ԵՀԽ-ն Իսրայելից պահանջում է սառեցնել Հայոց Պատրիարքարանի ունեցվածքի բռնագրավումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եկեղեցիների hամաշխարհային խորհուրդը (ԵՀԽ) հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ զորակցելով Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքարանի:
ԵՀԽ հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«Եկեղեցիների hամաշխարհային խորհուրդը կանգնած է Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքարանի կողքին, որն առերեսվում է Երուսաղեմի քաղաքապետարանի կողմից արձակված անարդար բռնագրավման հրամանի հետ։
Մենք դատապարտում ենք այս գործողությունը որպես կրոնական ազատության դեմ ուղղված բացահայտ հարձակում եւ Երուսաղեմի սրբավայրերը կառավարող պատմական ստատուս քվոյի տագնապալի խախտում։
Դարեր շարունակ Հայոց Պատրիարքարանը, այլ քրիստոնեական հաստատությունների հետ միասին, պահպանել է Սուրբ Երկրի սրբազան ժառանգությունը՝ ծառայելով որպես հավատքի, համայնքային ծառայության եւ արդարության փարոս։ Պատրիարքարանի դեմ ձեռնարկված հարկադրական միջոցները ոչ միայն իրավական եւ բարոյական արատավորություն են, այլեւ վտանգավոր նախադեպ, որը սպառնում է Երուսաղեմի բոլոր քրիստոնեական հաստատություններին։
Այս անխոհեմ գործողությունը մաս է կազմում Սուրբ Քաղաքում քրիստոնեական համայնքների դեմ ուղղված աճող ճնշումների, հողային վեճերի եւ ահաբեկման գործողությունների, որոնք ԵՀԽ-ն բազմիցս դատապարտել է։
Մենք կոչ ենք անում Իսրայելի կառավարությանը անհապաղ սառեցնել բռնագրավման գործընթացը եւ պահպանել Երուսաղեմի միջազգայնորեն ճանաչված ստատուս քվոն։ Հորդորում ենք միջազգային հանրությանը, ներառյալ կրոնական եւ քաղաքական առաջնորդներին, վճռական քայլեր ձեռնարկել՝ պաշտպանելու քրիստոնեական համայնքների հիմնարար իրավունքները եւ ապահովելու, որ Սուրբ Երկիրը մնա երկրպագության, խաղաղության եւ համակեցության վայր բոլորի համար»։

ВСЦ требует от Израиля заморозить конфискацию имущества Армянского Патриархата - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Всемирный совет церквей (ВСЦ) выступил с заявлением в поддержку Армянского патриархата Иерусалима.
В заявлении ВСЦ, в частности, говорится:
«Всемирный совет церквей поддерживает Армянский Патриархат Иерусалима, который столкнулся с несправедливым распоряжением о конфискации, вынесенным муниципалитетом Иерусалима.
Мы осуждаем эти действия как вопиющее посягательство на свободу вероисповедания и тревожное нарушение исторического статус-кво в отношении святых мест Иерусалима.
На протяжении столетий Армянский Патриархат, наряду с другими христианскими институтами, охраняет священное наследие Святой Земли, выступая оплотом веры, общественного служения и справедливости. Принудительные меры в отношении Патриархата являются не только юридической и моральной ошибкой, но и опасным прецедентом, угрожаещим всем христианским институтам в Иерусалиме.
Этот безрассудный поступок является частью растущего давления, земельных споров и актов запугивания в отношении христианских общин в Священном городе, которые ВСЦ неоднократно осуждал.
Мы призываем правительство Израиля немедленно заморозить процесс конфискации и сохранить международно признанный статус-кво в Иерусалиме. Призываем международное сообщество, включая религиозных и политических лидеров, предпринять решительные шаги для защиты основных прав христианских общин и обеспечения того, чтобы Святая Земля оставалась местом поклонения, мира и сосуществования для всех».