Սկսած 1950-ական թթ. մինչ օրս Մատենադարանը հրատարակել է ավելի քան 400 անուն աշխատություն։
Վերջին 10 տարիներին մի շարք առանցքային գիտական հրատարակություններ լույս են տեսնում Մատենադարանի երկարամյա գործընկեր «Ջեյ Թի Այ Արմենիա»-ի  աջակցությամբ: Ընկերությունը տարիներ շարունակ կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության բազմաթիվ ծրագրեր է իրականացնում Հայաստանում։ Այս առումով, Մատենադարանի հետ երկարամյա համագործակցությունը կարեւոր նշանակություն ունի՝ նպաստելով Հայաստանի մշակութային ժառանգության պահպանմանը եւ զարգացմանը։
Շարքի առաջին հրապարակումը ներկայացնում է Մատենադարանի ավագ գիտաշխատող Վեներա Մակարյանի «Պատմական Սիրիայի հայերը օսմանյան շրջանում (16-18-րդ դարեր)» մենագրությունը:
Գիրքը նվիրված է Պատմական Սիրիայի հայերի օսմանյան շրջանի, մասնավորապես՝ 16-18-րդ դարերի պատմության, սոցիալ-տնտեսական կարգավիճակի եւ հոգեւոր-մշակութային կյանքի ուսումնասիրությանը։ Փորձ է արվել երեւան հանել եւ ընդգծել տեղի հայերի կարգավիճակի առանձնահատկությունները Օսմանյան կայսրության՝ այլադավանների նկատմամբ վարած քաղաքականության համատեքստում։
Մեդիամաքսը զրուցել է հեղինակի հետ աշխատության արդիականության եւ հետազոտության առանցքային դրվագների շուրջ:
Նախ՝ պատմական ենթատեքստ
Մենագրության առաջաբանում Վեներա Մակարյանը պարզաբանում է, որ Պատմական կամ Պատմաաշխարհագրական Սիրիան, ներկայիս Սիրիայի Հանրապետության տարածքից բացի, ընդգրկում էր նաեւ ժամանակակից Պաղեստինի, Իսրայելի, Լիբանանի, Հորդանանի տարածքները եւ Թուրքիայի Հանրապետության մի մասը։ Այն տարածվում էր Ամանոսյան լեռներից մինչեւ Եգիպտոսի սահմանները, Միջերկրական ծովից՝ Սիրիական անապատ։
16-րդ դարում Օսմանյան կայսրությունը նվաճում է Պ. Սիրիան, սակայն միջոցների սղության պատճառով ծովային, լեռնային եւ անապատային ճանապարհներով անհնարին էր անմիջական վերահսկողություն սահմանել այնտեղ, ուստի, օսմանյան իշխանությունները ստիպված էին ճանաչել տեղական կառավարիչների մասնակի ինքնավարությունը: Այս առանձնահատկություններով պայմանավորված՝ Պ. Սիրիայի հայերի սոցիալ-տնտեսական կյանքը շատ հարցերում այլ ընթացք է ստանում, եթե փորձենք համեմատել այն Արեւմտյան Հայաստանում տիրող իրավիճակի հետ:
Ինչպես նշում է հեղինակը՝ Պ․ Սիրիայի հայերի շրջանում, չնայած համընդհանուր անհավասարության, խտրականությունների, արգելքների եւ տարբեր մարտահրավերների, դավանական, ազգային, մշակութային արժեքների պահպանության բարձր մակարդակ է դիտվում, ինչի մասին վկայում են տեղի օտար պաշտոնյաներն ու արաբ պատմիչները։
