Փաստաբանի կարծիքով, Ադրբեջանի պետությունը իր վրա վերցրեց հայ սպայի սպանության պատասխանատվությունը - Mediamax.am
Փաստաբանի կարծիքով, Ադրբեջանի պետությունը իր վրա վերցրեց հայ սպայի սպանության պատասխանատվությունը
Բուդապեշտում Գուրգեն Մարգարյանի ընտանիքի շահերի ներկայացուցիչ, փաստաբան Նազելի Վարդանյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանը կարող է միջազգային դատական ատյաններում պատասխանատվության կանչել Ադրբեջանին՝ հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության համար:
Այս մասին Մեդիամաքս-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Բուդապեշտում Գուրգեն Մարգարյանի ընտանիքի շահերի ներկայացուցիչ, փաստաբան Նազելի Վարդանյանը՝ մեկնաբանելով հայ սպային կացնահարած մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովի էքստրադիցիայի եւ ազատ արձակման լուրը:
«Հայաստանը, վկայակոչելով միջազգային կոնվենցիաները, կարող է դատի տալ Ադրբեջան պետությանը, որն այս քայլով փաստորեն իր վրա է վերցնում հայ սպայի սպանության պատասխանատվությունը»,- նշել է Նազելի Վարդանյանը:
Նա դժվարացել է հստակեցնել. արդյո՞ք դրանով ՀՀ-ն կհասնի որեւէ արդյունքի, թե ոչ:
«Այս տարիների ընթացքում Ադրբեջանն ամեն միջոց օգտագործում էր՝ Ռամիլ Սաֆարովի էքտրադիցիան ապահովելու համար, իսկ Հայաստանի ԱԳՆ-ում մեր դիմումներին պատասխանում էին, թե աշխատանքներ են տարվում դա թույլ չտալու համար»,- նշել է Նազելի Վարդանյանը:
Հունգարիայում ցմահ ազատազրկման դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովը վերադարձել է Ադրբեջան, որտեղ նրան ներում է շնորհվել նախագահ Իլհամ Ալիեւի կողմից: 2004-ի փետրվարին Ռամիլ Սաֆարովը դաժանորեն սպանել էր 26-ամյա Գուրգեն Մարգարյանին` կացնահարելով քնած հայ սպային:

По мнению адвоката, Азербайджан взял на себя ответственность за убийство армянского офицера - Mediamax.am
5619 просмотров
По мнению адвоката, Азербайджан взял на себя ответственность за убийство армянского офицера
Представитель интересов семьи Гургена Маргаряна в Будапеште, адвокат Назели Варданян
Ереван/Медиамакс/. Армения может призвать Азербайджан к ответственности в международных судебных инстанциях за убийство армянского офицера Гургена Маргаряна.
Об этом в беседе с корреспондентом Медиамакс заявила сегодня представитель интересов семьи Гургена Маргаряна в Будапеште, адвокат Назели Варданян, комментируя сообщение о помиловании и освобождении убийцы армянского офицера Рамиля Сафарова.
«Армения, ссылаясь на международные конвенции, может подать судебный иск против Азербайджана, который этим шагом фактически взял на себя ответственность за убийство армянского офицера»,- сказала Назели Варданян.
«Все эти годы Азербайджан использовал все ресурсы для экстрадиции Рамиля Сафарова, а в МИД Армении нас заверяли, что ведется соответствующая работа, чтобы не допустить возвращения Сафарова на родину»,- отметила адвокат.
Отбывавший пожизненное наказание в Венгрии за жестокое убийство армянского офицера Гургена Маргаряна Рамиль Сафаров вернулся в Азербайджан и помилован президентом страны Ильхамом Алиевым.
19 февраля 2004 года лейтенант армянских вооруженных сил, 26-летний Гурген Маргарян, проходивший обучение английскому языку в Университете национальной обороны Венгрии в рамках программы НАТО «Партнерство ради мира», был жестоко убит азербайджанским лейтенантом Рамилем Сафаровым. В 5 часов утра Рамиль Сафаров зарубил спящего Гургена Маргаряна топором.