Իրանի արտգործնախարարը Երեւանում կներկայացնի իր «Բանակցության ուժը» գիրքը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր պաշտոնական այցով Հայաստան կժամանի Իրանի արտաքին գործերի նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչին:
Հայաստանի ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ մարտի 25-ին կկայանա Արարատ Միրզոյանի եւ Սեյեդ Աբբաս Արաղչիի հանդիպումը:
Այցի շրջանակներում կկայանա Սեյեդ Աբբաս Արաղչիի «Բանակցության ուժը» գրքի շնորհանդեսը։
Մեդիաամաքսը նշուն է, որ 2024 թվականի հուլիսին «Առավոտ»-ը հատված էր հրապարակել Իրանի նախկին ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի հուշերից, որում հիշատակվում էր Արաղչիի այցը Երեւան 2020 թվականի պատերազմի օրերին:
«Հարձակումից երկու ամիս առաջ ԱԳՆ-ի Եվրասիայի եւ Կովկասի մեր բաժինների տպավորությունն այն էր, որ սպասվում է Ադրբեջանի հարձակումը եւ Հայաստանի կատարյալ պարտությունը։ Ռուսաստանը թերեւս պարոն Փաշինյանի արեւմտամետ հայացքները եւ երկրի ներսում ռուսամետ ուժերին հալածելու ջանքերը նկատի ունենալով՝ որոշեց այս պատերազմում չմիջամտել։ Կարող է այդ որոշման մեջ Պուտին-Էրդողան կապի նման՝ դեր ուներ նաեւ Պուտին-Ալիեւ անձնական կապերը։ Չի բացառվում, որ Ռուսաստանը Հայաստանին այլեւս ռազմավարական գործընկեր չէր դիտարկում եւ Ադրբեջանի ռեսուրսները նկատի ունենալով՝ դեպի այդ կողմ էր հակվել։ Ռուսաստանն այն պահին սկսեց իր միջնորդությունը, երբ ազատագրվել էին ադրբեջանական գրավված տարածքները, վտանգվել էր Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը եւ, եթե պատերազմը քանի օր էլ շարունակվեր, Հայաստանի իշխանությունը կտապալվեր։ Այդ ժամանակ էր, որ ռուսները միջամտեցին եւ մոսկովյան բանակցություններում երկաթյա բռունցքով վերջ տվեցին պատերազմին։
Շատ կարեւոր է, որ այդ օրերին մենք դոկտոր Արաղչիին (այն ժամանակն նա Զարիֆի տեղակալն էր) որպես Հանրապետության նախագահի լիազոր ներկայացուցիչ ուղարկեցինք Ադրբեջան, Հայաստան, Ռուսաստան եւ Թուրքիա, որպեսզի ներկայացնի Թեհրանում պատրաստած մեր առաջարկը։ Դա նման էր Մոսկվայի առաջարկին, որն իրագործվեց երկու շաբաթ հետո։ Դոկտոր Արաղչին մեր առաջարկը քննարկեց չորս կողմի հետ. ազերիներն ու թուրքերն ընդունեցին մեր առաջարկը, հայերը մերժեցին, իսկ ռուսները ջերմ չվերաբերվեցին։ Մենք առաջարկում էինք կողմերն ազատեն միմյանց տարածքները, պահպանեն փոքրամասնությունների իրավունքները, բացեն բոլոր ճանապարհները, Իրանն օգնի Նախիջեւանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ցամաքային կապի ստեղծմանը, աշխատի Հայաստան-Ղարաբաղ միջանցքը։ Մենք առաջարկում էինք նաեւ Իրան-Թուրքիա-Ռուսաստան եռակողմ հանդիպում՝ Ղարաբաղի օրակարգով։ Այս ձեւաչափն առաջին անգամ Լավրովն էր առաջարկել, բայց մեր հետեւողական լինելուց հետո ռուսները չընդառաջեցին, ապա մեզ անտեսելով՝ Թուրքիային առաջ մղեցին։
Դոկտոր Արաղչիի կողմից Իրանի ներկայացրած առաջին առաջարկի իրագործման գլխավոր արգելքը Հայաստանն էր։ Հայերն այն ժամանակ, որ դեռ պատերազմում չէին պարտվել, ռազմավարական սխալ թույլ տվեցին եւ հրադադարի պատվաբեր առաջարկը մերժեցին։ Պարոն Փաշինյանի վերաբերմունքը դոկտոր Արաղչիի հանդեպ ամեն ինչն ի ցույց դրեց. նա իր անփորձությամբ նրան ասել էր.