Հայերի քաղաքական կարգավիճակը՝ նոր հայացքով
Վեներա Մակարյանը մենագրությունում անդրադարձել է «Միլլեթ» համակարգին, ուսումնասիրել շարիաթական դատարանների վավերագրերում հայերի եւ առհասարակ քրիստոնյաների վերաբերյալ տեղեկությունները, դիտարկել ինչպես ճնշումները, այնպես էլ այն արտոնությունները, որոնց հայերը կարողացել են հասնել, ինչպես նաեւ առանձնահատուկ ուշադրություն դարձրել սիրիահայ կնոջ կարգավիճակին:
Վեներա Մակարյանը Վեներա Մակարյանը
«Աշխատանքը շարադրելիս փորձել եմ հիմնվել հիմնականում սկզբնաղբյուրների վրա, այդ թվում օգտագործել եմ օսմանյան շրջանի արաբ եւ թուրք պատմիչների բնագրեր, որպեսզի հայերի կարգավիճակը կարողանամ օբյեկտիվորեն ներկայացնել: Անգամ այս մոտեցմամբ, երբ նույնիսկ փորձում ես երկրորդել հայկական աղբյուրներն ու հայ հետազոտողների աշխատությունները, նորից երեւան է գալիս բոլորիս հայտնի ճշմարտությունը, թե ինչ ճնշումների ներքո են ապրել ոչ թուրքերն ու ոչ մուսուլմանները օսմանյան տիրապետության շրջանում՝ միեւնույն ժամանակ լինելով կայսրության զարգացման ներուժը»,- մանրամասնում է Վեներա Մակարյանը:
Ինչպես նշում է հեղինակը, Օսմանյան կայսրության ոչ մուսուլման բնակչությունը, որն ըստ աշխարհագիր մատյանների, 16-րդ դարի կեսերին կազմում էր բնակչության մոտավորապես 40%-ը, բաժանված էր դավանական երեք համայնքների՝ միլլեթների՝ հույն-ուղղափառ, հայ-առաքելական եւ հրեական: Հայկական միլլեթի կազմավորման սկիզբը փաստացի համարվում է 1461 թ.-ը:
Վեներա Մակարյանի խոսքով՝ Միլլեթ համակարգի շրջանակում իրավականորեն հաստատվում եւ ամրագրվում էին կայսրության հայերի կարգավիճակը եւ հայպատկան նյութական արժեքները։ «Փաստացի, այն հայերի կարգավիճակի վերաբերյալ ժամանակի միակ իրավարար որոշումն է, որն էլ կարող է հիմք հանդիսանալ Հայոց պահանջատիրության գործընթացում»,-նշում է նա:
Հայերը՝ Օսմանյան կայսրության կայացման հիմքում
Մենագրությունում Վեներա Մակարյանը մեջբերում է Մարգարեթ Ուիզոմիրսկու այն խոսքերը, որը չնայած օսմանյան թուրքերի հետ ռասայական, լեզվական եւ կրոնական տարբերությանը, հայերն այնուամենայնիվ, ինչպես կայսրության մյուս քրիստոնյա եւ հրեա համայնքները, հասարակության մեջ զբաղեցնում էին տնտեսական էլիտայի կարգավիճակ: Եվ, ըստ Ուիզոմիրսկու, երկու կողմերի միջեւ ոչ միայն արժեհամակարգի ոչ մի ընդհանրություն չկար, այլեւ նրանցից յուրաքանչյուրը մշակում էր ազգայնականության «բրենդ», որը բացառում էր մյուսին.
