Դիվանագիտական հարաբերությունների կասեցում եւ խզում. պրակտիկան եւ պատմությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Օգոստոսի 31-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը պաշտոնապես հայտարարեց, որ Հայաստանը կասեցնում է Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները եւ բոլոր պաշտոնական կապերը:
Հայաստանի Հանրապետության պատմության մեջ մինչ այս չեն եղել դիվանագիտական հարաբերությունների խզման օրինակներ: Ինչպես հայտնի է, Հայաստանը չունի հարաբերություններ իր անմիջական հարեւանների` Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի հետ: Ադրբեջանը հրաժարվում է դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել Հայաստանի հետ` դա պայմանավորելով արցախյան հիմնախնդրի կարգավորմամբ: Ինչ վերաբերվում է  Թուրքիային, ապա 1991թ. դեկտեմբերի 24-ին այն պաշտոնապես ճանաչել է Հայաստանի Հանրապետությունը, սակայն մինչ օրս հրաժարվում է դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել Հայաստանի հետ՝ նախապայմաններ առաջադրելով Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ցեղասպանության հարցերում:
Դիվանագիտական հարաբերությունների դադարեցումը կամ խզումը հանդիսանում է վերջին միջոցը միջազգային պրակտիկայում: Դիվանագիտական հարաբերությունների խզումը ուղեկցվում է պետությունների միջեւ դիվանագիտական շփումների ամբողջական դադարեցմամբ, դիվանագիտական ներկայացուցիչների հետկանչով ու դիվանագիտական եւ այլ ներկայացուցչությունների փակմամբ:
Այնուամենայնիվ, դիվանագիտական հարաբերությունների խզումը չի նշանակում մեխանիկորեն նաեւ հյուպատոսական հարաբերությունների խզում: Դիվանագիտական հարաբերությունների խզումը կարող է իրականացվել պատերազմի, հեղափոխության կամ հեղաշրջման պարագայում, պետության կողմից իրականացվող թշնամական քաղաքականության պատճառով, նաեւ ցանկացած այլ գործունեությունների, որոնք բացառում են դիվանագիտական ներկայացուցչությունների բնականոն աշխատանքը:
1961թ. Դիվանագիտական հարաբերությունների մասին Վիեննայի կոնվենցիայում, որը հանդիսանում է պետությունների միջեւ հարաբերությունները կանոնակարգող հիմնական փաստաթուղթը, գոյություն ունի այդ դրույթին վերաբերվող հատուկ կետ: Ըստ 45-րդ հոդվածի, երկու պետությունների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների խզման կամ ներկայացուցչության վերջնական կամ ժամանակավոր հետկանչի դեպքում.
- նստավայր պետությունը պարտավոր է անգամ զինված հակամարտության դեպքում հարգել եւ պահպանել ներկայացուցչության շենքերը դրա գույքով եւ արխիվներով հանդերձ,
- հավատարմագրող պետությունը կարող է իր ներկայացուցչության շենքերի, գույքի եւ արխիվների պահպանությանը վստահել երրորդ պետությանը, որն ընդունելի է նստավայր պետության համար,
- հավատարմագրող պետությունը կարող է իր եւ իր քաղաքացիների շահերի պաշտպանությունը վստահել այն երրորդ պետությանը, որն ընդունելի է նստավայր պետության համար:
Պատմությանը հայտնի են պետությունների միջեւ հարաբերությունների խզման բազմաթիվ օրինակներ` Մեծ Բրիտանիայի եւ ԽՍՀՄ-ի միջեւ հարաբերությունների խզումը 1927թ., Արգենտինայի եւ Մեծ Բրիտանիայի միջեւ Ֆոլքլենդյան պատերազմից առաջ, ԱՄՆ-ի եւ Կուբայի միջեւ (1961թ-ից մինչ օրս), ԱՄՆ-ի եւ Իրանի միջեւ (1980 թ-ից մինչ օրս): Բազմաթիվ արաբական պետություններ խզեցին իրենց հարաբերությունները ԱՄՆ-ի հետ 1967թ. արաբ-իսրայելական պատերազմի իրադարձությունների ֆոնին:
Դիվանագիտական հարաբերությունների խզման վերջին տարիների հայտնի օրինակներից են Վրաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ 2008թ. պատերազմից հետո տեղի ունեցածը, ինչպես նաեւ բազմաթիվ երկրների որոշումը խզել դիվանագիտական հարաբերություները Մուամար Քադաֆիի վարչակազմի հետ:

Разрыв и приостановление дипотношений: практика и история - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. 31 августа президент Армении Серж Саргсян заявил, что Армения приостанавливает дипломатические отношения и все официальные связи с Венгрией.
До этого в истории Армении не было случаев разрыва отношений с другими странами.
Армения не разрывала отношений и со своими непосредственными соседями – Азербайджаном и Турцией. Азербайджан изначально отказался установить дипломатические отношения с Арменией, а Турция официально признала независимость Армении 24 декабря 1991 года, но отказывается установить с Ереваном дипломатические отношения, выдвигая предварительные условия.
Приостановление дипломатических отношений, или же их разрыв является крайней мерой в международной практике. Разрыв дипотношений сопровождается полным прекращением контактов между государствами, отзывом дипломатических представителей и закрытием дипломатических и иных представительств. При этом разрыв дипломатических отношений не означает автоматичес¬кого разрыва консульских отношений.
В Венской Конвенции о дипломатических сношениях 1961, являющейся основополагающим документом, регулирующим дипломатические отношения, существует специальный пункт, касающийся данного положения.
Согласно 45-й статье, в случае разрыва дипломатических сношений между двумя государствами либо окончательного или временного отозвания представительства:
- государство пребывания должно, даже в случае вооруженного конфликта, уважать и охранять помещения представительства вместе с его имуществом и архивами;
- аккредитующее государство может вверить охрану помещений своего представительства вместе с его имуществом и архивами третьему государству, приемлемому для государства пребывания;
- аккредитующее государство может вверить защиту своих интересов и интересов своих граждан третьему государству, приемлемому для государства пребывания.
Истории известно множество случаев и примеров разрыва отношений между государствами: разрыв отношений между Великобританией и СССР в 1927 году, между Аргентиной и Великобританием до войны за Фолклендские острова, между США и Кубой (в 1961г. – не восстановлены до сих пор), США и Ираном (разорваны в 1980 – не восстановлены). Многие арабские страны разорвали свои отношения с США в 1967 году на фоне арабо-израильской войны.
Наиболее известные примеры разрыва последних лет - решение Грузии разорвать дипотношения с Россией в 2008, разрыв дипломатических отношений многих стран с Ливией и Сирией.