Ադրբեջանի կրոնական առաջնորդները Թրամփին նամակ են գրել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանում գործող կրոնական կազմակերպությունների առաջնորդները նամակ են հղել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին։
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, նամակում, մասնավորապես, ասվում է.
«Ադրբեջանը աշխարհի այն եզակի վայրերից է, որտեղ կրոնական եւ մշակութային բազմազանությունը համարվում է հոգեւոր հարստություն: Մենք հպարտ ենք, որ այն ժամանակ, երբ էթնիկ, կրոնական եւ ռասայական խտրականությունը, իսլամոֆոբիան, հակաքրիստոնեությունը եւ հակասեմականությունը, աճում են աշխարհի շատ մասերում, Ադրբեջանը օրինակ է, թե ինչպես մահմեդականները, քրիստոնյաները, հրեաները եւ այլ կրոնների հետեւորդներն ապրում են ներդաշնակության եւ բարգավաճման մեջ:
Ադրբեջանը, որը պահպանում է բազմազանության հարուստ ժառանգությունը, աջակցում է կրոնական ազատությանը, ակտիվորեն մասնակցում է գլոբալ միջկրոնական երկխոսությանը, կարեւոր ներդրում ունի համաշխարհային խաղաղության մեջ։
Այս կրոնական ներդաշնակության վառ օրինակն է Ադրբեջանի հրեական համայնքը, որը դարերի ընթացքում զարգացել է հալածանքներից եւ խտրականությունից զերծ միջավայրում: Կրասնայա Սլոբոդան մուսուլմանական աշխարհի ամենահին եւ ամենամեծ հրեական համայնքներից մեկն է: Այստեղ գործող սինագոգները, դպրոցները եւ մշակութային կենտրոնները վկայում են կրոնական ազատությանն Ադրբեջանի անսասան հավատարմության մասին: Բացի այդ, Ադրբեջանի կառավարությունը մեծ աջակցություն է ցուցաբերում քրիստոնեական եւ հրեական կրոնական կազմակերպություններին եւ ապահովում նրանց ակտիվ մասնակցությունը Ադրբեջանի քաղաքացիական եւ հասարակական կյանքում։
Հուսով ենք, որ ձեր ղեկավարությամբ աշխարհի տարբեր ծայրերում գտնվող կրոնական համայնքները կշարունակեն ամրապնդվել, իսկ կրոնական ազատությունները՝ պահպանվել»:
Նամակը ստորագրել են Շեյխ ուլ-իսլամ Ալլահշուքյուր Փաշազադեն, Ռուս ուղղափառ եկեղեցու Բաքվի եւ Ադրբեջանի եպիսկոպոս Ալեքսին, Ադրբեջանում Կաթոլիկ եկեղեցու առաքելական պրեֆեկտ Վլադիմիր Ֆեկետեն, Ադրբեջանի լեռնային հրեաների կրոնական համայնքի նախագահ Միլիխ Եվդաեւը, եվրոպական հրեաների Բաքվի կրոնական համայնքի նախագահ Ալեքսանդր Շարովսկին, Ալբանա-ուդիական կրոնական համայնքի նախագահ Ռոբերտ Մոբիլին, Բաքվի սեֆարդ հրեաների կրոնական համայնքի նախագահ Զամիր Իսաեւը։

Религиозные лидеры Азербайджана направили письмо Трампу - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Лидеры религиозных конфессий, действующих в Азербайджане, направили письмо президенту США Дональду Трампу.
Как сообщает Trend, в письме, в частности, говорится:
«Азербайджан - одно из уникальных мест в мире, где религиозное и культурное разнообразие считается духовным богатством. Мы гордимся тем, что в то время, когда во многих частях мира усиливается этническая, религиозная и расовая дискриминация, такая как исламофобия, антихристианство и антисемитизм, Азербайджан выступает примером того, как мусульмане, христиане, евреи и последователи других религий всегда живут в согласии и процветании.
Азербайджан, сохраняющий богатое наследие разнообразия, поддерживает свободу вероисповедания, активно участвует в глобальном межрелигиозном диалоге, вносит важный вклад в глобальный мир и выступает примером.
Ярким примером этой религиозной гармонии является еврейская община Азербайджана, которая на протяжении веков развивалась в среде, свободной от преследований и дискриминации. Историческая Красная Слобода в Губинском районе является пространством для одной из старейших и крупнейших еврейских общин мусульманского мира. Здесь действуют синагоги, школы и культурные центры, и это место является доказательством непоколебимой приверженности Азербайджана свободе вероисповедания. Кроме того, правительство Азербайджана оказывает большую поддержку христианским и еврейским религиозным организациям и обеспечивает их активное участие в гражданской и общественной жизни Азербайджана.
Мы надеемся, что под Вашим руководством религиозные сообщества во всем мире будут и дальше укрепляться, а религиозные свободы будут сохраняться».
Письмо подписали Шейх уль-ислам Аллахшукюр Пашазаде, Епископ Бакинский и Азербайджанский Русской православной церкви Алексий, апостольский префект Римской католической церкви в Азербайджане Владимир Фекете, председатель религиозной общины горских евреев Азербайджана Милих Евдаев, председатель Бакинской религиозной общины европейских евреев Александр Шаровский, председатель Албано-Удинской христианской религиозной общины Роберт Мобили, председатель религиозной общины евреев-сефардов в Баку Замир Исаев.