«Հատկապես Օսմանյան կայսրության ձեւավորման առաջին շրջանում հայերը եւ մյուս քրիստոնյաներն առանցքային դեր են ունեցել կայսրության գիտության, տնտեսության եւ մշակույթի զարգացման մեջ: Թուրքերն ունակ չէին զարգացնել այդ կայսրությունը, ուստի դրա կայացման եւ զարգացման համար հայերի ներուժը մեծապես օգտագործվել է տարբեր ճյուղերում»,-նշում է հեղինակը։
«Աշխատության մեջ անդրադարձել եմ, թե պատմական Սիրիայում ինչպիսի գերակա դիրք են ունեցել հայերը, եւ անգամ նրանց համար շրջանցվել են շարիաթական եւ սուլթանական օրենքները: Այդուհանդերձ, ներկայումս Թուրքիան նախկին կայսրության տարածքում հայերի հետքը փորձում է ջնջել, լավագույն դեպքում նրանց ներդրումը, օրինակ՝ կառուցած այս կամ այն հուշարձանը, կառույցը ներկայացնում է որպես քրիստոնյայի կառուցած, բայց շրջանցելով կամ թաքցնելով նրա ազգային պատկանելությունը»,- մանրամասնում է Վեներա Մակարյանը՝ ընդգծելով, որ անգամ առեւտրի մեջ թուրքերը եվրոպացիների կողմից շրջանցվում էին, մինչդեռ տեղի քրիստոնյաներն արտոնյալ վիճակում էին:
Այս հարցերի առնչությամբ հեղինակը հիշատակում է Լեոյից հետեւյալ մեջբերումը. «...նա (հայը-Վ.Մ.) չի դադարում «անհավատ քաֆիր» եւ ուրիշ այսպիսի բազմաթիվ արհամարհական եւ հայհոյական անուններ կրող ստրուկ լինելուց», սակայն արդեն «ստրկատերը կամա ակամա ստիպված է գլուխ իջեցնել իր ստրուկի առաջ»:
Եկեղեցաշինություն՝ Շարիաթի շրջանցմամբ
Մենագրությունը շարադրելիս Վեներա Մակարյանը լայնորեն օգտագործել է շարիաթական դատարանների բնագիր վավերագրերը: Հետաքրքիր փաստական նյութ են ներառում նաեւ 16-18 դարի եւ ավելի ուշ շրջանի կաթողիկոսական բերաթները (արտոնագրեր), ֆերմանները (հրամանագրերը), ինչպես նաեւ Օսմանյան կայսրության տարբեր շրջանների հայ հոգեւորականների եւ էջմիածնի հոգեւորականների միջեւ նամակագրությունները, որոնք շատ հարցերի քննությանը նոր տեսանկյուն են հաղորդում:
«Կարծում եմ, որ հայ հանրության համար Օսմանյան շրջանը գրեթե մեծամասամբ ասոցացվում է Հայոց ցեղասպանության կամ դրան մոտ տարիների հետ, սակայն շատ հետաքրքիր փաստեր կան մինչ այդ հայերի կյանքի մասին: Օրինակ՝ Էջմիածնի եւ Երուսաղեմի հայ հոգեւորականների միջեւ նամակագրություններից տեղեկանում ենք, թե ինչպես են վերջիններս կարողացել սուլթանական ֆերմանների շնորհիվ հույներից վերադարձնել այս կամ այն հայպատկան վանքը կամ հօգուտ իրենց լուծել միջհամայնքային որեւէ վեճ. չմոռանանք, որ այնտեղ անընդհատ միջհամայնքային վեճեր էին: Արձանագրություններ կան նաեւ եկեղեցիների վերանորոգման ու անգամ նոր եկեղեցիների կառուցման վերաբերյալ այն պարագայում, երբ մենք գիտենք, որ ըստ Շարիաթի՝ արգելվում էր եկեղեցաշինությունը: Որպես օրինակ կարող ենք հիշատակել 17-րդ դարի սկզբին Հալեպի Սուրբ Քառասուն Մանկանց փոքրիկ մատուռին կից ներկայիս եկեղեցու, ապա հոգետան կառուցումը»,- մանրամասնում է Վեներա Մակարյանը:
Հեղինակն ընդգծում է, որ պատմական Սիրիայում կրոնի եւ հայկական մշակույթի պահպանման ու զարգացման պատասխանատուները հայ երեւելիներին էին, որոնք մեծ համբավ էին վայելում:
