Իրանի արտգործնախարարը Երեւանում կներկայացնի իր «Բանակցության ուժը» գիրքը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր պաշտոնական այցով Հայաստան կժամանի Իրանի արտաքին գործերի նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչին:
Հայաստանի ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ մարտի 25-ին կկայանա Արարատ Միրզոյանի եւ Սեյեդ Աբբաս Արաղչիի հանդիպումը:
Այցի շրջանակներում կկայանա Սեյեդ Աբբաս Արաղչիի «Բանակցության ուժը» գրքի շնորհանդեսը։
Մեդիաամաքսը նշուն է, որ 2024 թվականի հուլիսին «Առավոտ»-ը հատված էր հրապարակել Իրանի նախկին ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի հուշերից, որում հիշատակվում էր Արաղչիի այցը Երեւան 2020 թվականի պատերազմի օրերին:
«Հարձակումից երկու ամիս առաջ ԱԳՆ-ի Եվրասիայի եւ Կովկասի մեր բաժինների տպավորությունն այն էր, որ սպասվում է Ադրբեջանի հարձակումը եւ Հայաստանի կատարյալ պարտությունը։ Ռուսաստանը թերեւս պարոն Փաշինյանի արեւմտամետ հայացքները եւ երկրի ներսում ռուսամետ ուժերին հալածելու ջանքերը նկատի ունենալով՝ որոշեց այս պատերազմում չմիջամտել։ Կարող է այդ որոշման մեջ Պուտին-Էրդողան կապի նման՝ դեր ուներ նաեւ Պուտին-Ալիեւ անձնական կապերը։ Չի բացառվում, որ Ռուսաստանը Հայաստանին այլեւս ռազմավարական գործընկեր չէր դիտարկում եւ Ադրբեջանի ռեսուրսները նկատի ունենալով՝ դեպի այդ կողմ էր հակվել։ Ռուսաստանն այն պահին սկսեց իր միջնորդությունը, երբ ազատագրվել էին ադրբեջանական գրավված տարածքները, վտանգվել էր Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը եւ, եթե պատերազմը քանի օր էլ շարունակվեր, Հայաստանի իշխանությունը կտապալվեր։ Այդ ժամանակ էր, որ ռուսները միջամտեցին եւ մոսկովյան բանակցություններում երկաթյա բռունցքով վերջ տվեցին պատերազմին։
Շատ կարեւոր է, որ այդ օրերին մենք դոկտոր Արաղչիին (այն ժամանակն նա Զարիֆի տեղակալն էր) որպես Հանրապետության նախագահի լիազոր ներկայացուցիչ ուղարկեցինք Ադրբեջան, Հայաստան, Ռուսաստան եւ Թուրքիա, որպեսզի ներկայացնի Թեհրանում պատրաստած մեր առաջարկը։ Դա նման էր Մոսկվայի առաջարկին, որն իրագործվեց երկու շաբաթ հետո։ Դոկտոր Արաղչին մեր առաջարկը քննարկեց չորս կողմի հետ. ազերիներն ու թուրքերն ընդունեցին մեր առաջարկը, հայերը մերժեցին, իսկ ռուսները ջերմ չվերաբերվեցին։ Մենք առաջարկում էինք կողմերն ազատեն միմյանց տարածքները, պահպանեն փոքրամասնությունների իրավունքները, բացեն բոլոր ճանապարհները, Իրանն օգնի Նախիջեւանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ցամաքային կապի ստեղծմանը, աշխատի Հայաստան-Ղարաբաղ միջանցքը։ Մենք առաջարկում էինք նաեւ Իրան-Թուրքիա-Ռուսաստան եռակողմ հանդիպում՝ Ղարաբաղի օրակարգով։ Այս ձեւաչափն առաջին անգամ Լավրովն էր առաջարկել, բայց մեր հետեւողական լինելուց հետո ռուսները չընդառաջեցին, ապա մեզ անտեսելով՝ Թուրքիային առաջ մղեցին։
Դոկտոր Արաղչիի կողմից Իրանի ներկայացրած առաջին առաջարկի իրագործման գլխավոր արգելքը Հայաստանն էր։ Հայերն այն ժամանակ, որ դեռ պատերազմում չէին պարտվել, ռազմավարական սխալ թույլ տվեցին եւ հրադադարի պատվաբեր առաջարկը մերժեցին։ Պարոն Փաշինյանի վերաբերմունքը դոկտոր Արաղչիի հանդեպ ամեն ինչն ի ցույց դրեց. նա իր անփորձությամբ նրան ասել էր.
«Դուք ուզում եք Հայաստանին ստիպել, որ իր պարտությունն ընդունի»։ Անշուշտ դոկտոր Արաղչին իր գերազանց դիվանագիտությամբ կարողացել էր պարոն Փաշինյանին հանգստացնել, որ առաջարկն այդպես չընկալի»։

Iranian FM to present his book “The Power of Negotiation” in Yerevan - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Today, Iranian Foreign Minister Seyyed Abbas Araghchi will arrive in Armenia on an official visit.
The Armenian Foreign Ministry reports that a meeting between Ararat Mirzoyan and his Iranian counterpart is scheduled for March 25.
As part of the visit, the presentation of Araghchi’s book “The Power of Negotiation” will take place.
Mediamax notes that in July 2024, Aravot published an excerpt from the memoirs of former Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif, which mentioned Araghchi’s visit to Yerevan during the 2020 war.
“Two months before the attack, our Foreign Ministry’s Eurasian and Caucasus departments had the impression that an attack by Azerbaijan and a complete defeat of Armenia were expected. Russia, perhaps, considering Mr. Pashinyan’s pro-Western stance and efforts to suppress pro-Russian forces within the country, decided not to intervene in this war. Perhaps, the Putin-Aliyev personal ties, like the Putin-Erdogan ties, played a role in that decision. It is not ruled out that Russia no longer regarded Armenia as a strategic partner and, considering Azerbaijan’s resources, shifted its alignment accordingly. Russia began its mediation at a time when the occupied Azerbaijani territories had been liberated, Armenia’s territorial integrity was under threat, and the continuation of the war for even a few more days would have likely led to the collapse of the Armenian government. It was then that the Russians intervened and ended the war with an iron fist in the Moscow negotiations.
It is very important that in those days we sent Dr. Araghchi (at that time Zarif’s deputy) as the Iranian President’s authorized representative to Azerbaijan, Armenia, Russia, and Turkey to present the proposal we had prepared in Tehran. It was similar to the Moscow proposal, which was implemented two weeks later. Dr. Araghchi discussed our proposal with all four parties: the Azeris and Turks accepted our proposal, the Armenians rejected it, and the Russians did not react warmly. Our proposal called for the mutual liberation of territories, the protection of minority rights, and the opening of all transportation routes. Iran would facilitated the creation of a land connection between Nakhichevan and Azerbaijan, and work on the Armenia-Karabakh corridor. We also proposed a trilateral meeting between Iran, Turkey, and Russia to address the Karabakh issue. This format was first proposed by Lavrov, but the Russians did not respond to our persistent efforts, and then, ignoring us, they pushed Turkey forward.
The main obstacle to the implementation of the first proposal presented by Dr. Araghchi was Armenia. At that time, when they had not yet lost the war, the Armenians made a strategic mistake by rejecting the honorable ceasefire proposal. Mr. Pashinyan’s attitude towards Dr. Araghchi made everything clear: in his inexperience, he remarked:
‘You want to force Armenia to accept its defeat.’ Of course, Dr. Araghchi, with his excellent diplomatic skills, managed to reassure Mr. Pashinyan not to perceive the proposal in that way.”