Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքը լիահույս է, որ ԱՄՆ նոր վարչակազմը եւ նախագահ Թրամփը կարող են օգնել Բաքվում պահվող հայ ռազմագերիներին։
Այդ մասին Ֆրանսիայում գործող հայկական AYPFM ռադիոյին տված հարցազրույցում ասել է Արցախի նախկին պետնախարարի որդի Դավիթ Վարդանյանը։
«Մենք հույսեր ունենք ԱՄՆ նոր նախագահի վարչակազմի հետ կապված: Դոնալդ Թրամփը գրել էր, որ պաշտպանելու է Լեռնային Ղարաբաղի քրիստոնյաների իրավունքները, եւ մենք տեսանք, որ նոր վարչակազմի մաս կազմեցին Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի բարեկամներից ոմանք: Ես գիտեմ, որ մարդու իրավունքների, հատկապես՝ քրիստոնյաների իրավունքների հարցը շատ կարեւոր է նրանց համար, ահա թե ինչու մենք լիահույս ենք, որ այս վարչակազմը եւ նախագահ Թրամփը կարող են օգնել հայ ռազմագերիներին այս հարցերում», - ասել է Դավիթ Վարդանյանը։
«Չնայած խոշտանգումներին եւ Բաքվում իր դեմ ուղղված անձնական բոլոր սպառնալիքներին՝ նա [Ռուբեն Վարդանյանը] մեզ ասել է, որ Արցախի ժողովրդի իրավունքների հարցը շատ կարեւոր է իր համար։ Նա մարտական է տրամադրված, անդրդվելի է, նա ասում է, որ չնայած բոլոր վտանգներին՝ ցանկանում է ասել ճշմարտությունը:
Հունվարի 17-ին՝ դատավարության առաջին օրը, նա առաջարկել է Ադրբեջանի դատարանին մեկ րոպե լռությամբ հարգել հակամարտության բոլոր զոհերի հիշատակը ՝ անկախ ազգությունից: Չնայած իրավիճակին, չնայած ինչպես իր, այնպես էլ մյուս հայերի հանդեպ բոլոր անարդարություններին՝ հայրս ցանկանում է ասել, որ միակ ընտրությունը, որ մենք ունենք՝ ապրելն է առանց պատերազմի աշխարհում, միմյանց հետ բանակցելն է եւ փոխադարձաբար միմյանց հասկանալը», - նշել է Դավիթ Վարդանյանը։

Семья Рубена Варданяна возглагает надежды на администрацию Трампа - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Семья Рубена Варданяна преисполнена надежды, что новая американская администрация и президент США Трамп смогут помочь содержащимся в Баку армянским военнопленным.
Об этом в интервью действующей во Франции армянской радиостанции AYPFM сказал сын бывшего государственного министра Арцаха Давид Варданян.
«У нас есть надежды, связанные с администрацией нового президента США. Дональд Трамп писал, что будет защищать права христиан в Нагорном Карабахе, и мы видели, что  некоторые из друзей Армении и армянского народа стали частью новой администрации. Я знаю, что вопросы прав человека, вопрос прав христиан, очень важны для них, вот почему мы преисполнены надежды, что эта администрация и президент Трамп смогут помочь в этих вопросах армянским военнопленным», - сказал Давид Варданян.
«Несмотря на пытки и на все персональные угрозы в его адрес в Баку, он [Рубен Варданян] сказал нам, что вопрос прав народа Арцаха для него чрезвычайно важен. Он настроен по-боевому, непоколебим. Он говорит, что, несмотря на все опасности, хочет сказать правду. В первый день судебного процесса он также попросил суд Азербайджана почтить минутой молчания память всех жертв конфликта - независимо от их национальности. Несмотря на все несправедливости, с которыми сталкиваются как он, так и другие армяне, мой отец хочет сказать, что единственный выбор, который у нас есть, - это жить в мире без войны, вести переговоры и понимать друг друга», - отметил Давид Варданян.