«Նրանց անունները հայտնի էին նույնիսկ Բարձր դռանը: Նրանք իրենց կապերի միջոցով շատ մեծ արտոնություններ էին կարողանում ստանալ հայկական մշակույթի, գիտության զարգացմանն ուղղված տարբեր նախաձեռնությունների իրականացման համար։ Նույնիսկ նշվում է, որ նահանգի կառավարչին տեղի հայ երեւելին կարող էր վերցնել իր հովանու ներքո, կամ էլ հայ լումայափոխները կարող էին պարտքով գումար տալ նրան: Այդպիսի կշիռ են ունեցել հայերը»,- նշում է հեղինակը:
«Ժամանակակից համայնքը նույնպես շատ տպավորիչ էր․ ես 2009-ին եղել եմ Հալեպում, արտակարգ համայք ունեինք երեւելի անհատներով: Շատ ցավում եմ անվտանգային հարցերի հետեւանքով գաղութում առաջացած խնդիրների համար: Հայկական հետքն այդ շրջաններում հստակ զգացվում է»,-ասում է Վեներա Մակարյանը:
Հայապահպանության հիմնասյունները գաղթօջախներում
Պատմական Սիրիայի հայերի շրջանում հայապահպանության հիմնական գործոններն էին Հայ Առաքելական Եկեղեցին, հայոց լեզուն ու մշակույթը:
«19-րդ դարի կեսերից, սակայն, Հայոց լեզվի պահպանման խնդիր է առաջացել, իսկ արդեն 20-րդ դարասկզբին մասնավորապես Սիրիայի հյուսիսային շրջանների հայաշատ գյուղեր ամբողջությամբ կամ մասնակի լատինացած են եղել։ Մինչ այդ Հայոց մեջ կրթությունը մեծամասամբ իրականացվում էր եկեղեցիներին կից, սակայն ներեկեղեցական վեճերի եւ նաեւ այլ պատճառներով, Հայ Առաքելական Եկեղեցու դիրքերն այս շրջաններում թուլացան, որի հետեւանքով ակտիվացավ եւ հետզհետե իր դիրքերն ամրապնդեց կաթոլիկ միսիոներությունը: Իսկ նրանց հիմնած դպրոցներում հայերեն չէր դասավանդվում: Մատենադարանում ունենք 20-րդ դարի երկրորդ կեսին գրված հայատառ արաբերեն ձեռագիր, որը վկայություն է առ այն, որ այդ ժամանակաշրջանում մասնավորապես Յակուբիյե, Ղնիյե գյուղերի հայերը հայախոս չէին, թեեւ գիրը դեռեւս կիրառվել է»,- մանրամասնում է Վեներա Մակարյանը:
Թուրքական համայնքի հակագիտական աշխատանքը
Չնայած գիտական աշխատանքում անաչառ մոտեցմանը, բարձրաձայնվող ճշմարտությունները, միեւնույն է, շարունակում են անընդունելի լինել անգամ այլ երկրներում գործող թուրքական գիտական համայնքի համար: Այս խնդրին Վեներա Մակարյանն անձամբ է բախվել:
«Վերջերս, այս գրքում արծարծված առանցքային թեմաներից երկուսի մասին ինձ առաջարկեցին հոդված ներկայացնել Ճապոնիայում հրատարակվող մատենաշարի համար, որի այդ համարը նվիրված էր Արեւելքի հայ համայնքներին: Իմ հոդվածում անդրադառնում էի Պատմական Սիրիայի հայերի իրավական եւ սոցիալ-տնտեսական կարգավիճակին: Գրախոսությունից հետո ինձ ուղարկեցին գրախոսված կամ կարելի է ասել նորովի շարադրված մի աշխատանք՝ այն հիմնական դիտարկմամբ, որ Ճապոնիայում շատ մեծ եւ ազդեցիկ թուրքական գիտական համայնք կա, որոնց համար իմ հոդվածում շոշոփվող շատ հարցեր ընդունելի չեն: Ստիպված եղա չեղարկել հոդվածիս հրատարակումը, քանի որ դուրս էին թողել բոլոր հայամետ փաստերը՝ անգամ եթե դրանք մեջբերված էին արաբական բնագրերից, իսկ այդպիսի «լղոզված» բովանդակությամբ հոդվածի հրատարակումն ինձ համար, իհարկե, անընդունելի էր»,- պատմում է Վեներա Մակարյանը՝ ընդգծելով, որ պետք է մեծ ուշադրություն դարձնել այդ ցավալի իրողությանը, որ տարբեր երկրներում թուրքական գիտական համայնքը մեծ ազդեցություն ունի:
Հայամետության եւ անաչառության միջեւ հակասություն չկա
Վեներա Մակարյանի այս աշխատության որոշ դրվագներ այլակարծության են հանդիպել հայ գիտական շրջանակների կողմից: Նրա խոսքով՝ դա հիմնականում պայմանավորված է հայ գիտական համայնքում թուրքական տեսություններ առաջադրելու աճող միտումով, որոնք մատուցվում են այլ երկրների «գիտական մտքի» միջոցով, ինչն էլ, ինչպես արդեն նշվեց, այդ երկրներում թուրքերի ակտիվ գիտական գործունեության արդյունք է:
