոսքով, Ռուբեն Վարդանյանին ամեն շատ անհանգստացնում էր այն, թե ինչպես կարելի է «հասնել» հասարակությանը, ինչպես կարելի է ռացիոնալ երկխոսություն վարել: «Տառապալից խնդիր էր իր համար», - վկայել է Աշոտ Ոսկանյանը:
Վահան Զանոյանը Լուսանկարը` Մեդիամաքս
Սփյուռքահայ գրող Վահան Զանոյանը եւս «Տաթեւյան քննարկումներ»-ի մասնակից է եղել, բայց Ռուբեն Վարդանյանի հետ շատ քննարկումներ է ունեցել նաեւ Երեւանում:
Նա պատմել է, որ Արցախ տեղափոխվելու որոշումը խիստ գիտակցված ընտրություն էր Ռուբեն Վարդանյանի համար: «Նա ինձ ասում էր՝ չենք կարող Երեւանում նստած արցախցիներին կոչ անել մնալ այնտեղ ու շարունակել պայքարը», - հիշել է Վահան Զանոյանը: Խոսելով Բաքվի բանտից արված ուղերձների մասին, նա առանձնացրել է այն հատվածը, որտեղ Ռուբեն Վարդանյանը ներողություն է խնդրել հայրենիքը կորցրած արցախցի երեխաներից: «Արցախի հայկական մնալը անասելի կարեւոր էր իր համար», - շեշտել է Վահան Զանոյանը:
Իննա ՍահակյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
«Այբ» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Տեր Մեսրոպ քահանա Արամյանը պատմել է, որ Ռուբեն Վարդանյանին ճանաչում է ավելի քան 30 տարի:
«Ռուբենը շատ անակնկալ մարդ է, հաճախ իր որոշումները կանխատեսելի չեն եղել: Այդպիսին էր նաեւ Արցախ տեղափոխվելու որոշումը: Ռուբենը շատ համարձակ մարդ է՝ չկա հավատք առանց համարձակության», - ասել է նա:
Տեր Մեսրոպ քահանա Արամյանը Լուսանկարը` Մեդիամաքս
Տեր Մեսրոպը նշել է, որ այն ինքնազոհողության ճանապարհը, որով որոշեց գնալ Ռուբեն Վարդանյանը, պետք է արթնացնի մարդկանց:
«Իսկ մենք ի՞նչ ենք զոհաբերում հանուն մեր ապագայի: Առանց պատվի ապրել հնարավոր չէ: Ռուբենն այսօր տեր է կանգնում մեր ինքնությանը: Առանց արժանապատվության ապրելն ամենասոսկալի բանն է», - նշել է Տեր Մեսրոպը:
«Ապագա Հայկականը» նախաձեռնության նախկին տնօրեն Արտակ Ապիտոնյանը Ռուբեն Վարդանյանի տարբեր արժանիքներից առանձնացրել է մարդկանց միավորելու բացառիկ կարողությունը: «Վստահ եմ, որ այսօր այստեղ հավաքված մարդկանցից շատերը միմյանց ճանաչում են Ռուբենի շնորհիվ», - նշել է նա:
Արտաշես Էմինն ու Արտակ Ապիտոնյանը Լուսանկարը` Մեդիամաքս
Խոսելով Ռուբեն Վարդանյանի աքսիոմների մասին, Արտակ Ապիտոնյանը կարծիք է հայտնել, որ դրանց հիմքում մարդ մնալու կոչն է: «Ցավոք, այսօր մենք կորցնում ենք ոչ միայն մեր ազգային նկարագիրը, այլեւ մարդկային կերպարանքը եւ Ռուբենը փորձում է մեզ ետ պահել դրանից», - արձանագրել է Արտակ Ապիտոնյանը:
Աննա Իսրայելյանն ու Արտաշես ԷմինըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Թարգմանիչ Արտաշես Էմինն ասել է, որ այսօր Բաքվի բանտում «Ռուբենը պահում է բոլորիս պատիվը» եւ «արթնացնում է մեր նիրհող արժանապատվությունը»: Երեկոյի վերջում նա ընթերցել է 1994 թվականին Գեւորգ Էմինի գրած «Հավատափոխներին» բանաստեղծությունը, նշելով, որ այն կարծես Ռուբեն Վարդանյանի մասին լինի.
«Ես նրանցից չե՛մ, որ չհավատամ
Այս, -
Միշտ անարդար աշխարհում ապրող
Մարդու երազած Արդար Գալիքին,
Լոկ նրա՛ համար,
Որ նրա անվամբ մեզ մատուցվածը
Պղծվա՛ծ ու սո՜ւտ էր…
Ես նրանցից չե՛մ, որ չհավատամ
Մեր ժողովրդի
Ազատ ու Անկախ ապրելու կամքին,
Որ այսօրվանը թո՛ւյլ ու… խախո՜ւտ է.
Ես նրանցից չե՛մ,
Որ չհավատամ Աստծո գոյությա՛նն
Ու նրա փառքի՛ն,
Որ մեր համայնքի տերտերը… բո՜ւթ էր…
Ի՜նչ փույթ, թե ավա՜ղ, -
Մարգարենե՛րն են
Արդար Գալիքի տենչը հղանում.
Նահատակնե՛րը՝
Հանուն այդ տենչի
Սերմի պես թաղվում
Ցորեն-հա՜ց դառնում.
