Ռամիլ Սաֆարովը վերադարձել է Ադրբեջան եւ ներում ստացել Իլհամ Ալիեւից
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության համար Հունգարիայում ցմահ ազատազրկման դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովը վերադարձել է Ադրբեջան, որտեղ նրան ներում է շնորհվել նախագահ Իլհամ Ալիեւի կողմից:
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, Իլհամ Ալիեւը Ռամիլ Սաֆարովին ազատ արձակելու մասին հրամանագիրը ստորագրել է այսօր:
2004թ. փետրվարի 19-ին Հայաստանի Զինված ուժերի սպա, 26-ամյա լեյտենանտ Գուրգեն Մարգարյանը, ով ՆԱՏՕ-ի Համագործակցություն հանուն խաղաղության ծրագրի շրջանակներում Հունգարիայի ազգային պաշտպանության համալսարանում մասնակցում էր անգլերենի եռամսյա դասընթացների, դաժանաբար սպանվել էր ադրբեջանցի ավագ լեյտենանտ Ռամիլ Սաֆարովի կողմից: Առավոտյան ժամը 5-ին Սաֆարովը կացնահարել էր քնած հայ սպային: Սաֆարովը փորձել էր սպանել եւս մեկ հայ սպայի, սակայն այդ փորձը կանխվել էր:
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հանդես էր եկել հայտարարությամբ, ուր ասվում էր, որ «այս վայրագ սպանությունը Ադրբեջանի իշխանությունների` հայ ժողովրդի նկատմամբ ատելության եւ թշնամանքի սերմանման քաղաքականության անմիջական հետեւանք է»
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել էր, որ «այս հանցագործությունը տրամաբանական հետևանքն է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից տարիներ ի վեր սանձազերծված հակահայկական հիստերիայի և վերջին ամիսների ռազմատենչ քարոզչության, որով հետևողականորեն վարակվում է ադրբեջանական ողջ հասարակությունը»:
Բուդապեշտի ոստիկանությունը հայտարարել էր, որ Գուրգեն Մարգարյանի սպանությունը կատարվել է «անհավանական դաժանությամբ»:
Բուդապեշտի ոստիկանության մայոր Վալտեր Ֆուլոպի այս խոսքերն էր մեջբերում  AP-ն:
«Մենք խոսում ենք  անհավանական դաժանության մասին, քանի որ զոհի գլուխը գրեթե առանձնացած էր մարմնից», - հայտարարել էր Վալտեր Ֆուլոպը:
Սպանությունից ընդամենը 1 շաբաթ անց Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Սաֆար Աբիեւն ասել էր, որ իր նախարարությունը ձեռնարկում է բոլոր անհրաժեշտ ջանքերն ավագ լեյտենանտ Ռամիլ Սաֆարովին հայրենիք վերադարձնելու համար:
«Այս ուղղությամբ աշխատանք է տարվում, եւ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը մտադիր է պաշտպանել իր սպային», - ասել է ադրբեջանցի նախարարը` ավելացնելով, որ «Ռամիլ Սաֆարովը կվերադառնա Բաքու»:
2006թ ապրիլի 13-ին Բուդապեշտի դատարանը Ռամիլ Սաֆարովին դատապարտեց ցմահ ազատազրկման:
2011թ. սեպտեմբերին հայտնի դարձավ, որ հայ սպային կացնահարած մարդասպանը վեպեր է թարգմանում: Մասնավորապես, Ադրբեջանում Ռամիլ Սաֆարովի թարգմանությամբ լույս էր տեսել հունգարացի գրող Մագդո Սաբոյի «Դուռը» վեպը:

Рамиль Сафаров вернулся в Азербайджан и помилован Ильхамом Алиевым
Ереван/Медиамакс/. Отбывавший пожизненное наказание в Венгрии за жестокое убийство армянского офицера Гургена Маргаряна Рамиль Сафаров вернулся в Азербайджан и помилован президентом страны Ильхамом Алиевым.
Как передает агентство Trend, распоряжение о помиловании Рамиля Сафарова Ильхам Алиев подписал сегодня.
19 февраля 2004 года лейтенант армянских вооруженных сил, 26-летний Гурген Маргарян, проходивший обучение английскому языку в университете национальной обороны Венгрии в рамках программы НАТО «Партнерство ради мира», был жестоко убит азербайджанским старшим лейтенантом Рамилем Сафаровым. В 5 часов утра Рамиль Сафаров зарубил спящего Гургена Маргаряна топором.
Министерство обороны Армении заявило, что «это дикое убийство стало прямым следствием политики Азербайджана, направленной на разжигание ненависти к армянскому народу».
МИД Армении осудил «зверский поступок» азербайджанского офицера и потребовал от Венгрии наказать преступника со всей строгостью закона.
Полиция Будапешта заявила, что убийство армянского офицера совершено с «невероятной жестокостью». Эти слова майора венгерской полиции Вальтера Фулопа приводило AP. «Мы подозреваем Рамиля Сафарова в совершении убийства с невероятной жестокостью. Мы говорим о «невероятной жестокости», потому что голова жертвы была практически отделена от тела», - заявил Вальтер Фулоп.
Спустя неделю после убийства, 25 февраля 2004 года, министр обороны Азербайджагна Сафар Абиев сказал, что его ведомство предпринимает все необходимые усилия для возвращения на родину Рамиля Сафарова.
«В  этом направлении ведется работа, и министерство обороны Азербайджана намерено защитить своего офицера», - сказал азербайджанский министр и добавил, что «Рамиль Сафаров вернется в Баку».
13 апреля 2006 года суд Будапешта приговорил Рамиля Сафарова к пожизенному заключению.
В сентябре 2011 года стало известно, что Рамиль Сафаров занимается переводами с венгерского на азербайджанский. В частности, в переводе Сафарова в Азербайджане был издан роман «Дверь» венгерской писательницы Магды Сабо.