«Հորդորս է, որ հետեւելով ոլորտի ժամանակակից բոլոր տեսություններին, չանսան նմանատիպ «քողարկված» տեսություններին, դրանք չներկայացնեն որպես նոր ապացուցված ճշմարտություն եւ այդ քայլը չդիտարկեն որպես այդ ազդեցիկ գիտական համայնքին ինտեգրման հնարավորություն։ Ծանոթ լինելը լավ է, նույնիսկ՝ պարտադիր, բայց պետք է միշտ կասկածամտորեն եւ զգոն մոտենալ դրանց՝ ազդեցության տակ չընկնելու համար: Վստահեցնում եմ, որ պատմական վկայությունները բավարար են, որպեսզի ճշմարտությունն առաջ տանենք»,-ընդգծում է Վեներա Մակարյանը:
Ըստ նրա՝ հայ պատմաբանների ամեն քայլը պայքար է, կռիվ, ինչը հատկապես ակնառու է դառնում միջազգային գիտաժողովներին մասնակցելիս, երբ հարեւան պետությունների ներկայացուցիչները հանդես են գալիս իրենց պետական քարոզչության խիստ վերահսկողությամբ:
«Պատմաբանները պետք է նաեւ դիվանագիտական հմտություններ զարգացնեն: Մեր պատմության խոցելի կետերը շրջանցել չենք կարող, սակայն միշտ փաստարկված եւ դիվանագիտորեն արձագանքելով՝ կկարողանանք ճշմարտությունը ներկայացնել: Պետք է հիշել, որ անաչառությունն ու հայամետությունն ամենեւին էլ իրար չեն հակասում, պետք չէ հակադրություն տեսնել դրանում: Ճշմարտությունը մեկն է ու հետազոտելով միշտ հագնում ես այդ նույն ճշմարտությանը, որը հայերի օգտին է»,- մանրամասնում է Վեներա Մակարյանը:
Չընկնելով ծայրահեղությունների մեջ
Հեղինակի կարծիքով՝ շատ կարեւոր է, որ ազգային կրթությունը սահմանի առանցքային, ռազմավարական նշանակության կետեր, գերակա շահ, որպեսզի սերունդները կրթվեն դրանցով՝ հստակ իմանալով պատմական հիմնախնդիրներին առնչվող հարցերի պատասխանները:
«Մենք անընդհատ առնչվում ենք այդ հարցերին, որովհետեւ պատմությունից եկող դեռեւս չլուծված խնդիրներ ունենք: Պետք է կարողանանք գտնել այդ պատճառահետեւանքային կապը, թե ինչու ենք մենք հասնելով 21-րդ դար շարունակում կորցնել: Ազնիվ լինենք ինքներս մեզ հետ, կարողանանք որոշ հարցեր խոստովանել, որպեսզի գտնենք պատճառներն ու մեր սխալներից սովորենք: Մեզանում երկու ծայրահեղություններ են՝ կա´մ գերակշռում է պաթոսը, կա´մ ընկնում ենք ժամանակակից երեւալու ծուղակն ու ակամայից ժխտում հայանպաստը»,-նշում է Վեներա Մակարյանը:
Նրա խոսքով՝ ամեն ինչում պետք է հայամետությունն առաջնային լինի եւ գիտականորեն փաստարկված: Մյուս կողմից՝ պետք է խուսափել ծիծաղելի լինելուց, ինչպես, օրինակ, ադրբեջանական գիտական շրջանակին է բնորոշ:
«Գերմանիայում անցկացվող մի գիտաժողովի ընթացքում ադրբեջանցի մասնակիցը խոսում էր Նախիջեւանում Իլհամ Ալիեւի գրադարանային գործի զարգացմանն ուղղված մեծ նպաստի եւ ներդրումների մասին՝ սկսելով վաղ միջնադարից, նկարագրելով մտացածին միջնադարյան ադրբեջանական կյանքը: Երբ որ ես առարկեցի՝ նշելով, որ այդ ժամանակաշրջանում Նախիջեւանում ադրբեջանական ինչ կյանք կարող էր լինել, ինձ պատասխանեց, որ ադրբեջանցիներն այդ հողում ապրել են միլիոնավոր տարիներ առաջ: Ծիծաղելին դա է, եւ նրանց օրինակը տեսնելով, պիտի միշտ փաստարկված խոսենք, իսկ մեր պատմությունը մեզ թողել է բոլոր փաստերի գրավոր վկայությունները»,-մանրամասնում է Վեներա Մակարյանը՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանի հորինված պատմության թեզերը ներկայումս միջազգային գիտական շրջանակների համար ծիծաղելի են: «Հույս ունեմ, որ այդպես էլ կմնա»:
