Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքը լիահույս է, որ ԱՄՆ նոր վարչակազմը եւ նախագահ Թրամփը կարող են օգնել Բաքվում պահվող հայ ռազմագերիներին։
Այդ մասին Ֆրանսիայում գործող հայկական AYPFM ռադիոյին տված հարցազրույցում ասել է Արցախի նախկին պետնախարարի որդի Դավիթ Վարդանյանը։
«Մենք հույսեր ունենք ԱՄՆ նոր նախագահի վարչակազմի հետ կապված: Դոնալդ Թրամփը գրել էր, որ պաշտպանելու է Լեռնային Ղարաբաղի քրիստոնյաների իրավունքները, եւ մենք տեսանք, որ նոր վարչակազմի մաս կազմեցին Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի բարեկամներից ոմանք: Ես գիտեմ, որ մարդու իրավունքների, հատկապես՝ քրիստոնյաների իրավունքների հարցը շատ կարեւոր է նրանց համար, ահա թե ինչու մենք լիահույս ենք, որ այս վարչակազմը եւ նախագահ Թրամփը կարող են օգնել հայ ռազմագերիներին այս հարցերում», - ասել է Դավիթ Վարդանյանը։
«Չնայած խոշտանգումներին եւ Բաքվում իր դեմ ուղղված անձնական բոլոր սպառնալիքներին՝ նա [Ռուբեն Վարդանյանը] մեզ ասել է, որ Արցախի ժողովրդի իրավունքների հարցը շատ կարեւոր է իր համար։ Նա մարտական է տրամադրված, անդրդվելի է, նա ասում է, որ չնայած բոլոր վտանգներին՝ ցանկանում է ասել ճշմարտությունը:
Հունվարի 17-ին՝ դատավարության առաջին օրը, նա առաջարկել է Ադրբեջանի դատարանին մեկ րոպե լռությամբ հարգել հակամարտության բոլոր զոհերի հիշատակը ՝ անկախ ազգությունից: Չնայած իրավիճակին, չնայած ինչպես իր, այնպես էլ մյուս հայերի հանդեպ բոլոր անարդարություններին՝ հայրս ցանկանում է ասել, որ միակ ընտրությունը, որ մենք ունենք՝ ապրելն է առանց պատերազմի աշխարհում, միմյանց հետ բանակցելն է եւ փոխադարձաբար միմյանց հասկանալը», - նշել է Դավիթ Վարդանյանը։

Yerevan /Mediamax/. Ruben Vardanyan’s family is hopeful that the new U.S. administration and U.S. President Trump will help Armenian prisoners of war held in Baku.
David Vardanyan, son of the former Artsakh State Minister, said this in an interview with France-based Armenian radio AYPFM.
“We have hopes regarding the administration of the new U.S. president. Donald Trump stated that he will defend the rights of Christians in Nagorno-Karabakh. We have seen that some of Armenia’s friends and Armenian nationals took positions in the new administration. I know that human rights issues, the issue of Christians’ rights, is very important to them, that’s why we are hopeful that this administration and President Trump will be able to help Armenian POWs,” said David Vardanyan.
“Despite the torture and all the threats against him in Baku, he [Ruben Vardanyan] told us that the issue of the rights of the people of Artsakh is extremely important to him. He remains steadfast. He says that despite all the dangers, he wants to tell the truth. On the first day of the trial, he asked the Azerbaijani court to observe a minute of silence in memory of all the victims of the conflict - regardless of nationality. Despite all the injustices he and other Armenians face, my father wants to say that the only choice we have is to live in peace, without war, to negotiate and understand each other,” said David Vardanyan.