Փաստաբանի կարծիքով, Ադրբեջանի պետությունը իր վրա վերցրեց հայ սպայի սպանության պատասխանատվությունը - Mediamax.am
Փաստաբանի կարծիքով, Ադրբեջանի պետությունը իր վրա վերցրեց հայ սպայի սպանության պատասխանատվությունը
Բուդապեշտում Գուրգեն Մարգարյանի ընտանիքի շահերի ներկայացուցիչ, փաստաբան Նազելի Վարդանյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանը կարող է միջազգային դատական ատյաններում պատասխանատվության կանչել Ադրբեջանին՝ հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության համար:
Այս մասին Մեդիամաքս-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Բուդապեշտում Գուրգեն Մարգարյանի ընտանիքի շահերի ներկայացուցիչ, փաստաբան Նազելի Վարդանյանը՝ մեկնաբանելով հայ սպային կացնահարած մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովի էքստրադիցիայի եւ ազատ արձակման լուրը:
«Հայաստանը, վկայակոչելով միջազգային կոնվենցիաները, կարող է դատի տալ Ադրբեջան պետությանը, որն այս քայլով փաստորեն իր վրա է վերցնում հայ սպայի սպանության պատասխանատվությունը»,- նշել է Նազելի Վարդանյանը:
Նա դժվարացել է հստակեցնել. արդյո՞ք դրանով ՀՀ-ն կհասնի որեւէ արդյունքի, թե ոչ:
«Այս տարիների ընթացքում Ադրբեջանն ամեն միջոց օգտագործում էր՝ Ռամիլ Սաֆարովի էքտրադիցիան ապահովելու համար, իսկ Հայաստանի ԱԳՆ-ում մեր դիմումներին պատասխանում էին, թե աշխատանքներ են տարվում դա թույլ չտալու համար»,- նշել է Նազելի Վարդանյանը:
Հունգարիայում ցմահ ազատազրկման դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովը վերադարձել է Ադրբեջան, որտեղ նրան ներում է շնորհվել նախագահ Իլհամ Ալիեւի կողմից: 2004-ի փետրվարին Ռամիլ Սաֆարովը դաժանորեն սպանել էր 26-ամյա Գուրգեն Մարգարյանին` կացնահարելով քնած հայ սպային:

Azerbaijan has claimed responsibility for the murder of Armenian officer, lawyer thinks - Mediamax.am
Azerbaijan has claimed responsibility for the murder of Armenian officer, lawyer thinks
Nazeli Vardanyan
Yerevan/Mediamax/. Armenia can hold Azerbaijan accountable for the murder of Armenian officer Gurgen Margaryan, lawyer Nazeli Vardanyan, who represents the interests of Gurgen Margaryan’s family in Budapest, told Mediamax’s correspondent commenting on the reports that the murderer of the Armenian officer Ramil Safarov was pardoned and released.
“Armenia can bring a lawsuit against Azerbaijan based on international conventions. This country has actually claimed responsibility for the murder of the Armenian officer,” said Nazeli Vardanyan.
“During all these years Azerbaijan has used all the resources for the extradition of Ramil Safarov. The Armenian Foreign Ministry assured us that relevant work was underway in order to prevent the extradition of Ramil Safarov to motherland,’ the lawyer said.
Ramil Safarov, who was serving a life-time imprisonment in Hungary for the brutal murder of Armenian officer Gurgen Margaryan, has returned to Azerbaijan and was pardoned by President Ilham Aliyev.
On February 19, 2004, Ramil Safarov brutally killed 26-year-old Armenian officer, Lieutenant Gurgen Margaryan, who was on training at the University of the National Defense of Hungary within NATO’s “Partnership for Peace” program. At 5:00 early in the morning Ramil Safarov axed Gurgen Margaryan who was asleep.