Գիտնականը զուգահեռ աշխարհներում
Վեներա Մակարյանը ցավով արձանագրում է, որ երիտասարդ հետազոտողների մեծ բաց կա գիտական ոլորտում, հատկապես հումանիտար գիտություններում:
«Կոլեգաներիցս մեկի ձեւակերպմամբ՝ փրփուրի դարում ենք ապրում, այսինքն՝ չկա լուրջ մոտեցում, մարդիկ գումար վաստակելիս չեն մտածում միջոցների մասին: Եթե կար ժամանակ, որ ասում էին, թե սիրո եւ պատերազմի մեջ բոլոր միջոցներն արդարացված են, ապա հիմա ապրում ենք այնպիսի ժամանակներում, որտեղ արդարացված են համարում գումար աշխատելու եւ հայտնի դառնալու բոլոր միջոցները: Սա բերում է հասարակության դեգրադացիայի: Հաճախ, մարդն իրեն այդ միջավայրում չի գտնում: Պատկերացրեք՝ գալիս եմ միջնադարյան ձեռագրերի հետ աշխատելու, երկխոսության մեջ եմ մտնում դարերի վկայությունների, դրանց հեղինակների հետ, հետո տեսնում ժամանակակից մարդկանց մակերեսայնությունը: Երբեմն զուգահեռ աշխարհներում ապրելու դժվարություն եմ զգում»,- ասում է Վեներա Մակարյանն, այնուհետեւ հավելում. «Չնայած այդ դժվարություններին՝ գիտական գործունեությունը կյանքն իմաստով է լցնում. հիշենք, որ մենք այն ենք, ինչով մեզ լցնում ենք ու մեր կյանքը նվիրենք արժանի գործերի»:

Matenadaran, the Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts, has published over 400 works since the 1950s.
In the last 10 years, a number of key scientific publications have been released with the support of Matenadaran’s long-term partner “JTI Armenia”. The company has been implementing numerous corporate social responsibility programs in Armenia for years. Therefore, long-term cooperation with Matenadaran is very important and contributes to the preservation and development of Armenia’s cultural heritage.
The first publication in the series is the monograph “The Armenians of Greater Syria in the Ottoman period (16th-18th centuries)” by Venera Makaryan, senior researcher at Matenadaran.
The book is dedicated to the study of the history, socio-economic status, and spiritual and cultural life of the Armenians of Greater Syria during the Ottoman period, particularly the 16th-18th centuries. An attempt has been made in the book to reveal and emphasize the peculiarities of the status of local Armenians in the context of the Ottoman Empire’s policy towards the non-religious population.
Mediamax discussed the relevance of the work and key aspects of the research with the author of the monograph.
First, the historical context
In the introduction to the monograph, Venera Makaryan specifies that in addition to the territory of the current Syrian Republic, Greater or historical-geographical Syria also included the territories of modern Palestine, Israel, Lebanon, Jordan and part of the Republic of Turkey. It extended from the Amanos Mountains to the borders of Egypt, from the Mediterranean Sea to the Syrian Desert.