և… տականքնե՛րն այդ հացին տիրանում…»
«Ռուբեն Վարդանյան. «Դոն Կիխոտն» ու «վիշապները»» գիրքը կարող եք գնել «Բուկինիստ», «Զանգակ», «Էպիգրաֆ» ցանցերի գրախանութներում, ինչպես նաեւ առցանց այս հղումով https://premium.mediamax.am/am/books/ruben-vardanyan:

Арташес Эмин и Артак Апитонян
30 мая 2025 года на площадке Common Ground состоялся «Диалог с Рубеном». Друзья и сторонники Рубена Варданяна собрались через неделю после его дня рождения, чтобы поговорить о аксиомах и послания, которые бывший государственный министр Арцаха передавал из бакинской тюрьмы.
Приветствуя гостей, директор международной школы «Матена» Рубен Айрапетян отметил, что Рубен Варданян - лидер мирового уровня, который неоднократно доказывал, что настоящее лидерство возможно только на собственном примере.
Рубен Айрапетян Рубен Айрапетян
Первый директор Международной гуманитарной инициативы «Аврора» Арман Джилавян назвал символичным тот факт, что «Диалог с Рубеном» проходит по адресу проспект  Баграмяна, 6, где в свое время располагался офис благотворительного фонда IDeA.
Арман Джилавян Арман Джилавян
«В этом здании и в этом саду у нас было много дискуссий с Рубеном. Иногда он начинал совещания в 6 утра, а заканчивались они поздно ночью.
Здесь родились многие идеи Рубена и его партнеров, которые впоследствии вылились в крупные программы: «Возрождение Татева», «Аврора», UWC Dilijan College. Уверен, что решение Рубена переехать в Арцах тоже созревало именно здесь», - сказал Арман Джилавян.
Организаторы мероприятия решили преподнести сюрприз сестре Рубена Варданяна, композитору и поэтессе Марине Алэс. Прозвучала ее песня «Горацио», которая впервые была исполнена 17 лет назад, в день 40-летия Рубена Варданяна.
Марине Алэс Марине Алэс
«Рубен был очень светлым ребенком. Его первым словом было «барев» («здравствуй»), и это лучше всего характеризует моего брата. Он всегда хотел творить добро и вдохновлять на это других», - рассказала Марине Алэс.
Философ Ашот Восканян рассказал, что за несколько месяцев до переезда в Арцах Рубен Варданян инициировал «Татевские дискуссии» для интеллектуалов.
Ашот Восканян и Нарине Григорян Ашот Восканян и Нарине Григорян
«Они проходили, в Большую Татевской пустыне, расположенной на дне ущелья, и спускаться туда было непросто, особенно для пожилых людей. Однажды я сказал: «Рубен, мы провели в Татеве пару обсуждений, может, продолжим в Ереване, чтобы не тратить 8 часов только на дорогу туда и обратно? Но Рубен был непреклонен - он был убежден, что дискуссии должны проходить именной в той среде», - сказал Ашот Восканян.
По его словам, Рубена Варданяна очень заботило то, как можно «достучаться» до общества, как вести рациональный диалог. «Это был болезненный вопрос для него», - добавил философ.
Ваган Заноян Ваган Заноян
Писатель из диаспоры Ваган Заноян тоже был участником «Татевских дискуссий», но также нередко беседовал с Рубеном Варданяном в Ереване.
Он рассказал, что решение Рубена переехать в Арцах было очень осознанным выбором.
«Он говорил, что мы не можем сидеть в Ереване и призывать арцахцев оставаться там и продолжать борьбу», - рассказал писатель. Говоря о посланиях из бакинской тюрьмы, он выделил тот фрагмент, в котором Рубен Варданян извинялся перед детьми Арцаха, потерявшими родину. «Для него было исключительно важным, чтобы Арцах оставался армянским», - подчеркнул Ваган Заноян.
Инна Саакян Инна Саакян
Председатель Совета попечителей фонда «Айб» о. Месроп Арамян рассказал, что знаком с Рубеном Варданяном более 30 лет.
«Рубен – человек неожиданностей, его решения часто были непредсказуемы. Таким было и решение переехать в Арцах. Рубен очень храбрый человек - веры без храбрости не бывает», - сказал он.
Отец Месроп Арамян Отец Месроп Арамян
О. Месроп отметил, что путь самопожертвования, которым пошел Рубен Варданян, должен пробудить людей.
«Чем мы жертвуем ради нашего будущего? Жить без чести невозможно. Рубен сегодня отстаивает нашу идентичность. Жизнь без достоинства – это самое страшное, что может случиться с людьми», - подчеркнул о. Месроп.
Бывший директор инициативы «Будущее армянское» Артак Апитонян выделил исключительную способность Рубена Варданяна  объединять людей. «Уверен, что многие из собравшихся здесь сегодня знакомы друг с другом благодаря Рубену», - отметил он.
Арташес Эмин и Артак Апитонян Арташес Эмин и Артак Апитонян
Говоря об аксиомах Рубена Варданяна, Артак Апитонян выразил мнение, что в их основе лежит призыв оставаться людьми. «К сожалению, сегодня мы теряем не только свой национальный характер, но и человеческий облик, и Рубен пытается нас удержать от этого», - отметил Артак Апитонян.
Анна Исраелян и Арташес Эмин Анна Исраелян и Арташес Эмин
По словам переводчика Арташеса Эмина, Рубен Варданян, находясь в азербайджанской тюрьме, Рубен Варданян «пробуждает наше дремлющее достоинство». В конце вечера он прочитал стихотворение «Сменившим веру», написанное поэтом Геворгом Эмином в далеком 1994 году. «Читая это стихотворение сегодня, меня не покидает чувство, что оно именно о Рубене Варданяне», - признался он.