«Դուք ուզում եք Հայաստանին ստիպել, որ իր պարտությունն ընդունի»։ Անշուշտ դոկտոր Արաղչին իր գերազանց դիվանագիտությամբ կարողացել էր պարոն Փաշինյանին հանգստացնել, որ առաջարկն այդպես չընկալի»։

Глава МИД Ирана представит в Ереване свою книгу «Сила переговоров» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Ирана Сейед Аббас Аракчи прибудет сегодня в Армению с официальным визитом.
МИД Армении сообщает, что встреча Арарата Мирзояна и Сейеда Аббаса Арагчи состоится 25 марта.
В рамках визита состоится презентация книги Арагчи «Сила переговоров».
Медиамакс отмечает, что в июле 2024 года издание «Аравот» опубликовало отрывок из мемуаров бывшего министра иностранных дел Ирана Мохаммада Джавада Зарифа, в котором упоминался визит Арагчи в Ереван во время войны 2020 года.
«За два месяца до нападения у наших департаментов Евразии и Кавказа сложилось впечатление, что ожидается нападение Азербайджана и полный разгром Армении. Россия, возможно, принимая во внимание прозападные взгляды господина Пашиняна и его попытки преследований пророссийских сил внутри страны, решила не вмешиваться в эту войну. Может быть, в этом сыграли роль и личные связи Путина и Алиева, как и Путина и Эрдогана. Россия начала свое посредничество в тот момент, когда оккупированные азербайджанские территории были освобождены, территориальная целостность Армении оказалась под угрозой и, если бы война продолжалась еще несколько дней, армянское правительство рухнуло бы. Именно тогда вмешались русские и железным кулаком завершили войну на переговорах в Москве.
Очень важно, что в те дни мы направили доктора Арагчи (в то время он был заместителем Зарифа- ред.) в качестве уполномоченного представителя президента Республики в Азербайджан, Армению, Россию и Турцию для представления подготовленного нами предложения. Оно было похоже на предложение Москвы, которое было реализовано две недели спустя. Доктор Арагчи обсудил наше предложение со всеми четырьмя сторонами. Азербайджанцы и турки приняли наше предложение, армяне его отвергли, а русские отреагировали безразлично. Мы предложили сторонам освободить территории друг друга, сохранить права меньшинств, открыть все дороги, помочь создать сухопутное сообщение между Нахичеванью и Азербайджаном. Мы также предложили провести трехстороннюю встречу между Ираном, Турцией и Россией по карабахской повестке. Впервые этот формат предложил Лавров, но на нашу последовательную позицию русские не отреагировали, а затем, проигнорировав нас, подтолкнули вперед Турцию.
Главным препятствием на пути реализации первого предложения Ирана, представленного доктором Арагчи, стала Армения. Армяне, еще не проиграв войну, совершили стратегическую ошибку и отвергли достойное предложение о прекращении огня. Отношение господина Пашиняна к доктору Арагчи раскрыло все карты. По своей неопытности он рассказал ему об этом: «Вы хотите заставить Армению признать свое поражение». Разумеется, доктор Арагчи, благодаря своей превосходной дипломатии, смог успокоить господина Пашиняна, чтобы он не воспринял это предложение таким образом».