In the 16th century, the Ottoman Empire conquered Greater Syria, but due to the lack of resources, it was impossible to establish direct control there via sea, mountain and desert routes, therefore, the Ottoman authorities were forced to recognize the partial autonomy of the local rulers. Because of these peculiarities, the socio-economic life of the Armenians of Greater Syria takes a different course in many respects, if we try to compare it with the situation in Western Armenia.
As the author notes, despite general inequality, discrimination, bans and various challenges, a high level of preservation of religious, national, and cultural values was observed among the Armenians of Greater Syria, as evidenced by local foreign officials and Arab historians.
The political status of Armenians from a new perspective
In her monograph, Venera Makaryan wrote about the “millet” system, studied the information about Armenians and Christians in general in the documents of Sharia courts, examined both the pressure and the privileges that Armenians had managed to achieve, as well as specifically focused her attention on the status of Syrian-Armenian women.
Venera Makaryan Venera Makaryan
“When writing the monograph, I tried to rely mainly on primary sources, including the original works of Arab and Turkish historians of the Ottoman period, so that I could objectively present the status of Armenians. Even with this approach, when you try to reiterate the Armenian sources and the works of Armenian researchers, the well-known truth emerges again: the enormous pressure both non-Turks and non-Muslims were subjected to during the Ottoman rule while also being the driving force behind the empire’s development,” explains Venera Makaryan.
The author says that the non-Muslim population of the Ottoman Empire, which, according to geographical records, constituted approximately 40% of the population in the middle of the 16th century, was divided into three ethno- religious communities- millets: Greek Orthodox, Armenian Apostolic, and Jewish. The Armenian millet was established in 1461.
According to Venera Makaryan, the status of the Armenians of the empire and their material values were legally recognized and secured through the Millet system. “In fact, it is the only arbitral decision at that time regarding the status of the Armenians that can serve as a basis for the Armenian claims process,” she notes.
Armenians at the origin of formation of the Ottoman Empire
In her monograph, Venera Makaryan cites Margaret Wiszomirsky as saying that despite their racial, linguistic, and religious differences with the Ottoman Turks, Armenians, like other Christian and Jewish communities of the empire, nevertheless were considered an economic elite in the society. And, according to Wiszomirsky, not only was there no common system of values between the two sides, but each of them developed a “brand” of nationalism that excluded the other.
“Especially in the early stages of the formation of the Ottoman Empire, Armenians and other Christians played a key role in the development of science, economy, and culture of the empire. The Turks were not capable of developing this empire, so the potential of Armenians was largely used in various fields for its establishment and development,” the author notes.
“In the monograph, I wrote about the dominant position the Armenians occupied in Greater Syria, and even Sharia and Sultan’s laws were circumvented for them. However, Turkey is currently trying to erase the traces of Armenians in the territory of the former empire, and at the best presents their contribution, for example, the construction of this or that monument or a building, as built by Christians, while hiding their nationality,” Venera Makaryan explains, emphasizing that even in trade, the Europeans avoided doing business with the Turks, meanwhile local Christians were in a privileged position.
Church building, bypassing Sharia laws
While writing the monograph, Venera Makaryan has extensively used the original documents of Sharia courts. Interesting factual material also includes the Catholicosate berats (licenses), firmans (imperial edicts) of the 16th-18th centuries and later periods, as well as the correspondence between Armenian clergy from different regions of the Ottoman Empire and the clergy of Echmiadzin, which provide a new perspective on the study of many issues.
“I think for the Armenian public, the Ottoman period is mostly associated with the Armenian Genocide or the years around it, but there are many interesting facts about the life of Armenians before that. For example, from the correspondence between the Armenian clergy of Echmiadzin and Jerusalem we learn how the latter were able to return this or that Armenian monastery from the Greeks thanks to the Sultan’s firmans or resolve any inter-communal dispute in their favor. We should bear in mind that there were constant inter-communal disputes there. There are also records of churches being renovated and even new churches being built, although we know that according to Sharia, the construction of churches was prohibited. As an example, we can bring the construction of the current church, and then the cemetery adjacent to the small chapel of the Forty Martyrs Cathedral in Aleppo in the early 17th century,” Venera Makaryan explains.
In Greater Syria, says Venera Makaryan, those responsible for the preservation and development of religion and Armenian culture were Armenian dignitaries, who enjoyed great fame.
“Their names were known even at the Sublime Porte (the government of the Ottoman Empire. The name is a French translation of Turkish Bâbıâli (“High Gate,” or “Gate of the Eminent)”. Through their connections, they were able to get great privileges for the implementation of various initiatives aimed at the development of Armenian culture and science. It is even mentioned that the governor of the province could be taken under the patronage of a local Armenian dignitary, or Armenian money changers could lend him money. That was how much influence the Armenians had,” the author notes.
“The modern community was also very impressive: I visited Aleppo in 2009, we had an extraordinary community with prominent individuals. It hurts me immensely that the community faced a lot of problems due to security issues; the Armenian trace is clearly felt in these regions,” says Venera Makaryan.
The pillars of the preservation of Armenian identity in the colonies
The Armenian Apostolic Church, the Armenian language and culture were the main factors contributing to the preservation of the Armenian identity among the Armenians of Greater Syria.
“However, the issue of preservation of the Armenian language arose in the mid-19th century, and already in the early 20th century, villages with a large Armenian population, particularly in the northern regions of Syria, were completely or partially Latinized. Until then, education among Armenians had been mostly carried out in churches, but due to intra-church disputes and other reasons, the position of the Armenian Apostolic Church in these regions weakened, as a result of which the Catholic Mission became more active and gradually strengthened its position. However, the schools they founded did not teach Armenian. At Matenadaran we have an Arabic manuscript written in Armenian script in the second half of the 20th century that bears witness to the fact that during that period, the Armenians living particularly in the villages of Yakoubieh and Ghneye did not speak Armenian, although the script was still used,” Venera Makaryan says.
There is no contradiction between pro-Armenianism and impartiality
Some parts of Venera Makaryan’s monograph were met with skepticism by Armenian scholars. She explains it by the growing tendency in the Armenian scientific community to propose Turkish theories supplied by the “scientific minds” of other countries, which is the result of the active work of Turkish scholars in those countries.
“I strongly recommend not to follow such “disguised” theories while following all modern theories in this field, not to present them as newly proven truths and not to consider this step as an opportunity to integrate into that influential scientific community. Being in the loop is a good thing, even necessary, but one should always treat such theories with suspicion and be alert in order not to fall under their influence. I assure you that historical evidence is enough to advance the truth,” Venera Makaryan points out.
According to her, every step of Armenian historians is a struggle, a battle, which becomes especially obvious during international conferences, when representatives of neighboring states act under the strict control of their state propaganda.
“Historians must also develop diplomatic skills. We cannot ignore the vulnerabilities in our history, but by always responding diplomatically and with facts we can present the truth. We should remember that impartiality and pro-Armenianism do not contradict each other at all, there is no need to see a contradiction in this. There is one truth, and when you conduct research you always come to the same truth which is in favor of the Armenians,” says Venera Makaryan.
The scholar in parallel worlds
Venera Makaryan says that there is a lack of young researchers in science, especially in the humanities.
“As one of my colleagues once said, we live in an era of foam, there is no serious approach, people do not think about the means when making money. There was time when they said all is fair in love and war, but today, we live in a world when all ways to make money and become famous are considered fair. This leads to the degradation of the society. Oftentimes, you don’t see yourself in that environment. Just imagine, I come to work with medieval manuscripts, I engage in a dialogue with the testimonies of centuries, their authors, and then I see how superficial modern people are. Sometimes I feel how difficult it is to live in parallel worlds,” says Venera Makaryan, adding: “Despite these difficulties, scientific work fills life with meaning. We have to remember that we are what we fill ourselves with, and should dedicate our lives to worthy causes."